Εκπαιδευτικά 2013

Απάντηση
sotiris!129

Re: Εκπαιδευτικά 2013

Δημοσίευση από sotiris!129 »

istriano έγραψε:Εχει μια παροιμια που λαλει "απο εν η μπορει να δερει το γαδαρο δερνει το σαμα" ετσι εκαταντησαμε. Επισης εχει και μια αλλη που λαλει οτι ο παπας ευλογει τα γενια του η' καπως ετσι, τουτη εν αποκλειστηκα για εκεινους που επικροτουν το τι τους συμφερει το τι δεν τους επηρεαζει η' το τι γραφει ο παρεας τους :cry:
εχει και μια αλλη παροιμια ομως που λεει "θελουμεν και την πιτα σωστη και το σκυλο χωρτατο " τουτιν εν την ξερεις? γιατι τερκαζει τελεια!
istriano ®

Re: Εκπαιδευτικά 2013

Δημοσίευση από istriano ® »

kypros έγραψε:Εχει και μια αλλη που λαλει..." Οτι χορευκω παιζε μου"!!

Καλα Χριστουγεννα ρε κοπελια και ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του!
Επειδη ειμαι λιον slow Κυπρο μου μου, εξηγα μου σε παρακαλω τι παει να πει ;;;;;;;
Καλα χριστουγεννα
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκπαιδευτικά 2013

Δημοσίευση από Anthimos »

istriano έγραψε:Εχει μια παροιμια που λαλει "απο εν η μπορει να δερει το γαδαρο δερνει το σαμα" ετσι εκαταντησαμε. Επισης εχει και μια αλλη που λαλει οτι ο παπας ευλογει τα γενια του η' καπως ετσι, τουτη εν αποκλειστηκα για εκεινους που επικροτουν το τι τους συμφερει το τι δεν τους επηρεαζει η' το τι γραφει ο παρεας τους :cry:

Φίλε Φανο ο ανοικτός διάλογος ειναι μερος της Δημοκρατιας....φανταζομαι οι παροιμιες πηγαζουν απο τα δικα σου συμφεροντα. Σιγουρα συζητοντας , οχι καυγαδιζοντας θα βρουμε την χρηση τομη για να γινονται εκπαιδευτικα χωρις να επιβαρυνεταε το θηραμα, φτερωτό ή τριχωτο και να ειμαστε όλοι ευχαριστημένοι όποταν γραψε τις εισηγησεις σου φίλε !!

Καλα Χριστουγεννα σε όλους με υγεια !!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
istriano ®

Re: Εκπαιδευτικά 2013

Δημοσίευση από istriano ® »

sotiris!129 έγραψε:
istriano έγραψε:Εχει μια παροιμια που λαλει "απο εν η μπορει να δερει το γαδαρο δερνει το σαμα" ετσι εκαταντησαμε. Επισης εχει και μια αλλη που λαλει οτι ο παπας ευλογει τα γενια του η' καπως ετσι, τουτη εν αποκλειστηκα για εκεινους που επικροτουν το τι τους συμφερει το τι δεν τους επηρεαζει η' το τι γραφει ο παρεας τους :cry:
εχει και μια αλλη παροιμια ομως που λεει "θελουμεν και την πιτα σωστη και το σκυλο χωρτατο " τουτιν εν την ξερεις? γιατι τερκαζει τελεια!
Σωτηρη, τουλαχιστον εμεις επιλεξαμε ενα κομματι της πιττας ;)
istriano ®

Re: Εκπαιδευτικά 2013

Δημοσίευση από istriano ® »

Anthimos έγραψε:
istriano έγραψε:Εχει μια παροιμια που λαλει "απο εν η μπορει να δερει το γαδαρο δερνει το σαμα" ετσι εκαταντησαμε. Επισης εχει και μια αλλη που λαλει οτι ο παπας ευλογει τα γενια του η' καπως ετσι, τουτη εν αποκλειστηκα για εκεινους που επικροτουν το τι τους συμφερει το τι δεν τους επηρεαζει η' το τι γραφει ο παρεας τους :cry:

Φίλε Φανο ο ανοικτός διάλογος ειναι μερος της Δημοκρατιας....φανταζομαι οι παροιμιες πηγαζουν απο τα δικα σου συμφεροντα. Σιγουρα συζητοντας , οχι καυγαδιζοντας θα βρουμε την χρηση τομη για να γινονται εκπαιδευτικα χωρις να επιβαρυνεταε το θηραμα, φτερωτό ή τριχωτο και να ειμαστε όλοι ευχαριστημένοι όποταν γραψε τις εισηγησεις σου φίλε !!

Καλα Χριστουγεννα σε όλους με υγεια !!!
Ανθιμε συμφωνω με τα περι δημοκρατικου διαλογου. Θα επανελθω με την επεξηγηση της πρωτης παροιμιας που εγραψα και τις εισηγησεις μου σε κατοποινο σταδιο, γιατι το computer ειναι κατελλημενο απο τον γιο μου :D :D
sotiris!129

Re: Εκπαιδευτικά 2013

Δημοσίευση από sotiris!129 »

istriano έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:
istriano έγραψε:Εχει μια παροιμια που λαλει "απο εν η μπορει να δερει το γαδαρο δερνει το σαμα" ετσι εκαταντησαμε. Επισης εχει και μια αλλη που λαλει οτι ο παπας ευλογει τα γενια του η' καπως ετσι, τουτη εν αποκλειστηκα για εκεινους που επικροτουν το τι τους συμφερει το τι δεν τους επηρεαζει η' το τι γραφει ο παρεας τους :cry:
εχει και μια αλλη παροιμια ομως που λεει "θελουμεν και την πιτα σωστη και το σκυλο χωρτατο " τουτιν εν την ξερεις? γιατι τερκαζει τελεια!
Σωτηρη, τουλαχιστον εμεις επιλεξαμε ενα κομματι της πιττας ;)
φιλε μου η πιτα ουλη η ιδια ειναι ...
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Εκπαιδευτικά 2013

Δημοσίευση από pai »

οπας νομιζω οτι θωρω κλικουες με το φορουμ???λαουαρειες εναντιον περτικαρηδων ποιος θα επικρατηση στο τελος?
istriano ®

Re: Εκπαιδευτικά 2013

Δημοσίευση από istriano ® »

pai έγραψε:οπας νομιζω οτι θωρω κλικουες με το φορουμ???λαουαρειες εναντιον περτικαρηδων ποιος θα επικρατηση στο τελος?
Το θεμα δεν ειναι ποιοι θα επικρατησουν, αλλα να βρεθει η κοινη συνισταμενη και να επικρατηση η λογικη!
sotiris NIKOLAOU

Re: Εκπαιδευτικά 2013

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

istriano έγραψε:
pai έγραψε:οπας νομιζω οτι θωρω κλικουες με το φορουμ???λαουαρειες εναντιον περτικαρηδων ποιος θα επικρατηση στο τελος?
Το θεμα δεν ειναι ποιοι θα επικρατησουν, αλλα να βρεθει η κοινη συνισταμενη και να επικρατηση η λογικη!
+10000000000000000
προσωπικά ξέρω "περτικαριες" που ξερού τι είναι κυνήγι
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκπαιδευτικά 2013

Δημοσίευση από Anthimos »

Οι πληθυσμοι των λαγων στις επιτρεπόμενές περιοχές ειναι πολύ μειωμένοι. Χειροτερα τα πραγματα σε περιοχές που παραδοσιακά γινονται πολλα εκπαιδευτικα.
Αν εγω πιασω τα σκυλια μου και βγω στον καμπο Απριλη με Ιουνιο για να εκπαιδευσω σε φερμες και το καμω συστηματικα σε μια περιοχη θα επηρεασω κατα πολυ το ζευγαρωμα και την γεννα στα πουλια που θα βρω.
Ο λαγος μες τα κλουφκια με πολλη φαγητο και ησυχια ισως να κάμει τις γεννες που λαλεις . Μακαρι δηλαδη.
Τα συνεχόμενα εκπαιδευτικα , τα αδεσποτα σκυλια, η λαθροθηρια την νυχτα , το κυνηγητο με τ αυτοκινητα η ανεξελεκτη βοσκηση με κοπαδια, το καψαλισμα, ο θερισμος με το κομπαην, τα τραχτορ....ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ επηρεαζουν απο λιγο οχι απολυτα το καθενα ξεχωριστα, τον αναπαραγωγικο κυκλο των θηραματων , ειτε λαγοι ειναι ειτε περδικια ειτε φραγκολίνες....Το εκπαιδευτικο με 2 μπηκλ ή γενικα με μερικους ιχνηλάτες οπου θα βγαλουν ενα λαγο και θα φυγουν μαλλον δεν επηρεαζει. Αλλα η συστηματικη πιεση επηρεάζει.
Θα γνωριζεις φυσικα οτι η λαγινα ειναι το μοναδικό ζωο που μπορει να γεννα , να ειναι εγκυος σε αλλη μητρα και να δεχετε να βατεφτει απο λαγο μολις εχει γεννησει και να ειναι διπλογκαστρωμενη.
Μαθε όμως ότι αν πιεστει και στρεσαριστει, κυνηγηθει εντονα , δεν βρισκει τροφη και ησυχια μπορει να διατηρει τα εμβρυα σε λανθανουσα κατασταση για μεγαλα χρονικα διαστηματα , να μην επιτρεπει δηλαδη την αναπτυξη των μικρων λαγων μεσα στη κοιλια της μεχρι να ησυχασει η ακομα και ν αλλαξει τόπο..

Οποταν φιλε Σωτηρη εν ξερω που βλέπεις τους ΠΟΛΛΟΥΣ λαγους ή αν συγκυριακα ετυχε εσυ , γνωστοι σου ή φιλοι σου να παιξετε λαγους , εγω διαπιστωνω και απο κουβεντες που κανω οτι οι λαγοι εν πισω φέτος στις επιτρεπομενες περιοχες κυνηγιου.!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”