ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Δημοσίευση από Rai »

Με αφορμή αυτό που ανέφερε ο φίλος LAGOS σε άλλο θέμα σχετικά με αυτό που έλεγαν οι παλιοί :" Τόπον του λαγού γύρευκε και λαγό μεν γυρέυκεις" και μιας και η μια κουβέντα φέρνει την άλλη θέλω να αναφέρω τα ακόλουθα.
Μια παρέα που αποτελείται απο 3 άτομα και μεγαλωμένοι σε χωριό της Πιτσιλιάς κυνηγούν τον λαγό μανιωδώς πρωί και απόγευμα.Ο τρόπος που κυνηγούν βασίζεται στην πιό πάνω κουβέντα και κάνουν για χρόνια τώρα τα ίδια κομμάτια του χωριού τους που ξέρουν απο έξω και νεκατοτά πότε θα έχουν λαγό μέσα.Κυνηγούν χωρίς σκύλο και άν κάποτε βάλουν σκύλο στην παρέα τον θέλουν να τους ακολουθά και ποτέ να μήν προπορεύεται με τον φόβο να βγάλει το σκυλί τον λαγό και αυτοί να μήν προλάβουν να τον κτυπήσουν στην κούτση του.
Για χρόνια τώρα κτυπούσαν γύρω στους 30 λαγούς τον χρόνο αλλά τα τελευταία 3-4 χρόνια τα αποτελέσματα τους έχουν πέσει σε μονοψήφιο αριθμό .Όπως βλέπετε το πηγάδι στέρεψε αλλά αυτοί άργησαν να το καταλάβουν ή καλύτερα ακόμα δέν το κατάλαβαν....
Φυσικά για αυτούς ο λόγος της μείωσης του πληθυσμού του λαγού στο χωριό είναι άλλοι.Βλέπετε και εδώ η νοοτροπία μας να φταίμε όλους τους άλλους εκτός απο τον εαυτό μας δέν μας οδηγά πουθενά η μάλλον μας οδηγά στην καταστροφή.

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Δημοσίευση από canastas »

Rai έγραψε:Με αφορμή αυτό που ανέφερε ο φίλος LAGOS σε άλλο θέμα σχετικά με αυτό που έλεγαν οι παλιοί :" Τόπον του λαγού γύρευκε και λαγό μεν γυρέυκεις" και μιας και η μια κουβέντα φέρνει την άλλη θέλω να αναφέρω τα ακόλουθα.
Μια παρέα που αποτελείται απο 3 άτομα και μεγαλωμένοι σε χωριό της Πιτσιλιάς κυνηγούν τον λαγό μανιωδώς πρωί και απόγευμα.Ο τρόπος που κυνηγούν βασίζεται στην πιό πάνω κουβέντα και κάνουν για χρόνια τώρα τα ίδια κομμάτια του χωριού τους που ξέρουν απο έξω και νεκατοτά πότε θα έχουν λαγό μέσα.Κυνηγούν χωρίς σκύλο και άν κάποτε βάλουν σκύλο στην παρέα τον θέλουν να τους ακολουθά και ποτέ να μήν προπορεύεται με τον φόβο να βγάλει το σκυλί τον λαγό και αυτοί να μήν προλάβουν να τον κτυπήσουν στην κούτση του.
Για χρόνια τώρα κτυπούσαν γύρω στους 30 λαγούς τον χρόνο αλλά τα τελευταία 3-4 χρόνια τα αποτελέσματα τους έχουν πέσει σε μονοψήφιο αριθμό .Όπως βλέπετε το πηγάδι στέρεψε αλλά αυτοί άργησαν να το καταλάβουν ή καλύτερα ακόμα δέν το κατάλαβαν....
Φυσικά για αυτούς ο λόγος της μείωσης του πληθυσμού του λαγού στο χωριό είναι άλλοι.Βλέπετε και εδώ η νοοτροπία μας να φταίμε όλους τους άλλους εκτός απο τον εαυτό μας δέν μας οδηγά πουθενά η μάλλον μας οδηγά στην καταστροφή.

Rai

Σωστότατος
THE BEST THERE IS
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Δημοσίευση από GiorgosT »

canastas έγραψε:
Rai έγραψε:Με αφορμή αυτό που ανέφερε ο φίλος LAGOS σε άλλο θέμα σχετικά με αυτό που έλεγαν οι παλιοί :" Τόπον του λαγού γύρευκε και λαγό μεν γυρέυκεις" και μιας και η μια κουβέντα φέρνει την άλλη θέλω να αναφέρω τα ακόλουθα.
Μια παρέα που αποτελείται απο 3 άτομα και μεγαλωμένοι σε χωριό της Πιτσιλιάς κυνηγούν τον λαγό μανιωδώς πρωί και απόγευμα.Ο τρόπος που κυνηγούν βασίζεται στην πιό πάνω κουβέντα και κάνουν για χρόνια τώρα τα ίδια κομμάτια του χωριού τους που ξέρουν απο έξω και νεκατοτά πότε θα έχουν λαγό μέσα.Κυνηγούν χωρίς σκύλο και άν κάποτε βάλουν σκύλο στην παρέα τον θέλουν να τους ακολουθά και ποτέ να μήν προπορεύεται με τον φόβο να βγάλει το σκυλί τον λαγό και αυτοί να μήν προλάβουν να τον κτυπήσουν στην κούτση του.
Για χρόνια τώρα κτυπούσαν γύρω στους 30 λαγούς τον χρόνο αλλά τα τελευταία 3-4 χρόνια τα αποτελέσματα τους έχουν πέσει σε μονοψήφιο αριθμό .Όπως βλέπετε το πηγάδι στέρεψε αλλά αυτοί άργησαν να το καταλάβουν ή καλύτερα ακόμα δέν το κατάλαβαν....
Φυσικά για αυτούς ο λόγος της μείωσης του πληθυσμού του λαγού στο χωριό είναι άλλοι.Βλέπετε και εδώ η νοοτροπία μας να φταίμε όλους τους άλλους εκτός απο τον εαυτό μας δέν μας οδηγά πουθενά η μάλλον μας οδηγά στην καταστροφή.
πειραζει να γυρευκεις και απο τα 2?
Rai

Σωστότατος

πειραζει να γυρευκεις και απο τα 2?
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Δημοσίευση από Laurona »

Ε Ραι μου, εγω δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.

Πιστευεις οτι η παρεα αυτη που κηνηγα χωρις σκυλους αλλα ξερει που να εβρει τον λαγο, εξιλιψεν τους λαγους της περιοχης?
ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑ ΝΟΜΙΜΑ ΜΟΝΟΝ ?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
dimitris savva

Re: ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Δημοσίευση από dimitris savva »

Laurona έγραψε:Ε Ραι μου, εγω δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.

Πιστευεις οτι η παρεα αυτη που κηνηγα χωρις σκυλους αλλα ξερει που να εβρει τον λαγο, εξιλιψεν τους λαγους της περιοχης?
ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑ ΝΟΜΙΜΑ ΜΟΝΟΝ ?
Ρε Χρυσανθε εν ειναι θεμα λαθροθηριας αλλα θυμασε τι σου ειπα για μια χρονια σε μια περιοχη ποσους παιξαμε τρεια ατομα? Μετα καταλαβαμε τι λαθος καναμε , τουλαχιστο στους μισους επρεπε να αλλαξουμε περιοχη για αυτο ειμαι της ιδεας να ανοιγουν και αλλες περιοχες ωστε να μην παθαινει ζημεια η περιοχη.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Δημοσίευση από Laurona »

Δημητρη ετσι ναι και γω συμφωνω φιλε μου.

Ενωμισα οτι ηθελε να πει οτι την ζημια στον λαγο καμνουν την οι κυνηγοι που εχουν σταθερους τοπους και ξερουν που κρατα τους λαγους και οτι ειναι αυτοι που τους ξιλιφκουν, ακομα και χωρις σκυλο.

Μιλω για παρεες το πολυ 3-4 ατομα , οχι για αλλες καταστασεις για να μην παρεξηγουμε.

Ξερεις πολλα καλα ομως οτι ο λαγος ΝΟΜΙΜΑ εν θα ξιληφτει ποττε.

Ουτε και να κυνηγας σε μιαν περιοχη την ιδιαν ομως οσπου να ληψουν ουλοι ως τον εναν ειναι σωστο.

Με εχεις εννοια, με τον Rai βρισκουμεντα στες συζητησεις μας :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Δημοσίευση από Rai »

Laurona έγραψε:Ε Ραι μου, εγω δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.

Πιστευεις οτι η παρεα αυτη που κηνηγα χωρις σκυλους αλλα ξερει που να εβρει τον λαγο, εξιλιψεν τους λαγους της περιοχης?
ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑ ΝΟΜΙΜΑ ΜΟΝΟΝ ?
Φίλε Laurona δέν τίθεται θέμα παρανομίας .
Το ότι κυνηγούν με σκύλο ή χωρίς πάλι δέν έχει σημασία.Αυτό που έχει σημασία είναι ότι όταν κάποιος που γνωρίζει τις συνήθειες του λαγού μιας περιοχής , κυνηγά συνεχώς τα ίδια κομμάτια και επιμένει εκεί σε κάθε εξόρμηση τότε το αποτέλεσμα είναι καταστροφικό για την περιοχή .
Κάποιοι συνήθως όταν τους το λές αυτό σου απαντούν " Γιατί έν θα πάνε άλλοι εκεί να κυνηγίσουν άν δέν πάμε εμείς ? "
Η απάντηση είναι ότι μπορεί και να πάνε ,αλλά το αποτέλεσμα ελάχιστες φορές θα είναι το ίδιο.

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Δημοσίευση από 'petros' »

ο γειτονας μου = δασκαλος μου στο κυνηγι ελεγε και λαλει ακομα το εξης '' ΟΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΡΕΙΣ ΜΠΑΖΕΙ ΤΟΝ'' και δεν ηταν λιγες οι φορες που ειχε δικαιο ;)
Και οσον αφορα το εαν καποιος κυνηγα στην ιδια περιοχη το αποτελεσμα πιστευω δεν θα ειναι καταστροφικο ΕΑΝ υπαρχουν καταλληλες συνθηκες κυριως φαγητο+νερο για αναπαραγωγη.
Συνηθως η καρπωση σε τετοιες περιοχες παει εναλλαξ την μια χρονια εχει θηραμα την αλλη οχι.
Απο καπου αλλου θα μετακινηθει και θα παει εκει ητε στο κυνηγι ητε στα εκπαιδευτικα ητε απο τους βοσκους κτλ. και ο κυκλος συνεχιζετε
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Re: ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Δημοσίευση από Viszla »

Οταν μια παρέα από κυνηγούς πάει σε μια περιοχή και παίξει 2 λαούς και φύγει τους και ένας , και συνεχίζουν και την άλλη κυριακη μέχρι να το παίξουν στην ίδια περιοχη τι λέγετε αυτό; αχορταγία..
Έχει τόσες περιοχές εν ανάγκη κάθε κυριακή στον ίδια περιοχή..
Όπως πριν κανένα χρόνο ήξερα ένα γέρο σε ένα χωριό που ήξερε τις κούτσες τον λαόν και έπαιζε το πιο λίγο 7-8 λαους το χρόνο χωρίς σκύλους έβλεπε τους μες τη κούτση.. Τον βρήκα στο καφενέ και τον ρώτησα αν έπαιξε τίποτε και μου είπε ότι εν παει κυνηγι και παει στα μανηταρια γιατί εν έχει λαούς , εληψαν. Αφού εν τους άφηνε να πνασουν, ενομιζε ότι εν βρυση και τρέχει συνεχεια.
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΓΥΡΕΥΚΕ .....

Δημοσίευση από LAGOS »

Απο την μια 'Τόπον του λαού γύρευκε ......' και απο την άλλη ' Όπου τον έβρεις μπάζει τον'.
Πιο παλιά στην παρέα υπερίσχυε το πρώτο. Είμασταν πιο πολλά της θεωρίας σήμερα βρέχει πιάνει τον ποδά. Αύριο φυσά βορκάς πιάνει τον ποτζί, πέρσυ εφκάλαμε τον που τζαμέ κ.τ.λ. Τούτο τον τρόπο σκέψης μας τον μετέδωσαν οι πιό παλιοί της παρέας σε ηλικία. Χρόνο με τον χρόνο όμως απομακρυνόμαστε απο την θεωρία αυτή και πάμε προς την άλλη θεωρία. Όπου τον έβρεις μπάζει τον.
Χαρακτηριστική εμπειρία απο πέρσυ.
Σε πεδινή περιοχή προς το τέλος της κυνηγετικής σαιζόν ένα πολλά πυκνό κομμάτι γύρω στες 4-5 σκάλες έκταση και περιμετρικά σπερμένα χωράφια με όχτους και ψηλά χόρτα. Το προηγούμενο απόγευμα είχε βρέξει, τη νύχτα πάρα πολλή υγρασία και ξεκινήσαμε με την κουβέντα του αρχαιότερου της παρέας: έτσι καιρό πιάνει τον πολλά μέσα σε τούτο το πυκνό. Ενώ περπατούσαμε μέσα στο οργωμένο για να πάμε στο πυκνό, οι σκύλλοι τόπους τόπους έπιαναν μια αδύνατη μαλαή, σταματούσαν και ξανά το ίδιο. Γυρίζει ο αρχαιότερος και μας λέει : Έχετε τον νού σας ρε μιτσιοί και εν μέσα στο πυκνό σίουρα. Μπένουμε μέσα, μαλαή γιόκ. Ποτζί ποδά, ούτε σημάδι μέσα στο πυκνό. Απορημένοι βγαίνουμε έξω και φκάλουμε μια θεωρία οτι πρέπει να έκατσε στο επόμενο πυκνό που το έπιανε πιό πολλά ο ήλιος. Κάμνουμε και το άλλο πυκνό με μαλαή με τίποτε. Απογοητευμένοι κατα τες 10 αποφασίζουμε να φύγουμε και ξεκινούμε να περπατούμε δίπλα δίπλα μέσα στο οργωμένο και να φκάλλουμε θεωρίες για το πού έκατσε τελικά. Όπως περπατούσαμε και ενώ είχε πέσει η υγρασία απο τα χόρτα πιάνουν μια μαλαή οι σκύλλοι και τραβούν σε ένα όχτο με πολλά ψηλά χόρτα. Σταματούμε εμείς και φωνάζει μας ο αρχαιότερος: Τελιώνετε και με ετσι νερά εν κάθετε μεστα χόρτα τα βρεμένα. Αφήνουμε τους σκύλλους κανένα 10λεπτο, επηγαίναν ως τον όχτο και έρχονταν πίσω. Να μέν σας τα πολυλογώ εκάθετουν μέσα σε ξηρά βρεγμένα χόρτα και εκείνο που μας έκαμε παραπάνω εντύπωση ήταν ότι ακόμα και μέσα στην κούτση του είχε λάντα με νερό. Ήταν βρεγμένος που πάνω ως κάτω.
Εκείνο που κατάλαβα εγώ τα τελευταία χρόνια είναι ότι λόγο της πίεσης που δέχονται αλλάξαν συνήθειες. Αν τον εφκάλαν 5 φορές που μέσα στο πυκνό εν πελλός να ξανακάτσει εκεί?
Πάντα η προσωπική μου άποψη.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”