καθαρισμα λαγού

Απάντηση
dimitris savva

καθαρισμα λαγού

Δημοσίευση από dimitris savva »

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: καθαρισμα λαγού

Δημοσίευση από Nikos »

:!: :!:
Μπαβο φίλε Δημήτρη!!Πολλά ωραίο το έργο σου!!
axerkwtis

Re: καθαρισμα λαγού

Δημοσίευση από axerkwtis »

εν νυφιτσα με αυκια ρε νικο επιασε μας στο δουλεμα ο δημητρης..δε τες φωτο καλα να δεις..εμουσκομυριζε παντως μαζι με τα κρεμμυθκια!!! :D :D :D
dimitris savva

Re: καθαρισμα λαγού

Δημοσίευση από dimitris savva »

axerkwtis έγραψε:εν νυφιτσα με αυκια ρε νικο επιασε μας στο δουλεμα ο δημητρης..δε τες φωτο καλα να δεις..εμουσκομυριζε παντως μαζι με τα κρεμμυθκια!!! :D :D :D
εδωσε σου η μυρωδια των κρεμμυδιων και εφερες μου cd αντι dvd.πως θα γυρισουμε το εργο? :lol: :lol: :lol:
axerkwtis

Re: καθαρισμα λαγού

Δημοσίευση από axerkwtis »

συγχωραμε δημητρη μου αλλα εμεθυσα φαινεται και χαντακοθηκα! :lol: :lol: :lol: σημερα αυριο να σ φερω dvd να δουμε το εργο!
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: καθαρισμα λαγού

Δημοσίευση από Athos 1978 »

dimitris savva έγραψε:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Δημήτρη μου ίσε γενικός χειρούργος η με ειδικότητα ? :D :D :D :D
Open mind for a different view.
dimitris savva

Re: καθαρισμα λαγού

Δημοσίευση από dimitris savva »

Athos 1978 έγραψε:
dimitris savva έγραψε:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Δημήτρη μου ίσε γενικός χειρούργος η με ειδικότητα ? :D :D :D :D
:lol: :lol: :lol: oxi ειμαι καντουνομετρης
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: καθαρισμα λαγού

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Σε συνέχεια του χειρουργου Σαββα στο καθάρισμα του λαγού, δίνω και εγω τις δικές μου εισηγήσεις. Πρωτα κρεμαζουμε το λαγό με το κεφαλι προς τα κάτω αφου τρυπείσουμε τα πίσω πόδια , στο τελος του μηρού , μεταξυ τενοντα και κοκαλου, περνουμε σχοινι η σιρμα και το δένουμε με τα ποδια ανοικτα.(φωτο 1). Για το καθαρισμα του λαγου θα χρειαστούμε ένα κοφτερο μαχαιράκι, ένα μαχαίρι οδοντοτο για τα κόκκαλα των ποδιων τα οποια τα πριονίζουμε για να σπασουν καλύτερα, μια κουπα για το λαγο και ένα κουπουι για τα φλαγκουδκια (φωτο -2 ) Στη συνεχεια αφου πρωτα βαλουμε ένα χαρτονι κατω από το λαγο για να απορροφά τα αίματα, κοβουμε την κοιλιά του λαγού(φωτο-3) πολύ προσεκτικά, να μην τρυπήσουμε τα εντερα, χαράσσοντας το δέρμα και την παννα που κρατεί τα έντερα. Στη συνέχεια βγαζουμε τα εντόσθια με το χερι η αναποδογυρίζοντας το λαγό. Ξεχωρίζουμε το συκωτι την καρδια το πνευμονα και την σπλινα και τα βαζουμε σε ένα πιατακι για μεζε.(φωτο 4)Τα εντόσθια τα βαζουμε σε μια ναιλον σακκουλλα για πεταμα. (δυστυχως η λαγινα ειχε σχεδον ετοιμο λαγουδακι στη κοιλια της το οποιο σημειωνω στη φωτο) Μετα αφου κοψουμε το δερμα μεχρι πίσω στη μεση ,γυρω γυρω, τραβουμε το δερμα προς τα κατω . Βγένει ευκολα μεχρι το κεφαλι, οπου εκει με το μαχερακι μας χαρασουμε σιγα σιγα το δερμα στη βαση της κεφαλης μεχρι να βγει τελείως. Το ιδιο κανουμε και για το πανω μέρος. Στη συνεχεία τον πλένουμε καλά. (φωτο 8). Τον κοβουμε σε κοματια και το βαζουμε στο ψυγειο.(φωτο 12). Αν δεν τον μαγειρεψουμε συντομα τοτε καλο θα ηταν να στραντζισει το αιμα πριν το βαλουμε στη καταψηξη. Καλή Ορεξη…..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: καθαρισμα λαγού

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Σε συνέχεια του χειρουργου Σαββα στο καθάρισμα του λαγού, δίνω και εγω τις δικές μου εισηγήσεις. Πρωτα κρεμαζουμε το λαγό με το κεφαλι προς τα κάτω αφου τρυπείσουμε τα πίσω πόδια , στο τελος του μηρού , μεταξυ τενοντα και κοκαλου, περνουμε σχοινι η σιρμα και το δένουμε με τα ποδια ανοικτα.(φωτο 1). Για το καθαρισμα του λαγου θα χρειαστούμε ένα κοφτερο μαχαιράκι, ένα μαχαίρι οδοντοτο για τα κόκκαλα των ποδιων τα οποια τα πριονίζουμε για να σπασουν καλύτερα, μια κουπα για το λαγο και ένα κουπουι για τα φλαγκουδκια (φωτο -2 ) Στη συνεχεια αφου πρωτα βαλουμε ένα χαρτονι κατω από το λαγο για να απορροφά τα αίματα, κοβουμε την κοιλιά του λαγού(φωτο-3) πολύ προσεκτικά, να μην τρυπήσουμε τα εντερα, χαράσσοντας το δέρμα και την παννα που κρατεί τα έντερα. Στη συνέχεια βγαζουμε τα εντόσθια με το χερι η αναποδογυρίζοντας το λαγό. Ξεχωρίζουμε το συκωτι την καρδια το πνευμονα και την σπλινα και τα βαζουμε σε ένα πιατακι για μεζε.(φωτο 4)Τα εντόσθια τα βαζουμε σε μια ναιλον σακκουλλα για πεταμα. (δυστυχως η λαγινα ειχε σχεδον ετοιμο λαγουδακι στη κοιλια της το οποιο σημειωνω στη φωτο) Μετα αφου κοψουμε το δερμα μεχρι πίσω στη μεση ,γυρω γυρω, τραβουμε το δερμα προς τα κατω . Βγένει ευκολα μεχρι το κεφαλι, οπου εκει με το μαχερακι μας χαρασουμε σιγα σιγα το δερμα στη βαση της κεφαλης μεχρι να βγει τελείως. Το ιδιο κανουμε και για το πανω μέρος. Στη συνεχεία τον πλένουμε καλά. (φωτο 8). Τον κοβουμε σε κοματια και το βαζουμε στο ψυγειο.(φωτο 12). Αν δεν τον μαγειρεψουμε συντομα τοτε καλο θα ηταν να στραντζισει το αιμα πριν το βαλουμε στη καταψηξη. Καλή Ορεξη…..
ΗΤΑΝ ΟΥΛΟΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ..ΠΟΥ ΛΑΛΟΥΝ... ΕΒΑΛΕΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΑΡΤΟΝΙ ΤΣΑΙ ΕΠΙΑΣΕΣ ΤΟΥ ΑΞΑΜΟ...ΤΩΡΑ ΤΣΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΝ ΠΕΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΛΑΟΥΣ :?: :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
dimitris savva

Re: καθαρισμα λαγού

Δημοσίευση από dimitris savva »

φιλε Λεύκιε απο οτι φαινετε εισαι ανθρωπος που σεβεται το θηραμα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”