Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Απάντηση
sotiris NIKOLAOU

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

AU-79 έγραψε:Υπαρχουν περιοχες απατητες που παντα ειχαν λαγους δυσκολα να θηρευτουν παρανομα( με καθε μεσο) και που ουδεποτε ειχε παρανομια σε αυτες τις περιοχες, λογω τις αποστασεις δεν ηταν για καποιο εφικτο να πηγαινει καθε τρεις και λιγο εκπαιδευτικαι αποτελεσμα οι λαγοι δεν πιεζωνταν απο τους σκυλλους που εαν βαλουμε το τι φταιει στη μειωση του λαγου ειναι το τελευταιο για μενα προσωπικα. Αλεπουδες ουτε λογος στη νεκρα ζωνη υπαρχουν τοσοι λαγοι αν υπαρχει ενας τοπος που δεν καταπολεμηθηκε ποτε η αλεπου στη Κυπρο η ατε οσο σε αλλες περιοχες ειναι η νεκρα ζωνη και οι λαγοι ζουν και βασιλευουν.

Μονη μου σκεψη παει στην ψευδοφυματιωση.... σωστο η λαθος δεν ξερω το τι μετρα επρεπε να πιασουν σωστο θα ηταν τις περιοχες που βρεθηκαν με την αρωστια να τις απαγορευαν και απο εκει και περα να προστατευσουν οτι απεμεινε και να τις εμπλουτιζαν.
μην ακούω μ******ς τάχα η περιοχή μας επηρεαστεί από αυτοί την ασθένεια ρε φιλε εμείς οι βοσκοί ζωντανούς βρίσκουμε νεκρούς που "αροσκια" γιατί δεν βρήκαμε

ναι "σιφονο" με το κλείσιμο περιοχών όμως όχι όπως το κάνει η θήρα για παράδειγμα αγίους ηλιοφώτους μην κλίνη το μισώ να το κλίση όλο
περιστερώνα μην κλίνη τον μισώ ποταμό να τον κλίση όλο
mpoliati αγια μαρίνα και πεδίο βολής όλο
και όταν "ανιγια" για παράδειγμα αυτά να κλίνη αλλα μονοκόμματα κομμάτια μονο έτσι αλλα ψιλά γράμματα
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από AU-79 »

sotiris NIKOLAOU έγραψε: μην ακούω μ******ς τάχα η περιοχή μας επηρεαστεί από αυτοί την ασθένεια ρε φιλε εμείς οι βοσκοί ζωντανούς βρίσκουμε νεκρούς που "αροσκια" γιατί δεν βρήκαμε
Γιατι ρε φιλε το οτι δεν βρισκουμε ψοφκιους σημαινει κατι...Εγω τοσα χρονια δεν ηβρα λαγο πεθαμενο που γεραθκια αυτο σημαινει πως εν αθανατοι...

Εκεινο που ξερω ειναι οτι ειχαμε κρουσματα οπως ξερουν ολοι το τι μετρα επαρθησαν εν ακουσαμε τουτο ηθελα να πω!
sotiris NIKOLAOU

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

AU-79 έγραψε:
sotiris NIKOLAOU έγραψε: μην ακούω μ******ς τάχα η περιοχή μας επηρεαστεί από αυτοί την ασθένεια ρε φιλε εμείς οι βοσκοί ζωντανούς βρίσκουμε νεκρούς που "αροσκια" γιατί δεν βρήκαμε
Γιατι ρε φιλε το οτι δεν βρισκουμε ψοφκιους σημαινει κατι...Εγω τοσα χρονια δεν ηβρα λαγο πεθαμενο που γεραθκια αυτο σημαινει πως εν αθανατοι...

Εκεινο που ξερω ειναι οτι ειχαμε κρουσματα οπως ξερουν ολοι το τι μετρα επαρθησαν εν ακουσαμε τουτο ηθελα να πω!
οι "φαιμενους" που τούτα που λάλης βρίσκουμε
pale άκυρο σε βρίσκω προσπαθείς να με πείσεις ότι είσαι πολύ μακριά από την πραγματικότητα φιλε αντώνη και με λύπης
andreas mouzouras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 18:25

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από andreas mouzouras »

Ισως να μην επηρεαστηκαν ολες οι περιοχες απο την αρρωστια και σιγουρα ο μεγαλυτερος παραγοντας που προκαλεσε τη μειωση του λαου ειναι η λαθροθηρια. Στα αναγνωριστικα που καναμε με τον πατερα μου, τον Σεπτεμβρη σε περιοχες της ημιορεινης Λαρνακας οπου κυνηγουμε τα τελευταια χρονια βρηκαμε 3 νεκρους λαγους και απ' οτι μου ειπε βρηκαν ακομα ενα τον Οκτωβρη. Να σημειωσω οτι στην παρεα μας (5 ατομα) εχουμε 5 σκυλια και μονο ενας ειναι ιχνηλατης, τα υπολοιπα σκυλια ειναι μπρακ που κυνηγουν ολα τα θηραματα αναλογα με τη μαλαη που πιαννουν. Αρα ισως να υπηρχαν και αλλοι νεκροι λαγοι. Φυσικα σηκωσαμε λιγους λαγους αλλα καμια σχεση με προηγουμενες χρονιες.
Ο κυνηγός σέβεται το φυσικό περιβάλλον επειδή το γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους.
sotiris NIKOLAOU

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

andreas mouzouras έγραψε:Ισως να μην επηρεαστηκαν ολες οι περιοχες απο την αρρωστια και σιγουρα ο μεγαλυτερος παραγοντας που προκαλεσε τη μειωση του λαου ειναι η λαθροθηρια. Στα αναγνωριστικα που καναμε με τον πατερα μου, τον Σεπτεμβρη σε περιοχες της ημιορεινης Λαρνακας οπου κυνηγουμε τα τελευταια χρονια βρηκαμε 3 νεκρους λαγους και απ' οτι μου ειπε βρηκαν ακομα ενα τον Οκτωβρη. Να σημειωσω οτι στην παρεα μας (5 ατομα) εχουμε 5 σκυλια και μονο ενας ειναι ιχνηλατης, τα υπολοιπα σκυλια ειναι μπρακ που κυνηγουν ολα τα θηραματα αναλογα με τη μαλαη που πιαννουν. Αρα ισως να υπηρχαν και αλλοι νεκροι λαγοι. Φυσικα σηκωσαμε λιγους λαγους αλλα καμια σχεση με προηγουμενες χρονιες.
φιλε η θήρα μιλα για επαρχία λευκωσίας η ασθένεια
εγώ φιλε για περιστερώνα που είπε ότι επηρέασε η ασθένεια και όχι ότι η θήρα κοιμάται και αφήνει τους λαθροθήρες ανενόχλητους αλλα την άλλη strata εν καμια κομμένη που να σύρω τις θήρας να πάει κανένας στα ανάθεμα "περκι" "ξεκινισου" και σέβονται τους νομιμους κυνηγούς λόγο φόβου
έτσι "θελου" τούτη
andreas mouzouras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 18:25

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από andreas mouzouras »

Φιλε αν και Λευκωσιατης δεν κυνηγω συχνα σε περιοχες της Λευκωσιας οποταν εν μπορω πω αν επηρεαστηκε η οχι απο την ασθενεια. Ειναι σημαντικο να πω οτι οι λαγοι που βρηκαμε ηταν νεκροι απο καιρο και κανενας δεν ηταν φαιμενος απο αρπακτικα. Το θετικο ειναι οτι υπαρχουν λιγοι στις περιοχες μας και πιστευω οτι οι μερακληδες κυνηγοι θα καρποθουν καποιους, το μονο που με ανησυχει (για τις περιοχες μου τουλαχιστον) ειναι οτι τρωμε που τη μανα φετος.
Ο κυνηγός σέβεται το φυσικό περιβάλλον επειδή το γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους.
sotiris NIKOLAOU

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

andreas mouzouras έγραψε:Φιλε αν και Λευκωσιατης δεν κυνηγω συχνα σε περιοχες της Λευκωσιας οποταν εν μπορω πω αν επηρεαστηκε η οχι απο την ασθενεια. Ειναι σημαντικο να πω οτι οι λαγοι που βρηκαμε ηταν νεκροι απο καιρο και κανενας δεν ηταν φαιμενος απο αρπακτικα. Το θετικο ειναι οτι υπαρχουν λιγοι στις περιοχες μας και πιστευω οτι οι μερακληδες κυνηγοι θα καρποθουν καποιους, το μονο που με ανησυχει (για τις περιοχες μου τουλαχιστον) ειναι οτι τρωμε που τη μανα φετος.
φιλε και αυτό λίγο λάθος όσα θηλυκά "γενιουτε" "γινοτε" μάνες μέχρι του χρόνου "κατακριβια" που τους 3-4 μήνες
και "γενου" κάθε μηνα τώρα αυτά εν δικαιολογίες τις θήρας για τα εκλήματα που κάνει "ενατια" στους νομιμους κυνηγούς με την κακή αντιμετώπιση τις λαθροθηρίας
φιλε αντί να κυνηγά κάποιο για το ένα περδίκι να η αν κρατα μια σφαίρα άδεια "ασκινιγισι" τους πραγματικούς επετείους αλλα δεν θέλει να τους κυνηγήσει
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από 'petros' »

Εσπασα αλλα στο τελος τα καταφερα :oops:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από admin »

Σωτήρι μου μπορεί να είσαι όλη μέρα μέσα στα βουνά αλλά αυτό δέν σημαίνει ότι μπορείς να έχεις και γενική άποψη για τους λαγούς όλης της Κύπρου. Το γεγονός ότι ο λαγός φέτος είναι μειωμένος είναι γεγονός Παγκύπρια. Το γεγονός ότι βρέθηκαν πέραν των 20 λαγών τουλάχιστο αυτοί που παραδόθηκαν στην θήρα και στάληκαν στο χημείο για ανάλυση πεθαμένοι είναι γεγονός. Το γεγονός ότι φέτος οι εκπαίδευση σκύλλων γινόταν σε επιτερόμενες μόνο περιοχές είναιι γεγονός. Το γεγονός ότι πάντα υπήρχε λαθροθηρία και μάλιστα μπορώ να σου πώ ότι ορισμένα χρόνια πρίν πολύ περισσότερη είναι γεγονός.

Άποψεη μου είναι ότι όλοι οι παράγοντες

Λαθροθηρία
Ανεξέλεκτη εκπαίδευση σκύλων
Ψευδωφυματίωση

Οδήγησαν τον λαγό σε χαμηλά επίπεδα στις περισσότερες περιοχές
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από 'petros' »

Μια ερωτηση λιγο ασχετη με το θεμα
Σε ενα πιο παλιο θεμα αναφεραμε για σημαδια πανω στα εντερα και αλλη περιπτωση στο συκωτι του λαγου
Προσωπικα στα εντερα η εσωτερικα τοιχωματα δεν ειδα ποτε σε λαγο που καρπωθηκα αλλα στο συκωτι αρκετες
Πιο παλια δωσαμε τα συκωτια του λαγου στο ταμειο θηρας και μας ειπαν οτι ειναι λογο αφυδατωσης.
Στην περιοχη που καρπωθηκαν οι περισσοτεροι που ειχαν αυτα τα σημαδια ομως εχει φυσικη πηγη που εχει νερο χειμωνα καλοκαιρι.
Την Τεταρτη καποιος φιλος καρπωθηκε στην ιδια περιοχη 1 λαγο που ειχε παλι τα ιδια συμπτωματα στο συκωτι.Παιζει να ειναι τιποτα αλλο και απλα δεν μας λενε και για να σταματα η κουβεντα εκει λενε οτι ειναι αφυδατωση????
Αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο περι του θεματος που βρηκε αυτα τα σημαδια στο συκωτι και τα εδωσε στη θηρα για αναλυση ας μας πει τι του ειπαν
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”