ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Απάντηση
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από stakis »

ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ ‘Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Αφορμή για να εκφράσω τις απόψεις μου τις πήρα από ένα περιστατικό που έζησα χθες και το οποίο θα περιγράψω παρακάτω. Έχω παρακολουθήσει διάφορες συζητήσεις τόσο στα διάφορα φόρουμ όσο και σε ζωντανές συζητήσεις αλλά και σε διάφορες συναθροίσεις κυνηγετικών παραγόντων όσο αφορά το κυνήγι του λαγού και τα προβλήματα που αφορούν την μείωση του συγκεκριμένου και πολυπόθητου θηράματος.
Οι περισσότεροι με μόνο κάποιες εξαιρέσεις που κατά την ταπεινή άποψη μου είναι και οι λογικές στους λόγους μείωσης του λαγού, αναφέρονται στην Λαθροθηρία, στην Αλεπού, στην πόντικα, στις εξοχικές κατοικίες, και στα διάφορα γνωστά. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί τους με την διαφορά ότι θα έπρεπε στου πιο πάνω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ να προσθέσουν και την μαζική και αντιδεοντολογική πολλές φορές, πίεση που δέχεται ο λαγός από τους «νόμιμους κυνηγούς»
Όλοι οι πιο πάνω λόγοι, εκτός από τον τελευταίο είναι αναστρέψιμοι με καλό προγραμματισμό και καλή θέληση από τους κρατούντες στα κυνηγετικά δρώμενα του τόπου μας. Ο τελευταίος λόγος δεν είναι ούτε αναστρέψιμος αλλά δυστυχώς ούτε μπορεί να γίνει κάτι με νομοθεσίες η οτιδήποτε άλλο.
Τα τελευταία 15 χρόνια έχουν αλλάξει τόσα πολλά στον τρόπο κυνηγίου του λαγού που η πίεση και η σύλληψη λαγών έχει οδηγήσει στην εξόντωση πλέον και όχι στο πραγματικό κυνήγι λαγού. Η εισαγωγή ιχνηλατών τα τελευταία 10 – 15 ίσως και 20 χρόνια αλλά το κυριότερο η σύσταση πολυπληθών ομάδων καταδίωξης και σύλληψης του λαγού έχει κυριολεκτικά οδηγήσει σε ένα αναντίλεκτο γεγονός. Στο γεγονός ότι ‘ΤΡΏΜΕ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ τους ΜΗΤΡΙΚΟΥΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥΣ.
Θα αναφερθώ στο γεγονός που έζησα χθες και στο οποίο είχα μια λεκτική αντιπαράθεση.
Επιστρέφοντας στο εκτροφείο χθες γύρω στις 10.30 μετά την πρωινή μας παγανιά μαζί με τον συνγκυνηγό μου ακριβώς πάνω από το εκτροφείο υπάρχει ένα κομμάτι επιτρεπόμενης περιοχής, το οποίο δεν ξεπερνά τις 3-4 σκάλες γης. Εκεί υπήρχαν σε κυκλικό σχήμα 12 ???? κυνηγοί και 2 αυτοκίνητα στους χωματόδρομους. Μέχρι κάτω στον δρόμο υπήρχαν οι λεγόμενοι «σκοποί». Στην αρχή νόμισα ότι κάτι συνέβη, κανένα ατύχημα. Σε λίγα δευτερόλεπτα όμως κατάλαβα. Το όλο σκηνικό μου θύμισε τις σκηνές που είδαμε πολλές φορές στη τηλεόραση της άνανδρης σύλληψης – κάψιμο του ήρωα Γρηγόρη Αυξεντίου από του άγγλους κατακτητές, παρά κυνήγι λαγού. 12 άτομα γύρω από ένα κομμάτι γης όχι πιο μεγάλο από 3-4 σκάλες και στην μέση 4-5 σκυλιά να ψάχνουν για λαγό. Την ώρα που κατέβαζα από το αυτοκίνητο τα 2 σκυλιά που είχα μαζί μου επειδή είμαι φανατικά εναντίον του πιο πάνω τρόπου κυνηγίου μεταξύ σοβαρού και αστείου είπα κάπως δυνατά «προσέχετε μην σας ξεφύγει ο αγριόχοιρος». Η αλήθεια δεν περίμενα ότι θα είχαν ακούσει. Ξαφνικά άκουσα φωνές και ριπές, ξανά φωνές και επαναληπτικές ντουφεκιές. Αμέσως μετά κάποιος της παρέας πολύ προκλητικά να μου φωνάζει πολλές φορές έλα να δεις τον αγριόχοιρο.
Αυτός πιστεύω είναι ίσως ο πιο σημαντικός λόγος μείωσης του λαγού, γιατί δεν πρόκειται για κυνήγι λαγού, αλλά για σύλληψη καταζητούμενου, με μηδαμινές ελπίδες διαφυγής.
Στην κλασσική και παραδοσιακή παγανιά που όλοι ξέραμε, όσο καλά και να είναι τα σκυλιά σου, δεν υπάρχει ενδεχόμενο λόγω και της φύσης της μορφολογίας των εδαφών αλλά και άλλων παραγόντων, να μην αφήσει κάποιος πίσω του θήραμα. Δεν υπάρχει επίσης ενδεχόμενο να συλληφθούν όλα τα θηράματα, είτε από αστοχία, είτε από δύσκολη μορφολογία, είτε από άλλους λόγους. Στον συγκεκριμένο τρόπο, πολύ δύσκολα μένει πίσω θήραμα, και σχεδόν μηδαμινές οι πιθανότητες να επιζήσει θήραμα, ιδιαίτερα λαγός.
Το κυνήγι πάντα πίστευα και πιστεύω ότι είναι άθλημα που προσφέρει ΠΡΟΣΩΠΙΚΈΣ συγκινήσεις. Διερωτώμαι ποιες συγκινήσεις προσφέρει ο πιο πάνω τρόπος σύλληψης του καταζητούμενου λαγού εκτός από την ικανοποίηση ότι σαν παρέα «επαίξαμεν παραπάνω λαούς που την τάδε παρέα»
Ξέρω ότι κάποιοι θα υπερασπίσουν τον πιο πάνω τρόπο κυνηγίου. Δικαίωμα τους. Ας σκεφτούν όμως με λίγη λογική αλλά πάνω από όλα με ειλικρίνεια πρώτιστα προς τον εαυτό τους, πως ήταν η κατάσταση του λαγού πριν 10-15 χρόνια και πώς είναι σήμερα. Όλοι οι άλλοι λόγοι πάντα υπήρχαν, ίσως άλλοι σε πιο έντονο βαθμό και άλλοι σε πιό λίγο ανάλογα με την κάθε περιοχή. Το κυριότερο αν πραγματικά αγαπούν το λαγοκυνήγι είναι να σκεφτούν πώς θα είναι το συγκεκριμένο κυνήγι τα επόμενα 10-15 χρόνια.
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Φίλε Stakis, η κατάσταση ειναι ακριβώς όπως την λες!!!!! Ακριβως την ιδια εμπειρια ειχα την περασμενη Κυριακη. Η ωρα 1230 πανω από την Τεμπρια. Πηγαμε για δειλινη παγανια 2 ατομα και δεν ειχε κανενα. Ξαφνικα σε θεμα λεπτων μαζευτηκαν 7 διπλοκάμπινα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ουτε καταλαβαμε πως ηταν η ιδια παρεα!!!! Σε λιγα λεπτα τα διπλοκάμπινα άνοιξαν πανω από ένα αρκατζι και κατέβαζαν εκτελεστες και μαντροσκυλλους! Ειλικρινα θα πρέπει να ηταν πανω από 20 ατομα και ενα κοπαδι σκύλλους! Θα κάλυψαν μια απόσταση τουλάχιστο 400 μετρα. Εβαλαν τους σκυλλους στο αρκάτζι και σε 15 λεπτα βγηκε ένας λαγος στον δρομο και τον εκτέλεσαν. Αμεσως μπήκαν στα αυτοκίνητα και τους παρακολουθήσαμε να πηγαίνουν ενα χιλιομετρο πιο κατω για να κανουν το ίδιο! Λυπαμαι που το λεω, αλλά έχω πραγματικα ΣΙΧΑΘΕΙ να βλέπω αυτο το θεαμα και αυτους τους αλητήριους που καταστρέφουν το κυνήγι με την ανοχή της πολιτειας, της ΚΟΚ και της Θηρας!!!!!!!!!!!!!!!! Ενα τσουρμο ταλιμπαν οι οποίοι δεν έχουν σεβασμό για κανενα και για τιποτε να εκκαθαρίζουν τα πάντα από όπου περνούν για να εχουν να λενε πως ειναι λαγάδηρες! Περιττό να πω εκει που εκάτσαν για φαι εκαμαν τα της πουτ.... !!!! Και μετά σου λενε για εκτροφεία λαγων και εμπλοκή των κυνηγετικών συλλογων και δεν ξερω τι.Μα εισαστε ΣΟΒΑΡΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ????? θα τρέχουν δηλαδή κάποιοι να βγάλουν με κοπο και μοχθο 2-3 λαγους για απελευθερωση και μολις ακουστει στις εφημεριδες να κατεβαινουν οι ορδες των ταλιμπαν για να μην αφήνουν ουτε σπορο στην περιοχη??? Κυριοι καταλαβετε το, αν δεν αντιμετωπιστούν ριζικα τα σοβαρα προβλήματα του κυνηγίου όπως αυτό με τους εξολοθευτες του λαγού, οτι μα οτι εργα και αν γινουν δεν θα έχουν κανενα απολυτως αποτελεσμα!!! Κατά τα άλλα εκφράζουν όλοι την θλίψη τους όταν κάποιοι από αυτους τους τυπους βγουν στην τηλεοραση για να κλαφτουν που κάποιοι τους δηλητηρίασαν τα σκυλιά (τα οποία σε τελική ανάλυση δεν φταιν σε τιποτα).
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Αν απλούστατα επιτρέπεται σε κάθε κυνηγό, να έχει maximum 2 σκύλους, τούτος ο "νέος" τρόπος κυνηγιού θα σταματήσει...(δεδομένου ότι θα γίνεται και έλεγχος!)
Κάτι τέθκια ακούω..τζαι νιώθω τυχερός που έμαθα να κυνηγώ μόνο περτίτζια, και αν πεταχτεί και κανένας λαός καλώς!
Το περδίκι (εκτός της πρώτης μέρας στα στάματα) θέλει @@ να το πιάσεις (αν εξαιρέσουμε και τες πεδιάδες που τα βουρούν με τες γουρούνες..) και δεν είναι πρώτος στόχος για τους κρεατοσυλλέκτες.

Τωρά που το σκέφτουμαι, τούτους ούλλους (π.χ 20) μιας παρέας, αν τους ρωτήσεις τι επιάσαν, λεν σου "έναν λαό" αν παίξουν ΌΥΛΛΟΙ μαζί έναν έννεν? Άρα ο 1 μετράται 20 φορές!
Έτσι εξηγούνται και οι τηλεφωνικές έρευνες κάρπωσης που δείχνουν παράλογα νούμερα ύπαρξης λαγών..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Koutsofteros την 25 Νοέμ 2013, 13:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Μετά από την φετινή άσχημη χρονιά για τους λαγοκυνηγούς, που ακολούθησε και την περσινή μέτρια εώς άσχημη χρονιά και που θα ακολουθήσει και η χειρότερη χρονιά όλως των εποχών το 2014, και σε συνδιασμό με τις άσχημες οικονομικές συνθήκες, όλοι αυτοί θα το διαλύσουν...

Θα αρχίσει ο ένας την μουρμούρα του στυλ, "εγώ πήγα πέρσι όλες τις εξορμήσεις με την παρέα (20 ατόμων) και δεν μου δώσατε ούτε και ένα λαγό να πάρω σπίτι" ο άλλος "εγώ έβαλα τα περισσότερα λεφτά και κόπο στην συντήρηση και εκπαίδευση των σκύλων και μου δώσατε τον πιο μικρό λαγό που δεν φτάνει ούτε για μεζές.."

Θα ακολουθήσουν μαζικές απελευθερώσεις σκύλων στα βουνά τους οποίους θα βλέπουμε στους αυτοκινητόδρομους είτε να περπατούν σαν χαμένοι είτε ένα με την άσφαλτο...

Εμένα το ερώτημα μου προς όλους τους συναδέλφους είναι το εξής: Τι μπορείς να κάνει η πολιτεία για να σταματήσει αυτή τη μέθοδος κυνηγιού/εκτέλεσης θηραμάτων ?

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από stakis »

To θέμα φίλε είναι ποιά νομοθεσία θα καλύψει το συγκεκριμένο φαινόμενο ? Ξέρω ότι απασχόλησε τους αρμόδιους το συγκεκριμένο θέμα. Αλλά πως μπορεί κάποιος να ελέγξει και να καταγείλει σε περίπτωση που υπαρξει τέτοια νομοθεσία? Πως μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι οι 12 είναι παρέα? Πολύ δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο.
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Koutsofteros »

stakis έγραψε:To θέμα φίλε είναι ποιά νομοθεσία θα καλύψει το συγκεκριμένο φαινόμενο ? Ξέρω ότι απασχόλησε τους αρμόδιους το συγκεκριμένο θέμα. Αλλά πως μπορεί κάποιος να ελέγξει και να καταγείλει σε περίπτωση που υπαρξει τέτοια νομοθεσία? Πως μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι οι 12 είναι παρέα? Πολύ δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο.
Κάθε κυνηγετικός σκύλος chip και register.
Κάθε κυνηγετική άδεια, να συνδέεται με maximum 2 σκύλους.
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από stakis »

Φιλε Κουτσόφτερε η συγκεκριμενη παρέα δεν είχε πολλους σκύλους. Νομιζω 5-6 ηταν. Τουλαχιστον αυτους μπορεσα να δω. Δεν ξερω στα αυτοκιντητα που ηταν διπλα τους αν ειχαν αλλους. Το θεμα ειναι οτι ηταν 12 οπλα που εζωσαν ενα κομματι 3-4 σκαλες. Ελπιδα διαφυγης στον λαγο δεν υπηρχε μια στο εκατομυριο. Ηταν διπλοσκοπια και τριπλοσκοπια στην ανηφορα. Αν αυτο ειναι κυνηγι τοτε τι να πει καποιος?
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Savvas »

ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ, τουλάχιστον, του ποσού που απαιτείται για την άδεια κυνηγίου.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

Savvas έγραψε:ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ, τουλάχιστον, του ποσού που απαιτείται για την άδεια κυνηγίου.
ενα διπλασιαστουν ι παρανομιες για να βκαλουν τα λευτα της 1000%
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

Savvas έγραψε:ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ, τουλάχιστον, του ποσού που απαιτείται για την άδεια κυνηγίου.
Πιστεύω δεν θα επιφέρει κατι αυτό το μέτρο! Πολύ απλά θα παίξουν ακόμα ενα παραπάνο λαο τη νύχτα και θα φκάλουν την αδεια τους πάλε. Το πρόβλημα δεν είναι να στερίσεις κάποιου το κυνήγι με το να μην μπορει να πληρώσει την άδεια του γιατί θα πάνε θύματα και πολλοι νόμιμοι κυνηγοί. Το θέμα είναι πως να τροποποιηθεί η νομοθεσία ανάλογα με στόχο το καλό του κυνηγίου, πώς θα εφαρμοστεί αποτελεσματικά και πώς θα ελέγχεται χωρίς ανοχή!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”