Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Απάντηση
istriano ®

Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από istriano ® »

Τιτλος του περιοδικου "κυνηγι κυνολογια". Υπαρχει σχετικο αρθρο στην σελιδα 20, που αναφερει οτι υπαρχουν σκεψεις και εισηγησεις απο μελη της ομοσπονδιας Κοκ&Δαζ!!!!!!!
Οταν εγραψα της προαλλες την παροιμια για το γα'ι'δαρο και το σαμα ................
Ολα τα αλλα τα δοκιμασαν και απετυχαν και τωρα κανουν σκεψεις για την απελπιδα προσπαθεια!!!!!!
Demetri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 31 Οκτ 2012, 09:21

Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από Demetri5 »

istriano έγραψε:Τιτλος του περιοδικου "κυνηγι κυνολογια". Υπαρχει σχετικο αρθρο στην σελιδα 20, που αναφερει οτι υπαρχουν σκεψεις και εισηγησεις απο μελη της ομοσπονδιας Κοκ&Δαζ!!!!!!!
Οταν εγραψα της προαλλες την παροιμια για το γα'ι'δαρο και το σαμα ................
Ολα τα αλλα τα δοκιμασαν και απετυχαν και τωρα κανουν σκεψεις για την απελπιδα προσπαθεια!!!!!!
καλη η ιδεα τους! να κανονισουν να αυξηθη η λαθροθηρια τζαι να πουλουν του λαους οι λαθροθυρες σαννα τζαι ε χρυσο που εννα πουλουν! Μονο τζαι μονο που καμνουν την σκεψη παμε κατα διαολου!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από 'petros' »

Demetri5 έγραψε:
istriano έγραψε:Τιτλος του περιοδικου "κυνηγι κυνολογια". Υπαρχει σχετικο αρθρο στην σελιδα 20, που αναφερει οτι υπαρχουν σκεψεις και εισηγησεις απο μελη της ομοσπονδιας Κοκ&Δαζ!!!!!!!
Οταν εγραψα της προαλλες την παροιμια για το γα'ι'δαρο και το σαμα ................
Ολα τα αλλα τα δοκιμασαν και απετυχαν και τωρα κανουν σκεψεις για την απελπιδα προσπαθεια!!!!!!
καλη η ιδεα τους! να κανονισουν να αυξηθη η λαθροθηρια τζαι να πουλουν του λαους οι λαθροθυρες σαννα τζαι ε χρυσο που εννα πουλουν! Μονο τζαι μονο που καμνουν την σκεψη παμε κατα διαολου!!!
Ε καλο τι θα καμουν :evil: :evil: οτι πιο σωστο περνα στον καθ'ενα καμνει.
Ως εκει φτανουν οι ερευνες τους και ανακαλυψαν οτι με το να απαγορευσουν το κυνηγι του λαγου για 2 χρονια θα πολλαπαλσιαστουν ολα.
Η λαθροθηρια σιγουρα τα υπολιπα δεν το νομιζω.
Ταχα θα καμουν τους φανατικους του λαγου περτικαριες μιας και περδικες εν γεματες τα τελευταια χρονια τα βουνα
Τα επομενα αλλα 2 χρονια θα απαγορευσουν το κυνηγι της περδικας και θα καμουν τους φανατικους του φτεροτου λααριες δηλαδη???
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
sotiris!129

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

2 χρονια :roll: ? αν γινει μετα δεν θα ξαναρχισει ποτε του γιατι πολυ απλα δεν θα αυξηθει ποτε ο λαγος για διαφορους λογους!
μετα απο αυτο θα ακολουθηση η περδικα και σε 5 χρονια 0 !
τον καιρο που τα εγραφα εγω ημουν ο "μιτσις" ο "που ξερει ολαν τουτος" ημουν ο "να σου τους βαφουμε ροζ εσενα να μεν σου τους παιζουν αλλοι" κτλ κτλ
φετος με 3 διαφορετικες παρεες λααριες που ξερω και ειχα επικοινωνια κατα την διαρκια του κυνηγιου ειπαν μου παραπανο φορες το εφκαλαμεν 1 η 2 λαους ζε επαιξαν μας τους αλλοι παρα το επαιξαμε 1 λαο !
Άβαταρ μέλους
nik
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011, 17:54

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από nik »

sotiris!129 έγραψε:2 χρονια :roll: ? αν γινει μετα δεν θα ξαναρχισει ποτε του γιατι πολυ απλα δεν θα αυξηθει ποτε ο λαγος για διαφορους λογους!
μετα απο αυτο θα ακολουθηση η περδικα και σε 5 χρονια 0 !
τον καιρο που τα εγραφα εγω ημουν ο "μιτσις" ο "που ξερει ολαν τουτος" ημουν ο "να σου τους βαφουμε ροζ εσενα να μεν σου τους παιζουν αλλοι" κτλ κτλ
φετος με 3 διαφορετικες παρεες λααριες που ξερω και ειχα επικοινωνια κατα την διαρκια του κυνηγιου ειπαν μου παραπανο φορες το εφκαλαμεν 1 η 2 λαους ζε επαιξαν μας τους αλλοι παρα το επαιξαμε 1 λαο !
Φίλε μ Σωτήρη , συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες… Αλλά εσύ πιστεύεις ότι αυτός είναι ο Νο 1 λόγος μείωσης του πληθυσμού των λαγών; Εγώ είμαι σίγουρος πως δεν είναι αυτός… Ο βασικός λόγος μείωσης των λαγών είναι η λαθροθηρία , τα υπόλοιπα απλά επιδεινώνουν το πρόβλημα. ..
Καταπολέμηση και πάταξη της λαθροθηρίας αρχικά ( αυτή είναι η βαθιά τομή που πρέπει να γίνει , με περισσότερο έλεγχο και πολύ αυστηρότερα μέτρα και νομοθεσία ) και παράλληλα σοβαρές επιστημονικές μελέτες –καταμετρήσεις θηράματος, από τις οποίες θα εξάγονται συμπεράσματα και αποφάσεις για το ποιές περιοχές πρέπει να κλείσουν κάθε χρόνο, ποιές πρέπει να ανοίξουν, ποιές πρέπει να δοθούν για εκπαιδευτικά και ποιές πρέπει να ενισχυθούν με σπορές και θήραμα.
Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ --- ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ… Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ .
sotiris!129

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ξερεται οτι στην Ελλαδα βαση νομου απαγορευεται να βαρεσεις μπεκατσα στο καρτερι?
οτι απαγορευεται να βαρεσεις λαγο που σκυλια αλλου ξεφωλιασαν ?
οτι σε περιπτοση που κυνηγος βγαλει ενα κοπαδι περδικια πρεπει να περιμενει 1 ολοκληρο βουνο να αποφασησει ποιο απο τα πουλια του κοπαδιου θα κυνηγισει και μετα οι αλλοι να κυνηγισουν τα αλλα πουλια?
αλλα δαμε εν Κυπρος... σαν το παιξεις την ωρα που το εφκαλες!
φιλε μου ξερω πως δεν ειναι ο κυριος λογος για την μειωση του λαγου, παρολαυτα οταν σε μια περιοχη εχει 3 λαγους οι 2 προσικονουνται για να γλητοσουν και ο 1ς παιζεται που λααριες και οι 2 παιζουνται που καρτεριζιες τοτε μενει 0 !
αρα κατεμενα ΝΑΙ ειναι προβλημα μεγαλο θεμας!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:ξερεται οτι στην Ελλαδα βαση νομου απαγορευεται να βαρεσεις μπεκατσα στο καρτερι?
οτι απαγορευεται να βαρεσεις λαγο που σκυλια αλλου ξεφωλιασαν ?
οτι σε περιπτοση που κυνηγος βγαλει ενα κοπαδι περδικια πρεπει να περιμενει 1 ολοκληρο βουνο να αποφασησει ποιο απο τα πουλια του κοπαδιου θα κυνηγισει και μετα οι αλλοι να κυνηγισουν τα αλλα πουλια?
αλλα δαμε εν Κυπρος... σαν το παιξεις την ωρα που το εφκαλες!
φιλε μου ξερω πως δεν ειναι ο κυριος λογος για την μειωση του λαγου, παρολαυτα οταν σε μια περιοχη εχει 3 λαγους οι 2 προσικονουνται για να γλητοσουν και ο 1ς παιζεται που λααριες και οι 2 παιζουνται που καρτεριζιες τοτε μενει 0 !
αρα κατεμενα ΝΑΙ ειναι προβλημα μεγαλο θεμας!

Σωτήρη ας μην αναμασουμε τα ίδια και τα ίδια..
Αυτο που περιγραφεις συμβαινει εδω και παρα πολλα χρονια και δεν ειναι ο λόγος εξόντωσης του λαγού
Ο Nik εχει δικιο..Πρωτιστα η λαθροθηρία και σε συναρτηση με ΟΛΑ τ αλλα ( και αυτο που λές) ειναι λόγοι που οι πληθυσμοι των λαγων πέφτουν και μειωνονται. Πιστευω ότι η συστηματικη εξοντωση τους απο λαθροθηρες για χρημα και η αυξηση αυτης της παράνομης δραστηριότητας τωρα με την κριση αφου αποτελει ευκολο κερδος ειναι η κύρια πληγη του λαγου και όχι μόνο!!!!

Είμαι κάθετα αντιθετος με την απαγορευση του κυνηγίου του λαγου ή οποιουδηποτε αλλου κυνηγιου . Το μονο που θα πετυχουμε αν εστω ανακαμψει λίγακι ειναι να πιαννουν περισσοτερους λαγους οι λαθροθηρες.

Δεν νοηται πουποτε αντιμετωπιση προβληματος η ενος κακου αν δεν εντοπισεις την ριζα και εξουδετερωσεις το κακο που την ρίζα.

Το κρατος προστατευει την αλεπου και οχι τον λαγο ενω τελει υπό εξαφανιση..
Οι υπευθυνοι θελουν να σταματησει το κυνηγι του λαγου και δεν στελλουν μια μελέτη για ελεχο των επιβλαβων και δεν ζητουν βοήθεια για τη λαθροθηρια.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Γιατρός

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από Γιατρός »

Δεν υπάρχει πρόβλημα κοπέλλια :roll:
και πιο κάτω βλέπουμε το ντόμινο που θα πέσει,ή όχι ανάλογα

Καταστήματα όπλων και φυσιγγίων
Τροφές σκύλλων
Κτηνίατροι,ψατζές
Συντηρήσεις όπλων
Αναπαραγωγείς σε Κύπρο και εξωτερικό σκύλλων λαγού
Ανανεώσεις αδειών
Θήρα
Λαθροθηρία(πόμπα αφού θήρα δεν θα έχει και κονδύλια)
Ταξίδια στο εξωτερικό για να τους πολεμούμε τα επιβλαβή τους αφού τα δικά μας εν εσιη πρόβλημα κουμπάρε ( κρίση επηρεάσει επίσης )
Σκοπευτήριο δεν θα αντικαταστήσει το κυνήγι λόγο κόστους και άλλου παπά ευαγγέλιο
Άντρας κάθεται σπίτι με νεύρα...
Άβαταρ μέλους
nik
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011, 17:54

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από nik »

Φίλε Σωτήρη το ανέφερα και στο πρώτο μ post. Συμφωνώ μαζί σου και ναι είναι και αυτό ένα πρόβλημα …. Άλλωστε είμαι και εγώ παθόν και ξέρω από πρώτο χέρι….

Αλλά αν ψάξουμε για την πηγή του κακού θα δεις ότι συμφωνούμε… Αν φίλε μ δεν υπήρχε λαθροθηρία ( παντός είδους ) και υπήρχε σωστή διαχείριση , όπως έγραψα και πριν , οι λαγοί στην περιοχή που λες δεν θα ήταν 3 αλλά 13 ίσως και 23.

Στην Ελλάδα φίλε όντως απαγορεύεται το κυνήγι της Μπεκάτσας στο καρτέρι το πρωί και το βράδυ, καθορίζεται μέγιστος αριθμός κυνηγών σε ομάδες για το κυνήγι του Αγριόχοιρου, επιτρέπετε το κυνήγι της Αλεπούς κλπ αλλά τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι στους άγραφους νόμους του κυνηγιού , που και εδώ υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται πάντα (ούτε και στην Ελλάδα βέβαια ) και δεν μπορούν να παταχθούν.
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από FRANCHI »

Anthimos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:ξερεται οτι στην Ελλαδα βαση νομου απαγορευεται να βαρεσεις μπεκατσα στο καρτερι?
οτι απαγορευεται να βαρεσεις λαγο που σκυλια αλλου ξεφωλιασαν ?
οτι σε περιπτοση που κυνηγος βγαλει ενα κοπαδι περδικια πρεπει να περιμενει 1 ολοκληρο βουνο να αποφασησει ποιο απο τα πουλια του κοπαδιου θα κυνηγισει και μετα οι αλλοι να κυνηγισουν τα αλλα πουλια?
αλλα δαμε εν Κυπρος... σαν το παιξεις την ωρα που το εφκαλες!
φιλε μου ξερω πως δεν ειναι ο κυριος λογος για την μειωση του λαγου, παρολαυτα οταν σε μια περιοχη εχει 3 λαγους οι 2 προσικονουνται για να γλητοσουν και ο 1ς παιζεται που λααριες και οι 2 παιζουνται που καρτεριζιες τοτε μενει 0 !
αρα κατεμενα ΝΑΙ ειναι προβλημα μεγαλο θεμας!

Σωτήρη ας μην αναμασουμε τα ίδια και τα ίδια..
Αυτο που περιγραφεις συμβαινει εδω και παρα πολλα χρονια και δεν ειναι ο λόγος εξόντωσης του λαγού
Ο Nik εχει δικιο..Πρωτιστα η λαθροθηρία και σε συναρτηση με ΟΛΑ τ αλλα ( και αυτο που λές) ειναι λόγοι που οι πληθυσμοι των λαγων πέφτουν και μειωνονται. Πιστευω ότι η συστηματικη εξοντωση τους απο λαθροθηρες για χρημα και η αυξηση αυτης της παράνομης δραστηριότητας τωρα με την κριση αφου αποτελει ευκολο κερδος ειναι η κύρια πληγη του λαγου και όχι μόνο!!!!

Είμαι κάθετα αντιθετος με την απαγορευση του κυνηγίου του λαγου ή οποιουδηποτε αλλου κυνηγιου . Το μονο που θα πετυχουμε αν εστω ανακαμψει λίγακι ειναι να πιαννουν περισσοτερους λαγους οι λαθροθηρες.

Δεν νοηται πουποτε αντιμετωπιση προβληματος η ενος κακου αν δεν εντοπισεις την ριζα και εξουδετερωσεις το κακο που την ρίζα.

Το κρατος προστατευει την αλεπου και οχι τον λαγο ενω τελει υπό εξαφανιση..
Οι υπευθυνοι θελουν να σταματησει το κυνηγι του λαγου και δεν στελλουν μια μελέτη για ελεχο των επιβλαβων και δεν ζητουν βοήθεια για τη λαθροθηρια.
συμφωνώ σε όλα εκτός του ότι το κίνητρο των λαθροθήρων είναι το χρήμα. Πιστεύω ελάχιστοι είναι που πουλούν τους λαγούς. Το κάνουν για άλλους λόγους. Τους γνωστούς λαθροθήρες που τους ξέρουν και τους έχουν πιάσει ξανά και ξανά, ξαναπάνε γιατί χρειάζονται τα λεφτά? Δεν νομίζω. Είναι άξιοι να γεμίσουν τους καταψύχτες, να μην τους τρώνε και να πηγαίνουν ακόμα. Αν επίσης γίνουν εκτροφεία λαγών θα αυξηθούν οι λαγοί αλλά πάλε θα πηγαίνουν παρόλο που θα μειωθεί το κόστος τους. Κλασσικό παράδειγμα είναι οι τσιπούρες...πιάνουν ώσπου να λήψουν άσχετα αν δεν τις χωράει η κατάψυξη!
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”