Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από 'petros' »

Anthimos έγραψε: Είμαι κάθετα αντιθετος με την απαγορευση του κυνηγίου του λαγου ή οποιουδηποτε αλλου κυνηγιου . Το μονο που θα πετυχουμε αν εστω ανακαμψει λίγακι ειναι να πιαννουν περισσοτερους λαγους οι λαθροθηρες.

Δεν νοηται πουποτε αντιμετωπιση προβληματος η ενος κακου αν δεν εντοπισεις την ριζα και εξουδετερωσεις το κακο που την ρίζα.

Το κρατος προστατευει την αλεπου και οχι τον λαγο ενω τελει υπό εξαφανιση..
Οι υπευθυνοι θελουν να σταματησει το κυνηγι του λαγου και δεν στελλουν μια μελέτη για ελεχο των επιβλαβων και δεν ζητουν βοήθεια για τη λαθροθηρια.
Φιλε Ανθιμε να μου επιτρεψεις να πω οτι λαθροθηρες υπηρχαν ,υπαρχουν και θα υπαρχουν δεν πιστευω οτι το κυνηγι χανετε λογο λαθροθηριας παλια ειχε περισσοτερη λαθροθηρια πιστευω,αλλα ουτε και λεω οτι ναι λαθροθηρατε και δεν εχει προβλημα.
Φετος ηταν ενα καλο παραδειγμα για να δουμε το πως θα αντιδρασουν οι υπευθυνοι στο μελλον και τι ενεργειες θα κανουν ετσι ωστε να επαναφερουν το θηραμα σε λογικους αριθμους μετα απο τοσα χρονια συνεχης μειωσης.
Οι λαθροθηρες σε αυτη την περιπτωση ερχονται δευτεροι.
Αυτο που πρεπει να οργανωσουν και να δρασουν αμεσα ετσι ωστε να γινει μειωση του αριθμου τους ειναι τα επιβλαβη: κορωνοι ,αλεπουδες ,ποντικες δεν αφηνουν τιποτα στην περιοχη τους που αυτα τα χρονα εχουν ολες οι περιοχες ολα τα ειδη που αναφερα
Ψες στις ειδησεις εδειχνε το παρκο της αθαλασσας που το τιμησαν και φετος τα διαφορα υδροβια πουλια και ακουσα και το παραπονο καποιου που μιλησε.
Ειπε πως εχουν μεγαλο προβλημα με τα κορακοειδη που δεν αφηνουν αυγο στις φωλιες των πουλιων.
Ως και ο επισκεπτης(νομιζω) του παρκου παρατηρησε το προβλημα και μπραβο του που το ειπε και στην τηλεοραση Και σας ρωτω τοσα χρονια τι καμνει η διαχειρηση αγριας ζωης γιατι δεν προβαινει σε καποια ενεργεια.
Δεν ειπα να μπουν στο παρκο και να αρχισουν σιηπεθκιες .........αλλα με αλλες εναλακτικες λυσεις οπως τις κλουβες που παρουσιασε και το περιοδικο
Οπως ειπα και πριν καιρο ειμαι περιεργος στο να δω τι τοποθετησεις θα παρουν και τι θηραματικους αριθμους της σεζον θα βγαλουν στη δημοσιοτητα.
Θελω να δω ποσο.......... ριφκια .........νομιζουν οτι ημαστε και τι δικαιολογιες θα πουν και μετα να δειτε γελια
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
sotiris..
Full Member
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 23 Οκτ 2012, 20:56

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από sotiris.. »

εγω ειμαι υπερ του να σταματηση το κυνηγι για 2 χρονια ΑΛΛΑ αν γινει αυτο θα πρεπει να γινη μιωση στα κορακο'ι'δοι
μιωστη στον αλουπο και καθημερινοι ελεγχει για λαθροθιρια ...αν γινουν αυτα τα πραγματα ναι να σταματηση και για 2 και για 3 χρονια να πολινουν λιον οι λαοι ...αλλα ε να γινουν ?? :!: :!: ..αλλα ρε κοπελια τωρα με τουτη τη κροιση εν πελοι να χανουν ποσα εκατομιρια πιανουν που τους κυνηγους ?
sotiris!129

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

sotiris.. έγραψε:εγω ειμαι υπερ του να σταματηση το κυνηγι για 2 χρονια ΑΛΛΑ αν γινει αυτο θα πρεπει να γινη μιωση στα κορακο'ι'δοι
μιωστη στον αλουπο και καθημερινοι ελεγχει για λαθροθιρια ...αν γινουν αυτα τα πραγματα ναι να σταματηση και για 2 και για 3 χρονια να πολινουν λιον οι λαοι ...αλλα ε να γινουν ?? :!: :!: ..αλλα ρε κοπελια τωρα με τουτη τη κροιση εν πελοι να χανουν ποσα εκατομιρια πιανουν που τους κυνηγους ?
Να μην σταματησει ποτε και να γινουν και τα ποιο πανω!
sotiris..
Full Member
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 23 Οκτ 2012, 20:56

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από sotiris.. »

sotiris!129 έγραψε:
sotiris.. έγραψε:εγω ειμαι υπερ του να σταματηση το κυνηγι για 2 χρονια ΑΛΛΑ αν γινει αυτο θα πρεπει να γινη μιωση στα κορακο'ι'δοι
μιωστη στον αλουπο και καθημερινοι ελεγχει για λαθροθιρια ...αν γινουν αυτα τα πραγματα ναι να σταματηση και για 2 και για 3 χρονια να πολινουν λιον οι λαοι ...αλλα ε να γινουν ?? :!: :!: ..αλλα ρε κοπελια τωρα με τουτη τη κροιση εν πελοι να χανουν ποσα εκατομιρια πιανουν που τους κυνηγους ?
Να μην σταματησει ποτε και να γινουν και τα ποιο πανω!
που να γινουν τουτα τα πραματα ρε συνονοματε σφιαρα μου :lol:
Fanos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:09

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από Fanos »

louisll έγραψε: Καταστήματα όπλων και φυσιγγίων
Τροφές σκύλλων
Κτηνίατροι,ψατζές
Συντηρήσεις όπλων
Αναπαραγωγείς σε Κύπρο και εξωτερικό σκύλλων λαγού
Ανανεώσεις αδειών
Θήρα
Λαθροθηρία(πόμπα αφού θήρα δεν θα έχει και κονδύλια)
Ταξίδια στο εξωτερικό για να τους πολεμούμε τα επιβλαβή τους αφού τα δικά μας εν εσιη πρόβλημα κουμπάρε ( κρίση επηρεάσει επίσης )
Σκοπευτήριο δεν θα αντικαταστήσει το κυνήγι λόγο κόστους και άλλου παπά ευαγγέλιο
Άντρας κάθεται σπίτι με νεύρα...
Αυτα απλούστατα ειναι και ο λόγος που δεν πιστευω να γίνει ποτέ απαγορευση του κυνηγίου του λαγου η οποιουδήποτε αλλου κυνηγίου. Αν και ακραίο μέτρο η απαγορεύση εγώ είμαι υπέρ, φτάνει να γίνουν και τα προφανεί που έιναι η παταξη της λαθροθηρίας κατα κύριο λόγο και μετα καταπολεμήση αλεπους/ κορακοειδή.
'petros' έγραψε: Φιλε Ανθιμε να μου επιτρεψεις να πω οτι λαθροθηρες υπηρχαν ,υπαρχουν και θα υπαρχουν δεν πιστευω οτι το κυνηγι χανετε λογο λαθροθηριας παλια ειχε περισσοτερη λαθροθηρια πιστευω,αλλα ουτε και λεω οτι ναι λαθροθηρατε και δεν εχει προβλημα.
[/quote]

Φίλε Πέτρο πιο παλια οι λαθροθηρες δεν έιχαν τα μέσα τα οποία έχουν σήμερα. Δεν ειχαν Φλοπερ με σιγαστήρες. Τωρα εν γεματη η Κυπρος. Ουτε ειχαν αντιπυρηκες και τετραχες/διπλοκαμπινα να αλωνιζουν. Ουτε χρυσοπουλιουνταν οι λαοι. Εστηναν κανενα τελλι περκι πιασουν κανενα λαο να φασην. Ξερεις ποσους καλικεσ φλοπερ μπορεις να βρεις ακομα και στη νεκρα ζώνη? Ξερεις οτι υπαρχουν περιοχες που ποτε δεν ηταν επιτρεπομενες αλλα δεν υπαρχει ουτε για δειγμα λαγός μεσα γιατι εφαν τους οι λαθροθηρες?
Η λαθροθηρία σίγουρα δεν είναι ο μονος λόγος για την μειωση του λαγου αλλά σιγουρα ο πιο σημαντικος κατα την αποψη μου.

Κατί πήρε το αυτί μου για αυξηση της αδειασ κυνηγίου σε 300 ευρω. Ακουσε κανενασ αλλος τπτ ή ειναι απλα κουβεντα του καφενέ?

Και κάτι άλλο. Η μειωση του λαγού και κυρίως η απουσία των τσικλων σε συνδυασμο με την οικονομικη κρίση πιστευω θα προκαλεση αισθητη μείωση των εκδόσεων αδείας κυνηγίου του χρόνου.
Ποια η γνώμη σας σε αυτο?
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από WAFFEN »

συναδελφοι για ολα αυτα που εκφραστηκαν συμφωνω και καταληγω στο γεγονος οτι ειμαστε ασυνειδητοι. οι λαθροθηρες και οι επιτηδιοι παντοτε θα υπαρχουν. εμεις οι υπολοιποι ομως τους το επιτρεπουμε, με την ανοχη μας. ποιος απο εμας δεν ξερει καποιο λαθροθηρα? τον καταγγειλε ποτε? εδω οι τραπεζιτες ρημαξαν τον τοπο μπροστα στα ματια μας και δεν θα γινει ποτε τιποτε και εσεις μιλατε για τους λαθροθηρες? εμεις που τα παθαινουμε αν συνεχισουμε με τετοια απαθεια και αναισθησια και μονο στα λογια, ειμαστε αξιοι της τυχης μας. απο την αλλη ποιος θα τους αποτρεψει, ποιος θα τους τιμωρησει? αλλο μεγαλο θεμα και αυτο. διερωτηθείται, τί πραγματικα κανουμε εμεις οι παθωντες ευσυνειδητοι κυνηγοι?
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από marinos.a »

louisll έγραψε:Άντρας κάθεται σπίτι ...
καταπολεμείται και η υπογεννητικότητα :D
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από 'petros' »

marinos.a έγραψε:
louisll έγραψε:Άντρας κάθεται σπίτι ...
καταπολεμείται και η υπογεννητικότητα :D
Ειδικα τωρα με τις περικοπες μητροτητας τεκνου μισθων και ολα τα υπολοιπα σιγουρα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
istriano ®

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από istriano ® »

1. Πολεμηστε Λαθροθηρια καταλητικα
2. Βαρτε περιοριστικο αριθμο σκυλλων ανα παρεα οχι ανα ατομο (φαινομενο ακριδας)
3. Μειωστε των αριθμο της αλεπους
4. Καταπολεμηστε κορακοειδη

Καντε πραξη αυτα κατα αριθμιτικη σειρα και αν δεν πετυχουν τοτε σταματατε το κυνηγι δια βιου !!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Ζητουν να σταματησει το κυνηγι λαγου για 2 χρονια

Δημοσίευση από kyriakos304 »

istriano έγραψε:1. Πολεμηστε Λαθροθηρια καταλητικα
2. Βαρτε περιοριστικο αριθμο σκυλλων ανα παρεα οχι ανα ατομο (φαινομενο ακριδας)
3. Μειωστε των αριθμο της αλεπους
4. Καταπολεμηστε κορακοειδη

Καντε πραξη αυτα κατα αριθμιτικη σειρα και αν δεν πετυχουν τοτε σταματατε το κυνηγι δια βιου !!!!!!!!!

Φίλε Φάνο.
Δεν με γνωρίζεις αν και εγώ κατάλαβα ποιος είσαι.
Ελπίζω τούτα ούλα που εννα πω να μείνουν μεστο φορουμ. Μεν ρωτήσεις ποιος είμαι εν πρόκειται να σου πω για πολλά ευνόητους λόγους.
Αφού ξέρουμε ότι μέστο χωρκό σου έχεις λαθροθήρες. Και το θέμα είναι ότι ξέρεις και ποιοι είναι. Όλοι ξέρουμε τους. Εψές συγκεκριμένα εβουρούσαν τους λαούς. Έκαμες κάτι για τούτο; Εννα μου πεις τί να κάνω;
Ειδικά που το σπίτι σου ελέγχεις το βουνό του Πουπέ ούλλο. Εν μια και δυο φορές που είδες αυτοκίνητα τη νύκτα εκεί πάνω; Εν μια και δυο φορές που άκουσες πυροβολισμούς εκεί πάνω; Έπιασες κανένα τηλέφωνο τη Θύρα; Έστω και αναπάντητη που λαλεί και ο λόγος;

Και για το Φάνο και για όλους τους άλλους. Πιάστε την γ@μημένη την άδεια σας και γυρίστε και κοιτάξετε τους αριθμούς των κινητών και αποθηκεύσετε τους αριθμούς πάστο κινητό σας. Είδετε κάτι; Πιάστε τηλέφωνο και πείτε: «Φίλε μου είδα αυτοκίνητο στην τάδε περιοχή. ελάτε» και κλείστο. Μια πέντε δέκα. Κάτι θα γινεί. Παρά το τίποτε; Κάτι είναι και τούτο.

Είπατο παλιά λέω το ξανά. Ταίστε ποτίστε οοοοοσο θέλετε. Αν δεν καταπολεμηθούν οι διώκτες του λαού και ειδικά οι δίποδοι χαϊρι δεν βλέπουμε.
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”