Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασίας?

Απάντηση
demetris21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 01 Αύγ 2012, 15:22

Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασίας?

Δημοσίευση από demetris21 »

Αγαπητοί φίλοι και συνκυνηγοί,

Εδώ και 6 μήνες περίπου είμαι κάτοχος 2 καθαροαιμων beagle, ενός αρσενικού 5 ετών και ενος θηλυκού 7 τα οποία αγόρασα έτοιμα για το κυνήγι λόγο του ότι τα ωράρια της δουλείας μου δεν μου επιτρέπουν να δημιουργήσω τα δικά μου σκυλιά. Τα σκυλιά αυτά είναι τα πρώτα μου εδω και 7 χρόνια που κυνηγώ. Δεν έχω προηγούμενη πείρα σχετικά με εκπαίδευση σκύλων, ούτε και είχα την τύχη να κυνηγήσω πιο πριν με σκύλους. Σε γενίκες γραμμές μπορω να πω πως είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τις επιδόσεις των σκύλων μου και όσο περνά ο καιρός τα μαθαίνω πιο καλα και αυτα με εμπιστεύονται όλο και περισσότερο. Ενώ τους πρώτους μήνες δεν είχα πρόβλημα,τους τελευταίους 2-3 μήνες όμως τα σκυλία απομακρύνονται αρκετά απο μένα κατα τη διάρκεια έντονης μαλαής και ιχνηλασίας, ειδικότερα το αρσενικό αγνοώντας εντελώς τις φωνές μου και τις οδηγίες μου.

Η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να εκπαιδεύσω τα σκυλιά να κυνηγούν σε μια λογική απόσταση απο μένα χωρίς να τους αποσπώ απο την ιχνηλασία έτσι ώστε να απολαμβάνω στο μέγιστο το κυνήγι τους και με το καλό σύντομα στο κυνήγι αν ειμαστε τυχεροί και συναντήσουμε και κανενα λαγό να τον δούμε να περνά εντός εμβέλιας.

Οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με το πιο πάνω θέμα και γενικότερα με την εκπαίδευση είναι ευπρόσδεκτη και καλοδεχούμενη.

Σας ευχαριστώ,
Δημήτρης.
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασί

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

ΦΙΛΕ ΚΟΛΛΑΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΤΣΗΣ ΕΤΣΙ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙΣ ΚΟΛΛΑΡΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ ΕΣΥ CONTROL ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΑΤΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΗ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ Ο ΙΔΙΟΣ ...

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ
Άβαταρ μέλους
Vasilis-beagle
Full Member
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 10:40

Re: Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασί

Δημοσίευση από Vasilis-beagle »

Φιλε Δημητρη,

Το ιδιο προβλημα με τα σκυλια μου μπηγκλ επισης αντιμετωπισα και εγω φετος σε ενα απο τα 2 σκυλια που κυνηγω το αρσενικο που ειναι και το μικροτερο στην πρωινη μαλαη εξαφανιζετουν και απο οτι φανηκε στη πορεια ηταν λογο ζηλειας και η8ελε να προπορευεται παντα μπροστα.Θυσιασα αρκετες απο τις αναγνωρισεις μου και τους επερνα για αρκετο καιρο χωριστα και μετα ξανα μαζι !! Τωρα με εσενα δεν ξερω κατα ποσο ειναι θεμα ζηλειας γιατι ειναι αρκετα εμπειρα σκυλια απο τα λεγομενα σου ισως φιλε ομως να αξιζει το κοπο να τα βγαλεις και ξεχωριστα στο βουνο να δεις την συμπεριφορα του αρσενικου σου...αν σου μπηκαν ιδεες για να του βαλεις ρευμα δεν ειμαι υπερ καθολου αλλα αν ειναι μια απο τις επιλογες σου νομιζω να μιλησεις με καποιο που ασχολειτε επαγγελματικα με το θεμα και οχι περιστασιακα και τυχεα!! Καλη υπομονη φιλε Δημητρη

Πολυ φιλικα
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασί

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ...ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΑΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΣΚΥΛΛΟ ΚΑΤΑ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ. ΔΕΝ ΣΥΣΤΗΝΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΣΥΧΝΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ Ή ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ, ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΣΚΥΛΛΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΛΙ ΚΑ8ΕΤΕ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ Ή 8Α ΕΡ8ΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ. ΠΡΟΤΙΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΑΝ8ΡΩΠΟ ΝΑ ΣΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΧΝΗΛΑΣΙΑ....ΕΚΤΟΣ Κ ΑΝ Σ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασί

Δημοσίευση από sportsman »

φίλε πρόσεχε αφού πάρα πολλοί κυνηγοι την έχουν ¨πατήσει¨ με αποτέλεσμα οι σκύλοι τους να κυνηγούν σε αποσταση βολής ΜΟΝΟ με κολλάρο....
Εάν οι σκύλοι σου έχουν εκπαιδευτεί απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη να κυνηγούν πολύ ανοικτά νομίζω θα δυσκολευτείς πάρα πολύ μαζί τους.... μίλα καλύτερα μαζί με τον πρώην ιδιοκτήτη
demetris21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 01 Αύγ 2012, 15:22

Re: Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασί

Δημοσίευση από demetris21 »

Φίλοι μου να σας ευχαριστήσω πρώτα για τις απαντήσεις σας.

Εχώ ήδη ρεύμα το οποίο το φορούσα στη θηλυκία την σκύλα στις αρχές μόλις την πήρα με τη σκέψη να το χρησιμοποιήσω αν πάει να φάει το ότιδήποτε απο χάμω. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε και ελπίζω να μην χρειαστεί ποτε γιατί δεν είναι κατι που συνηθήζει να κάνει. Τώρα για τον αρσενικο μου ο οποίος αυτός ΄συνήθως ξανοίγεται και σταματά να με ακούει στες πολλες και έντονες μαλαες φοβάμαι να το χρησιμοποιησω. Και ο λόγος ειναι πως πήρε στο σκυλί 3-4 μήνες ναμου κοντέψει να το χαίδέψω η να πιει νερο απτο χέρι μου η ακόμα και να φάει οσο ήμουν εγώ διπλα. Το ρεύμα ισως καταστρέψει το τι κτίστικε μεχρι τώρα.

Σχετικα με το αν ζηλευει το ενα το αλλο, εκτος απο μερικες ζηλοτυπίες τα πρώτα 2-3 αναγνωριστικά απο ότι μου έδειξαν μέχρι τώρα κάθε φορα δένονται περισσοτερο και κυνηγουν σαν δίδυμο παρα σαν δύο μονάδες. Και στο κάτω κάτω δεν είχα αυτο το πρόβλημα να ξανοίγονται τοοσο μακρια τους πρώτους 2-3 μήνες. Ίσως τώρα να περνούν μια φαση που προσπαθεί ο ένας απτους δύο να ηγηθεί? Ίσως παίζει επίσης ρόλο ο ενθουσιασμός των σκυλιών τώρα που άλλαξε και ο καιρός και οι μαλαές ειναι πιο φρέσκες και πιό πολλες?

Εννοειται θα κάνω και μια προσπάθεια με τον προηγουμενο ιδιοκτήτη καλού κακου.
sotiris NIKOLAOU

Re: Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασί

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

ακούστε και για αυτό που θα σας πω είμαι κάθετος και απόλυτος για τον λόγο ότι αυτή την φιλί σκύλων έχω τα τελευταία 15 χρονια με τον αδελφό μου ολόγος που δεν μπορείς να τον κράτησης είναι καθαρά λάθος εκπαιδευτεί και ασχετοσύνη αυτά τα σκύλα τα μαθαίνεις από μικρά να kunoute κοντά σου και να περνού τες οσμές αλλα να σε περιμένου και εσένα και μετά να συνεχίζου το δρόμο δηλαδή να κανού πιο αργό βάδισμα όχι τίποτα παραπάνω αλλα στην κύπρο τον πιάνου οι εκπαιδευτές και "σαντανονου" το σκύλο τώρα σε αυτές τις ηλικίες φιλε δεν έχεις πολύ σωτηρια πάντα θα σου "προβουρα" ρεύμα η κουδουνάκι τι να σου πω
"εκαμετε" τον κόσμο να νομίζει ότι αυτοί η φιλί "προβουρα"
λάθος
sotiris!129

Re: Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασί

Δημοσίευση από sotiris!129 »

5 xρονον σκυλος και 7 χρονον ο αλλος οπως ειπεν και ο Σωτηρης και εγω νομιζω ειναι λαθος εκπαιδευμενα + οτι ειναι αρκετα εως αδυνατο να κοψουν τα κουσουρια που τοσα χρονια εχουν μαθει!

φιλε μου τα ρευματα απλα θα πανικοβαλουν τον σκυλο και εφοσον κρατουν μαλαι ποιος σου λεει πως το σκυλι δεν θα καταλαβει πως το λαθος που κανει ειναι το να κρατα μαλαι και να μεν σου ξαναβαλει μουτην χαμε? η οτι διποτε αλλο πχ οπως ειπες εφουνταν σε στες αρκες εσκεφτικες αντι πανω σου να αρκεψει βουρος και να χαθει?

φιλε μου η λυση 1 ειναι αλλα αν την πω μπορει να εχει προβλημα ο πωλητης τον σκυλον σου!

Το θετικο εν οτι πιανουν μαλαες, αν σου φκαλουν και κανενα λαο και καταφερεις και παιξεις τον να λαλεις παλε καλα παρα τιποτε!
beagle tricolor
Full Member
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:24

Re: Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασί

Δημοσίευση από beagle tricolor »

sotiris!129 έγραψε:5 xρονον σκυλος και 7 χρονον ο αλλος οπως ειπεν και ο Σωτηρης και εγω νομιζω ειναι λαθος εκπαιδευμενα + οτι ειναι αρκετα εως αδυνατο να κοψουν τα κουσουρια που τοσα χρονια εχουν μαθει!

φιλε μου τα ρευματα απλα θα πανικοβαλουν τον σκυλο και εφοσον κρατουν μαλαι ποιος σου λεει πως το σκυλι δεν θα καταλαβει πως το λαθος που κανει ειναι το να κρατα μαλαι και να μεν σου ξαναβαλει μουτην χαμε? η οτι διποτε αλλο πχ οπως ειπες εφουνταν σε στες αρκες εσκεφτικες αντι πανω σου να αρκεψει βουρος και να χαθει?

φιλε μου η λυση 1 ειναι αλλα αν την πω μπορει να εχει προβλημα ο πωλητης τον σκυλον σου!

Το θετικο εν οτι πιανουν μαλαες, αν σου φκαλουν και κανενα λαο και καταφερεις και παιξεις τον να λαλεις παλε καλα παρα τιποτε!
πεθκια εχο κεγο beagles ουτε ξομακριζουν ουτε πελλαριζουν.εμεγαλοσαν κανονικα σαν κατικιδια μαζι με τα μορα κε φιλουσ ασχετουσ με το κυνιγι
.εσινδεθικαν με τρομερι αγαπι μαζι μου με το που κσομακριζουν 50 μετρα με περιμενουν μεχρι να παο κοντα τουσ οπου ι καταδιοκσι σινεχιζετε.1 μινα πριν το κυνιγι κε σε ολι τιν σεζον του λαου σταματουν τα πεχνιδια κε αφοσιονοντε μονο στο στιχιον τουσ [λαγοσ]το καλοκερι κε παλι γινοντε σκιλακια του σπιτιου.ΒΡΕΣ ΩΡΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΟΠΟΣ ΕΝΤΟ ΠΕΔΙ Σ ΕΤΣΙ ΕΝΤΖΕ ΤΟ ΣΣΙΛΙΝ ΣΟΥ.για να καταλαβετε τι εννοο οσ τζε το καλοτζερι στον πεζοδρομο περιπατο περνοτα μαζι μου.εντζε επιασα τουσ σιλλουσ να τουσ εχο μεσ το κλουβι τζε μετα ναχο απετισισ ναν τζε διπλα μ.ΜΑΚΡΙΑ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΡΑ ΒΑΡΤΕ ΠΑΣΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΖΙΑΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΚΙ ΠΕΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑ ΒΑΛΟ ΤΖΕΓΟ ΠΑΣΤΟΥΣ ΣΙΛΛΟΥΣ Μ.ΤΖΕ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΔΙΜΙΤΡΙ ΤΑ ΣΚΙΛΑΚΙΑ ΤΟ Υ ΝΑ ΤΑ ΔΟΚΙ ΓΙΑ ΖΕΦΚΑΡΟΜΑ ΤΖΕ ΝΑ ΠΙΑΣΙ ΣΙΛΛΟΥΤΗΚΙΑ ΜΙΤΣΙΑ ΝΑΡΚΕΠΣΙ ΠΟΥ ΤΙΝ ΑΡΚΙΝ
demetris21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 01 Αύγ 2012, 15:22

Re: Πως να κρατώ τα σκυλιά κοντα μου εν ώρα εντονης Ιχνηλασί

Δημοσίευση από demetris21 »

Φίλε Σωτήρη Νικολάου. Μου ζήτησες το τηλ μου για να εποικινωνήσουμε για τα σκυλιά. Δέν έχω την δυνατότητα να στέλνω προσωπικά μηνύματα γιατί είμαι νέος χρήστης άρα στο στέλνω εδω. 99579980. Πάρε με κάποιο απόγευμα που θα βρείς το χρόνο να τα πούμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”