Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Απάντηση
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Φίλε Κύπρο όπως τα λες είναι. Κανένας μας δεν θέλει μείωση των εξορμήσεων, αφού ήδη σαν κυνηγοί είμαστε οι πλέον ''στερημένοι'' στην Ευρώπη και από πλευράς εξορμήσεων και από πλευράς επιλογών όσο αφορά τα θηράματα. Ομως όσο αργείς να υπογράψεις το μνημόνιο, τόσο πιο βαρύς θα είναι ο πέλεκυς στην συνέχεια. Αν για παράδειγμα μας πουν ότι το κότα των λαγών θα είναι 1 αντί 2 και μεις κάμουμε διαδήλωση, όταν έρθει η ώρα και μας πουν λαγοί γιόκ οπότε ξεχάστε το λαγοκυνήγι, θα μας φταίνει η τρόϊκα! Προσωπικά δεν είμαι λαγοκυνηγός, αλλά τα προηγούμενα χρόνια έπαιζα 2-3 λαγούς το χρόνο και έβλεπα η καλλίκωνα ακόμα μερικούς. Τώρα έχει 2 χρόνια που κυνηγώ όλες τις εξορμησεις πρωϊ και απόγευμα σε διαφορετικές περιοχές με 2 σκύλους φέρμας, δεν έτυχε να βγάλω ούτε ένα λαγό!!! Καλά να πω εν άχρηστοι οι σκύλοι, να βρω οποιαδήποτε δικαιολογία, στατιστικά είναι απίθανο να μην πεταχτεί έστω ένας σε τόσες ώρες εξορμήσεων! Τι άλλαξε????? Δυστυχώς πολλά και οι πλειστοί τα ξέρουμε αλλά από εγωισμό και απληστία δυστυχώς δεν θέλουμε να παραδεχθούμε τα δικά μας λάθη σαν κυνηγοί. Και τώρα δυστυχώς θα πρέπει ΟΛΟΙ μας να κουρευτούμε για να καλύψουμε τον λογαριασμό.
marios setter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012, 18:21

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από marios setter »

ασ παραθεσω και εγω την αποψη μου.σπουδασα δασολογοσ με κατευθηνση τη διαχειρηση αγριας πανιδας.δεν ειμαι ξερολας απλα εχω μια ποιο σφαιρικη αντιληψη του θεματος.η αποψη απαγορευση και μιωσεις εξωρμησεων ειναι για μενα παπαριες.την αλεπου δεν την καταπολεμουν γιατι πριν μερικα χρονια εφεραν εναν καθηγητη μου που την ελλαδα (τον Κ Βλαχο)επληρωσα τον και ειπε τους οτι η αλεπου εν βλαφτει.πυππηλουμε τουντην ερευνα. τοσο τζερο . οι πλυθησμοι των θυραματων εχουν περιοδικες αυξομειωσεις,μεγιστα και ελαχιστα.οπωςπχ το περδικη πριν 4 χρονια ηταν εξερετικα χαμηλο και εδω και 2 χρονια ηταν στα πανω τ.παρα να τσακωνουμαστε λααριες και περτηκαριες ας φυλτραρουμε τες συζητησεις μας,να πιασουμε οσες αποψεις ειναι εφυχτες και να δρασουμε οπως ειπε και ο φιλος ανθιμος. τι μπορουμε να καμ7υμε?
αν θελουμε μαζι μας πτυνολογικο και οικολογους να προωθησουμε προγραμα εγκαταστασης και ανπαραγωγης του ανθρωποπουλιου .ειδος το οποιο καταναλωνει μεγαλες ποσοτητες ποντικιων για τη διατροφη του.
παρα να βαζουμε τυποζιτα πεταμενα ας τοποθετησουμε ποτιστρες και τηποζιτα σε περβολια με δεντρωδη καλιεργιες που διαθετουν διατρηση.ετσι το γεμισμα θα ειναι αυτοματο.εκαι να γινουν και καταπολεμηση της ποντικας με δολωματα.
ενα σωρο ιδεες και πραξεις που μπορουμε να εφαρμωσουμε.
εγω παντος δειλωνω πως διαθετω χρονο χρημα και γνωσεις για να δρασουμε επιτελους
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Έλεγχος επιβλαβών
Πάταξη λαθροθηρίας

Ούτε μείωση εξωρμήσεων, ούτε εμπλουτισμό.
Μόνο εκείνα τα δυο για να πάμε μπροστά...
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από GRIGORIS »

οταν καταπωλεμιεθει η αλεπου,τα κορακοειδη, η λαθροθηρια, η ποντικα. Όταν γίνοντε σπορές και τοποθετηθουν ποτιστρες σε διαφορετικα σημεια. Όταν σταματηση η παράνομη και ανεξέλεκτη οικοδομηση στην ύπεθρο, όταν σταματήσουν να γεμίζουν τα βουνά με αντιπιρινικές και χωματόδρομους, όταν υλοποιηθούν όλα αυτα απο την πλευρά του ταμείου θήρας και δούμε ότι δεν έχει αποτέλεσμα, ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΙΓΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΓΟ ΓΙΑ ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΕΛΟΥΝ. Μόνο μεμονεμένους κυνηγετικούς συλλόγους βλέπω να προσπαθούν να κάνουν κάτι, ΤΑΜΕΙΟ ΘΗΡΑΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΣ πουθενα μονο στα χαρτια...... :evil: :evil:
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από master »

Συμφωνώ και εγώ ότι το κυνήγι του λαγού ή οποιουδήποτε άλλου θηράματος δεν θα πρέπει για κανένα λόγο να απαγορευτεί. Επιστημονικά δεν αποδεικνύεται ότι επιφέρει την αύξηση του θηράματος αν δεν παρθούν και άλλα μέτρα. Εκείνο που εγώ προσωπικά πιστεύω, είναι ότι υπάρχουν άλλοι βασικοί λόγοι για την μείωση του λαγού στην Κύπρο για τους οποίους εμείς οι ίδιοι εθελοτυφλούμε και δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε και εξηγούμαι:

Κατακόρυφη και ανεξέλεγκτη αύξηση της αλεπούς και των υπόλοιπων επιβλαβών, όπως η ποντίκα και τα κορακοειδή. Τα όποια μέτρα ή σχέδια του Ταμείου Θήρας για έλεγχο των πιο πάνω αποδείχτηκαν ανεπαρκή και αναποτελεσματικά. Μπορούν να γίνουν πολλά με την δική μας συμβολή. Πολλοί από εμάς όμως επιλέγουμε τον καναπέ και την κριτική. Φταίνε όλοι οι άλλοι και όχι εμείς. Είπε κανένας ότι αν πάει κάποιος και κάνει καταπολέμηση επιβλαβών (όχι με απαγορευμένους τρόπους) στους τόπους που κυνηγά ότι απαγορεύεται? Ή αν σπείρει ή αν βάλει ποτίστρα, ή αν καθαρίσει πηγές, ή γενικά αν φροντίζει και προστατεύει τον τόπο και το θήραμα? Ασφαλώς όχι!!!

Φοβερή αύξηση των κυνηγών που ασχολούνται αποκλειστικά με τον λαγό. Πριν 10-15 χρόνια οι παρέες αυτές που ασχολούνταν με το λαγό ήταν πολύ πιο λίγες. Οι κυνηγοί αυτοί πλέον έχουν αρκετές εμπειρίες και δύσκολα τους γλυτώνει ο λαγός. Και μην μου πείτε τώρα όλοι ότι ασχολούσασταν με τον λαγό από κούνια. Σκυλιά ιχνηλάτες στην Κύπρο πριν 10-15 χρόνια ήταν πολύ λίγα. Πολλοί πλέον από εμάς έχουμε πλέον σκυλιά από αίματα και ράτσες με προϋπηρεσία και εμπειρία στον λαγό. Σήμερα περνάς από μια περιοχή και ξέρεις αν έχει ή είχε λαγό, ή πέρασε από εκεί λαγός, ή εκλ....ε εκεί περνώντας ο λαγός, ή δεν ξερω εγώ τι άλλο έκανε εκεί ο λαγός.

Τα εκπαιδευτικά ήταν σαφώς πολύ λιγότερα και η πίεση στο λαγό λιγότερη. Πολλοί λαγοί εντοπίζονται, επισημαίνονται στο περίπου κατά τα εκπαιδευτικά (που είναι πάρα πολλά) και μόλις ξεκινήσει η σεζόν αποδεκατίζονται. Άσε που πολλοί λαγοί συλλαμβάνονται κατά τα εκπαιδευτικά αφού οι σκύλοι πλέον είναι όπως το κοπάδι.

Οι λαθροθήρες δρουν πλέον μελετημένα χρησιμοποιώντας και την τεχνολογία για κάλυψη και προστασία (τηλέφωνα, GPS, θερμικές κάμερες ) και είναι δυσκολότερη η σύλληψη τους.

Με τα δεδομένα που έχουμε μπροστά μας σήμερα, είναι προφανές ότι η μείωση του λαγού θα συνεχιστεί και θα αυξηθεί τα επόμενα χρόνια. Θα ήταν καλό όλοι να προβληματιστούμε (κυνηγοί, ΚΟΚ&ΔΑΖ, Ταμείο Θήρας) και ιδιαίτερα όσοι αγαπούν πραγματικά αυτό το κυνήγι και συλλογικά να βρούμε τρόπους να αποφορτίσουμε και να προστατέψουμε τον λαγό.

Πάντα φιλικά.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΩΡΑΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΚΑΤΑ8ΕΤΟΥΜΕ...8Α ΠΡΕΠΕΙ TO KRATOS NA ΔΙΑΘΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΝΔΥΛΙ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΟΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ 50000 ΚΥΝΗΓΟΙ. 10- 20 ΕΥΡΩ ... ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ O KA8ENAS NA ΔΩΣΕΙ ΣΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΘΗΡΑΣ, NA MAZEYTEI ENA ΠΟΣΟ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ. ALLA NA ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΥ ΔΑΠΑΝΕΙΤΑΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟ 1 ΕΥΡΩ. YPARXOYN ΟΜΩΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ?? ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ?? ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΚΑΛΗ ΔΙΑ8ΕΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΒΟΗ8ΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΥΤΟΥ?
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από kypros »

Απαραιτητη προuποθεση για οτιδηποτε ειναι η αυστηρη και επαρκης αστυνομευση. Αν δεν υπαρχουν κονδυλια να μας πουν Απο 20, 30 ευρο να μαζεψουν 1 εκατομιριο να εργοδοτησουν ακομα 50,60 εξειδικευμενα ατομα με το ειδικο αυτο κονδυλι υπευθυνους μονο για αστυνομευση. Μπορει να ειναι και αντρες της μααδ η καποιοι αλλοι καταλληλα εκπεδευμενοι. Πιος θα αρνητο να δοσει ακομα 30 ευρω το χρονο αν θα εβλεπε εμπρακτος την αστυνομευση μερα νυχτα.? θα δημιουργηθουν και δουλειεσ καπου που πραγματικα χρειαζεται.διοτι οτι και να καμεις με σπορες και καταπολεμιση εαν δεν υπαρχει αστυνομευση απλα θα πεζουν πιο πολλα οι λαθροθηρες
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από stelios--- »

kypros έγραψε:Απαραιτητη προuποθεση για οτιδηποτε ειναι η αυστηρη και επαρκης αστυνομευση. Αν δεν υπαρχουν κονδυλια να μας πουν Απο 20, 30 ευρο να μαζεψουν 1 εκατομιριο να εργοδοτησουν ακομα 50,60 εξειδικευμενα ατομα με το ειδικο αυτο κονδυλι υπευθυνους μονο για αστυνομευση. Μπορει να ειναι και αντρες της μααδ η καποιοι αλλοι καταλληλα εκπεδευμενοι. Πιος θα αρνητο να δοσει ακομα 30 ευρω το χρονο αν θα εβλεπε εμπρακτος την αστυνομευση μερα νυχτα.? θα δημιουργηθουν και δουλειεσ καπου που πραγματικα χρειαζεται.διοτι οτι και να καμεις με σπορες και καταπολεμιση εαν δεν υπαρχει αστυνομευση απλα θα πεζουν πιο πολλα οι λαθροθηρες
ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΟ :!:
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από dangerous »

Anthimos έγραψε:
dangerous έγραψε:
Anthimos έγραψε:Φίλε dangerous πολυ σωστα σκεφτεσαι και συμφωνουμε μ αυτα που γράφεις αλλα επειδη εισηγηθηκα να κλεισει το κυνηγι λαγου για μια χρονια με τα εξής δεδομενα:

Ο λαγος μαστιζεται απο αρρωστεια η οποια θα συνεχιζει να τον αποδεκατιζει διαχρονικα μεχρι ειτε να αλλαξουν οι καιρικες συνθηκες (να γινει παλι ξηρασια με ΟΛΑ τα κακα επακολουθα) ή να αποκτισουν ανοσία οι νέοι λαγοι στην αρρωστεια για να γινουν πιο ανθεκτικοι! Για να γινει αυτο ομως θα πρεπει πρωτα να γινουν οι σωστες ενεργεις , ορισμενες τις αναφερεις κι εσυ !

Θα πρεπει πρωτα να ανοιξουν οι απαγορευμενες οπου έχουν βρεθει πολλοι αρρωστοι λαγοι για να κυνηγηθουν οι λαγοι εκτεταμένα ( μεθοδός culling ) Λογικα ειναι να εξοντωθουν οι αρρωστοι και αδυνατοι λαγοι και όσοι επιβιωσουν να ειναι δυνατα υγιη ατομα που ισως ηδη εχουν αναπτυξει μια καποια ανοσια στην αρρωστεια!!

Θα πρεπει μετα να καταπολεμηθει επισταμένα η αλεπου ως υπ αριθμο 1 εχθρο των νεαρων λαγων και η ποντικα σε συνεργασια με τους κυνηγους .

Μετα επειδη ο παραγοντας στρεςς συμβαλλει στο να αποδυναμωνεται ο λαγος και να μην μπορει να γιατρευτει και κατ επεκταση αποκτησει ανοσια την οποια θα μεταδοσει στους απογονους του , ισως να ηταν καλο για μια σεζον ν απαγορευτουν τα εκπαιδευτικα με ιχνηλατες και το κυνηγι του λαγου για να προλαβει ο πληθυσμος ν ανακαμψει ουσιαστικα αφου θα καταπολεμηθει η αλεπου και η ποντικα!!!

Μια αλλη εισηγηση ειναι το κυνηγι του λαγου να μην ξεκινισει Οκτωβριο - Νοεμβριο αλλα Δεκεμβριο - Ιανουριο- Φεβρουαριο που ειναι πιο υγροι μηνες , παραγοντας που συμβαλει στην επέκταση της αρρωστειας οπως εχει αποδεικτει απο ερευνες και το κυνηγι τους υγρους μηνες θα συμβαλει στο να καρπονωνται αρρωστοι λαγοι αρα θα μειωνεται η εκθεσης των υγιης λαγων στην αρρωστεια!!

Σιγουρα το ατε ολαν τζαι κανει , εν θα φερει αποτελεσματα, αν μεινουν τα πραγματα ως εχουν ισως να οδηγησουν σε μειωση των πληθυσμων του λαγου σε μολις το 25% του υφισταμενου αριθμου και τοτε θα επεμβουν οι οικολογοι να που οτι ο κυπριακος λαγος ειναι προς εξαφανιση και να τον απαγορευσουν οπως το Αγρινο για 5 χρονια και να μεινουμε ολοι χασκοντας!!!!

Αν δεν ειμαστε δημιουργικοι και αν δεν ειμαστε ετοιμοι για αλλαγες ετσι θα την φαμε απο τους εχθρους των κυνηγων . Εμεις πρωτοι πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για θυσιες και εμεις πρωτοι πρεπει συλλογικα να εισηγηθουμε μετρα και να βοηθησουμε το Ταμειο Θηρας! Το να γραφουμε ο ενας το μακρυ του και ο αλλος το κοντο του σ ενα φορουμ δεν βοηθα. Αν μας πιασει υστερια και αρχισουμε τα ΟΧΙ και τα συνθηματα εν φυσικο το Ταμειο Θηρας για να μην μας εχει πας τη κκελε του να καμει πολυ λιγα , επειδη ως ενα βαθμο εμεις το συντηρουμε και φοβαται τις αντιδρασεις μας!

Εχετε εποικοδομιτικες εισηγησεις γραψετε τες τζαι κανει θεωριες συνομωσιας και ατε ολαν τζαι κανει!!

Δυνατοι ειμαστε μονο στα λογια οι αλλοι , οι εχθροι του κυνηγιου ομως , οικολογοι , πτηνολογικος , ζωοφιλοι , εχουν ορεξη δουλευκουν τζαι καμνουν πραξεις γι αυτο εχουν αποτέλσματα

Εμεις θελουμε να καθουμαστε σπιτι να φκαλλουμε μιαν αδεια το χρονο και μη μου τους κυκλους ταραττε ! Κοφκουμε εισηγησεις στυλ διαταγων στο ταμειο θηρας και περιμενουμε 12 ατομα ανα επαρχεια να τα καμουν ουλλα !!

Κυριοι εν γινετε ! Αν δεν ταραξουμεν τη κωλαρα μας , αν δεν χασουμε Σαββατοκυριακα απο τα εκπαιδευτικα και τις πυρες και αν δεν βαλουμε ακομα λιον σιερι πουγκα οτι θελουν θα μας καμνουν οχι 50000 να μαστε 500,000!!!!
ΑΝΘΗΜΕ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙς ΠΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥ ΠΟΣΤ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙς ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ..
ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΤΟ ΣΤΕΓΝΟ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΣΤ

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΛΕΝ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΓΩ ΣΕ ΡΩΤΩ ΛΕΜΕΝ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΩΡΑΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ

ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΑΡΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΡΑ ΜΑΣ ΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΕ

ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ Η ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΚΑΜΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΙΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΝΤΙΚΟΠΑΓΙΔΕΣ
ΚΑΜΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΕΠΟΥ ΜΕ ΚΥΝΔΙΝΟ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΝ ΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ
ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΜΩς ΤΙΠΟΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΟΝ ΩΚΕΑΝΟ

ΕΝ ΛΙΓΟΙ ΤΣΙΝΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑΡΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙΚΑ Η ΜΑΖΑ ΠΑΝΤΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΦΙΛΕ..

ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΕΙ ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΛΟΓΟΥ ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΠΟΥ ΤΑ ΑΠΑΡΤΙΖΟΥΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΛΛΑΓΕς

ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΞΕΙ ΕΡΓΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΣΚΙΣΕΙ ΚΡΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΙΔΕΕς ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΟΥΜΕ ΡΩΤΩ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΘΕΤΙΜΕΝΟΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Η ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝ ΑΚΟΥΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ

Φιλε μου την τελευταια φορα που " οργανωσαμε'' κατι για το καλο της φυσης και του θηραματος εβρεθηκαμεν 7 ατομα . Οποταν συγχωρεστε τον εκνευρισμο μου αλλα οι πιο πολλοι ειμαστε λογια τζαι ππουρτου μονο!!!

Να οργανωσουμεν ομως , Μια τεραστια συντονισμενη καταπολεμηση της ποντικας, να βαλουμε απο 5 ευρω κατω ν αγορασουμε δολωματα, να συνεισφερουμε στα καυσιμα των συναδερφων που θα βαλουν τ αυτοκινητα και να γινει μια παγκυπρια συντονισμενη καταπολεμηση του υπ αριθμο 1 φορεα της αρρωστειας αυτης!!
Πόσοι εν μεσα??

EΙμαι μέσα ...νομίζω έν καλύτερα να αναρτησουμε ένα πόστ με θέμα τεράστια συντονισμένη καταπολέμηση. Και έκει να δηλωθούν συμμετοχές...η καταπολέμηση θα αφορά. Ποντίκα και κορακοειδη

Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
Yiannis-007
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 26 Δεκ 2012, 19:46

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από Yiannis-007 »

Ωρες ωρες λαλουμε οτι θελουμε....σε περιπτωση που σταματησουν το κυνηγι η τιμη του λαγου θα μεγαλωση.......μετα να βουρατε εσεις που διατε ετσι ιδεες να σταματατε τους λαθροθηρες...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”