Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από Laurona »

Παιδια θα ηθελα τις αποψεις σας για το εαν μπορει το πιο πανω να πετυχει.Δηλαδη να κυνηγας με ιχνηλατες και φερμας μαζι.

Ξερετε ολοι πολυ καλα οτι για να παιξεις λαο σημερα, εκτος που τους σκυλους, εξαρταται αμεσα που την παρεα που κυνηγας και που τα εδαφη που εξορμας.

Εγω εμεινα χωρις παρεα φετος.....τα εδαφη που κυνηγω ειναι ημιορεινα - ορεινα και 85% και πανω πυκνερκα.

Μεχρι τωρα επαεναμεν αρκετα καλα( μεχρι προπερσυ βασικα γιατι περσυ επιαν ουλλα αναποδα) γιατι ειμασταν 4 ατομα και εκαληφκαμεν....

Δεδομενου οτι θα κυνηγω πια μονος μου και δεν ξερω αλλες περιοχες πιο καθαρες, σκεφτηκα να βαλω μαζι με το Kurzhaar εναν ιχνηλατη, που να μεν ενι πολλα γλιωρος, ουτε υπερβολικα αργος, ωστε αμα κοντευκουμεν να λασσει της μαλαης( μονο εκει το θελω προσωπικα), ετσι ενα μπορω να πιανω θεση πριν την φερμα της σκυλας και μπορει να εχω περισσοτερη επιτυχια παρα μονο με το Kurhaar μες τα πυκνερκα.( Αισε που με στα πυκνερκα που τσινιω πολλες φορες επροσυκωνετουν και επεζεν τον ο σκοπος, μονος μου οταν πια καταλαβω που τον σκυλο οτι επροβουρησεν...ο λαος ενναν...τουριστας με βιζα στην Χαβαη.

Εδοκιμασεν το κανενας???

Αν το εφαρμοζει κανενας ας μας δωκει τα φωτα του
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από pai »

Laurona έγραψε:Παιδια θα ηθελα τις αποψεις σας για το εαν μπορει το πιο πανω να πετυχει.Δηλαδη να κυνηγας με ιχνηλατες και φερμας μαζι.

Ξερετε ολοι πολυ καλα οτι για να παιξεις λαο σημερα, εκτος που τους σκυλους, εξαρταται αμεσα που την παρεα που κυνηγας και που τα εδαφη που εξορμας.

Εγω εμεινα χωρις παρεα φετος.....τα εδαφη που κυνηγω ειναι ημιορεινα - ορεινα και 85% και πανω πυκνερκα.

Μεχρι τωρα επαεναμεν αρκετα καλα( μεχρι προπερσυ βασικα γιατι περσυ επιαν ουλλα αναποδα) γιατι ειμασταν 4 ατομα και εκαληφκαμεν....

Δεδομενου οτι θα κυνηγω πια μονος μου και δεν ξερω αλλες περιοχες πιο καθαρες, σκεφτηκα να βαλω μαζι με το Kurzhaar εναν ιχνηλατη, που να μεν ενι πολλα γλιωρος, ουτε υπερβολικα αργος, ωστε αμα κοντευκουμεν να λασσει της μαλαης( μονο εκει το θελω προσωπικα), ετσι ενα μπορω να πιανω θεση πριν την φερμα της σκυλας και μπορει να εχω περισσοτερη επιτυχια παρα μονο με το Kurhaar μες τα πυκνερκα.( Αισε που με στα πυκνερκα που τσινιω πολλες φορες επροσυκωνετουν και επεζεν τον ο σκοπος, μονος μου οταν πια καταλαβω που τον σκυλο οτι επροβουρησεν...ο λαος ενναν...τουριστας με βιζα στην Χαβαη.

Εδοκιμασεν το κανενας???

Αν το εφαρμοζει κανενας ας μας δωκει τα φωτα του


φιλε αυτο που λες μπορει να γινει αλλα για να καταφερεις ενα δεσημω σκυλου φερμας με ιχνηλατη ειναι παρα πολυ δυσκολο(το δοκιμασαμε και εμεις ομως χωρις επιτυχια) εγω νομιζω να αρκεστης στο σκυλι φερμας που εχεις και να το συνδιασης με ακομα ενα δεικτη η σκυλου ξεπεταγματος(που ειναι πολυ καλη στο πυκνο)
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε Laurona συμφωνω με το Pai.
Πιο καλα με κανενα σπανιολο΄, κοκερ ή σπρινκερ παρα με ιχνηλατη, δοκιμασμένος συνδυασμος για αιώνες απο τους εγγλεζους.
Καπου ο ιχνηλάτης με το σκύλο φερμας εν κολλα, θα χαλάσει το σκυλι φερμας , θα χάσει την ταυτότητα του :!:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από lusso »

εγω κυνηγω μονο με κουρτσχαρ και οι παρεες μου με σεγκουτσιο ιταλιανο. που ετυχε να παμε μαζι το τι εκαμνα ηταν να τρεχω να φτασω το σκυλλο μου γιατι εργαζετε πιο γληωρα που τους ιχνιλατες, ειδικα αμα οι ιχνηλατες εν πανω σε καλη και δυσκολη μαλαη που θελει δουλεια να ξεκαθαρισει. σκεφτου τι γινεται αμα φιουν διωξη οι ιχνηλατες....
germanpointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 20:06

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από germanpointer »

φιλε LAURONA καλος συνδιασμος ειναι σπανιολος με σκυλους φερμας αλλα πολλες φορες οταν φερμαρουν οι σκυλοι οι σπανιολοι μουνταρουν για να κλεψουν το θυραμα ητο αντιθετο της φερμας να κλεψουν μαλαη που τον σπανιολο οταν νεκατονουμε φιλες που εργασιακα διαφερουν παρατιριτε το φενομενο ο ενας ο σκυλος να καρτερα που τον αλλον.καλλητερα πιασε ακομα εναν της φερμας που να σινδιαζουντε ,να αλλαξης και τοπους αν θα εισαι μονοσου,, ο λααρης που παει μονος του στον λαον πρεπει και ο ιδιος να ειναι παρατιριτικος και να κοφκει και το ματι του που να τον γυρεψει,και πολλη υπομονη και επιμονη και λιον γινατι αμα λαχει.
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από pai »

germanpointer έγραψε:φιλε LAURONA καλος συνδιασμος ειναι σπανιολος με σκυλους φερμας αλλα πολλες φορες οταν φερμαρουν οι σκυλοι οι σπανιολοι μουνταρουν για να κλεψουν το θυραμα ητο αντιθετο της φερμας να κλεψουν μαλαη που τον σπανιολο οταν νεκατονουμε φιλες που εργασιακα διαφερουν παρατιριτε το φενομενο ο ενας ο σκυλος να καρτερα που τον αλλον.καλλητερα πιασε ακομα εναν της φερμας που να σινδιαζουντε ,να αλλαξης και τοπους αν θα εισαι μονοσου,, ο λααρης που παει μονος του στον λαον πρεπει και ο ιδιος να ειναι παρατιριτικος και να κοφκει και το ματι του που να τον γυρεψει,και πολλη υπομονη και επιμονη και λιον γινατι αμα λαχει.

συμφωνω με το φιλο germanpointer πολλες φορες αν νεκατοσουμε φυλες εχουμε αλλα αποτελεσματα αντι γιαυτο ομως αν επιμενεις να βαλεις σκυλο αλλο μαζι με το δικο σου να μην ειναι ιχνηλατης γιατι αν σου επροβουρουσαν με τον σκυλο φερμας σκεφτου με τον ιχνηλατη! ;) ;)
and73
Full Member
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:48

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από and73 »

Δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες και συστηματα.
Το πιο πιθανο ειναι οτι θα ειναι εξαιρετικα δυσκολος ο συνδιασμος, δεν ειναι ακατορθωτος αλλα εξαιρετικα δυσκολος. Σκυλια της ιδιας φυλης και ειναι πολυ δυσκολο να συνδιαστουν αν δεν εχουν το ιδιο εργασιακο στυλ, οχι φερμας με ιχνηλατη.
Μετα ειναι το θεμα, τι ειδους ιχνηλατη??

Εαν εχεις ξακαθαρη αποψη οτι θες να κυνηγησεις αποκλειστικα τον λαγο τοτε παρε ιχνηλατες, απλα ομορφα και ωραια. 2 περδικες να παρεις του ιχνηλατη τοτε ουσιαστικα τον αχρηστευσες.

ΑΑ
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από Laurona »

Ρε παιδια το προβλημα μου ΔΕΝ ειναι η φυλη που εχω!!Με εικανοποιει απολυτα και κυνηγα κοντα μου.

Το προβλημα μου ειναι οτι τωρα πια θα κυνηγω μονος σε περιοχες πυκνες.

Ειτε ιχνηλατες μονο εχω ειτε φερμας μονο εχω, απο την στιγμη που κυνηγω πυκνερκα, η οκκα εν τετρακοσια δεν μπορω να εχω την καλυψη που θελω.

Οι λαοι που προσυκωνουνται στες περιοχες μου εν καθαρα λογο ασφαλειας που εχουν απ το πυκνερι και οχι πιεσης του σκυλου.

Και ο μονος λογος που σκεφτηκα για ιχνηλατη που λασσει πριν το ξεφωλιασμα (μονο) ειναι ωστε να εχω μια προειδοποιηση πριν ωστε να περνω θεση καπου πιο ψηλα και να μπορω να ριχνω πας το θηραμα.Εν κανει που εν βρισκουμε πανω που 4-5 την σεζον, τουλαχιστον να πιανουμε τζιε κανεναν.

Ως τωρα εγω συνηθως εριχνα μπικτες σε εξαιρετικες περιπτωσεις η και καθολου, την βολη εκαμναν την οι σκοποι.

Τωρα σκοποι γιοκ.......understandd???

τελοσπαντων, απο τι λετε και εσεις αλλα αποτι ελεξα και γω, δυσκολα πολλα να τα συνδιασω......, ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν την αλλασω με τιποτε

Οποταν ΜΟΝΟΣ μου θα παεννω με την σκυλλα μου και θα κοιταξω να μαθω πιο καθαρες περιοχες!!!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
germanpointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 20:06

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από germanpointer »

φιλε ΛΑΥΡΟΝΑ το να πηγενεις μονος στο λαον ενε καλει κουβεντα ,ειναι κηνυγι που εχει πολλους κυνδινους. να βρεις ενα καλο φιλο και να πηγενετε μαζι. τωρα να βρεις τοπους με χαμιλη βλαστηση η τοπους που εχουν ποταμους με κλειστα πλεβρη οστε οι σκυλοι να κηνυγου μεστον ποταμο και εσει να εισαι πανω να ελεχεις και τα δυο πλεβρη. χαμηλη βλαστηση δεν σημενει ευκολος λαος .απλος αν σηκοσεις κανενα λαον θα μπορεσεις να του ριξεις,η αποψη μου ειναι οσο υπαρχη καληψη ο λαος προβουρα ειδικα στα βουνα του τροοδους μεστες λατσιες.
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από AU-79 »

Laurona έγραψε:Ρε παιδια το προβλημα μου ΔΕΝ ειναι η φυλη που εχω!!Με εικανοποιει απολυτα και κυνηγα κοντα μου.

Το προβλημα μου ειναι οτι τωρα πια θα κυνηγω μονος σε περιοχες πυκνες.

Ειτε ιχνηλατες μονο εχω ειτε φερμας μονο εχω, απο την στιγμη που κυνηγω πυκνερκα, η οκκα εν τετρακοσια δεν μπορω να εχω την καλυψη που θελω.

Οι λαοι που προσυκωνουνται στες περιοχες μου εν καθαρα λογο ασφαλειας που εχουν απ το πυκνερι και οχι πιεσης του σκυλου.

Και ο μονος λογος που σκεφτηκα για ιχνηλατη που λασσει πριν το ξεφωλιασμα (μονο) ειναι ωστε να εχω μια προειδοποιηση πριν ωστε να περνω θεση καπου πιο ψηλα και να μπορω να ριχνω πας το θηραμα.Εν κανει που εν βρισκουμε πανω που 4-5 την σεζον, τουλαχιστον να πιανουμε τζιε κανεναν.

Ως τωρα εγω συνηθως εριχνα μπικτες σε εξαιρετικες περιπτωσεις η και καθολου, την βολη εκαμναν την οι σκοποι.

Τωρα σκοποι γιοκ.......understandd???

τελοσπαντων, απο τι λετε και εσεις αλλα αποτι ελεξα και γω, δυσκολα πολλα να τα συνδιασω......, ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν την αλλασω με τιποτε

Οποταν ΜΟΝΟΣ μου θα παεννω με την σκυλλα μου και θα κοιταξω να μαθω πιο καθαρες περιοχες!!!
understandd :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”