Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από lagomania »

δοκιμασε γερμανικο μπρακ με σερκουτσι δοκιμασμενο για πολλα χρονια ιχνηλασια και φερμα
Άβαταρ μέλους
romanlegions
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 13:21

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από romanlegions »

Εχω γεννα με γερμανικο μπρακ (μανα) και μπιγκλ (πατερας)
πολυ δυνατοι και οι δυο στο κυνηγι.
συνδυασμος που δινει συνατα σκυλια που κυνηγουν οπως τους παλιους
τους κυπριακουσ τους ζαρους.
πληροφοριες
99 26 26 09
germanpointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 20:06

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από germanpointer »

αναφερομε στο φιλο ΛΑΓΟΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ROMANLEGIUS OTI TOUTES H ΔIASTABΡOΣΗΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ. ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΠΑΛΙΑ. ΣΤΑ ΔΕΚΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΝΟΝ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΧΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΟΝΙΟΥΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΧΡΗΣΤΑ.ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΙΧΙΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ,ΤΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗ Η ΠΟΙΝΤΕΡ Η ΛΙΟΝ ΣΠΑΝΙΟΛΟ .ΠΑΡΑΔΕΧΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΙΑ ΔΙΑΣΤΑΒΡΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ.ΓΙΑΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΣΤΑΒΡΟΜΕΝΑ ΠΕΤΑΧΤΥΚΑ Η ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΚΑΝ .ΤΩΡΑ Ο ΚΥΠΡΙΑΚΟΣ ΖΑΡΟΣ ΠΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΦΟΤΟΓΡΑΦΙΑ Η ΕΠΛΑΣΕ ΠΑΛΛΕ Ο ΚΥΠΡΕΟΣ ΚΑΜΙΑ ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΕΝ ΤΗΝ ΗΞΕΡΟΜΕ.ΣΕ ΚΑΠΙΟ ΨΥΦΗΔΟΤΟ ΠΟΥ ΒΡΗΣΚΕΤΕ ΣΤΑ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΗ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΜΙΑΖΕΙ ΜΕ ΚΡΗΤΙΚΟΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΥΚΑΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΦΗΡΙΑ ΚΑΛΛΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΛΛΑ ΚΗΝΥΓΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΤΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΠΑΛΙΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΚΗΝΥΓΕΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΚΡΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΧΙΑ.ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝΤΩΝ ΑΛΛΟΙ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΜΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από pai »

germanpointer έγραψε:αναφερομε στο φιλο ΛΑΓΟΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ROMANLEGIUS OTI TOUTES H ΔIASTABΡOΣΗΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ. ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΠΑΛΙΑ. ΣΤΑ ΔΕΚΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΝΟΝ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΧΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΟΝΙΟΥΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΧΡΗΣΤΑ.ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΙΧΙΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ,ΤΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗ Η ΠΟΙΝΤΕΡ Η ΛΙΟΝ ΣΠΑΝΙΟΛΟ .ΠΑΡΑΔΕΧΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΙΑ ΔΙΑΣΤΑΒΡΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ.ΓΙΑΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΣΤΑΒΡΟΜΕΝΑ ΠΕΤΑΧΤΥΚΑ Η ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΚΑΝ .ΤΩΡΑ Ο ΚΥΠΡΙΑΚΟΣ ΖΑΡΟΣ ΠΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΦΟΤΟΓΡΑΦΙΑ Η ΕΠΛΑΣΕ ΠΑΛΛΕ Ο ΚΥΠΡΕΟΣ ΚΑΜΙΑ ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΕΝ ΤΗΝ ΗΞΕΡΟΜΕ.ΣΕ ΚΑΠΙΟ ΨΥΦΗΔΟΤΟ ΠΟΥ ΒΡΗΣΚΕΤΕ ΣΤΑ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΗ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΜΙΑΖΕΙ ΜΕ ΚΡΗΤΙΚΟΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΥΚΑΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΦΗΡΙΑ ΚΑΛΛΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΛΛΑ ΚΗΝΥΓΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΤΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΠΑΛΙΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΚΗΝΥΓΕΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΚΡΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΧΙΑ.ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝΤΩΝ ΑΛΛΟΙ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΜΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ
και εγω συμφωνω με τον germanpointer μπορει να βγει ενα σκυλι στα τοσα(πραμα πολυ δυσκολο)το οποιο θα ιχνηλατα θα ειναι αργο και θα φερμαρη!(αλωστε με αυτη την λογικη κανουν τις διασταυρωσεις)ομως ολα τα αλλα θα εχουν ανεπτυγμενα τα εστυχτα ειτε της ιχνηλασιας ειτε της φερμας!τωρα για αυτην την ρατσα τον ζαρο εχω ακουση ξανα αλλα δεν γνωριζω κανενα παππου που να ειχε τετοιο σκυλι!(αν και πολυ αμφηβαλω γιατι ζουμε στην κυπρο και εδω ολα γινονται μες τους καφενεδες)αν καποιος γνωριζει καλο θα ηταν να μας πει καποια πραγματα γιαυτο το σπουδεο {σκυλι}!!! :)
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από Anthimos »

Ο ΖΑΡΟΣ εξ οσων γνωρίζω αναφέρεται σε σκύλους που μοιαζουν με german pointers αλλα με μεγαλύτερο κεφάλι και λιγο πιο χονροκομμενη κατασκευή. (λίγο σαν Μπρακ γαλλικο) εδουλευαν εξισου τον λαγο και τα φτερωτα και επροσεχαν και τα κοπαθκια, Φυσικα όμως οι διασταυρώσεις ήταν παρα πολλες και δεν υπηρξε ποτε αυτουσια σαν ρατσα απλα το χρωμα του τριχώματος του σκύλου παραπεμπε σε Ζαρι εξ ου και το παρατσουκλι ΖΑΡΟΣ.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ

Ο τζύρης μου ανάφερεν μου παλιά το κυπριακό "ζάρι". Επρόκειτουν για ένα σιύλλο του τζυνηού που έμοιαζε πολλά με το γερμανικό μπράκ(braque allemand) αλλά ήταν νάκκο πιο κοντό τζαι είσιεν κάμποσες ππάτσιες πάνω του, μιτσιές μεάλες εξού τζαι το όνομα ζάρι. Απο ΄τι ξέρει ο τζύρης μου υπήρχε στες περιοχές της Πάφου τζαι δεν επολλοδιαδώθηκε. Ο τζύρης μου δεν είναι της παλιάς φρουράς των τζηνυών αλλά είπεν μου ότι έσιει πολλούς παρέες τζαι θα τους αρωτήσει. Πρός το παρών έτσι ξενιτεμένος που είμαι εν μπορώ να κάμω έρευνα παρα μόνο που ίντερνετ. Αμα εβρέθηκε ξένος να γράψει για τους σκορπιούς της Κύπρου τζαι για τον "περβολάρη"(θερκό μαύρο) εν θα εβρέθηκε τζαι κανένας να γράψει για το ζάρι;

ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΙΓΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΥΘΕΝΑ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε υπάρχει μια ιστοσελίδα με το όνομα KELKYON και αναφέρεται στον Κυπριακό λαγονικο, το κυπριακό μαλλιαρο(cyprus poodle) και έχει φωτογραφία απο ένα "Ζαρι" και είναι ακριβώς όπως τον αναφερουμε δηλαδη μοιαζει πολλα με german pointer, γενικά με braque!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από miky55 »

πραγματικα ειναι οπως τον περιγραφη ο ανθιμος.εγω τον εφτασα ειχε ο παππους μου,κυνηγουσε και προσεχε και το κοπαδι.δουλευε οπως τα κουρτσχααρ αλλα εβαζε και μυτη κατω και ιχνηλατουσε .θυμαμε που πηγενα με τον παππου στο κοπαδι και επιανε μαλαι τους φερμαρισκε και τους τσιλουσε τον φωναζε πατσαλη .
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από Anthimos »

Zaristand-435x342-135x95-158x128-135x101.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Nicos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 10:29
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από Nicos »

Στενοχωρειτε με!εγω εχω ενα drathtaar θηλυκο και εσκεφτουμουν για κανενα μπασταρτο ιχνηλατη να τους καμω θκυο.εν θα δουλεψει ωστε;(σημ.τον αλλο μου το drathtaar αψατζιεψαντον τα κωλοπαιδα) :( :(
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”