Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Απάντηση
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από 635marios »

Αν ο παραγοντασ που μειωνοντε τα θηραματα δεν εκλιψει και το κυνηγι να απαγορευτη για χρονια αυξηση των θηραματων δεν προκειτε να υπαρξει .ειναι επιστημονικα αποδεδιγμενο οτι το κυνηγι δεν επιφερει ζημια στα θηραματα .καποια θα ζησουν και θα αναπαραχθουν και παλυ θα εχει θηραματα να κυνηγισουμε .αυτο γινοταν τα χρονια τα παλια .και υπηρχε αρκετο θηραμα .με μαθηματικη ακριβια απο το καιρο που σταματισε η καταπολεμιση τησ αλεπουσ και των κορακοοιδων εχει παρει το κυνηγι την κατυφορα .το βιτεο που οι καρακαξεσ τρωνε τα περδικοπουλα το ειδατε ειναι στο περιοδικο κατευαστε το να δειτε εγω το ειδα και στη πραξη στη περιοχη τσεριου οταν καμια δεκαρκα καρακαξεσ εμουνταραν τα περτικουδκια μιασ περδικασ που την εκοψαν μεσ το θερισμενο .εκατευικα κατω που το αυτοκινητο και ετρεξα προσ το μεροσ .δυο καρακαξεσ απο αυτεσ που επετασαν εκρατουσαν που ενα περτικουι και ειχε ακομα ενα χαμαι ψοφισμενο .και ξερετε ο κυνηγετικοσ συλογοσ τησ περιοχησ εβαλε ποτιστρεσ στην περιοχη του εσπιραν διαφορα για να εχει τροφη το θηραμα αλλα αυξηση του θηραματοσ δεν εχει οσο και να προσπαθουν αμα δεν περιορισουν τουσ αρπαγεσ τιποτα δεν γινετε .υπαρχει βεβαια και η λαθροθηρια δεν λεω παντα υπηρχε δεν αφανιζε τουσ περδικουσ απο μια περιοχη .τελευταια κυνηγω στην περιοχη σολεασ .φετοσ ενοιωσα αηδια για τη κατασταση που επικρατει .στη περιοχη .μια περιοχη που εχει νερα ολο το χρονο την διασχιζει ο ποταμοσ καρκωτησ και τα περδικια και οι λαγοι ειναι σχεδον ανυπαρκτα .που και που να δεισ κανενα περδικη .η περιοχη γεματη φαγια και νερο και τα θηραματα σχεδον ανυπαρκτα .το πρωι οτα οι κοραζινοι συκοθουν καμνουν ενα συνεφο μαυρο ειναι εκατονταδεσ που να αφισουν πουλι να ζευγαρωση και να αναπαραχτει.ακομα και τα τρυγονια του καλοκαιριου ειναι ελαχιστα .μονο με θαυμα θα γενισουν και θα καταφερουν να πετασουν .γιαυτο σασ λεω φιλοι μου οτι και να γινει ποτιστρεσ φαγια κλπ αμα ο παραγοντασ που καταστρεφει τα θηραματα δεν εξαλιψη τιποτα δεν γινετε .οσογια την νεκρη ζωνη που καποιοσ αναφερε αν δεν υπηρχε η αλεπου θα επλουτιζονταν οι διπλανεσ περιοχεσ με λαγουσ και περδικια .στην περιοχη καμιλαρκεσ ποθ γιτονιαζει με τη νεκρη ζωνη περσι επεκτικαν γυρω στουσ δεκα λαγουσ .φετοσ αποτι εμαθα επεκτικαν ενασ δυο και κοτοπουλα περδικια ,του χρονου δεν θα πεκτη ουτε ενασ .αν οι λαγοι μεσ την νεκρα επολαπλασιαζουνταν κανονοικα και τα περδικια ηταν να γενισουν οι γιτωνικεσ περιοχεσ με θηραματα .
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από Anthimos »

Συμφωνω με τα γραφωμενα του Μαριου και προσθετω κατι που πρόσφατα ακουσα δια στόματος ενος Αγγλου διαχειριστη θηραμάτων με 40!!! χρονια πειρα στον τομεα αυτο.

ΔΕΝ ΝΟΗΤΑΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΕΠΙΒΛΑΒΩΝ (ΑΛΕΠΟΥ, ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ, ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΚΥΛΙΑ,) ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΛΕΞΕΤΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ , ΕΙΜΑΙ ΜΑΤΑΙΕΣ ΚΑΙ ΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΚΙ ΑΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΒΛΑΒΗ , ΕΙΝΑΙ ΛΕΦΤΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ!!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από LAGOS »

Και το πιο κλασσικό παράδειγμα γιαυτό που ανέφερε ο φίλος Άνθιμος είναι τα κοτόπουλα που δίνουμε δώρο στις αλεπούδες κάθε Οκτώβρη!!!!
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Η προσωπική μου άποψη είναι:

1) Να καταπολεμηθούν άμεσα οι αλεπούδες, φέτος βρήκαμε αρκετούς λαγούς στην επαρχία Λάρνακας φαγωμένους κοντά σε τρύπες αλεπούδων!!

2) Κάθε νύχτα τα φωτάκια των αυτοκινήτων στα χωράφια είναι περισσότερα από αυτά στο hiway. Είναι καιρός η αστυνομία να κάμει και εφόδους σε χωματόδρομου, στο κάτω κάτω θα πατάξει με αυτό τον τρόπο κ την χρήση των ναρκωτικών ( για χασικλής είναι για λα8ροθηρας μέσα στα χωράφια κατά 99.9%).

3) Να υπάρχει απελευθέρωση λαγών από ιδιώτες, όπως είναι γίνεται και στα περδίκια. Πιστεύω είναι πελαρες για αρρώστιες κ άλλες δικαιολογίες που βρίσκουν. Να γίνεται έλεγχος πριν την απελευθέρωση. Το θετικό αυτό είναι ότι θα κτυπηθούν στις πρώτες εξορμήσεις οι λαγοί των κλουβιών με αποτέλεσμα να δίνετε δυνατότητα στους άγριους να προστατέυοντε στις απαγορευμένες. Κ για τις αρρώστιες που λένε ότι μπορούν να μεταφέρουν εγώ απαντώ ότι ΌΛΟΙ ΘΑ ΚΤΥΠΙΘΟΎΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 10 ΕΞΟΡΜΙΣΕΙΣ όπως γίνεται άλλωστε και με τα περδίκια απελευθέρωσης.

4) Η φάσα να κυνηγάτε μαζί με τον λαγό. Πολλοί λαγοί λαγοθηρούνται αυτήν την περίοδο του καλοκαιριού.

5) Να καταργηθούν οι τετάρτες, μόνο Κυριακή να έχει κυνήγι του τριχωτού θηράματος, 14 εξορμήσεις και αυτές να είναι μόνο Κυριακή. Ο Λόγος είναι ότι έχουν αυξηθεί οι κυνηγοί, λιγόστεψαν οι κυνηγητικοί τόποι , λιγόστεψαν κ οι λαγοί κ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν τους αφήνουμε να πάρουν αναπνοή!!

Κανένας λαγός από το εξωτερικό μέσα στο ψυγείο!! Αν θες λαγό βγάλε την άδεια σου σαν κύριος πάρε όπλο κ κυνήγα μέχρι να σουν βγουν τα πόδια ! ! !

Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από πανικος »

GRIGORIS έγραψε:Η προσωπική μου άποψη είναι:

1) Να καταπολεμηθούν άμεσα οι αλεπούδες, φέτος βρήκαμε αρκετούς λαγούς στην επαρχία Λάρνακας φαγωμένους κοντά σε τρύπες αλεπούδων!!

2) Κάθε νύχτα τα φωτάκια των αυτοκινήτων στα χωράφια είναι περισσότερα από αυτά στο hiway. Είναι καιρός η αστυνομία να κάμει και εφόδους σε χωματόδρομου, στο κάτω κάτω θα πατάξει με αυτό τον τρόπο κ την χρήση των ναρκωτικών ( για χασικλής είναι για λα8ροθηρας μέσα στα χωράφια κατά 99.9%).

3) Να υπάρχει απελευθέρωση λαγών από ιδιώτες, όπως είναι γίνεται και στα περδίκια. Πιστεύω είναι πελαρες για αρρώστιες κ άλλες δικαιολογίες που βρίσκουν. Να γίνεται έλεγχος πριν την απελευθέρωση. Το θετικό αυτό είναι ότι θα κτυπηθούν στις πρώτες εξορμήσεις οι λαγοί των κλουβιών με αποτέλεσμα να δίνετε δυνατότητα στους άγριους να προστατέυοντε στις απαγορευμένες. Κ για τις αρρώστιες που λένε ότι μπορούν να μεταφέρουν εγώ απαντώ ότι ΌΛΟΙ ΘΑ ΚΤΥΠΙΘΟΎΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 10 ΕΞΟΡΜΙΣΕΙΣ όπως γίνεται άλλωστε και με τα περδίκια απελευθέρωσης.

4) Η φάσα να κυνηγάτε μαζί με τον λαγό. Πολλοί λαγοί λαγοθηρούνται αυτήν την περίοδο του καλοκαιριού.

5) Να καταργηθούν οι τετάρτες, μόνο Κυριακή να έχει κυνήγι του τριχωτού θηράματος, 14 εξορμήσεις και αυτές να είναι μόνο Κυριακή. Ο Λόγος είναι ότι έχουν αυξηθεί οι κυνηγοί, λιγόστεψαν οι κυνηγητικοί τόποι , λιγόστεψαν κ οι λαγοί κ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν τους αφήνουμε να πάρουν αναπνοή!!

Κανένας λαγός από το εξωτερικό μέσα στο ψυγείο!! Αν θες λαγό βγάλε την άδεια σου σαν κύριος πάρε όπλο κ κυνήγα μέχρι να σουν βγουν τα πόδια ! ! !

φιλε μου προσωπικα δεν κυνηγω λαγο αλλα με το να λες να καταργηθουν οι τεταρτες και το κυνηγι φασσας τον αυγουστο νομιζω ειναι δικτατορικο :shock: ειναι κριμα τοσος κοσμος με τους σκυλλους να περιμενει 10 μηνες για να κυνηγησει δυο.ακομα και τωρα λιγες ειναι οι εξορμησεις οχι να λεμε να να τις μειωσουμε και αλλο :o
ειναι σαν να λεμε γινονται πολλες ληστειεσ σε σπιτια ετσι να τα κλεισουμε και να μεινουμε ολοι σε μια πολυκατοικια :!: να μεινουν οπωσ ειναι οι εξορμησεις να καταπολεμηθει πραγματικα η λαθροθηρια να γινουν εργα για εμπλουτισμο και εργα για καταπολεμηση των επιβλαβων και τα πραγματα θα βελτιωθουν στο 70 τις εκατο :idea:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από FRANCHI »

συμφωνώ με όσα έγραψες Μάριε. Στις περισσότερες περιοχές τα κορακοειδή τα έφερε ο άνθρωπος, με τις μάντρες, και πρέπει να συνεργαστούμε με αυτούς που τις έχουν για καταπολέμιση.
Στην περιοχή που πάω εγώ έχει 9 μάντρες και οι δύο είναι μέσα στις δύο μοναδικές απαγορευμένες της περιοχής. Κάθονται μέσα τα κορακοειδή μας βλέπουν και δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ. Είναι σαν και οι απαγορευμένες είναι επιτρεπόμενες ολόχρονα μέρα νύχτα. Δεν βλέπεις να πετά τίποτα μέσα.
I believe half of what I see and nothing of what I hear
sotiris!129

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Κ.Πανικο εχει καιρο να διαφωνισουμε αλλα ηρτεν η ωρα
και εγω πιστευω πως πρεπει οι κυνηγετικες εξωρμισης να μιωθουν κιαλλο οχι γιατι ειμαι happy με τες υπαρχουσες αλλα γιατι οι κυνηγετικες εξωρμισης πανε αναλογα με τον τοπο/κυνηγους/θηραμα!
μακαρι να ειχε θηραμα και να κυνηγουσαμε 52 Κυριακες και 52 Τεταρτες, εγω πρωτος δεν θα εχανα εξωρμιση :lol:
αλλα οταν εχεις 10 λαγους και μεσα σε 5 κυνηγετικες εξωρμισης απομενουν 3 λαγοι και παρολα αυτα εχει κυνηγι για ακομα 12 κυνηγετικες εξωρμισεις τοτε το μονο που κανεις ειναι ζημεια!
ΔΕΝ φτεει ο απλος κυνηγος για την λαθρπθηρια,για τες αλεπουδες για την αρωστια για για για... αλλα ολα αυτα απο την στιγμη που επιρεαζουν τον αριθμο τον θηραματον τοτε ο κυνηγος συνβιβαζεται με τες αναλογες κυνηγετικες εξωρμισης... εξαλου ποιος ο λογος να πιγενεις κυνηγι οταν θηραμα δεν εχει για να κυνηγισεις?
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από πανικος »

κ.σωτηρη διαφωνω με αυτα που λες δεν γινεται να στερουμαστε το κυνηγι του ενδημικου και να μιλαμε οτι πρεπει να γινει 5 εξορμησεις γιατι οι αλουποι και οι παρανομοι εξορμουν καθημερινα.να αφανισουμε τους αλουπους τους παρανομους και τους ηλιθιους νομους που εχουμε π.χ να εξορμουμε με οσους σκυλλους θελει ο καθενας και να τους εκπαιδευει ωπου του καβ....σει χωρις κανενα να τον ελεγχει και να δεις οτι οι εξορμησεις που παμε τωρα ειναι θα ειναι και λιγες σε 2-4 χρονια.
δεν φταιει ο απλος κυνηγος το λες και μονος σου αν ολα ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ εξαλλου αν ψηφιστει τετοιο πραμα να μειωθουν οι εξορμ ησεις δεν προκειται να τις ξανακερδισουμε οπως το κυνηγι τρυγονιου την ανοιξη ετσι πρεπει να διαφυλαξουμε αυτες που εχουμε αλλα και να βρουμε τροπους να εχουμε και θηραμα που αυτο πρεπει να το μελετησουν επιστημονες ανθρωποι που εχουν πειρα σε αυτο το θεμα και οχι καρεκλοκενταυροι η εγω και εσυ,σιγουρα ολοι λεμε την γνωμη μασ αλλα δεν σημαινει οτι ολοι εχουμε δικαιο.φιλικα παντα σωτηρη . :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από GRIGORIS »

πανικος έγραψε:
GRIGORIS έγραψε:Η προσωπική μου άποψη είναι:

1) Να καταπολεμηθούν άμεσα οι αλεπούδες, φέτος βρήκαμε αρκετούς λαγούς στην επαρχία Λάρνακας φαγωμένους κοντά σε τρύπες αλεπούδων!!

2) Κάθε νύχτα τα φωτάκια των αυτοκινήτων στα χωράφια είναι περισσότερα από αυτά στο hiway. Είναι καιρός η αστυνομία να κάμει και εφόδους σε χωματόδρομου, στο κάτω κάτω θα πατάξει με αυτό τον τρόπο κ την χρήση των ναρκωτικών ( για χασικλής είναι για λα8ροθηρας μέσα στα χωράφια κατά 99.9%).

3) Να υπάρχει απελευθέρωση λαγών από ιδιώτες, όπως είναι γίνεται και στα περδίκια. Πιστεύω είναι πελαρες για αρρώστιες κ άλλες δικαιολογίες που βρίσκουν. Να γίνεται έλεγχος πριν την απελευθέρωση. Το θετικό αυτό είναι ότι θα κτυπηθούν στις πρώτες εξορμήσεις οι λαγοί των κλουβιών με αποτέλεσμα να δίνετε δυνατότητα στους άγριους να προστατέυοντε στις απαγορευμένες. Κ για τις αρρώστιες που λένε ότι μπορούν να μεταφέρουν εγώ απαντώ ότι ΌΛΟΙ ΘΑ ΚΤΥΠΙΘΟΎΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 10 ΕΞΟΡΜΙΣΕΙΣ όπως γίνεται άλλωστε και με τα περδίκια απελευθέρωσης.

4) Η φάσα να κυνηγάτε μαζί με τον λαγό. Πολλοί λαγοί λαγοθηρούνται αυτήν την περίοδο του καλοκαιριού.

5) Να καταργηθούν οι τετάρτες, μόνο Κυριακή να έχει κυνήγι του τριχωτού θηράματος, 14 εξορμήσεις και αυτές να είναι μόνο Κυριακή. Ο Λόγος είναι ότι έχουν αυξηθεί οι κυνηγοί, λιγόστεψαν οι κυνηγητικοί τόποι , λιγόστεψαν κ οι λαγοί κ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν τους αφήνουμε να πάρουν αναπνοή!!

Κανένας λαγός από το εξωτερικό μέσα στο ψυγείο!! Αν θες λαγό βγάλε την άδεια σου σαν κύριος πάρε όπλο κ κυνήγα μέχρι να σουν βγουν τα πόδια ! ! !

φιλε μου προσωπικα δεν κυνηγω λαγο αλλα με το να λες να καταργηθουν οι τεταρτες και το κυνηγι φασσας τον αυγουστο νομιζω ειναι δικτατορικο :shock: ειναι κριμα τοσος κοσμος με τους σκυλλους να περιμενει 10 μηνες για να κυνηγησει δυο.ακομα και τωρα λιγες ειναι οι εξορμησεις οχι να λεμε να να τις μειωσουμε και αλλο :o
ειναι σαν να λεμε γινονται πολλες ληστειεσ σε σπιτια ετσι να τα κλεισουμε και να μεινουμε ολοι σε μια πολυκατοικια :!: να μεινουν οπωσ ειναι οι εξορμησεις να καταπολεμηθει πραγματικα η λαθροθηρια να γινουν εργα για εμπλουτισμο και εργα για καταπολεμηση των επιβλαβων και τα πραγματα θα βελτιωθουν στο 70 τις εκατο :idea:







και εγω αυτο λεω ειναι κριμα αυτοι που εχουν σκυλους να μην κτυπουν λαγο ενω ενας κυνηγοσ τισ φασσας η τησ τσιχλας να κτυπα τα θηραματα απο τον αυγουστο ως τα μεσα του φλεβαρη!! Οι λαγοι το καιλαιρι σφαζοντε κανονικα επειδη προσηκονοντε με το παραμικρο 8ορθωο λογο και των καιρικων συν8ηκων εκεινης τησ εποχης!! φιλε 14 ε3ορμησεις που θα ειναι κυριακι αν κατσεισ να μετρησεις δεν μου φενετε για 2 μηνεσ μονο στο λαγο!! Μερικες 8υσιες για το αθλημα που αγαπαμε δν ειναι τιποτα αν κα8ισεισ και σκεφτεισ οτι κυνδθνεωη με αφανισμο!!
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από kypros »

Φιλε γρηγορη κααλαβαινω τι θελεις να πεις αλλα στη κυπρο πρεπει να καταλαβουμε οτι κυνηγι ( το αθλημα που αγαπαμε οπως λεs)δεν σημαινει μονο κυνηγι λαγου. Γιατι να μιλουμε και παντα σκεφτομαστε το κυνηγι του λαγου μονο? γιατι να μην σταματησει το κυνηγι του λαγου να υσηχασουν και τα βουνα που τουτους ουλους και να κυνηγουμε την φασσα, το περδικι και την τζηκλα ποιοτηκα και ησυχα?

Σου απαντησα ετσι φιλε θελοντας απλα να δειξω οτι ολα τα κυνηγια και ολα τα θηραματα ειναι ανταξια και ολα ανοικουν στο κυνηγι της κυπρου. Αποφασεις πρεπει να περνονται λαμβανοντας υποψην τι ειναι καλο για ολα.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”