Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από 'petros' »

εγω κυνηγω με μπλε της Γασκωνης και μπρακ και τα 2 θυληκα. μεχρι στιγμης ολα καλα συνεργαζονται τελεια. αυτο μπορει να ωφειλετε στο οτι το γασκωνης δεν λασσει στη μαλαη παρα μονο οταν ειναι πολυ κοντα (ακτινα 20-30 μετρα) η εαν προσηκωθηκε λασσει και παει..
Παρατηρησα οτι εαν ειμαι με φιλο που εχει ιχνηλατες και πιασουν μαλαη ποιος την ακουει πανω στο βουνο αλλα
οταν ειμαι μονος μου φερετε αλλοιως.
οπως φαινεται πετυχα το συνδιασμο και τα σκυλια
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από miky55 »

Πετρο εμμας ειπες πως συμπεριφερετε η μπρακουα σου, φερμαρη οξα αμα λαξη η γασκονη ξαπολα τα ουλα και βουρα
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από 'petros' »

την τελευταια φορα εφερμαρε πριν λαξη η γασκωνη και ηταν πουκατω που το στομα της ο λαγος και εγω εβλεπα το πεδιο μπροστα της και δεν εβλεπα τιποτα.μετα ξεκινησε η γασκωνης και ελασε σταδιακα και η μπρακ τιποτα βιτσα.Καταλαβα οτι ειχε λαγο αλλα εγω δεν εβλεπα τιποτα και ειχε μονο 3-4 ξισταρκες.
Μολις κοντεψε και η γασκωνης και ερχοταν κατα πανω μας ελαξε στα 6-7 μετρα που το λαο και πεταχτηκε.
Με λιγα λογια δεν επιρεαζετε ...και ελπιζω να μην αλλαξει αυτο
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από AndreasDr »

Nicos έγραψε:Στενοχωρειτε με!εγω εχω ενα drathtaar θηλυκο και εσκεφτουμουν για κανενα μπασταρτο ιχνηλατη να τους καμω θκυο.εν θα δουλεψει ωστε;(σημ.τον αλλο μου το drathtaar αψατζιεψαντον τα κωλοπαιδα) :( :(

φίλε κυνηγώ και γώ με drathtaar και προσπαθησα να το σινδυάσω με διασταυρωμένους ιχνηλάτες αλλά ανεπιτυχος. Τελικά το σινδύασα με άλλο drathtaar και με Kurzhaar, έδεσαν αμέσως μιας και κυνηγουν με παρόμοιο τρόπο.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Nicos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 10:29
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από Nicos »

AndreasDr έγραψε:
Nicos έγραψε:Στενοχωρειτε με!εγω εχω ενα drathtaar θηλυκο και εσκεφτουμουν για κανενα μπασταρτο ιχνηλατη να τους καμω θκυο.εν θα δουλεψει ωστε;(σημ.τον αλλο μου το drathtaar αψατζιεψαντον τα κωλοπαιδα) :( :(

φίλε κυνηγώ και γώ με drathtaar και προσπαθησα να το σινδυάσω με διασταυρωμένους ιχνηλάτες αλλά ανεπιτυχος. Τελικά το σινδύασα με άλλο drathtaar και με Kurzhaar, έδεσαν αμέσως μιας και κυνηγουν με παρόμοιο τρόπο.
Ειπαν μου το τζιαι αλλοι τουτο.τελικα μπορει να ειναι ο καλλυττερος συνδυασμος με ενα μπρακουι.ειμαι στο ψαξιμο προς ρο παρον.
Nicos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 10:29
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από Nicos »

Nicos έγραψε:
AndreasDr έγραψε:
Nicos έγραψε:Στενοχωρειτε με!εγω εχω ενα drathtaar θηλυκο και εσκεφτουμουν για κανενα μπασταρτο ιχνηλατη να τους καμω θκυο.εν θα δουλεψει ωστε;(σημ.τον αλλο μου το drathtaar αψατζιεψαντον τα κωλοπαιδα) :( :(

φίλε κυνηγώ και γώ με drathtaar και προσπαθησα να το σινδυάσω με διασταυρωμένους ιχνηλάτες αλλά ανεπιτυχος. Τελικά το σινδύασα με άλλο drathtaar και με Kurzhaar, έδεσαν αμέσως μιας και κυνηγουν με παρόμοιο τρόπο.
Ειπαν μου το τζιαι αλλοι τουτο.τελικα μπορει να ειναι ο καλλυττερος συνδυασμος με ενα μπρακουι.ειμαι στο ψαξιμο προς ρο παρον.
AndreaDr θελω να βαλω τη δικη μου να γεννησει.εσιει τζιαι τα χαρτια της.αν εσιεις τιποτε υποψη να κανονισουμε μες το γενναρη που ενναν οι μερες τις.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από AndreasDr »

φίλε σου έστειλα μήνυμα να ξιγηθούμε
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από Anthimos »

'petros' έγραψε:την τελευταια φορα εφερμαρε πριν λαξη η γασκωνη και ηταν πουκατω που το στομα της ο λαγος και εγω εβλεπα το πεδιο μπροστα της και δεν εβλεπα τιποτα.μετα ξεκινησε η γασκωνης και ελασε σταδιακα και η μπρακ τιποτα βιτσα.Καταλαβα οτι ειχε λαγο αλλα εγω δεν εβλεπα τιποτα και ειχε μονο 3-4 ξισταρκες.
Μολις κοντεψε και η γασκωνης και ερχοταν κατα πανω μας ελαξε στα 6-7 μετρα που το λαο και πεταχτηκε.
Με λιγα λογια δεν επιρεαζετε ...και ελπιζω να μην αλλαξει αυτο


Φιλε ο μόνος κινδυνος για ν αλλαξει ειναι η γασκωνης σου να αρχισει να καταλαβαινει οτι φερμα=λαγος και να τσιππωνει να φκαλει τον λαο εκεινη κι ετσι να στρεσαριστει το αλλο σκυλι και να μην φερμαρει ή να σπαζει την φερμα γρηγορα.........( επαθα τζ εμαθα :) )
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Συνδιασμος ομαδας σκυλου φερμας και ιχνηλατη

Δημοσίευση από 'petros' »

Δικαιοματικα η μπρακουα ειναι του αδελφου μου αλλα εγω τους βγαζω στο βουνο και εμαθα την καλυτερα που τον αδελφο μου.Αλλα επειδη κυνηγαμε σχετικα κοντα στο κυνηγι και τα 2 σκυλια δουλευουν μαζι και τις παραπανω φορες σταυρωνουν μεταξυ τους μακαρι να μεν γινει ετσι αλλα τωρα που μου το ειπες να το προσεχω τουτο να μεν την παθουμε.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”