Λαγος 2013

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από Pathfinder »

dimitris savva έγραψε:
giorgos80 έγραψε:Ενα θα σας πω ο μικρος εχει παραπανω νου που πολλους δαμεσα :!:
εχεις μεγαλο δικαιο φιλε μου επειδη εμεις ακομα πληρωνουμε την αδεια κυνηγιου ενω εκεινος παει χωρις αδεια. Αυριο που εν να καμει 5-6 κοπελλουθκια και 5-6 σκυλους εν να φερει και εκεινος τον νου του :lol: :lol: :lol: :lol:
μα ο μικρος ποσο μικρος ειναι δλδ? :) οι κουβεντες του παντως εννε καθολου μικρες!!
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από mikros »

Pathfinder έγραψε:
dimitris savva έγραψε:
giorgos80 έγραψε:Ενα θα σας πω ο μικρος εχει παραπανω νου που πολλους δαμεσα :!:
εχεις μεγαλο δικαιο φιλε μου επειδη εμεις ακομα πληρωνουμε την αδεια κυνηγιου ενω εκεινος παει χωρις αδεια. Αυριο που εν να καμει 5-6 κοπελλουθκια και 5-6 σκυλους εν να φερει και εκεινος τον νου του :lol: :lol: :lol: :lol:
μα ο μικρος ποσο μικρος ειναι δλδ? :) οι κουβεντες του παντως εννε καθολου μικρες!!
dimitris savva έγραψε:ενω εκεινος παει χωρις αδεια.
Λαθροθηρας... :oops: :roll:
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από mikros »

Το κυνηγι χωρις αδεια τι θεωρειτε? :?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από stelios--- »

Το κυνηγι χωρις αδεια τι θεωρειτε? :?[/quote]
ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΕΙΟΥΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ........
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

dimitris savva έγραψε:μονοι σας τα λετε μονοι σας τα ακουτε και εκεινο που λετε να αυξηθει η αδεια κυνηγιου ειναι για επιβαρινετε τον νομοταγη κυνηγο που βγαλει την αδεια και θα αυξηθουν οι παρανομοι και επειδη δεν εχει κανενα να τους ελεξει θα αυξανονται και θα πληθυνονται . η ουσια ειναι μια , να αλλαξουν οι αρμοδιοι και να μπουν ατομα που ενδιαφεροντε για το κυνηγι και οχι για τον μισθο που θα ερθει ασχετα αν δουλεψουν ή οχι.
ειναι ομως αργα.

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από GRIGORIS »

istriano ® έγραψε:
GRIGORIS έγραψε: Nαι φιλε μου η πλειοψηφία των κυνιγών μας τηρά τους περισσότερους και σημαντικότερους γραπτούς και άγραφους κανόνες. Κάθε χωρίο κά8ε επαρχία έχει τα δικά τις ρεμάλια που καταστρέφουν τους συγκεκριμένους βιοτόπους. Αν ακόμα να το καταλάβεις φίλε μου ότι το κυνίγη το σκότωσαν αυτοί οι λίγοι που έχουν κάνει τα θηράματα "παραγγελία προς κατανάλωση" και όχι ο κυνιγός που κατέβασε το σκύλο του 15 λεπτά πρίν την ανατολή του ήλιου ή κυνίγισε 25 λεπτά μετά απο την δύση του ήλιου τι να σου πω???
Καμε το μειοψηφια αντί πλειοψηφία και το λίγοι πολλοί και είσαι μέσα!!!
Kάνεις μεγάλο λάθος φίλε και πιστεύω αδικάς πολλούς συναδέρφους κυνιγους!! Ίσως στην περιοχή σου ακόμα να λυμπίσουν οι business man λαθροθήρες για να δεις τησ σημαίνει πραγματική καταπάτηση νόμων γραπτών και άγραφων.Τεσπα δεν θα κολλίσουμε εδώ. Η άποψη σου είναι σεβαστή. :)
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Απόψεις πολλές και διάφορες άλλες απο ψαγμένους και άλλες απο όχι. Πάντα είναι σεβαστές, για να μην παρεξηγουμαστε :) :) . Όσοι πιστεύουν ότι η μείωση των 8ηραμάτων οφείλετε κατα κύριο λόγω στο ότι είμαστε πολλοί κυνιγοί νομίζω πως ζούνε κάπου αλλού σε άλλη χώρα. Άμα δώσεις ένα γυρό την νύχτα μόλις θεριστούν τα χωράφια το καλοκαίρι θα δείτε τρελλό αριθμό απο λαγούς (παρόλο που το ταμείο 8ήρας σταμάτησε τις απελευθερώσης λαγού εδω και χρόνια). Οι φραγκολίνες το καλοκαίρι ήταν σαν τους στρούφους στα ημιορεινά σε μερικέσ περιοχές, μέχρι να έρθει το κυνίγει είχαν εξαφανιστεί. Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι το κυνήγη του ενδυμικού κάπιοι φροντίζουν να γεμίζουν τις τζέπες τους απο λεφτά και να αφήνουν ενα μικρό αριθμό θηράματος το οποίο τρώει όλη την πίεση κατα την κυνηγετική περίοδο. ΦΕΤΟΣ, είδα ολόκληρες σπορές που δεν είχαν καθόλου ιχνη θηράματος αλλά κόπρια απο ποντίκα, είδα ποτίστρες που σε ακτίνα 50 μετρων ήταν γεμάτο απο κοπριες του αλουπού. Είδα μόνιμες απαγορευμένες που μέσα είχαν κενά φυσίγια. Εγώ προσωπικά του χρόνου θα το σκεφτώ πολύ καλα αν θα ανανεώσω την άδεια κυνηγιου σαν μια πράξη απαγοήτευσης προς τους αρμόδιους, εκτός και αν δω σημάδια βελτίωσης απο το Ταμειο Θήρας.
Υ.π Και ειπαμε ότι για όλα αυτά μερίδιο φέρει ο μεγάλος αριθμός κυνιγών. Τώρα ας υποθέσουμε ότι αυξήσαμε την άδεια απο 80 σε 300 ευρώ. Άτε έπιασε περισσότερα έσοδα το ταμείο θήρας, μειώθηκε ο αριθμός τον κυνιγών επειδή ο καημένος ο διπλανός μας είναι άνεργος με 2 κοπελούθκια εδώ και 8 μήνες... Δηλαδή με αυτό το τρόπο θα αυξηθεί το θήραμα?? εμείς που θα κρατούμε χρήματα για να βγάλουμε την άδεια θα είμαστε οι ποιοτικόι των κυνιγών??? (ο3α ενα 8ορούμε να πεξουμε όσα περισσότερα μπορούμε για να πούμε ότι εωγάλαμε την άδεια απο την κάρπωση που έχουεμ κάνει)??

Αν δεν αναλάβουν οι αρμόδιοι (ουλαμός, ταμείο θήρας, ΚΟΚ, κ.α) τις ευθύνες τους ότι κάνουμε και ότι πουμε θα είναι απλός όλα ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Λαγος 2013

Δημοσίευση από Pathfinder »

GRIGORIS έγραψε:Απόψεις πολλές και διάφορες άλλες απο ψαγμένους και άλλες απο όχι. Πάντα είναι σεβαστές, για να μην παρεξηγουμαστε :) :) . Όσοι πιστεύουν ότι η μείωση των 8ηραμάτων οφείλετε κατα κύριο λόγω στο ότι είμαστε πολλοί κυνιγοί νομίζω πως ζούνε κάπου αλλού σε άλλη χώρα. Άμα δώσεις ένα γυρό την νύχτα μόλις θεριστούν τα χωράφια το καλοκαίρι θα δείτε τρελλό αριθμό απο λαγούς (παρόλο που το ταμείο 8ήρας σταμάτησε τις απελευθερώσης λαγού εδω και χρόνια). Οι φραγκολίνες το καλοκαίρι ήταν σαν τους στρούφους στα ημιορεινά σε μερικέσ περιοχές, μέχρι να έρθει το κυνίγει είχαν εξαφανιστεί. Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι το κυνήγη του ενδυμικού κάπιοι φροντίζουν να γεμίζουν τις τζέπες τους απο λεφτά και να αφήνουν ενα μικρό αριθμό θηράματος το οποίο τρώει όλη την πίεση κατα την κυνηγετική περίοδο. ΦΕΤΟΣ, είδα ολόκληρες σπορές που δεν είχαν καθόλου ιχνη θηράματος αλλά κόπρια απο ποντίκα, είδα ποτίστρες που σε ακτίνα 50 μετρων ήταν γεμάτο απο κοπριες του αλουπού. Είδα μόνιμες απαγορευμένες που μέσα είχαν κενά φυσίγια. Εγώ προσωπικά του χρόνου θα το σκεφτώ πολύ καλα αν θα ανανεώσω την άδεια κυνηγιου σαν μια πράξη απαγοήτευσης προς τους αρμόδιους, εκτός και αν δω σημάδια βελτίωσης απο το Ταμειο Θήρας.
Υ.π Και ειπαμε ότι για όλα αυτά μερίδιο φέρει ο μεγάλος αριθμός κυνιγών. Τώρα ας υποθέσουμε ότι αυξήσαμε την άδεια απο 80 σε 300 ευρώ. Άτε έπιασε περισσότερα έσοδα το ταμείο θήρας, μειώθηκε ο αριθμός τον κυνιγών επειδή ο καημένος ο διπλανός μας είναι άνεργος με 2 κοπελούθκια εδώ και 8 μήνες... Δηλαδή με αυτό το τρόπο θα αυξηθεί το θήραμα?? εμείς που θα κρατούμε χρήματα για να βγάλουμε την άδεια θα είμαστε οι ποιοτικόι των κυνιγών??? (ο3α ενα 8ορούμε να πεξουμε όσα περισσότερα μπορούμε για να πούμε ότι εωγάλαμε την άδεια απο την κάρπωση που έχουεμ κάνει)??

Αν δεν αναλάβουν οι αρμόδιοι (ουλαμός, ταμείο θήρας, ΚΟΚ, κ.α) τις ευθύνες τους ότι κάνουμε και ότι πουμε θα είναι απλός όλα ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ
Ετσι ειναι φιλε μου.Εισαι σωστος.Το κακο ομως ειναι οπως ειπε και ο arrwstosfassas μονοι μας τα λεμε μονοι μας τα ακουμε.εν κριμα οι γιουες μας που να βλεπουν το κυπριακο κυνηγι που τα dvd kai το youtube

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
axerkwtis

Λαγος 2013

Δημοσίευση από axerkwtis »

Το καλο ειναι πως πολλοι αναγνωριζουν πως βαδιζουμε στον γκρεμο του κυπριακου ενδημικου..ειμαστε τοσοι αλλα ακομα χωρις φωνη..σουστε λιο τις καρεκλες να πεσουν τα ξερα κ να μεινουν τα χλωρα..χρειαζομαστε ατομα με πραγματικο ενδιαφερων για το κυνηγι κ το μελλον τ με εργα και στο πλευρο τους ολοι εμεις να στηριζουμε κ να τους επιβραβευουμε..προσωπικα ειμαι διαθετιμενος αν δεν δω κατι να αλλαζει να μην ανανεωσω την αδεια μου κ τα λεφτα μου αντι στην εγχωρια αγορα που ενας κυνηγος ξοδευει ( πεζινες ρουχα παπουτσια χαρτουτσιες καφεδες κλπ κλπ) να τα δινω σε 3-4 ταξιδια στο εξωτερικο ωστε να δουν καλυτερα κσποιοι πως ο κυπριος κυνηγος συντηρα αρκετους κ εχει απαιτησεις..εν να μ πειτε εν να αντεξεις;;;παρα να βλεπω το κυνηγι τ τοπου μ π δεν θα το αντεξω αν συμβει ΝΑΙ θα αντεξω..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”