Λαγος 2013

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από Rai »

Άλλοι λένε ότι λαγούς καρπώνονται αυτοί που κυνηγάνε με σκυλιά φέρμας ,άλλοι ότι είναι προβουρημένοι ,άλλοι ότι οι λαγοί δέν σηκώνονται με τίποτα παρα μόνο άν τους μουντάρει ο σκύλλος.
Ακούγονται διάφορα για τις συνθήκες ιχνηλασίας και πάντα υπάρχει και μία δικαιολογία για τις αποτυχίες των σκυλιών αλλά και της δικιάς μας.
Κατα την δική μου άποψη οι αριθμοί του πλυθησμού του λαγού είναι οι ίδιοι με μικρές αυξομειώσεις.Το θέμα είναι ότι διεκδικούν πολλοί κυνηγοί έναν κομμάτι απο την πολυπόθητη "πίττα" και έτσι είναι αδύνατο και ακατόρθωτο να είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.Το να επιστρέψουμε πίσω στους πληθησμούς του λαγού 10-15 χρόνια πίσω είναι ακατόρθωτο αλλά και πάλι δέν θα είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.
Απο ότι φαίνεται αφού με την λαθροθηρία δέν μπορούμε να κάνουμε κάτι ,η μόνη μας λύση είναι να καταπολεμήσουμε την αλεπού που είναι ίσως η μεγαλύτερη μάστιγα του λαγού.

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από Savvas »

Rai έγραψε:Άλλοι λένε ότι λαγούς καρπώνονται αυτοί που κυνηγάνε με σκυλιά φέρμας ,άλλοι ότι είναι προβουρημένοι ,άλλοι ότι οι λαγοί δέν σηκώνονται με τίποτα παρα μόνο άν τους μουντάρει ο σκύλλος.
Ακούγονται διάφορα για τις συνθήκες ιχνηλασίας και πάντα υπάρχει και μία δικαιολογία για τις αποτυχίες των σκυλιών αλλά και της δικιάς μας.
Κατα την δική μου άποψη οι αριθμοί του πλυθησμού του λαγού είναι οι ίδιοι με μικρές αυξομειώσεις.Το θέμα είναι ότι διεκδικούν πολλοί κυνηγοί έναν κομμάτι απο την πολυπόθητη "πίττα" και έτσι είναι αδύνατο και ακατόρθωτο να είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.Το να επιστρέψουμε πίσω στους πληθησμούς του λαγού 10-15 χρόνια πίσω είναι ακατόρθωτο αλλά και πάλι δέν θα είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.
Απο ότι φαίνεται αφού με την λαθροθηρία δέν μπορούμε να κάνουμε κάτι ,η μόνη μας λύση είναι να καταπολεμήσουμε την αλεπού που είναι ίσως η μεγαλύτερη μάστιγα του λαγού.

Rai
Τι ευχάριστη έκπληξη :!: :!: :!: Πάντως, ευτυχώς που εμφανίστηκες, γιατί ανησύχησα ότι "κτυπήθηκες" και εσύ από την ψευδοπανώλη :lol: :lol: :lol:
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από Rai »

Savvas έγραψε:
Rai έγραψε:Άλλοι λένε ότι λαγούς καρπώνονται αυτοί που κυνηγάνε με σκυλιά φέρμας ,άλλοι ότι είναι προβουρημένοι ,άλλοι ότι οι λαγοί δέν σηκώνονται με τίποτα παρα μόνο άν τους μουντάρει ο σκύλλος.
Ακούγονται διάφορα για τις συνθήκες ιχνηλασίας και πάντα υπάρχει και μία δικαιολογία για τις αποτυχίες των σκυλιών αλλά και της δικιάς μας.
Κατα την δική μου άποψη οι αριθμοί του πλυθησμού του λαγού είναι οι ίδιοι με μικρές αυξομειώσεις.Το θέμα είναι ότι διεκδικούν πολλοί κυνηγοί έναν κομμάτι απο την πολυπόθητη "πίττα" και έτσι είναι αδύνατο και ακατόρθωτο να είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.Το να επιστρέψουμε πίσω στους πληθησμούς του λαγού 10-15 χρόνια πίσω είναι ακατόρθωτο αλλά και πάλι δέν θα είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.
Απο ότι φαίνεται αφού με την λαθροθηρία δέν μπορούμε να κάνουμε κάτι ,η μόνη μας λύση είναι να καταπολεμήσουμε την αλεπού που είναι ίσως η μεγαλύτερη μάστιγα του λαγού.

Rai
Τι ευχάριστη έκπληξη :!: :!: :!: Πάντως, ευτυχώς που εμφανίστηκες, γιατί ανησύχησα ότι "κτυπήθηκες" και εσύ από την ψευδοπανώλη :lol: :lol: :lol:
Εσύ Σάββα σε ποιάν κατηγορία ανήκεις ?Σε αυτούς που κουτουλλούν πάνω στους λαγούς ή σε αυτούς που τελειώνουν την πρωινή μαλαήν το μεσημέρι....... :lol:
Χρόνια πολλά για την χθεσινή σου γιορτή :)

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από Savvas »

Σε αυτούς που περιμένουν να βλαστήσουν ... Σε ευχαριστώ φίλε.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από cyprohunter »

Απορία!
Μέχρι τη διάμετρο σκαγιού μπορούμε να κυνηγήσουμε στην Κύπρο;
Φιλικά,
Αναστάσης
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από kypros »

cyprohunter έγραψε:Απορία!
Μέχρι τη διάμετρο σκαγιού μπορούμε να κυνηγήσουμε στην Κύπρο;
Πιο χοντρο που 3 εν εχει τπτ να παιξεις φιλε !

Δικαιουσε μεχρι 0. Αλλα σχινες δεν εχουμε!
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από cyprohunter »

Οκ φίλε μου! Ευχαριστώ!
Φιλικά,
Αναστάσης
ALEXIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 17:50

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από ALEXIS »

cyprohunter έγραψε:Απορία!
Μέχρι τη διάμετρο σκαγιού μπορούμε να κυνηγήσουμε στην Κύπρο;
ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕΧΡΙ 4.75ΜΜ ΣΚΑΙ
ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ
ΤΟ ΒΒ ΤΗΣ ROTTWEIL EINAI 4.5MM
BB REMINGTON EINAI 4.3MM
BB FOB VIRI 4.5MM
ΣΕ 4.75 ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ
ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΚΑΕΝΑΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από cyprohunter »

Όπαας!!
Αφου η ολυμπια οι big game tis έσιει ΒΒ..
2ο οι ΒΒ οι εξωτερικές που έχουμε στην κύπρο ήρταν παράνομα;
3ο ΒΒ πόσα σκάγια έσιει μέσα 7-12; Παίζει ρόλο στην κατανομή; Τι διαφορά κάμνει;
Φιλικά,
Αναστάσης
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από giorgos80 »

cyprohunter έγραψε:Όπαας!!
Αφου η ολυμπια οι big game tis έσιει ΒΒ..
2ο οι ΒΒ οι εξωτερικές που έχουμε στην κύπρο ήρταν παράνομα;
3ο ΒΒ πόσα σκάγια έσιει μέσα 7-12; Παίζει ρόλο στην κατανομή; Τι διαφορά κάμνει;
32 γραμμαρια εχει περιπου 60 σκαγια
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”