Λαγος και Πυρκαγιες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Λαγος και Πυρκαγιες

Δημοσίευση από Laurona »

Ε παιδια 1 θεμα να ειναι 3 μαζι πιντωμενα πιντωμενο με χιλιους αστερισκους για το ενα και το αλλο.

Ελπιζω οι λαοι να μεν εχουν ιντερνετ και να ειναι μελη του φορουμ (Κοσμα μου εν για του κανονικους λαους που λαλω), γιατι τωρα εννα μας θωρουν και να τριφκουν τα ποουθκια τους, για την συγχηση που μας προκαλουν.

Για τον φιλο που ρωτησε για τις φωτιες και τον λαγο, προσωπικη μου αποψη φιλε μου ειναι οτι ολα τα ζωα εχουν ενα ανωτερο ενστικτο που τα προειδοποιει για κατι κακο, νιωθουν που λεμε και ετσι ΚΑΠΟΙΟΙ σιγουρα καταφερνουν να γλυτωσουν.
Ομως σιγουρα καποιοι δεν θα τα καταφερουν , για διαφορους λογους και θα καουν.

Δεν ξερω εαν πηρες ποτε μερος σε κατασβεση, αλλα πιστεψε με δαμε ανθρωποι με πειρα, και κινδυνεψαν απο μιαν ξαφνικη και αποτομη αλλαγη του ανεμου, η τα στροβιλισματα που δημιουργουνται στο κεντρικο μετωπο της φωτιας , οχι τα ζωα που εκεινη την ωρα χανεται η γη κατω που τα ποδια τους απο την εισβολη ολων των κακων μαζεμενων στον βιοτοπο τους.

Για το θεμα των καμενων περιοχων και το κυνηγι του λαγου,αλλα και γενικα την επιδραση της περιοχης αυτης στην Πανιδα.

Καποτε που ανθουσε η ζωη στα χωρια, που ο κοσμος ηταν ολη μερα στα ορη, που καλιεργουσε ο γεωργος, που εβγαζε τα ζωα ο βοσκος, που εδουλευκεν ο κοσμος ολη μερα μεστην φυση, η χαμηλοτερη χλωριδα κατω απο τα δαση, το ''χαλι'' του βουνου που λαλουμε, ηταν καθαρο και ιδανικο, γιατι ολη αυτη η κινηση, κρατουσαν ανοικτα τα μονοπατια, χαμηλη την βλαστηση, καθαρο τον τοπο.

Επεισης φροντιζαν για αυτη την ''καθαριοτητα'' με εργαλεια και μεσα σκοπιμα, ωστε ο χωρος να μπορει να ''αναπνεει''

Οσο και αν σας φαινετε παραξενο αυτο το πραμα λειτουργουσε ευεργετικα στον χωρο και κατασταλτικα για τις φωτιες.

Οταν εγκαταληφθηκαν και ερημωσαν οι περιοχες, και ολα αυτα χαθηκαν και το ''χαλιν'' εδρατζιασε.
Αυτο το γεγονος σε μια πυρκαγια δημιουργα το χαος γιατι της δινει ΔΥΝΑΜΗ για να αναπτυχθει.

Σε πειραματα στο εξωτερικο, τα ποιο πανω επιβαιβεωθηκαν.

Οι ΔΥΣΤΥΧΩΣ καμενες περιοχες, μετα απο παροδο 2-3 ετων, γεμιζουν με φρεσκα χλωριδα και ξαναπρασινιζουν , προσφεροντας προσφορο εδαφος σε πολλα ειδη, ενα απο αυτα ειναι και ο λαγος.

Για το κυνηγι του τωρα,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ. ;)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Yiannis-007
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 26 Δεκ 2012, 19:46

Re: Λαγος και Πυρκαγιες

Δημοσίευση από Yiannis-007 »

:)
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Λαγος και Πυρκαγιες

Δημοσίευση από Rai »

Tο παιδί που πάμε μαζί τώρα στα τρυγώνια μετά το πούλημα που μου έκανεν ο φίλος μας ο 129 ,είναι στην πυροσβεστική για χρόνια και είδαν φαντάζομαι πολλά τα μάτια του .
Σε κάποιαν φάση που ελείφκαν οι κουβέντες μέσα στο αυτοκίνητο και περνώντας δίπλα απο μια μάντρα ρωτά : "βλέπεις τούτην την πάλαν με σανό την στρογγυλή ?Ζυγίζει λαλεί μου τόσα κιλά και όταν μας καλέσουν για πυρόσβεση σε μάντρα λέω στους πυροσβέστες μου να την αφήσουν να κρούσει απο μόνη της για τον λόγο ότι δέν σβήνει με τίποτα. Τα ζώα λόγο της θερμότητας και του καπνού που δημιουργείται ακινοποιούνται απο τον φόβο τους και στο τέλος πεθένουν.Μόνον τα άλογα αντιδρούν και χλιμιντρίζουν.
Το ίδιο πράγμα μου λέει γίνεται και με τους λαγούς.Ξέρεις λαλεί μου πόσους λαγούς βλέπω πεθαμένους όταν πάμεν για κατάσβεση στην ύπαιθρο ?"
Αυτά.......


Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”