ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Δραστικά μέτρα που μπορούν να λυφθούν.

1. Όλα τα σκυλιά να φέρουν μικροτσίπ και να είναι εγγεγραμμένα. Σκύλος χωρίς εγγραφή - Χ ποσό πρόστιμο

2. Σε κάθε αυτοκίνητο να επιτρέπονται 2 σκυλιά μόνο. Αυτό το μέτρο μπορεί να το ελέγχει και η Αστυνομία Κύπρου κα όχι απαραίτητα το Ταμείο Θήρας. Κάθε ένας σκύλος περισσότερος - Χ ποσό πρόστιμο εξώδικο και βαθμούς ποινής σε όλους τους επιβαίνοντες του οχήματος. Με αυτό τον τρόπο οι κυνηγοί θα ασκούν πίεση στους φίλους τους να μην παραβιάζουν την νομοθεσία

3. Κυνήγι χωρίς πορτοκαλί - Χ ποσό πρόστιμο εξώδικο και βαθμούς ποινής

4. Τα εκπαιδευτικά τα οποία αρχίζουν από την 1η Ιουλίου στις επιτρεπόμενες περιοχές να περιορίζονται μόνο τις Κυριακές. Έτσι θα μπορεί και το Ταμείο Θήρας να ελέγχει καλύτερα την κατάσταση. Έβγαλες έξω τα σκυλιά για εκπαιδευτικό οποιαδήποτε άλλη μέρα? - Χ ποσό πρόστιμο εξώδικο και βαθμούς ποινής

5. Κυνηγετικές άδειες ανά είδος θηράματος - Λαγός 50 ευρώ ανά λαγό. Όταν θηρευτεί ο λαγός, να μπαίνει ειδική ταινία στον λαιμό του, όπως γίνεται στις Ηνωμένες Πολιτείες με τα ελάφια όπου μπαίνει αμέσως ειδική ταινία στο πόδι. Σε έλεγχο της θηροφυλακής, εάν βρεθεί λαγός θηρευμένος χωρίς την ειδική ταινία στο λαιμό, κατάσχεση του θηράματος και Χ ποσό πρόστιμο εξώδικο. Η ταινία θα έχει ειδικό αριθμό με τον οποίο το Ταμείο Θήρας θα μπορεί να κρατά στατιστικά στοιχεία και θα ξέρει και από που πωλήθηκε. Η ταινία θα έχει διαφορετικό χρώμα κάθε χρόνο και θα μπορεί να την προμηθεύονται οι κυνηγοί στα καταστήματα κυνηγετικών ειδών, μία ανά κυνηγό με την παρουσίαση της ανανεωμένης άδειας κυνηγίου. Το νούμερο της ταινίας θα αναγράφεται στο πίσω μέρος της άδειας και η ταινία δεν θα είναι μεταφερόμενη σε άλλο κυνηγό. Σε καμία περίπτωση δεν θα επιτρέπεται αγορά της ταινίας για άλλα πρόσωπα. Ευθύνη για την εγγραφή του νούμερου της ταινίας και σφράγισμα της άδειας θα έχει ο καταστηματάρχης ο οποίος θα έχει ποσοστό κέρδους στις πωλήσεις. Σε έλεγχο του Ταμείου Θήρας, εάν βρεθεί κυνηγός με ταινία στην κατοχή του και χωρίς να αναγράφεται στην άδεια του, ο καταστηματάρχης θα τιμωρείται με εξώδικο πρόστημο.

6. Μείωση του κότα σε 1 λαγό και 3 περδίκια. Παραβίαση του κότα - κατάσχεση του θηράματος και Χ ποσό πρόστιμο ανά επιπλέον θήραμα και άμεση εξώδικη στέρηση της άδειας.

7. Πιθανή μείωση των εξορμίσεων μόνο Κυριακές μέχρι την ανάκαμψη των πληθυσμών των λαγών.

Τα πρόστιμα πρέπει να είναι απαγορευτικά. Η κατάσχεση του θηράματος να γίνεται πάντα και για όλους και όχι να γίνονται στραβά μάτια για τους κουμπάρους και συγγενείς. Εάν ο Α, Β, Γ παραβεί τον νόμο να νοιώση η τζέπη του την τιμωρία. Το κατασχεθέν θήραμα θα πωλείται σε κρεοπωλεία και τα κέρδη θα ενισχύουν το έργο του Ταμείου

Το κύριο πρόβλημα στην Κύπρο είναι η έλειψη παιδείας. Όταν αρχίσουν και πέφτουν τα χοντρά πρόστιμα, να δείτε πως μαθαίνουν όλοι να γίνονται φρόνιμοι κυνηγοί. Μπορεί να ακούγομαι υπερβολικός, αλλά εδώ που φτάσαμε μόνο τέτοια δραστικά μέτρα θα φέρουν αποτέλεσμα.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Vasilis-beagle
Full Member
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 10:40

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Vasilis-beagle »

Λεμε πως το κυνηγι εν αθλημα ...σκ@@τα!!!
Αθλημα ειναι οταν και οι 2 πλευρες ξερουν πως περνουν μερος στο παιχνιδι...Καποτε εγινετουν αυτο τωρα ομως η πιθανοτητες να γλυτωσει ενας λαγος απο παρεες των 10-12 ατομων ειναι μιδαμινες λυπουμε αλλα συντομα θα ειναι ειδος προς εξαφανιση ο κυπριακος λαγος ...
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

οταν αρκεψουμε να το βλεπουμε σαν χομπι ενα παν καλιτερα τα πραγματα δυστηχως ορισμενη το βλεπουν σαν χουμιση σαν να μεγαλωνει ο αντρισμος τους οταν πιανουν λαγο!και λυπουμε πραγματικα διοτη θα φτασουμε στην φαση που εν μπορουμε να δερουμε το γαρο και δερνουμε το σαμα! ναι να γινει το κοτα 1 λαγος και 3 περδικια αλλα ταπελουες πας τους λαους οπωσ τες εγιες? υπαρχουν καλιτερα πραγματα αλλα δεν τα εφαρμοζουμε!!!! ΚΑΙ ΜΙΑΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΔΕΤΕ ΘΥΡΑ ΦΕΤΟΣ?????? ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΜΙΑΝ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΝ ΜΕ ΕΣΤΑΜΑΤΙΣΑΝ! και το ξαναλαλω τελος η θυρα ουλαμος εδω και τωρα και εχω και παραδειγματα οτι ειναι πιο ικανη αλλα και παλε εφαμας η βλακεια και η γραφειοκρατια!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

ΣΩΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΚΥΝΗΓΙ.
ο γαρος καμνη γαουρουδια και τα γαουρουδκια αλλους γαρους.
Nicos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 10:29
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Nicos »

Αν ο τοππουζοκυπραιος δεν καταλαβει οτι το θηραμα δεν φκεννει που μες τη γη ουτε ππεφτει που τον ουρανο δεν μας σωζει τιποτε.ουτε ποινες ουτες αυξηση στην αδεια ουτε τιποτε. :evil:
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Εγώ εσκέφτηκα μιαν πιο επαναστατική λύση..
Τα μόνα άτομα που μπορούν να σώσουν το θήραμα..είναι οι γενέτζιες..!
Να ενισχύσουμε τις φήμες, ότι οι κυνηγοί που φέφκουν που σπίτι εν παν στα βουνά, αλλά στα καπαρέ, στες γκόμενες, στα χαρκιά... να δείτε ότι το αποτέλεσμα θα είναι τρομαχτικό!
Εν θα αφήνουν τους αντράες τους να ταράξουν που έσσω...σιγά σιγά θα το παραιτήσουν, ούτε τα παιθκιά τους θα πιαν το μικρόβιο......σταδιακά θα μειωθούν οι άδειες και θα ανακάμψουν οι πληθυσμοί του θηράματος!
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

εγω προσοπικα εν ξερω κανεναν που κυνηγα με 1-2 ιχνιλατες και να παιζει συνεχια λαγους το προβλημα ειναι στα 10 ατομα που κυνηγουν με 20+σκυλους με θαλαμοφυλακες με σκοπους πυλης με λοχιες αξιοματικους και ξερω γω! το καποιος απο το φορουμ οταν μιλησαμε μου ειπε οτι σε συγκεκριμενο βουνο επαρχια λευκωσιας αφηνουν μιαν σκυλλα με τα μωρα της μεσα στο βουνο για να λιγκρεψουν και πιανουντα πριν το κυνιγη!!!!! :oops: :oops: ακουσα απο πελατι μου που ειναι απο τες περιοχες κοκκινοχωριον οτι βαλουν ψατσιες και μετα οταν θελουν να παν στην περιοχη περνουν σκυλους που εν τους θελουν 2 μερες πριν για να φαν τες ψατσιες και να ειναι καθαρα οταν παν
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Anthimos »

Συχνα ακουω απο πολλους "λαγοκεφαλους" το περιφημο....ατε ολα που δαμε ο λαός εν ξιλιφκεται με τίποτε εν η φτειρα της ΓΗΣ...φυσικά εν αστικος μυθος ( κουβεντα του καφενέ). Και να μην εξολοθρευτει 100% ΠΟΛΥ συντομα οι μεθοδοι που εφαρμοζουμε για την συλληψη του θα τον φερει αν δεν τον εχει φερει ήδη στα ορια εξαφανισης και θα απαγορευτει το κυνηγι του διαπαντως και θα μινουν ολοι χάσκοντα

*Λαγοκεφαλοι Η παρομοιωση με το επιβλαβες και δηλητηριωδες ψαρι αφορα λαγοκυνηγους με 5 διπλοκαμπινα 15 σκοπους , 5 καταδρομεις συνοδους σκυλλων και 25 σεγκουτσομπρακοποιντερομπικλ που τους κρατα η μανια να ξηλιψουν το λαγο απο την Κυπρο γιατι ειπαν τους οτι αμα τα καταφερουν θα γινουν ουλλοι πολλα βιλλάες!!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

Anthimos έγραψε:Συχνα ακουω απο πολλους "λαγοκεφαλους" το περιφημο....ατε ολα που δαμε ο λαός εν ξιλιφκεται με τίποτε εν η φτειρα της ΓΗΣ...φυσικά εν αστικος μυθος ( κουβεντα του καφενέ). Και να μην εξολοθρευτει 100% ΠΟΛΥ συντομα οι μεθοδοι που εφαρμοζουμε για την συλληψη του θα τον φερει αν δεν τον εχει φερει ήδη στα ορια εξαφανισης και θα απαγορευτει το κυνηγι του διαπαντως και θα μινουν ολοι χάσκοντα

*Λαγοκεφαλοι Η παρομοιωση με το επιβλαβες και δηλητηριωδες ψαρι αφορα λαγοκυνηγους με 5 διπλοκαμπινα 15 σκοπους , 5 καταδρομεις συνοδους σκυλλων και 25 σεγκουτσομπρακοποιντερομπικλ που τους κρατα η μανια να ξηλιψουν το λαγο απο την Κυπρο γιατι ειπαν τους οτι αμα τα καταφερουν θα γινουν ουλλοι πολλα βιλλάες!!!!
+1000000 πετα ρε ανθιμε! η μαλακια οτι μπενουν ουλη στο ιδιο καζανη! νωμιζουν οτι ολη με τον ιδιο τροπο κυνηγουν και συμπεριφερονται οταν μαθουν οι λαγοκεφαλοι τι σιμενη ιχνιλασια με ισους ορους προς το θυραμα δηλαδη 1-2 ιχνιλατες αν δεν τον ευρουν εχασες, οχι 20-25 ουλλο και καποιος εν δωκει πανω του!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Koutsofteros έγραψε:Εγώ εσκέφτηκα μιαν πιο επαναστατική λύση..
Τα μόνα άτομα που μπορούν να σώσουν το θήραμα..είναι οι γενέτζιες..!
Να ενισχύσουμε τις φήμες, ότι οι κυνηγοί που φέφκουν που σπίτι εν παν στα βουνά, αλλά στα καπαρέ, στες γκόμενες, στα χαρκιά... να δείτε ότι το αποτέλεσμα θα είναι τρομαχτικό!
Εν θα αφήνουν τους αντράες τους να ταράξουν που έσσω...σιγά σιγά θα το παραιτήσουν, ούτε τα παιθκιά τους θα πιαν το μικρόβιο......σταδιακά θα μειωθούν οι άδειες και θα ανακάμψουν οι πληθυσμοί του θηράματος!
Καλό!!!!

Μου θύμησε μία ιστορία που εξελήχθηκε πριν 20-25 χρόνια περίπου.
Η ελεύθερη ραδιοφωνία στην Κύπρο επιτράπηκε το 1989-90.. κάπου εκεί.

Τότε βλάστησαν σαν μανιτάρια καμιά 10ρια ραδιοφωνικοί σταθμοί, και άνοιξαν και οι πρώτες γραμμές επικοινωνίας. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία θα θυμούνται ένα σταθμό όπου ο εκφωνητής έδινε δώρο σε κάθε ένα άτομο που έπαιρνε τηλ. ένα ρολόι Kangarucci. Και ο κόσμος να προσπαθεί με τις ώρες να καταφέρει να πάρει τηλέφωνο αλλά οι γραμμές ήταν συνεχώς μπλοκαρισμένες. Ήταν κάτι το καινούργιο στην Κύπρο.

Δεύτερη Κυριακή του ενδιμικού και κατά τις 8:00πμ ακούγεται στο ράδιο ένας μικρός...
- Θέλω να αφιερώσω το επόμενο τραγούδι, στην γιαγία μου, στον παππού μου, στην άλλη μου γιαγιά και στον άλλο μου παππού.
- Μπράβο μικρούλη μου, λέει ο εκφωνητής. Που είναι ο μπαμπάς σου.
- Ο παπάς μου είναι κυνήγι...
- Και η μαμά σου ?
- Στο δωμάτιο με τον τατά μου...

:shock: :shock: :shock:

Εκείνη την ημέρα, όσοι κυνηγοί άκουσαν την κουβέντα εξαφανίστηκαν από τα βουνά και είχε αντίκτυπο για πολλές ακόμη εβδομάδες...

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”