Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από stelios--- »

kyriakos304 έγραψε:
istriano έγραψε:1. Πολεμηστε Λαθροθηρια καταλητικα
2. Βαρτε περιοριστικο αριθμο σκυλλων ανα παρεα οχι ανα ατομο (φαινομενο ακριδας)
3. Μειωστε των αριθμο της αλεπους
4. Καταπολεμηστε κορακοειδη

Καντε πραξη αυτα κατα αριθμιτικη σειρα και αν δεν πετυχουν τοτε σταματατε το κυνηγι δια βιου !!!!!!!!!

Φίλε Φάνο.
Δεν με γνωρίζεις αν και εγώ κατάλαβα ποιος είσαι.
Ελπίζω τούτα ούλα που εννα πω να μείνουν μεστο φορουμ. Μεν ρωτήσεις ποιος είμαι εν πρόκειται να σου πω για πολλά ευνόητους λόγους.
Αφού ξέρουμε ότι μέστο χωρκό σου έχεις λαθροθήρες. Και το θέμα είναι ότι ξέρεις και ποιοι είναι. Όλοι ξέρουμε τους. Εψές συγκεκριμένα εβουρούσαν τους λαούς. Έκαμες κάτι για τούτο; Εννα μου πεις τί να κάνω;
Ειδικά που το σπίτι σου ελέγχεις το βουνό του Πουπέ ούλλο. Εν μια και δυο φορές που είδες αυτοκίνητα τη νύκτα εκεί πάνω; Εν μια και δυο φορές που άκουσες πυροβολισμούς εκεί πάνω; Έπιασες κανένα τηλέφωνο τη Θύρα; Έστω και αναπάντητη που λαλεί και ο λόγος;

Και για το Φάνο και για όλους τους άλλους. Πιάστε την γ@μημένη την άδεια σας και γυρίστε και κοιτάξετε τους αριθμούς των κινητών και αποθηκεύσετε τους αριθμούς πάστο κινητό σας. Είδετε κάτι; Πιάστε τηλέφωνο και πείτε: «Φίλε μου είδα αυτοκίνητο στην τάδε περιοχή. ελάτε» και κλείστο. Μια πέντε δέκα. Κάτι θα γινεί. Παρά το τίποτε; Κάτι είναι και τούτο.

Είπατο παλιά λέω το ξανά. Ταίστε ποτίστε οοοοοσο θέλετε. Αν δεν καταπολεμηθούν οι διώκτες του λαού και ειδικά οι δίποδοι χαϊρι δεν βλέπουμε.
ΟΚ ΔΕΧΟΥΜΕ ΚΥΡΙΑΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΕΙ Ο ΙΣΤΡΙΑΝΟ!!!ΤΟΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥΝΤΟΥΣ???ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ??
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
istriano ®

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από istriano ® »

kyriakos304 έγραψε:
istriano έγραψε:1. Πολεμηστε Λαθροθηρια καταλητικα
2. Βαρτε περιοριστικο αριθμο σκυλλων ανα παρεα οχι ανα ατομο (φαινομενο ακριδας)
3. Μειωστε των αριθμο της αλεπους
4. Καταπολεμηστε κορακοειδη

Καντε πραξη αυτα κατα αριθμιτικη σειρα και αν δεν πετυχουν τοτε σταματατε το κυνηγι δια βιου !!!!!!!!!

Φίλε Φάνο.
Δεν με γνωρίζεις αν και εγώ κατάλαβα ποιος είσαι.
Ελπίζω τούτα ούλα που εννα πω να μείνουν μεστο φορουμ. Μεν ρωτήσεις ποιος είμαι εν πρόκειται να σου πω για πολλά ευνόητους λόγους.
Αφού ξέρουμε ότι μέστο χωρκό σου έχεις λαθροθήρες. Και το θέμα είναι ότι ξέρεις και ποιοι είναι. Όλοι ξέρουμε τους. Εψές συγκεκριμένα εβουρούσαν τους λαούς. Έκαμες κάτι για τούτο; Εννα μου πεις τί να κάνω;
Ειδικά που το σπίτι σου ελέγχεις το βουνό του Πουπέ ούλλο. Εν μια και δυο φορές που είδες αυτοκίνητα τη νύκτα εκεί πάνω; Εν μια και δυο φορές που άκουσες πυροβολισμούς εκεί πάνω; Έπιασες κανένα τηλέφωνο τη Θύρα; Έστω και αναπάντητη που λαλεί και ο λόγος;

Και για το Φάνο και για όλους τους άλλους. Πιάστε την γ@μημένη την άδεια σας και γυρίστε και κοιτάξετε τους αριθμούς των κινητών και αποθηκεύσετε τους αριθμούς πάστο κινητό σας. Είδετε κάτι; Πιάστε τηλέφωνο και πείτε: «Φίλε μου είδα αυτοκίνητο στην τάδε περιοχή. ελάτε» και κλείστο. Μια πέντε δέκα. Κάτι θα γινεί. Παρά το τίποτε; Κάτι είναι και τούτο.

Είπατο παλιά λέω το ξανά. Ταίστε ποτίστε οοοοοσο θέλετε. Αν δεν καταπολεμηθούν οι διώκτες του λαού και ειδικά οι δίποδοι χαϊρι δεν βλέπουμε.


Φιλε Φανο με λενε αλλα δεν ελεγχω τον Πουπε!! Εν αλλου Φανου το σπιτι του απεναντι που τον Πουπε!!! Εγω βλεπω αλλο βουνο και πηρα ουκ ολιγες φορες την θηρα. Οσο για εψες δεν εχω ιδεα :( . Θα παω καφενε να μαθω ;)
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από kypros »

Κυριοι,

Το κυριος προβλημα που Οδηγει στην εξολοθρευση του λαγου ειναι η αντιληψη και η μανια που εχει δημιουργηθει τα τελευταια 7 με 10 χρονια.

Αυτη η μανια και τα οτι ο λαγος αποτελει το μεγιστο τροπαιο οδηγει και στη λαθροθηρια, και στο πιεστικο κυνηγι με καθε μεσο, και στα καταπιεστικα εκπαιδευτηκα, και στις κοντρες και στις ψατζιες και στις τιμες των σκυλων που οδηγει στους διαφορους εμπορους που δυστιχως καμνουν πολλα κακα....

Πρεπει να καταλαβουμε οτι ο λαγος ειναι ενα θηραμα οπως ολα τα αλλα. Σταματατε να επικροτατε τα παντα γυρω απο εκεινων που καταφερνει να χτυπησει πολους λαγους. Ξερετε ποσοι απο τους λαγους που βλεπετε σε φωτογραφιες πιθανοτητα θηρευτηκαν με αθεμιτο τροπο? πολλοι!

Εχτες επερασε ενας λαγος μπροστα μου στα 15 μετρα , τον εσικοσαν οι σκυλοι μας αλλα εγυρεν αμεσως τον οχτο και δεν τον επρολαβα....ειπα τη φαση στο συνκηνιγο μου και απλα συνεχισαμε το κυνηγι μας. Τι και αν εφυε...εν μερη εχαρηκα. Ας ζησει και ενας.

Εν ωραιο το κυνηγι του και καταλαβαινω το παθος που βγαζει....αλλα γιατι πρεπει με καθε μεσο να καρπωθουμε τον καθε λαο που ζει χαμε?

Ολες οι συμπεριφορες του τυπου...επερικυκλοσαμε να μου πιαν το λαο και εγω ενιοσα αγχος ....η ειδαν μαλαη και εμπικαν μπροστα μου....η κυνηγω με 20 αλλους αμπα και εν τους πεξουμε ουλους κτλ....ολα τουτα εν αρρωστα πραματα...ειναι συνδρομο στερησεις και αυτοκαταστροφης που εχουμε με τουντο ζωο στη κυπρο.

Πρεπει να απομυθοπιηθει τουντο θηραμα για να δει ασπρη μερα....

Κυνηγγας ενα θηραμα, φασσα, περδικι, τζηκλα, τρυγονι....παιζεις το παιγνιδι στα ισια. Γιατι ο λαγος πρεπει να την τρωει που παντου 365 μερες το χρονο?

Το κυνηγι του λαγου ειναι πολλα ποιοτικα οταν γινει σωστα. Αλλα στη κυπρο δεν υπαρχουν ουτε ηθικοι φραγμοι ουτε τιποτε. Αμα προκειται για λαγο τα παντα επιτρεπονται φτανει να τον πιαμε εμεις.

Γιατι?
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από stelios--- »

kypros έγραψε:Κυριοι,

Το κυριος προβλημα που Οδηγει στην εξολοθρευση του λαγου ειναι η αντιληψη και η μανια που εχει δημιουργηθει τα τελευταια 7 με 10 χρονια.

Αυτη η μανια και τα οτι ο λαγος αποτελει το μεγιστο τροπαιο οδηγει και στη λαθροθηρια, και στο πιεστικο κυνηγι με καθε μεσο, και στα καταπιεστικα εκπαιδευτηκα, και στις κοντρες και στις ψατζιες και στις τιμες των σκυλων που οδηγει στους διαφορους εμπορους που δυστιχως καμνουν πολλα κακα....

Πρεπει να καταλαβουμε οτι ο λαγος ειναι ενα θηραμα οπως ολα τα αλλα. Σταματατε να επικροτατε τα παντα γυρω απο εκεινων που καταφερνει να χτυπησει πολους λαγους. Ξερετε ποσοι απο τους λαγους που βλεπετε σε φωτογραφιες πιθανοτητα θηρευτηκαν με αθεμιτο τροπο? πολλοι!

Εχτες επερασε ενας λαγος μπροστα μου στα 15 μετρα , τον εσικοσαν οι σκυλοι μας αλλα εγυρεν αμεσως τον οχτο και δεν τον επρολαβα....ειπα τη φαση στο συνκηνιγο μου και απλα συνεχισαμε το κυνηγι μας. Τι και αν εφυε...εν μερη εχαρηκα. Ας ζησει και ενας.

Εν ωραιο το κυνηγι του και καταλαβαινω το παθος που βγαζει....αλλα γιατι πρεπει με καθε μεσο να καρπωθουμε τον καθε λαο που ζει χαμε?

Ολες οι συμπεριφορες του τυπου...επερικυκλοσαμε να μου πιαν το λαο και εγω ενιοσα αγχος ....η ειδαν μαλαη και εμπικαν μπροστα μου....η κυνηγω με 20 αλλους αμπα και εν τους πεξουμε ουλους κτλ....ολα τουτα εν αρρωστα πραματα...ειναι συνδρομο στερησεις και αυτοκαταστροφης που εχουμε με τουντο ζωο στη κυπρο.

Πρεπει να απομυθοπιηθει τουντο θηραμα για να δει ασπρη μερα....

Κυνηγγας ενα θηραμα, φασσα, περδικι, τζηκλα, τρυγονι....παιζεις το παιγνιδι στα ισια. Γιατι ο λαγος πρεπει να την τρωει που παντου 365 μερες το χρονο?

Το κυνηγι του λαγου ειναι πολλα ποιοτικα οταν γινει σωστα. Αλλα στη κυπρο δεν υπαρχουν ουτε ηθικοι φραγμοι ουτε τιποτε. Αμα προκειται για λαγο τα παντα επιτρεπονται φτανει να τον πιαμε εμεις.

Γιατι?
Το κυνηγι του λαγου ειναι πολλα ποιοτικα οταν γινει σωστα. Αλλα στη κυπρο δεν υπαρχουν ουτε ηθικοι φραγμοι ουτε τιποτε. Αμα προκειται για λαγο τα παντα επιτρεπονται φτανει να τον πιαμε εμεις.ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ!!! ;)
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
istriano ®

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από istriano ® »

kypros έγραψε:Κυριοι,

Το κυριος προβλημα που Οδηγει στην εξολοθρευση του λαγου ειναι η αντιληψη και η μανια που εχει δημιουργηθει τα τελευταια 7 με 10 χρονια.

Αυτη η μανια και τα οτι ο λαγος αποτελει το μεγιστο τροπαιο οδηγει και στη λαθροθηρια, και στο πιεστικο κυνηγι με καθε μεσο, και στα καταπιεστικα εκπαιδευτηκα, και στις κοντρες και στις ψατζιες και στις τιμες των σκυλων που οδηγει στους διαφορους εμπορους που δυστιχως καμνουν πολλα κακα....

Πρεπει να καταλαβουμε οτι ο λαγος ειναι ενα θηραμα οπως ολα τα αλλα. Σταματατε να επικροτατε τα παντα γυρω απο εκεινων που καταφερνει να χτυπησει πολους λαγους. Ξερετε ποσοι απο τους λαγους που βλεπετε σε φωτογραφιες πιθανοτητα θηρευτηκαν με αθεμιτο τροπο? πολλοι!

Εχτες επερασε ενας λαγος μπροστα μου στα 15 μετρα , τον εσικοσαν οι σκυλοι μας αλλα εγυρεν αμεσως τον οχτο και δεν τον επρολαβα....ειπα τη φαση στο συνκηνιγο μου και απλα συνεχισαμε το κυνηγι μας. Τι και αν εφυε...εν μερη εχαρηκα. Ας ζησει και ενας.

Εν ωραιο το κυνηγι του και καταλαβαινω το παθος που βγαζει....αλλα γιατι πρεπει με καθε μεσο να καρπωθουμε τον καθε λαο που ζει χαμε?

Ολες οι συμπεριφορες του τυπου...επερικυκλοσαμε να μου πιαν το λαο και εγω ενιοσα αγχος ....η ειδαν μαλαη και εμπικαν μπροστα μου....η κυνηγω με 20 αλλους αμπα και εν τους πεξουμε ουλους κτλ....ολα τουτα εν αρρωστα πραματα...ειναι συνδρομο στερησεις και αυτοκαταστροφης που εχουμε με τουντο ζωο στη κυπρο.

Πρεπει να απομυθοπιηθει τουντο θηραμα για να δει ασπρη μερα....

Κυνηγγας ενα θηραμα, φασσα, περδικι, τζηκλα, τρυγονι....παιζεις το παιγνιδι στα ισια. Γιατι ο λαγος πρεπει να την τρωει που παντου 365 μερες το χρονο?

Το κυνηγι του λαγου ειναι πολλα ποιοτικα οταν γινει σωστα. Αλλα στη κυπρο δεν υπαρχουν ουτε ηθικοι φραγμοι ουτε τιποτε. Αμα προκειται για λαγο τα παντα επιτρεπονται φτανει να τον πιαμε εμεις.

Γιατι?
Κυπρο, τουτα ουλλα που εγραψες κατα την αποψη μου, εν οπως τουτα που ελαλουσαν οι πολιτικοι μας πριν φτασουμεν στο ΑΜΗΝ. Το πραμα εξεφυγε και ειμαστε στο παρα κατι. Πρεπει να παρθουν μετρα αυστηρα εδω και τωρα. Διαφορετικα ενα παρακαλουμε ναρτει η τρόικα να διαχειρηστη το κυνηγι μας. :cry:
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από Phinix »

καλημέρα φίλοι μου

γιατί δηλαδή ο λαγός να είναι το υπέρτατο και πιο παρανοϊκό τρόπαιο κυνηγιού?
γιατί όταν συζητούμε για τρόπους καλυτέρευσης του κυνηγιού πάντα να εννοούμε το λαγό
γιατί τόση λύσσα και τόση μανία για το συγκεκριμένο είδος

η κύπρος έπρεπε να είναι γαμάτη θήραμα

ζούμε σε έτσι όμορφο τόπο και δεν υπάρχουν 5 άτομα (που έχουν τες καρέκλες) να κάτσουν να κάμουν μια σωστή ερευνα για να μπορέσουν να γίνουν τα πρώτα βήματα
ας φέρουν ένα ειδικό από το εξωτερικό 2-3 χρονια

εμείς που ειδικοί δεν ειμαστε έχουμε πει τόσες φορες τόσους πολλούς τρόπους που θα μπορουσαν να βοηθήσουν την κατάσταση - οι αρμόδιοι δηλαδή που είναι η δουλειά τους δεν μπορούν?

έτσι όπως εγώ βλέπω το θέμα δυστυχώς ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να γίνει κάτι για να αλλάξουν τα πράματα προς το καλύτερο

το πρόβλημα είναι κάτι παρόμοιο με τι βία στα γήπεδα
δηλαδή η λαθροθηρία είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ φαινόμενο με πολύ γερές βάσεις και πολύ δύσκολα θα αλλάξει κάτι δυστυχώς
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
gekaspower
Full Member
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2012, 14:05

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από gekaspower »

εγω πιστευω οτι αν απαγορευτει καπιο κυνηγι αυτο θα ειναι τησ φασσασ τον αυγουστο.Αυτο μπορει να ειναι και ενασ τροποσ να βοηθηθει ο λαγοσ εστω και λιγο αφου ολοι γνωριζουμε οτι παιζονται πολλοι λαγοι κατα την περιοδο του κυνηγιου αυτου πριν καν αρχισει το κυνηγι του ενδημικου.Ετσι κι αλλιωσ μπορουμε να κυνηγισουμε τη φασσα κατα την περιοδο του ενδιμικου και τησ τζικλασ.
istriano ®

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από istriano ® »

Σημερα επια σταυροβουνι περιπατο με δυο σκυλλια 5μιση μηνων. Συνορα απαγορευμενης η θηρα εσπειρε πρεπει προσφατα βικο. Δυο καλυκες victory ασπρες (1-2 εβδομαδων) διπλα στο βικο. Στα 100 μετρα μεσα στην απαγορευμενη αλλοι 5-6 καλυκες victory ασπρες. Την πρωτη τεταρτη του κυνηγιου νομιζω εγραψα οτι βρηκα παλι φρεσκους καλυκες της ιδιας μαρκας σε συνορα απαγορευμενης στο σταυροβουνι (ιδια περιοχη αλλη τοποθεσια). Ειναι το ιδιο ατομο. Κατα επαναληψη. Γνωστος λαθροθηρας γειτονοικου χωριου ο οποιος συνεληφθει ουκ ολιγες φορες ερημαξε τον τοπο. :twisted:

Τωρα το ωραιο της υποθεσης. Με την επιστροφη μου πηγα στο καφενειο. Εκει βρηκα καποιο θηροφυλακα να καθεται στο ιδιο τραπεζι μαζι με αμπελοπουλλαριες!! Του ανεφερα το τι ειδα πριν απο λιγο. Μετα απο μια συντομη συζητηση μου ανεφερε οτι για την μειωση του λαγου ευθυνονται οι ιχνηλατες και οι πολλοι σκυλλοι (εδω συμφωνω, βαρτε περιορισμο) . "ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΕ"

Ο κυβος εριφθη. Ο istriano με τους δυο ιχνηλατες ειναι συνενοχος για την μειωση του λαγου :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από admin »

Την κουφέτα τούτι να την φτύσουν και κανεί ποιόν , και αυτό το μήνυμα απευθύνεται και στην ηγεσία της θηροφυλακής.
Πρόσφατα ένα γνωστός μου πολύ νομοταγής κυνηγός ο οποίος προσφέρει στα κοινά και χάνει αρκετό χρόνο για το καλό του κυνηγίου έπεσε θύμα της λάθος κρίσης ενος θηροφύλακα με αποτέλαισμα να βγεί το όνομα του σε ολόκληρη την περιοχή. Την ίδια ώρα που στην ίδια περιοχή μπάτε σκύλοι αλέστε απο λαθροθήρες και λαθροθηρίες. Η μείωση του λαγού ωφείλετε στην λαθροθηρία και στην ανέχεια των αρμοδίων αλλά και της μεγαλύτερης μάζας των κυνηγών. Πρέπει όλοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους επιτέλους σοβαρά και όσοι δέν έχουν όρεξη να δουλέψουν η γραμμή της ανεργείας είναι τεράστια. Είναι καιρός και στην δημόσια υπηρεσία να γίνετε μια σοβαρή αξιολόγηση για την παραγωγικότητα του κάθε υπαλλήλου και να μην είναι δεδομένη η δουλειά κάποιου έν κάμνει σπίτι του και κανεί να έρτει άλλος που του περνά.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από Anthimos »

Μαγκες νομιζω πρεπει να ξεκαθαριστει κατι για να μην μεινουν σκιες γυρω απο το θέμα επειδη με τον όρο σιηλλαρηδες κρουζουν και τα χλωρα

Ζημια δεν καμνει ο φίλος istriano με δυο istrias η ο admin με ενα μπηκλ ή ο μερακλης με τα 4 Γιουρα κτλ κτλ

Η ζημια και τ ονομα βγηκε απο αυτους που μανιωδως επιμενουν να βγαζουν 6 -8-10 -15 σκυλια με μανια τα όποια καταδιωκουν τους λαγους 4-5 ωρες

Ο μερακλης θα παει το εκπαιδευτικο , θα βγαλει ενα λαγο θα τους αφησει να καμουν μια διωξη και μετα θα τους μαζεψει. Τουτο εν εκπαιδευτικο!!!

Στο κυνηγι θα γινει το ιδιο και αμα παιξει 1 ή 2 λαγους και θα πάει σπιτι του

Αλλα αυτο που "χαλα" την εικόνα εν αλλο και καμνει ζημια στο θηραμα

Φετος για παραδειγμα , πηγαμε με τα παιδια στη Παφο . Εκει που επιλεξαμε να κυνηγησουμε ( φασσες πρωταρχικά) ειναι ενα τεραστιο βουνο που δεσπόζει της περιοχής όπου η κορυφη του βουνου ειναι απαγορευμενη ( μια αρκετα μεγαλη απαγορευμενη)

Πηγαμε το πρωί στηθηκαμε εκει που υπολογισαμε ότι θα ξιτσιτασουν οι φασσες!! Περασε ενα αυτοκινητο απο κατω απο ενα χωματόδρομο και με την φασαρια τα πιο πολλα πουλια εφυγαν απο το τζιταστρο αλλα καθισαμε ακομα λίγο εκει αφου κινουνταν πουλια και το αυτοκινητο αυτο παρκαρε 50 μετρα πισω μου , Κατεβηκαν οι κυνηγοι και τους ακουσα να λεν ότι εν να καμουν ενα κομματι και να φυουν που εδιασταυρωσεν ο λαγος το πρωι....ξεκινησαν επιασαν μια μαλαη και μετα απο κανενα 45 λεπτο εμαζεψαν τα σκυλιά (10 τον αριθμο )

Παρατηρησα ότι εβαλαν 8 μες τ αυτοκινητο . Εμεις πιασαμε παγανια για περδικια και μετα απο μιση ωρα πανω απο μια στροφη βλεπω αλλους δυο σκυλλους να δουλευουν απαγορευμενη. Μετα απο 500 μετρα αλλους και μετα αλλους και βλέπω και διαπιστωνω οτι ο παρεας καθε καμια 500 μετρα κατεβαζε 2 σκυλια μες την απαγορευμενη και παρακατω.
Πηγε παρκαρε και ακουε , μολις αρχισαν οι πρωτες μαλαες επιασε το αυτοκινητο αλλαξε τοπο πήγαν εκει που ακουσαν τα σκυλια πας την μαλαη και αρχισαν να φωναζουν τα υπόλοιπα...

Δεν ξερω αν τελικα εβγαλαν λαγο και τον πηραν απο την απαγορευμενη αλλα καταλαβαινετε τις εντυπωσεις

Περσι σε περιοχη της Λευκωσια εδωκεν πανω μου μια παρεα 3 ατομα με καμια 15 σκυλια , οπως το κοπάδι, και ηρθε ενας νεαρός και μου λέει " ειδετε κανεναν λαο??" . Οι σκυλλοι ηταν παντου όπως τους σκαλαπουνταρους γρυλλωναν τους σκυλλους γενικα μια αποδιοργανωση , κατεβαινουν 100 μετρα φκαλλουν λαο οι σκυλλοι μουνταρουν πιαννουν τον εκαμαν το κομμαθκια , χαχαχανα τα κοπελια σηκωνετε ενας περτικος καμνει πάνω 6 σιηπεθκιες πανω που την κκελε μας πανικος να παιχτουμεν τζαι καλα!!!

Ο σωτηρης 129 εγραψε για την επιθεση που δεχτηκε απο το " καταφυγιο σκυλλων" όπου επιτεθηκαν στα σκυλια τους
Αλλος φιλος απο το φορουμ εκαμαν παρομια παρεα την σκυλιτσα του με το ζανι παρομοια ορδη με ιχνηλάτες
Φωτογραφιες στο facebook με 7-8 λαγους σε μια εξορμηση κτλ κτλ κτλ κτλ

Εμεις φετος εκτος που μιαν ωρα μια γλυορη παγανια χαμηλα χανουμαστε πανω σε τοπους που δεν πατα ψυχη. Γινουμαστεν κομμαθκια που την κουραση αλλα τουλαχιστο εχουμε την ησυχια μας ....

Δυστηχως ο όρος " ιχνηλατες" αναφερετε σ αυτους που περιεγραψα πιο πάνω οι οποιοι πολλες φορες κρατουν σκυλια που δεν εχουν καμια βασικη εκπαιδευση πειθερχειας και κρατουν 10 με 15 ημιαγριους σκυλλους τζαι οποιον παρει ο χαρος, Στεκουν μες τους δρομους και τις αντιπυρηκες και θκιανεφκουνται και στο ενδιαμεσο τους ενα κοπαδι σκυλια και καμνουν πανικο....και με ακριβως το ιδιο τροπο καμνουν τα " εκπαιδευτικα" τους!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”