Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από kypros »

Επειδη ακουγονται διαφορα, και επειδη ειναι καλα να αρχισουμε να βλεπουμε μπροστα πριν μας τσιλισει το λεωφοριο , τι πιστευεται οτι πρεπει/θα γινει με το κυνηγι του λαγου φετος, δεδομενης και της επισημης ανακοινοσης του ταμειου οτι ο λαγος εχει πληγει σοβαρα απο ασθενεια και πρεπει να σταματησουν και τα εκπεδευτικα και οτι αλλο τον ενοχλει??
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από virtualgreek »

kypros έγραψε:Επειδη ακουγονται διαφορα, και επειδη ειναι καλα να αρχισουμε να βλεπουμε μπροστα πριν μας τσιλισει το λεωφοριο , τι πιστευεται οτι πρεπει/θα γινει με το κυνηγι του λαγου φετος, δεδομενης και της επισημης ανακοινοσης του ταμειου οτι ο λαγος εχει πληγει σοβαρα απο ασθενεια και πρεπει να σταματησουν και τα εκπεδευτικα και οτι αλλο τον ενοχλει??
Κατ'αρχάς Χρόνια Πολλά σε όλους τους φίλους!

Καλό το θέμα που άνοιξε ο φίλτατος φίλος Κύπρος.

Προσωπική μου άποψη είναι η (α) άμεση παύση των εκπαιδευτικών εξόδων (β) εμπλουτισμό των πηγών με αντιβιοτικά (γ) μείωση των εξορμήσεων μόνο τις Κυριακές - αυτό μέχρι να ανακάμψουν οι πληθυσμοί (δ) περιορισμό των σκύλων ανά όχημα και όχι ανά άτομο, π.χ δύο σκυλιά ανά όχημα.

Ελπίζω να είναι online σήμερα ο κ. Χατζηγέρου που γνωρίζω ότι είναι δεινός κυνηγός και ενδιαφέρεται πραγματικά για το θήραμα και όχι για την καρέκλα όπως νομίζουν πολλοί.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από sotiris!129 »

virtualgreek έγραψε:(γ) μείωση των εξορμήσεων μόνο τις Κυριακές - αυτό μέχρι να ανακάμψουν οι πληθυσμοί (δ) περιορισμό των σκύλων ανά όχημα και όχι ανά άτομο, π.χ δύο σκυλιά ανά όχημα.


Σ. Μακρής
δυστιχος εδω που εφτασαμε ειναι η καλητερες επιλογες αν και υπερβολικα επωδυνες για καποιον εφ συνειδητο κυνηγο που παλι αυτος θα πληρωσει το τιμημα της ανευθυνοτητας μερικων αλλα και της πραξεις αλλων !
γιατι οπως και να το κανουμε, αυτος που παιζει τον λαο των καιρο της Φασσας/ζικλας εν θα σκεφτει να των παιξει Τεταρτη ενω ενας λααρης που καταλαβενει το προβλημα θα σκεφτει να των παιξει ακομα και την Κυριακη...
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από virtualgreek »

sotiris!129 έγραψε:δυστιχος εδω που εφτασαμε...
Αυτό και μόνο τα λέει όλα!
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
istriano ®

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από istriano ® »

Συμφωνω σε ολα με τον φιλο Σαββα. Αν οντως η κατασταση ειναι τραγικη, ας διακοπη η αδεια του λαγου για 2 χρονια, περνωντας παραλληλα τα απαριτητα μετρα. Την περιοδο κυνηγιου για 2 χρονια να επιτρεπονται τα εκπαιδευτικα με την βερκα.
dimitris savva

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από dimitris savva »

ελπιζω μονο να μας πουν απο πριν να μην βγαλουμε την αδεια αδικα εμεις που κυνηγουμε μονο λαγους.Τουλαχιστο να μην εχουμε και την αδεια και τα εξοδα των σκυλων τετοιους καιρους.
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από stelios--- »

ΑΣ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΟΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ-ΑΣ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΑΚΟΙΔΗ-ΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΝΟΜΟ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕΙ ΘΑ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΕΦΟΡΟΥ ΖΩΗΣ.ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΝΕΣΕΙ ΟΛΟΥΣ-ΑΣ ΠΑΤΑΞΟΥΝ ΤΟΥΣ (ΚΥΡΙΟΥΣ) ΜΕ ΤΙΣ ΑΓΕΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ.ΑΣ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΝΤΙΚΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ.ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΟΥΝ ΛΑΓΟΙ ΑΠΟ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ Η ΚΥΝΗΓΟΙ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΥΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΜΟΥΝ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ........ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΘΟΥΝ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΚΥΝΗΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.......ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΛΥΘΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΕΣΠΟΤΟΙ ΣΚΥΛΟΙ........ :!:
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
MAKIS-SEZAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 09 Απρ 2013, 19:07

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από MAKIS-SEZAR »

Κατ'αρχάς Χρόνια Πολλά σε όλους τους φίλους!

Καλό το θέμα που άνοιξε ο φίλτατος φίλος Κύπρος.

Προσωπική μου άποψη είναι η (α) άμεση παύση των εκπαιδευτικών εξόδων (β) εμπλουτισμό των πηγών με αντιβιοτικά (γ) μείωση των εξορμήσεων μόνο τις Κυριακές - αυτό μέχρι να ανακάμψουν οι πληθυσμοί (δ) περιορισμό των σκύλων ανά όχημα και όχι ανά άτομο, π.χ δύο σκυλιά ανά όχημα.

Ελπίζω να είναι online σήμερα ο κ. Χατζηγέρου που γνωρίζω ότι είναι δεινός κυνηγός και ενδιαφέρεται πραγματικά για το θήραμα και όχι για την καρέκλα όπως νομίζουν πολλοί.

Σ. Μακρής[/quote]

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου..
πάρα πολύ σωστές ιδέες..ελπίζω ας τις ακούσει και κάποιος και να 3εκινισουμε να σκαφτόμαστε και το μέλλον..εγώ είμαι 18..πως θα μπορέσω να κυνηγήσω στα 35-40 με αυτούς τους κατηφορικούς ρι8μους που παίρνει χρόνο με το χρόνο το κινίνη του λαγού??
+1000
Μ’αρέσει η άστατη ζωή
γεννήθηκα αλάνι
μ’αδυναμία στο πιοτό
ΣΤ'ΟΠΛΟ και στο φουστάνι...
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από stelios--- »

dimitris savva έγραψε:ελπιζω μονο να μας πουν απο πριν να μην βγαλουμε την αδεια αδικα εμεις που κυνηγουμε μονο λαγους.Τουλαχιστο να μην εχουμε και την αδεια και τα εξοδα των σκυλων τετοιους καιρους.
ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΑΣ............ :!:
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Κυνηγι λαγου και πιθανη απαγορευση

Δημοσίευση από andreasana210326 »

MAKIS-SEZAR έγραψε:Κατ'αρχάς Χρόνια Πολλά σε όλους τους φίλους!

Καλό το θέμα που άνοιξε ο φίλτατος φίλος Κύπρος.

Προσωπική μου άποψη είναι η (α) άμεση παύση των εκπαιδευτικών εξόδων (β) εμπλουτισμό των πηγών με αντιβιοτικά (γ) μείωση των εξορμήσεων μόνο τις Κυριακές - αυτό μέχρι να ανακάμψουν οι πληθυσμοί (δ) περιορισμό των σκύλων ανά όχημα και όχι ανά άτομο, π.χ δύο σκυλιά ανά όχημα.

Ελπίζω να είναι online σήμερα ο κ. Χατζηγέρου που γνωρίζω ότι είναι δεινός κυνηγός και ενδιαφέρεται πραγματικά για το θήραμα και όχι για την καρέκλα όπως νομίζουν πολλοί.

Σ. Μακρής
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου..
πάρα πολύ σωστές ιδέες..ελπίζω ας τις ακούσει και κάποιος και να 3εκινισουμε να σκαφτόμαστε και το μέλλον..εγώ είμαι 18..πως θα μπορέσω να κυνηγήσω στα 35-40 με αυτούς τους κατηφορικούς ρι8μους που παίρνει χρόνο με το χρόνο το κινίνη του λαγού??
+1000[/quote]


ΦΙΛΕ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΚΥΛΑΕΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ MALLON ΔΕΝ 8Α ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ...ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 8Α ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΟ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΚΥΠΡΟ. DEN ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΑΡΙ8ΜΟ ΣΚΥΛΛΙΩΝ ΑΝΑ ΟΧΗΜΑ, ( ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΛΟ....ΕΓΩ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ, 8Α ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ 3-4 ΣΚΥΛΛΟΥΣ?????????? ΑΛΛΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΕΞΟΔΑ ΚΤΛ.) KALYTERO HTANE 2 SKYLLIA ΑΝΑ ΑΤΟΜΟ . ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ 8Α ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟ8ΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΗ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΗΣ ΛΑ8ΡΟΘΗΡΙΑΣ, ΠΟΝΤΙΚΑΣ ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΣ ΑΛΕΠΟΥΣ, ΠΑΡΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ ΜΟΝΟ ΤΙς ΚΥΡΙΑΚΕΣ, ΚΑ8ΩΣ ΕΠΙΣΗΣ Ο ΚΑ8ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΝΑ ΕΥΑΙΣ8ΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”