Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Koutsofteros έγραψε:Για το θέμα των μέτρων που εσυζητούσετε πιο πριν, στο τόπικ

Θα εμπορούσαν να επικυρηχτούν τα επιβλαβή που το ταμείο Θήρας...τα κορακοειδή βασικά, γιατί η Αλεπού εν απαγορευμένο είδος.

Όπως γίνεται με τα κουνελόψαρα από το Τμήμα Αλιείας π.χ 0,5-1 ευρώ την κκελλέ
Ή να σου αφαιρούν το ποσόν που την επόμενη άδεια που θα φκάλεις!

Για να δίνεται κίνητρο στον κυνηγό όπου το έβρει να το παίξει....(Εγώ τες παραπάνω φορές δεν σύρνω πάνω τους, γιατί θα χαλάσω το κυνήγι που για το επόμενο μισό χιλιόμετρο, αν είχα chance να σηκώσω κάτι)

Επίσης,
Κάποτε εδίνετουν άδεια ειδικά για καταπολέμηση κορακοειδών, αλλά εγίνετουν ανεξέλεκτα και εγίνετουν ζημιά..
Να γίνει πιο οργανωμένα με συνοδεία αθρώπων της Θήρας, και σε συνεργασία με οργανωμένες ομάδες κυνηγών...
Φίλε άρεσε μου ιδέα σου.
Αλλά ποιος ακούει.
Που μπορύμε να τα πούμε τούτα. Έτσι σοβαρά τωρά. Έχει κανένα βουλευτή να κάτσουμε πάνω στα αυτιά του; Έχει κανένα υπεύθυνο η θύρα που μπορώ να μιλήσουμε μαζί του; Έχει κανένα οργανισμό υπέυθυνο για το κυνήγι;
Ποιός πέρνει τις αποφάσεις; Πείτε μας και εμάς που να στοχεύσουμε και με ποιους να γυρέψουμε να μιλήσουμε
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από andreasana210326 »

το ειπα μια φορα....8α το πω ξανα.

πριν χρονια τον καιρο των παππουδων μασ....η κυνηγετικη αδεια εβγαινε με τον εξησ τροπο... περιπου ετσι οπωσ ειπε ο φιλοσ. επαιρναν 5 κεφαλεσ απο οτιδηποτε κορακοειδη και μια ουρα αλεπουσ. με αυτο το τροπο εβγαζαν την κυνηγετικη τουσ αδεια. εμεισ δαμε eimaste sxedon sto 2013 και δεν το σκεφτηκαμε ακομα.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από admin »

Ρε κοπέλια καλά ούλα τούτα αλλά ο κόσμος πάει μπροστά και εσείς θέλετε να πιένουμε πίσω ....σήμερα υπάρχουν επιστημονικές μέθοδοι για σταθεροποίηση του αριθμού κάποιου είδους όταν είναι επιβλεβές για ένα άλλο είδος. η αλεπού κάνει ζημιά στον λαγό αλλά κάνει και στον ποντικό και σε άλλα είδη πανίδας. Αν βγεί μια τέτοια απόφαση θα μειωθεί ο αριθμός της αλεπούς και θα επικρατήσει ας πούμε η ποντίκα!! Δέν γίνονται έτσι οι καλές δουλειές. Γίνονται πρώτα απο όλα καταμετρήσεις με διάφορες μεθόδους και μετά αφού αποφασιστεί επιστημονικα΄πόσο πλυθησμό πρέπει να έχει μία περιοχή υπάρχουν μέθοδοι με παγιδεύσεις με ειδικά εργαλεία με κράχτες που πιάνουν τον απαιτούμενο αριθμό που πρέπει να μειωθεί. Είπαμε να μην τα βλέπουμε όλα απο την πλευρά του κυνηγού και τί είναι καλό για το συμφέρον μας. Κανονικά έπρεπε να υπάρχουν δύο κλιμάκια ΄Παγκύπρια ένα για καταπολέμηση αλεπούς και ένα για κορακοειδή-ποντίκες.
Προσέχουμε...για να έχουμε
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από nature »

Σίγουρα πρέπει να υπάρχει επιστημονική προσέγγιση σε τέτοια θέματα αλλά που είναι αυτή η προσέγγιση από τους υπεύθυνους. Σήμερα, με την αλλοπρόσαλλη διαχείριση που γίνεται καταντήσαμε να έχει γεμίσει ο τόπος ποντίκες και αλεπούδες και να έχει μειωθεί σε πρωτοφανή επίπεδα ο λαγός....!!!! Αφού τρώνε τόσες πολλές ποντίκες οι πραγματικά πολλές αλεπούδες που υπάρχουν σήμερα γιατί δεν μειώνεται ο αριθμός τους; Δείτε αύριο τις τεράτσιές σε τι κατάσταση είναι. Εγώ, γνωρίζω από επιστημονικές μελέτες που έγιναν (δεν έχω τώρα τη παραπομπή αλλά δεν λέω ψέματα) ότι όπου μειώθηκε η αλεπού αυξήθηκε σημαντικά ο λαγός. Στην Κρήτη που δεν υπάρχουν αλεπούδες οι λαγοί κάνουν πάρτι. Στη Κρήτη γιατί δεν τους έχουν φάι οι ποντίκες; Κάποτε στα χωριά κάθε άνοιξη κάναν εξορμήσεις σε αλουπότρυπες για να μειώσουν τον αριθμό των αλεπούδων για να μην προκαλούν ζημιές, τώρα τι γίνεται. Συμφωνώ, πρέπει να γίνεται επιστημονική προσέγγιση αλλά όλο προς τα πίσω πάμε στο θέμα επιβλαβή. Άρα αφού οι επιστημινικές προσεγγίσεις μέχρι σήμερα δεν αποδίδουν τότε έστω και αν είναι πισωγύρισμα θα επιλέξω το παλιό καλό τρόπο. Αλήθεια ο άνθρωπος δεν είναι φυσικό να συμμετέχει σε αυτή την διαδικασία; Το κυνήγι δεν είναι μέρος της οικολογίας;

Φίλε ευτυχώς που θα βρεθούμε σε λίγο γιατί στο τέλος εν να νομίζεις ότι είμαι που κανένα άλλο περιοδικό βαλτός. Απλά οι υπεύθυνοι για αυτά τα θέματα πολλές φορές νομίζουν ότι πιστεύουμε ότι μας πουν.......όπως συνέβαινε εδώ και δεκαετίες.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από admin »

ρε φίλε εκαταντήσαμε απλά να κάνουμε αντιπαράθεση απλά για την αντιπαράθεση εν λίο κουραστικό τούτο το πράμα εάν τωρά εσύ νομίζεις ότι η σωστή διαχείρηση της αλεπούς είναι να δώσουμε άδεια σε 49000 οπλοφόρους να τις παίζουν εγώ πάω πάσο
Προσέχουμε...για να έχουμε
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από nature »

Ρε φίλε έχεις δίκαιο ότι έχω μια υπερβολική αντίδραση προς κοκ και ταμείο και το γνωρίζω ότι είναι λάθος από πλευράς μου η στείρα αρνητική κριτική. Όταν όμως τα τελευταία 10 χρόνια βλέπω να βαδίζουμε σταθερά προς τα πίσω στο κυνήγι την πιο αγαπημένη μου συνήθεια τι να κάνω; Ποιος πιστεύει σήμερα ότι εφαρμόζεται σωστή πολιτική στο θέμα επιβλαβή; Εγώ πιστεύω αν κάνεις ένα ερωτηματολόγιο ότι το 99% θα έχουν την δική μου άποψη. Δεν έχουμε πλέον άλλη υπομονή, το είδες και χθες αυτό καθώς και το πόσο προκατειλημμένοι είμαστε όλοι με ταμείο και κοκ. Που είναι το πλάνο πενταετίας που μας παρουσίασαν για τα επιβλαβή; Πως να τους εμπιστευτώ μετά; Καταλαβαίνω γνωρίζεις άτομα ικανά μέσα σε ταμείο και κοκ (που σίγουρα υπάρχουν) με όρεξη για δουλεία και με αυτά που λέω και γενικεύω πολλές φορές προσβάλω τους άδικα αλλά πρέπει και αυτοί κάποτε να κάνουν την "επανάσταση" τους. Εντάξει δεν περιμένω να αλλάξουν αύριο τα πράγματα αλλά κατάλαβε και εσύ λίγο την θέση μου/μας. Σε κάθε περίπτωση ας είμαστε αισιόδοξοι και ο χρόνος και ο δρόμος θα δείξει.......

Δυστυχώς δεν είχαμε την ώρα να τα πούμε περισσότερο χθες αλλά θα τα πούμε στην επόμενη συνάντηση.

Καληνύκτα και καλό κυνήγι αύριο συνάδελφοι
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από 635marios »

οποτε ανοιγετε θεματα γαι διαχειριση τα παρακολουθω και πραγματικα νομιζω οτι πολλοι ζουν σε αλλη χωρα εκτοσ κυπρου .και εξυγουμε .πρωτον .η αλεπου σε καμια χωρα τησ ευρωπησ δεν ειναι απαγορευμενη .σε πολλεσ χωρεσ επιτρεπετε το κυνηγι τησ και ακομη μετα τη λιξη τησ περιοδου κυνηγιου .στην αγγλια απλοσ η ευρωπη απαγορευσε το τροπο που κυνηγουσαν οι εγκλεζοι με 20-30 σκυλουσ να την τρεχουν απο πισω .το κυνηγι τησ επιτρεπετε κανονικα με πυροβολο οπλο .πολλοι νομιζουν και λανθασμενα οι οικολογοι περασαν το μηνυμα οτι στην αγγλια σταματισε το κυνηγι τησ αλεπουσ .και ετσι το σταματισαν και εδω .εφυγε απο τα θηρευσιμα ειδη που ηταν .αν θυμαστε ηταν και πανω στο χαρτη κυνηγιου ωσ θυρευσιμο ειδοσ .εμεισ τοτε και οι τησ ΚΟΚ υπνο βαθυ. εκαταφεραν οι οικολογοι και την περασαν σαν ειδοσ θυρευσιμο κατοπιν ειδικησ αδειασ και την φροντιδα τησ ΚΑΜΙΑ ΒΕΒΑΙΑ την πειραν στο υπουργειο γεωργιασ .οτα οι οικολογοι πουν οτι εχει αυξιση ο αριθμοσ τουσ που ποτε δεν θα γινει τοτε το ταμειο θηρασ προχωρα στον ελεχο του πλυθησμου τουσ ,με την εξοντωση ορισμενου αριθμου αλεπουδων για ελεχον του αριθμου τουσ .ετσι πραγμα 10 χρονια μπορει και περισσοτερα που εγινε Ο ΝΟΜΟΣ δεν εγινε ποτε και ουτε προκειτε να γινει .θυμαστε πριν δυο χρονια που μπικαν οι αλεπουδεσ στο εκτροφιο περδικιων στουσ αγιουσ τρυμιθιασ και εσκοτωσαν το μυτρικο πληθυσμο.μεχρι και ο υπουργοσ ο κ.συλικιωτησ ευκικε και ειπε αφορμισ το γεγονοσ οτι μετα που καταμετρισεισ του ταμειου θηρασ οι αλεπουδεσ ειναι πολυ αυξιμενεσ .υπαρχουν περιοχεσ που οι αλεπουδεσ ειναι περισσοτερεσ απο τουσ λαγουσ και πρεπει να δωθει αδεια στο ταμειο θηρασ για ελεγχο του πληθυσμου τουσ .ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΟΧΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΘΗΡΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΑΛΕΠΟΥΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΟΥΣ .η διαχειριστικη επιτροπη ειπε οτι απο δικεσ τουσ παρατηρισεισ δεν συντρεχει λογοσ και ετσι δεν δωθικε αδεια στο ταμειο θηρασ για καταπολεμιση .το ταμειο θηρασ δεν μπορουσε να παρανομιση .γιαυτο φιλοι μου σασ ακουω λεσ και ειναι στο χερι μασ η καταπολεμιση τησ αλεπουσ που και αν ποτε γινει καταπολεμιση θα την κανουν οι θυροφιλακεσ και οχι οι κυνηγοι .φυσικα ετσι πραγμα ποτε δεν θα γινει οσπου υπαρχει ο νομοσ αυτοσ .το ιδιο προσπαθουν τωρα να κανουν και με τα κορακοιοιδη εχει δυο χρονια που δεν διδουν αδεια και οπου νανε θα το καθιεροσουν γιατι εμεισ ακομα κοιμομαστε .παντωσ εκαταφεραν και επερασαν τα κορακοοιδη στα θηρευσιμα βλεπετε υπαρχουν στο χαρτη κυνηγιου για να μην τα κυνηγαμε μετα τη λιξη τησ κυνηγετικησ περιοδου .γιαυτο φιλοι μου οτι και να λεμε πραγματα που δεν εξαρτουντε απο το χερι των κυνηγων πλεον αδικα ασχολιστε .οι οικολογοι περασαν νομουσ που μασ εδισαν τα χερια μασ και πολλοι δεν το καταλαβαν ακομη
sotiris..
Full Member
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 23 Οκτ 2012, 20:56

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από sotiris.. »

το μεγαλητερο μυστικο για να εχεις επητυχια σε ολα τα κυνηγια ειναι να μεν εισαι παντρεμενος ;) ;) :lol:
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από christy2000 »

Νομιζω οτι λειο πολλα ολοι θελουμε το ιδιο πραμα, οι αρμοδιοι να καμουν σωστα τη δουλεια τους,οι κυνηγοι να αποκτυσουν συνηδηση,παιδια, σεβασμο για το θηραμα και τη φυση. Για να γινουν αυτα νομιζω πρεπει οι κυνηγοι πρωτα απολα να ενωθουν για να εχουν φωνη. Για να γινει αυτο πρεπει ολοι να ειναι μελη σε κυνηγετικους συλλογους,να μην μπορει κανενας να ανανεωση την αδεια του εαν δεν ανηκει σε ενεργο συλλογο, για να λειτουργη ενας συλλογος πρεπει ομως να παραγη εργο,τα αλλα νομιζω θα ερτουν σιγα σιγα εφοσον δουλεψουν ολοι μεσω των συλλογων,μονο ετσι θα πιεσουμε δυναμικα και θα μας υπολογισουν,οπου υπαρχουν μαζες και συνολα υπαρχει και συμφερων,αρα αλλο να αντιπροσωπευεις των εαυτο σου και αλλο να σε στυριζει και να μιλας για μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων.
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Διαφορα μικρα μυστικα για το κυνηγι του λαγου.

Δημοσίευση από beaglemania »

Απο το καιρο που αρχισα να ασχολουμε με το λαγοκυνηγι συνεχεια εμφανιζονται καινουργια πραγματα σαν αυτο που μου ετυχε και εμενα σημερα στο εκπαιδευτικο.Χθες καθως γυριζαμε απο νυχτερινη εξοδο με καποιους φιλους μου κατα τις 3 το πρωι βλεπω ενα λαγο σε κυριο δρομο να διασταυρωνει πατημενος το δρομο μεγαλος λαγος. Ουλη νυχτα εσκεφτουμουν το συγκεκριμενο συμβαν και τελικα εσηκωστηκα η ωρα 7 το πρωι και πηρα μονο τον γασκωνης εκει που ειδα το λαγο αμεσως βρηκε τα ιχνη και αρχισε η ιχνηλασια μετα απο παρα πολυ ωρα ιχνηλασια ο σκυλος κοντεψε στο λαγο στα 5 μετρα και ο λαγος πεταχτηκε ακι αρχισε η διωξη αποσταση απο εκει που το ειδαν2 χιλιομετρα περιπου :o πραγμα το οποιο νομιζα οτι απλα ηταν κουβεντες του καφενε αλλα τελικα καμνουν τετοιες διαδρομες αλλα αυτο που με χαροποιησε ιδιαιτερα ειναι οτι ο σκυλος μου εκαμε τετοια ιχνηλασια κατα γραμμα απο εκει που επερασε ο λαγος μετα απο πολυ κλαμα στην μαλαη 8-) φυσικα αυριο θα παω πισω του :geek:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”