Λαγος 2013

Απάντηση
ALEXIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 17:50

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από ALEXIS »

ALEXIS έγραψε:
cyprohunter έγραψε:Απορία!
Μέχρι τη διάμετρο σκαγιού μπορούμε να κυνηγήσουμε στην Κύπρο;
ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕΧΡΙ 4.75ΜΜ ΣΚΑΙ
ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ
ΤΟ ΒΒ ΤΗΣ ROTTWEIL EINAI 4.5MM 36ΓΡ.60 ΣΚΑΓΙΑ
BB REMINGTON EINAI 4.3MM 36ΓΡ 90 ΣΚΑΓΙΑ
BB FOB VIRI 4.5MM 32ΓΡ 54 ΣΚΑΓΙΑ
ΣΕ 4.75 ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ
ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΚΑΕΝΑΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από christy2000 »

'Εχει καποιος αλλος προσεξει οτι απο την περασμενη Κυριακη βρισκουμε περισσοτερους λαγους σε περιοχες που τις πρωτες εξορμησεις ηταν εξαφανεισμενοι!Δεν γινεται να ειναι τυχαιο γιατι και την Τεταρτη σε περιοχη που ηταν χαμενοι βρικαμε λαγους!!!Το ιδιο εχει παρατηρησει και ενας αλλος συναδελφος.Εσεις εχετε προσεξει κατι?
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

H BB της Victory είναι 4.3 μμ, 34 γρ αλλά δεν μέτρησα τα σκάγια. Όσον αφορά τους λαγούς, έγω την προηγούμενη Κυριακή είδα 2, ο ένας μόλις πάρκαρα τον είδα για 2-3 δευτερόλεπτα μέσα στην απαγορευμένη. Ο 2ος (που μπορεί να ήταν τζιαι ο ίδιος απλώς αργότερα) τον είδα 15 μέτρα μέσα στην επιτρεπόμενη, δίπλα από την απαγορευμένη. Αν ήμουν 10 μέτρα πιο κοντά θα μπορούσα να ήμουν ποτζίνους που πάν τζιαι διούν οι λαοί πάνω τους. Έν ήταν κισμέττι. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Rai έγραψε:Άλλοι λένε ότι λαγούς καρπώνονται αυτοί που κυνηγάνε με σκυλιά φέρμας ,άλλοι ότι είναι προβουρημένοι ,άλλοι ότι οι λαγοί δέν σηκώνονται με τίποτα παρα μόνο άν τους μουντάρει ο σκύλλος.
Ακούγονται διάφορα για τις συνθήκες ιχνηλασίας και πάντα υπάρχει και μία δικαιολογία για τις αποτυχίες των σκυλιών αλλά και της δικιάς μας.
Κατα την δική μου άποψη οι αριθμοί του πλυθησμού του λαγού είναι οι ίδιοι με μικρές αυξομειώσεις.Το θέμα είναι ότι διεκδικούν πολλοί κυνηγοί έναν κομμάτι απο την πολυπόθητη "πίττα" και έτσι είναι αδύνατο και ακατόρθωτο να είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.Το να επιστρέψουμε πίσω στους πληθησμούς του λαγού 10-15 χρόνια πίσω είναι ακατόρθωτο αλλά και πάλι δέν θα είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.
Απο ότι φαίνεται αφού με την λαθροθηρία δέν μπορούμε να κάνουμε κάτι ,η μόνη μας λύση είναι να καταπολεμήσουμε την αλεπού που είναι ίσως η μεγαλύτερη μάστιγα του λαγού.

Rai
Διαφωνω φιλε μαζι σου.... οι λαγοι φετος ειναι αρκετα μειωμενη και ο κύριως λόγος είναι η λα8ροθηρια. Σαν κυνιγοι εμείς δεν μπορούμε να πατάξουμε την λαθροθηρία για αυτο πληρόνουεμ κάθε χρόνο καμια 80 ευρο έτσι ώστε να πέρνουν τα λεφτά αυτά κάπιοι ''αρμόδιοι'' και να εκτελούν αυτό το έργο. Αν οι αρμόδιοι δεν μπορούν να εκτελεσουν σωστά το έργο τους είναι καιρός να μας αδειάσουν την γωνιά :x :x (υπαρχουν άλλοι που αγαπούν και σέβονται το κυνίγη αλλα και την δουλειά που τους δίνει ψωμή). Δεν μπορώ να ακούω " η μόνη μασ λύση είναι" λύσεισ υπάρχουν πάρα πολλές, είναι καιρος και για καμιά διαμαρτυρια έξω την βουλη. Είμαστε μια μεγάλη μάζα στην κύπρο που αγαπάμε το κυνίγη δεν γίνετε να μας εκμεταλεβεται η μειωνότητα .
Η διαφθορά και η απληστία μας έχει καταστρέψει σε τούτο το τόπο!! Να ξέρετε ότι πάντα το ψαρι εν που την κκελέ που βρωμί. Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ!!
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από Rai »

GRIGORIS έγραψε:
Rai έγραψε:Άλλοι λένε ότι λαγούς καρπώνονται αυτοί που κυνηγάνε με σκυλιά φέρμας ,άλλοι ότι είναι προβουρημένοι ,άλλοι ότι οι λαγοί δέν σηκώνονται με τίποτα παρα μόνο άν τους μουντάρει ο σκύλλος.
Ακούγονται διάφορα για τις συνθήκες ιχνηλασίας και πάντα υπάρχει και μία δικαιολογία για τις αποτυχίες των σκυλιών αλλά και της δικιάς μας.
Κατα την δική μου άποψη οι αριθμοί του πλυθησμού του λαγού είναι οι ίδιοι με μικρές αυξομειώσεις.Το θέμα είναι ότι διεκδικούν πολλοί κυνηγοί έναν κομμάτι απο την πολυπόθητη "πίττα" και έτσι είναι αδύνατο και ακατόρθωτο να είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.Το να επιστρέψουμε πίσω στους πληθησμούς του λαγού 10-15 χρόνια πίσω είναι ακατόρθωτο αλλά και πάλι δέν θα είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.
Απο ότι φαίνεται αφού με την λαθροθηρία δέν μπορούμε να κάνουμε κάτι ,η μόνη μας λύση είναι να καταπολεμήσουμε την αλεπού που είναι ίσως η μεγαλύτερη μάστιγα του λαγού.

Rai
Διαφωνω φιλε μαζι σου.... οι λαγοι φετος ειναι αρκετα μειωμενη και ο κύριως λόγος είναι η λα8ροθηρια. Σαν κυνιγοι εμείς δεν μπορούμε να πατάξουμε την λαθροθηρία για αυτο πληρόνουεμ κάθε χρόνο καμια 80 ευρο έτσι ώστε να πέρνουν τα λεφτά αυτά κάπιοι ''αρμόδιοι'' και να εκτελούν αυτό το έργο. Αν οι αρμόδιοι δεν μπορούν να εκτελεσουν σωστά το έργο τους είναι καιρός να μας αδειάσουν την γωνιά :x :x (υπαρχουν άλλοι που αγαπούν και σέβονται το κυνίγη αλλα και την δουλειά που τους δίνει ψωμή). Δεν μπορώ να ακούω " η μόνη μασ λύση είναι" λύσεισ υπάρχουν πάρα πολλές, είναι καιρος και για καμιά διαμαρτυρια έξω την βουλη. Είμαστε μια μεγάλη μάζα στην κύπρο που αγαπάμε το κυνίγη δεν γίνετε να μας εκμεταλεβεται η μειωνότητα .
Η διαφθορά και η απληστία μας έχει καταστρέψει σε τούτο το τόπο!! Να ξέρετε ότι πάντα το ψαρι εν που την κκελέ που βρωμί. Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ!!
Φίλε έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς με τα λεγόμενα μου.
Το πρώτο μεγάλο λάθος για μένα είναι κάποιος να έχει την εντύπωση ότι τα 77 ευρο τον χρόνο που δίνει για ανανέωση της άδειας κυνηγίου είναι μεγάλο ποσό και να απετά με αυτά τα λεφτά να βρίσκει θήραμα σε κάθε εξόρμηση.Δές το πιο κάτω παράδειγμα και πες μας αντικειμενικά αν το ποσόν αυτό είναι μεγάλο σε μια τέτοια κάρποση 17 εξορμήσεων....... http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... =13&t=4130

Τις δικές μου απόψεις για ένα καλύτερο κυνήγι , με τον τρόπο που βλέπω εγώ τα πράγματα και που πιστεύω είναι μονόδρομος είναι εδώ
http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... f=5&t=3592

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Rai έγραψε:
GRIGORIS έγραψε:
Rai έγραψε:Άλλοι λένε ότι λαγούς καρπώνονται αυτοί που κυνηγάνε με σκυλιά φέρμας ,άλλοι ότι είναι προβουρημένοι ,άλλοι ότι οι λαγοί δέν σηκώνονται με τίποτα παρα μόνο άν τους μουντάρει ο σκύλλος.
Ακούγονται διάφορα για τις συνθήκες ιχνηλασίας και πάντα υπάρχει και μία δικαιολογία για τις αποτυχίες των σκυλιών αλλά και της δικιάς μας.
Κατα την δική μου άποψη οι αριθμοί του πλυθησμού του λαγού είναι οι ίδιοι με μικρές αυξομειώσεις.Το θέμα είναι ότι διεκδικούν πολλοί κυνηγοί έναν κομμάτι απο την πολυπόθητη "πίττα" και έτσι είναι αδύνατο και ακατόρθωτο να είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.Το να επιστρέψουμε πίσω στους πληθησμούς του λαγού 10-15 χρόνια πίσω είναι ακατόρθωτο αλλά και πάλι δέν θα είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι.
Απο ότι φαίνεται αφού με την λαθροθηρία δέν μπορούμε να κάνουμε κάτι ,η μόνη μας λύση είναι να καταπολεμήσουμε την αλεπού που είναι ίσως η μεγαλύτερη μάστιγα του λαγού.

Rai
Διαφωνω φιλε μαζι σου.... οι λαγοι φετος ειναι αρκετα μειωμενη και ο κύριως λόγος είναι η λα8ροθηρια. Σαν κυνιγοι εμείς δεν μπορούμε να πατάξουμε την λαθροθηρία για αυτο πληρόνουεμ κάθε χρόνο καμια 80 ευρο έτσι ώστε να πέρνουν τα λεφτά αυτά κάπιοι ''αρμόδιοι'' και να εκτελούν αυτό το έργο. Αν οι αρμόδιοι δεν μπορούν να εκτελεσουν σωστά το έργο τους είναι καιρός να μας αδειάσουν την γωνιά :x :x (υπαρχουν άλλοι που αγαπούν και σέβονται το κυνίγη αλλα και την δουλειά που τους δίνει ψωμή). Δεν μπορώ να ακούω " η μόνη μασ λύση είναι" λύσεισ υπάρχουν πάρα πολλές, είναι καιρος και για καμιά διαμαρτυρια έξω την βουλη. Είμαστε μια μεγάλη μάζα στην κύπρο που αγαπάμε το κυνίγη δεν γίνετε να μας εκμεταλεβεται η μειωνότητα .
Η διαφθορά και η απληστία μας έχει καταστρέψει σε τούτο το τόπο!! Να ξέρετε ότι πάντα το ψαρι εν που την κκελέ που βρωμί. Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ!!
Φίλε έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς με τα λεγόμενα μου.
Το πρώτο μεγάλο λάθος για μένα είναι κάποιος να έχει την εντύπωση ότι τα 77 ευρο τον χρόνο που δίνει για ανανέωση της άδειας κυνηγίου είναι μεγάλο ποσό και να απετά με αυτά τα λεφτά να βρίσκει θήραμα σε κάθε εξόρμηση.Δές το πιο κάτω παράδειγμα και πες μας αντικειμενικά αν το ποσόν αυτό είναι μεγάλο σε μια τέτοια κάρποση 17 εξορμήσεων....... http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... =13&t=4130

Τις δικές μου απόψεις για ένα καλύτερο κυνήγι , με τον τρόπο που βλέπω εγώ τα πράγματα και που πιστεύω είναι μονόδρομος είναι εδώ
http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... f=5&t=3592

Rai

Η διαφωνία φίλε μου είναι μέρος του πολιτισμένου διαλόγου... :D
Όσο γι αυτό http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... =13&t=4130 ''NO COMMENT'' ο κάθε ένας μπορεί να γράφει και να λέει διάφορα στους καφενέδες για την φετινή του κάρπωση. Μπορεί μερικόι να λένε και αλήθεια. Εγώ όμως βλέπω τι καρπώθηκε το μεγαλήτερο μέρος των κυνιγών και όχι η μειωνότητα.
Όσο για τισ δικές σου απόψεις που μου έστειλες αν παρατηρήσης θα με βρείς ένα σχόλιο πιο κάτω να διαφωνώ. Το κυνίγη ξεκίνισε απο την αρχαιότητα για να μπορεί να τρέφετε ο άνθρωπος μετα πήρε το όνομα του σαν το χομπι του φτωχου ανθρώπου. Είναι απαράδεχτο εμείς οι ίδιοι να το μετατρέψουμε σαν το χόμπι των πλουσίων γιατί σε λιγο θα πηγαίνουν κυνίγη όσοι έχουν χρήματα. ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ ....
Π.χ εγώ φίλε μου εκτός του ενδημικού που πηγαίνω σε όλες τις εξορμήσεις, πηγαίνω και στα άλλα κυνιγια 1-2 φορές επειδή με βοηθάει να ξεφύγω απο την καθημερινότητα. Δηλαδή δίνω 80 ευρό πάω 17 εξορμήσεις στο ενδημικό και 5-6 όποτε θέλω (π.χ στην τσίλα, φάσσα) για να φύγω απο την ρουτίνα. Αυτά που προτείνης αναγκάζον τους κυνιγούς να δίνου τα τριπλάσια. Γιατί να πρέπει να δίνω τα τρειπλασια χρήματα για μία κυνηγετική περίοδο (επειδή θα χρειαστεί να βγάλω για όλα τα κυνήγια ξεχωριστή άδεια)?
Οι νόμοι και οι κανόνες που έχουμε στο κυνήγη της Κύπρου και παράλληλα με τον εθελοντισμό που προσφέρεται απο διάφορους κυνηγετικούς συλλόγους μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε όλοι έξω απο το σπίτι μας θηράματα. Το πρόβλημα όμως είναι οι αρμόδιοι που πέζουν πελλό και αφήνουν το κάθε ένα να αλλονίζει και να παραβλέπει τους νόμους και τους κανόνες εις βάρως του κυνιγού.
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από christy2000 »

Ειτε πλουσιος,ειτε φτωχος,κανενας δεν θελει να πληρωνει περισσοτερα λεφτα!
Ελα ομως που αυτα ειναι η κινητιρια δυναμη και χωρις αυτα δεν μπορει να γινει τιποτα απο τα πιο πανω.Μιλαμε για κυνηγετικους παραδισους του εξωτερικου,που κυνηγουν 100-120 εξορμησης το χρονο και βρισκουν θηραμα σε ολες!Ποσα λεφτα πληρωνουν για να απολαμβανουν αυτα που εχουν?
Τι θηραματα κυνηγουν?αυτα που εμεις αποκαλουμε "κοτοπουλα"!Ειδαμε ολοι μας τους αριθμους των φασιανων και πως τους ξεφωλιαζουν με τα goldeh retreven!Ολοι εχουμε δει το κυνηγι λαγου στην Αγγλια με 200 λαγους ανα εξορμηση που απλα περπατουν στο χωραφι και κανουν σκοποβολη!
Για να εχεις αυτο του ειδους κυνηγι πρεπει να πληρωσουμε·για να διαχειριστουμε το αγριο θηραμα που εχουμε στην Κυπρο πρεπει να πληρωσουμε ακομα πιο πολλα!!!
Εγω προσωπικα δεν μου αρεσουν αυτου του ειδους κυνηγι.
Για μενα κυνηγετικος παραδεισος ηταν η Κυπρος 4 χρονια και πριν.
Αυτα ομως εχουν περαση ανεπιστρεπτη,μην περιμενετε απο κανενα αλλο να πληρωσει εκτος απο εμας τους σωστους κυνηγους!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φίλοι μου είμαστε ένα νησί! Όπου και να πας θα βρεις σπίτια, τελιασμένα οικόπεδα, καμένα δάση ή σκουπίδια...
Οι βιότοποι είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού, οι κυνηγοί αυξάνονται και πληθύνονται...Πώς να γλυτώσει και κανένα πουλί ή κανένας λαός??? Η θήρα παίζει το πουλλίν της τζιαί αν πιάσουν τζιαί κανένα κοπέλλιν σπάζουν τους τα τηλέφωνα οι φίλοι μας οι "βολευτές" όσπου να τον αφήκουν...Εμείς σκοτώνουμεν ότι δοκιμάσει να πετάσει ή να βουρήσει (τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφεία μας)...
Μεταξύ μας, το ότι ακόμα πάμε κυνήγι εν θαύμα...
Προσωπικά, μέσα σε 3 χρόνια μου έχουν καταστρέψει σχεδόν όλες τις περιοχές που έβρισκα θήραμα. Τζιαμέ που κυνηγώ είναι 8 σπίτια...Το πολύ πολύ να μου κάμουν κανέναν καφέ τζιαί καμμιάν τυρόπιττα πας την βεράντα που παλιά ήταν η ελιά που έπαιζα τες παραπάνω τζίκλες...
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από sotiris!129 »

christy2000 έγραψε:Ειτε πλουσιος,ειτε φτωχος,κανενας δεν θελει να πληρωνει περισσοτερα λεφτα!
Ελα ομως που αυτα ειναι η κινητιρια δυναμη και χωρις αυτα δεν μπορει να γινει τιποτα απο τα πιο πανω.Μιλαμε για κυνηγετικους παραδισους του εξωτερικου,που κυνηγουν 100-120 εξορμησης το χρονο και βρισκουν θηραμα σε ολες!Ποσα λεφτα πληρωνουν για να απολαμβανουν αυτα που εχουν?
Τι θηραματα κυνηγουν?αυτα που εμεις αποκαλουμε "κοτοπουλα"!Ειδαμε ολοι μας τους αριθμους των φασιανων και πως τους ξεφωλιαζουν με τα goldeh retreven!Ολοι εχουμε δει το κυνηγι λαγου στην Αγγλια με 200 λαγους ανα εξορμηση που απλα περπατουν στο χωραφι και κανουν σκοποβολη!
Για να εχεις αυτο του ειδους κυνηγι πρεπει να πληρωσουμε·για να διαχειριστουμε το αγριο θηραμα που εχουμε στην Κυπρο πρεπει να πληρωσουμε ακομα πιο πολλα!!!
Εγω προσωπικα δεν μου αρεσουν αυτου του ειδους κυνηγι.
Για μενα κυνηγετικος παραδεισος ηταν η Κυπρος 4 χρονια και πριν.
Αυτα ομως εχουν περαση ανεπιστρεπτη,μην περιμενετε απο κανενα αλλο να πληρωσει εκτος απο εμας τους σωστους κυνηγους!
Ακομη δεν καταλαβαμε 1 πραγμα, η διαχειριση που ακουμε στο εξωτερικο δεν ειναι μονο να καμουν καταπολεμηση επιβλαβων , παταξη της λαθροθηριας σπορες κτλ κτλ
κανουν ακομη κατι ποιο σημαντικο που ολοι το ξερουμε αλλα ποτε κανενας δεν αναφερει ...
κυνηγουν με βαση το τι εχουν και οταν καρπωθουν ενα Α αριθμο θυραματων απο μια περιοχη τοτε την κλεινουν και ξανακυνηγανε εκει την επομενη σεζον !
σε αντιθεση με μας που ενα 50% των περιοχων μας πρεπει να κλεινουν απο την τριτη εξωρμηση αλλες απο την δευτερη και παρα μα παρα πολλες απο την πρωτη αντ'αυτου τις κυνηγαμε για ολη την σεζον και κανεις δεν μας λεει STOP πληττοντας με αυτο τον τροπο τους μητρικους πληθυσμους σε αυτες τις περιοχες !

φετος ειχα την Τυχη να κυνηγισω πρωτη εξωρμηση ΜΟΝΟΣ σε ενα βουνο γεματο αγρια περδικια , η κλιση του βουνου αλλα και η αφιλοξενη βλαστηση του προμηνυε πως θα ημουν μονος με 4 κοπαδια περδικια συνολο 80-100!
οπως και εγινε , πρωτη κυριακη συναντησα μονο 1 αθρωπο γυρο στα 45 μονος και αυτος λιγο ποιο χαμηλα απο μενα που αγωνιζοταν να πιασει το πλευρο για κανενα 30λεπτο χωρις αποτελεσμα (και μπραβο του)!
σε αντιθεση με 20 αλλους διαφορων ηλικιων που καθονταν περιξ του βουνου (ειχε δρομο στο τελος του βουνου) και περιμεναν τα περδικια ,
απο τα 80-100 περδικια του βουνου (που εβγαλα και τα 4 κοπαδια) καταφερα μεχρι της 7:40-8 το πολλη να παιξω 4 περδικια και το απογευμα ακομα 1 εγω και 1 ο Αρτεμης ! ο Αθρωπος που ειχα εβρει την ωρα που εξεκεινησα δεν καταφερε τελικα να φκει το βουνο και στην επιστροφη μου για το αυτοκινητο κατηφορισαμε μαζι , οπου απο ψηλα εβλεπα τα πρωτα αυτοκινητα να αναχωρουν !

την πρωτη Τεταρτη εξαναπεια ζιαμε αφου εκυνηγισα το βουνο μονος μου και επρεπε να εχει τουλαχιστο 70-80 πουλια πανω !

ΤΠΤ μολις εφκεικα πανω εφκαλα 1 μονο του επαιξα το και ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΟ ΠΕΡΤΙΖΙ ΠΑΣ ΤΟ ΒΟΥΝΟ !!!


http://www.youtube.com/watch?v=3s2oK1SU ... coUxPZEwqw
το Video ειναι απο την πρωτη εξωρμηση κατα τες 7 00 το προι ... ο ποιο κοντινος πυροβολισμος που ακουγεται ειναι στα 300 μετρα ποιο ΚΑΤΩ απο μενα ! που χαθηκαν τα περδικια???
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
istriano ®

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από istriano ® »

MARIOSE έγραψε:...Εμείς σκοτώνουμεν ότι δοκιμάσει να πετάσει ή να βουρήσει (τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφεία μας)...
Μεταξύ μας, το ότι ακόμα πάμε κυνήγι εν θαύμα....
Πετά ρε φιλε!!!! Γιατί όταν πω τίποτε εγώ λεν μου για αζουλες και κρεμμασταρκα :o
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”