Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Απάντηση
BLUE DE GASCOGNE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 15:59

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από BLUE DE GASCOGNE »

ΜΕΣΑ!ΑΛΛΑ ΚΑΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΚΑΙ ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΚΑΜΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ(ΑΝΑ ΠΟΛΗ)
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Anthimos έγραψε:
Ο λαγος μαστιζεται απο αρρωστεια η οποια θα συνεχιζει να τον αποδεκατιζει διαχρονικα μεχρι ειτε να αλλαξουν οι καιρικες συνθηκες (να γινει παλι ξηρασια με ΟΛΑ τα κακα επακολουθα) ή να αποκτισουν ανοσία οι νέοι λαγοι στην αρρωστεια για να γινουν πιο ανθεκτικοι! Για να γινει αυτο ομως θα πρεπει πρωτα να γινουν οι σωστες ενεργεις , ορισμενες τις αναφερεις κι εσυ !

Θα πρεπει πρωτα να ανοιξουν οι απαγορευμενες οπου έχουν βρεθει πολλοι αρρωστοι λαγοι για να κυνηγηθουν οι λαγοι εκτεταμένα ( μεθοδός culling ) Λογικα ειναι να εξοντωθουν οι αρρωστοι και αδυνατοι λαγοι και όσοι επιβιωσουν να ειναι δυνατα υγιη ατομα που ισως ηδη εχουν αναπτυξει μια καποια ανοσια στην αρρωστεια!!
Κάποιες εξηγήσεις παρακαλώ. Πώς θα καταλάβεις τον λαγό τον άρρωστο άν πετακτεί μπροστά σου σαν κυνηγάς σε αυτές τις εξορμήσεις. Δεν υπάρχει κίνδυνος να σκοτώσεις λαγούς που επιβίωσαν και θα μπορούσαν να μεταφέρουν τα γονίδια τους στα μικρά; Δεν είναι επικίνδυνη για τον άνθρωπο αυτή η αρρώστεια;
Anthimos έγραψε:
Θα πρεπει μετα να καταπολεμηθει επισταμένα η αλεπου ως υπ αριθμο 1 εχθρο των νεαρων λαγων και η ποντικα σε συνεργασια με τους κυνηγους .
Εδώ συμφωνούμε
Anthimos έγραψε:
Μετα επειδη ο παραγοντας στρεςς συμβαλλει στο να αποδυναμωνεται ο λαγος και να μην μπορει να γιατρευτει και κατ επεκταση αποκτησει ανοσια την οποια θα μεταδοσει στους απογονους του , ισως να ηταν καλο για μια σεζον ν απαγορευτουν τα εκπαιδευτικα με ιχνηλατες και το κυνηγι του λαγου για να προλαβει ο πληθυσμος ν ανακαμψει ουσιαστικα αφου θα καταπολεμηθει η αλεπου και η ποντικα!!!
Αν απαγορεύσεις το κυνήγι του λαγού τι γίνεται με τα περδίκια; Την περίοδο της τσίχλας εγώ βρήκα 3 λαγούς χωρίς σκύλο. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν αγχώθηκαν καθόλου με την παρουσία μου.
Anthimos έγραψε: Μια αλλη εισηγηση ειναι το κυνηγι του λαγου να μην ξεκινισει Οκτωβριο - Νοεμβριο αλλα Δεκεμβριο - Ιανουριο- Φεβρουαριο που ειναι πιο υγροι μηνες , παραγοντας που συμβαλει στην επέκταση της αρρωστειας οπως εχει αποδεικτει απο ερευνες και το κυνηγι τους υγρους μηνες θα συμβαλει στο να καρπονωνται αρρωστοι λαγοι αρα θα μειωνεται η εκθεσης των υγιης λαγων στην αρρωστεια!!
Ήμουν με την ιδέα ότι Ιανουάριος - Φεβρουάριος ζευγαρώνουν τα περδίκια και γι αυτό κλείνει η περίοδος. Δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στην αναπαραγωγή τους αυτό;
istriano ®

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από istriano ® »

Εχει ενα χρονο που ειμαι μελος του φορουμ. Καθε λιγο και λιγακι η ιδια ιστορια, οι ιδεες αντιπαραθεσεις σε διαφορετικα ποστ :( Το 99% παντα το βλεπει απο την δικη του σκοπια και αναλογα με τα δικα του συμφεροντα (π.χ εκεινοι που εχουν 10-15 σκυλλους, εκεινοι που ειναι λααρηδες- περτικαρηδες, εκεινοι που για τα παντα φτεεθ η θηρα κτλ. Αν δεν γινουν αμοιβαιες υποχωρησεις τιποτε δεν θα γινει. Μονο φιλονικιες και γενικα μια τρυπα στο νερο.

Κατα την αποψη μου τι θα σωσει την κατασταση; Ενας ξενος φορεας με εμπειριες στο θεμα, που θα ειναι ουδετερος χωρις συμφεροντα.
dimitris savva

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από dimitris savva »

Μετα επειδη ο παραγοντας στρεςς συμβαλλει στο να αποδυναμωνεται ο λαγος και να μην μπορει να γιατρευτει και κατ επεκταση αποκτησει ανοσια την οποια θα μεταδοσει στους απογονους του , ισως να ηταν καλο για μια σεζον ν απαγορευτουν τα εκπαιδευτικα με ιχνηλατες και το κυνηγι του λαγου για να προλαβει ο πληθυσμος ν ανακαμψει ουσιαστικα αφου θα καταπολεμηθει η αλεπου και η ποντικα!!!


εσυ προσωπικα δεν νομιζω να εχεις προβλημα γιατι εχεις σκυλους φερμας και εισαι μαθημενος στους φασιανους και στα ορτυκια και σε συμφαιρει να πας στο κυνηγι της μπεκατσας . Ας κοψουμε 2-3 εξορμησεις στους υπολοιπους λαγοκυνηγους με τους ιχνηλατες τους για να μην παθαινουν στρεςς οι λαγοι ενω με τις 50000 κυνηγους δεν παθαινουν τιποτε. Αν νομιζεις οτι το σταματημα του κυνηγου με ιχνηλατες, μαθε οτι στην ελλαδα που κυνηγουν οι πληστοι με ιχνηλατες και απο νερα και υγρασιες δοξα ο θεος εκει , ο λαγος πολλαπλασιαστηκε.Να σκεφτουν οι αρμοδιοι πως αλιως πρεπει να αυξησουν , να προστατευουν και να φροντισουν το θηραμα και οχι μονο να στελλουν λαγους στην βουλγαρια για να δυναμωσουν τα αιματα τους γιατι εκει πηγαινουν και πολλοι ξενοι κυνηγοι και δεν εξολοθρευονται . Εδω εκαμε δυο σταγονες νερο παραπανω και αρρωστησαν οι λαγοι. Εστι σας εμαθαν να λαλειτε και επιασετε το και πατε.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από Anthimos »

dimitris savva έγραψε:Μετα επειδη ο παραγοντας στρεςς συμβαλλει στο να αποδυναμωνεται ο λαγος και να μην μπορει να γιατρευτει και κατ επεκταση αποκτησει ανοσια την οποια θα μεταδοσει στους απογονους του , ισως να ηταν καλο για μια σεζον ν απαγορευτουν τα εκπαιδευτικα με ιχνηλατες και το κυνηγι του λαγου για να προλαβει ο πληθυσμος ν ανακαμψει ουσιαστικα αφου θα καταπολεμηθει η αλεπου και η ποντικα!!!


εσυ προσωπικα δεν νομιζω να εχεις προβλημα γιατι εχεις σκυλους φερμας και εισαι μαθημενος στους φασιανους και στα ορτυκια και σε συμφαιρει να πας στο κυνηγι της μπεκατσας . Ας κοψουμε 2-3 εξορμησεις στους υπολοιπους λαγοκυνηγους με τους ιχνηλατες τους για να μην παθαινουν στρεςς οι λαγοι ενω με τις 50000 κυνηγους δεν παθαινουν τιποτε. Αν νομιζεις οτι το σταματημα του κυνηγου με ιχνηλατες, μαθε οτι στην ελλαδα που κυνηγουν οι πληστοι με ιχνηλατες και απο νερα και υγρασιες δοξα ο θεος εκει , ο λαγος πολλαπλασιαστηκε.Να σκεφτουν οι αρμοδιοι πως αλιως πρεπει να αυξησουν , να προστατευουν και να φροντισουν το θηραμα και οχι μονο να στελλουν λαγους στην βουλγαρια για να δυναμωσουν τα αιματα τους γιατι εκει πηγαινουν και πολλοι ξενοι κυνηγοι και δεν εξολοθρευονται . Εδω εκαμε δυο σταγονες νερο παραπανω και αρρωστησαν οι λαγοι. Εστι σας εμαθαν να λαλειτε και επιασετε το και πατε.
Εν εκατάλαβες ! Εισηγησεις ειναι! Ειπα να δωσει 3 μηνεςτο κυνηγι του λαγου επίσης !!! Τουτο ομως εν το σχολιαζουμε! Ειπα ν ανοικτουν ολες οι απαγορευμενες που βρεθηκαν αρρωστοι λαγοι μεσα, Ουτε δαμε σχολιο επειδη συφερει!!
Δεν εχω κανενα συμφερον Δημητρη Σαββα, με για τις μπεκάτσες ουτε και κυνηγω φασιανους ! Πηγα περσι τελευταια εξορμηση για την πλακα μου με τους κολλητους και απο τοτε τρωγονται ορισμενοι με τα ρουχα τους και μεχρι και τι χρωμα ηταν το σωβρακο μου εσχολιασαν το! Τα ορτυκια τα χρησιμοποιω για να εκπαιδευσω τα σκυλια μου και να μην επιβαρυνω τοσο πολυ τα θηραματα που κυνηγω κανονικα. Το κυνηγι μπεκατσας μ ενα πιο ορθολογιστικο και ομορφο τροπο ειναι κατι που λειπει που την Κυπρο και ειμαι υπερ του να διεξαγετε ομορφα και ρομαντικα...Ξαφνικα ομως κι εδω ανακαλυψαμεν την τασιηνοπιττα ......
Για την Ελλαδα εν ηξερω τα μακρια εν θαυμαστα ....απλές εισηγησεις και διαλογο για να καταληξουμε καπου επειδη το αγαπημενο σου θηραμα κινδυνευει να εξαφανιστει απο το νησι . Μπορει ομως να φερουμε απο την ελλαδα που επολληναν!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
andreas78

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από andreas78 »

Εξάλου Άνθιμε,
Ο καιρός που πηγαιναμε κυνήγι για το κρέας εχει περάσει!!!!
Τεσσερις λαγοί και δέκα πέρδικες την εβδομάδα ειναι απλά ποιοτικό κυνήγι σε δύσκολους καιρούς !!
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από stelios--- »

Το κυνηγι μπεκατσας μ ενα πιο ορθολογιστικο και ομορφο τροπο ειναι κατι που λειπει που την Κυπρο και ειμαι υπερ του να διεξαγετε ομορφα και ρομαντικα...
ΣΥΜΦΩΝΩ......ΜΕ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ!! :)
Θα πρεπει πρωτα να ανοιξουν οι απαγορευμενες οπου έχουν βρεθει πολλοι αρρωστοι λαγοι για να κυνηγηθουν οι λαγοι εκτεταμένα ( μεθοδός culling ) Λογικα ειναι να εξοντωθουν οι αρρωστοι και αδυνατοι λαγοι και όσοι επιβιωσουν να ειναι δυνατα υγιη ατομα που ισως ηδη εχουν αναπτυξει μια καποια ανοσια στην αρρωστεια!!ΕΔΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ.......ΤΟΥΣ ΑΡΩΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΤΟΥΣ ΑΡΩΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝ ΟΙ ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΡΕΜΥΔΙ :!: :!: :!: :!:
Κατα την αποψη μου τι θα σωσει την κατασταση; Ενας ξενος φορεας με εμπειριες στο θεμα, που θα ειναι ουδετερος χωρις συμφεροντα.ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ :!:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios--- την 08 Μάιος 2013, 14:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από Anthimos »

stelios--- έγραψε:Το κυνηγι μπεκατσας μ ενα πιο ορθολογιστικο και ομορφο τροπο ειναι κατι που λειπει που την Κυπρο και ειμαι υπερ του να διεξαγετε ομορφα και ρομαντικα...
ΣΥΜΦΩΝΩ......ΜΕ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ!! :)
Θα πρεπει πρωτα να ανοιξουν οι απαγορευμενες οπου έχουν βρεθει πολλοι αρρωστοι λαγοι για να κυνηγηθουν οι λαγοι εκτεταμένα ( μεθοδός culling ) Λογικα ειναι να εξοντωθουν οι αρρωστοι και αδυνατοι λαγοι και όσοι επιβιωσουν να ειναι δυνατα υγιη ατομα που ισως ηδη εχουν αναπτυξει μια καποια ανοσια στην αρρωστεια!!ΕΔΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ.......ΤΟΥΣ ΑΡΩΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΤΟΥΣ ΑΡΩΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝ ΟΙ ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΡΕΜΥΔΙ :!: :!: :!: :!:
Κατα την αποψη μου τι θα σωσει την κατασταση; Ενας ξενος φορεας με εμπειριες στο θεμα, που θα ειναι ουδετερος χωρις συμφεροντα.ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ :!:

Στελιο μου να φερουμε την ΤΡΟΙΚΑ και στο κυνηγι ??? Επειδη εμεις εν φκαλλουμε ακρα τζαι συνεχεια μαλλωνουμε και παραξηγουμαστε ??
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από stelios--- »

Anthimos έγραψε:
stelios--- έγραψε:Το κυνηγι μπεκατσας μ ενα πιο ορθολογιστικο και ομορφο τροπο ειναι κατι που λειπει που την Κυπρο και ειμαι υπερ του να διεξαγετε ομορφα και ρομαντικα...
ΣΥΜΦΩΝΩ......ΜΕ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ!! :)
Θα πρεπει πρωτα να ανοιξουν οι απαγορευμενες οπου έχουν βρεθει πολλοι αρρωστοι λαγοι για να κυνηγηθουν οι λαγοι εκτεταμένα ( μεθοδός culling ) Λογικα ειναι να εξοντωθουν οι αρρωστοι και αδυνατοι λαγοι και όσοι επιβιωσουν να ειναι δυνατα υγιη ατομα που ισως ηδη εχουν αναπτυξει μια καποια ανοσια στην αρρωστεια!!ΕΔΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ.......ΤΟΥΣ ΑΡΩΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΤΟΥΣ ΑΡΩΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝ ΟΙ ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΡΕΜΥΔΙ :!: :!: :!: :!:
Κατα την αποψη μου τι θα σωσει την κατασταση; Ενας ξενος φορεας με εμπειριες στο θεμα, που θα ειναι ουδετερος χωρις συμφεροντα.ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ :!:

Στελιο μου να φερουμε την ΤΡΟΙΚΑ και στο κυνηγι ??? Επειδη εμεις εν φκαλλουμε ακρα τζαι συνεχεια μαλλωνουμε και παραξηγουμαστε ??
ΟΧΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΦΑΝΟΥ :!:
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από HUNTER »

Καλα ολα που λετε
.
Αλλα αν ανοιξουν απαγορευμενες δεν θα κυνιγηθη μονο ο λαγος αλλα και ο περτικος και η φασσα
και η ζημια που θα γινει θα ειναι ανεπανορθωτη που θα παρει παρα πολλα χρονια να ανκαπσουν οι περιοχες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”