Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Απάντηση
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από HUNTER »

admin έγραψε:Θέλω να πώ ακόμη κάτι σαν τελευταίο για να μην παέι η συζήτηση είπαν σου και είπε μου. Προσωπικα΄κυνηγούσα σκύλους φέρμας για πάνω απο 15 χρόνια. Άκουγα ή έβλεπα ιχνηλάτι και έβγαζα σπυρούθκια γιατί πάντα έβλεπα ένα σκύλο να γυρίζει ο νούρος του ή να κλαέι και να πηαίνει πότε πάνω πότε κάτω πότε να βουρά πότε νε μεν βουρά. Πρίν τέσσερα χρόνια κάποιες συνθήκες μας ώθησαν να γνωρίσουμε τον Χρήστο και αν πάμε μαζί του να τον κινηματογραφήσουμε . Εκείνο που είδα δέν μπορούσα να το πιστέψω και ξαναπήγα και ξαναπήγα μέχρι που πείστικα ότι υπάρχει ο εκπαιδευμένος και μεθοδικός ιχνηλάτεις ο οποίος κάνει αυτή την δουλειά. όταν κυνήγησα με τον Χρήστο 3-4 φορές κατάλαβα ότι δέν κατείχα το θέμα λαγού καθόλου οι 3-4 λαγοί που χτυπούσαμε κάθε χρόνο ήταν καθαρά θέμα τύχης και τίποτα άλλο συγκιρίες. Η ιχνηλασία , η σωστή ιχνηλασία είναι κάτι που το μαθαίνω ακόμα εδώ και τέσσερα χρόνια, πιστεύω έχω να μάθω πολλά πράγματα ακόμη ιδιαίτερα γιατί αλλάζει και η συμπεριφορά του θηράματος. Έχω και φίλο με σκυλιά δίωξεις που όταν τον πάρεις σε ένα βουνό αν έσχει 3 λαούς ενα σου σηκώσει τέσσερης αλλά δέν μου αρέσει αυτός ο τρόπο ς κυνηγίου μετα ρεύματα και σκοπούς πάς τις μούτες. Προτιμώ καβάλα και να κάνω 6-7 καλές ιχνηλασίες κάθε σεζόν ο αριθμός θηραμάτων που θα καρπωθώ δέν με ενδιαφέρει. Αλλά το να κάνεις κάτι τέτοιο θέλει θυσίες , υπομονή και όρεξη και δέν είναι για τον καθένα, ο κάθε άνθρωπος έχει τα γούστα του. Εγώ λέω ότι οι γνώσεις μου γύρω απο τον λαγό είναι δέν είναι ούτε 10% μπροστά στις γνώσεις του Χρήστου ή κάποιου άλλου λαγοκυνηγού αλλά ξεκίνησα απο την αρχή διάγραψα ότι είχα μέσα στον εγκέφαλο μου γιατί στηριζόντουσαν όλα σε κουβέντες του καφενέ.

1000 +

Φιλε δεν αμφισβητουμε το Χριστο. Παγματι ειναι καθηγητης και κατεχη το αντικημενο.
Ειπαμε μονο οτι υπαρχη περιπτωση να ηταν περισσοτερες μαλαες τουαχιστον ετσι εφανικε στο γυρισμα για το α η β λογο.
Μην εισαι τοσο απολυτος στης αποπσης σου γιατι και εμεις βασιζουμε τα λεγομενα μας σε παρατηρησεις, ερευνες και προσωπικη πειρα και οχι σε κουβεντες του καφενε.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από admin »

1000 +

Φιλε δεν αμφισβητουμε το Χριστο. Παγματι ειναι καθηγητης και κατεχη το αντικημενο.
Ειπαμε μονο οτι υπαρχη περιπτωση να ηταν περισσοτερες μαλαες τουαχιστον ετσι εφανικε στο γυρισμα για το α η β λογο.
Μην εισαι τοσο απολυτος στης αποπσης σου γιατι και εμεις βασιζουμε τα λεγομενα μας σε παρατηρησεις, ερευνες και προσωπικη πειρα και οχι σε κουβεντες του καφενε.[/quote]

Φίλε εγώ δέν μίλησα για άλους μίλησα για εμένα και ότι οι γνώσεις μου ήταν απο κυρίως κουβέντες , αλλά ποιός είναι ο απόλυτος εγώ??? διάβασε καλά τις δημοσιεύσεις !! εγώ δέχθηκα την πρόκληση περιμένω το τηλέφωνο του φίλου. Εγώ είμαι στην διάθεση σας να πάμε να κάνουνμε έρευνες μαζί όπως κάνω τα τελευταία 4 χρόνια
Προσέχουμε...για να έχουμε
Fassas00apoel
Full Member
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012, 16:25

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Fassas00apoel »

admin έγραψε:Θέλω να πώ ακόμη κάτι σαν τελευταίο για να μην παέι η συζήτηση είπαν σου και είπε μου. Προσωπικα΄κυνηγούσα σκύλους φέρμας για πάνω απο 15 χρόνια. Άκουγα ή έβλεπα ιχνηλάτι και έβγαζα σπυρούθκια γιατί πάντα έβλεπα ένα σκύλο να γυρίζει ο νούρος του ή να κλαέι και να πηαίνει πότε πάνω πότε κάτω πότε να βουρά πότε νε μεν βουρά. Πρίν τέσσερα χρόνια κάποιες συνθήκες μας ώθησαν να γνωρίσουμε τον Χρήστο και αν πάμε μαζί του να τον κινηματογραφήσουμε . Εκείνο που είδα δέν μπορούσα να το πιστέψω και ξαναπήγα και ξαναπήγα μέχρι που πείστικα ότι υπάρχει ο εκπαιδευμένος και μεθοδικός ιχνηλάτεις ο οποίος κάνει αυτή την δουλειά. όταν κυνήγησα με τον Χρήστο 3-4 φορές κατάλαβα ότι δέν κατείχα το θέμα λαγού καθόλου οι 3-4 λαγοί που χτυπούσαμε κάθε χρόνο ήταν καθαρά θέμα τύχης και τίποτα άλλο συγκιρίες. Η ιχνηλασία , η σωστή ιχνηλασία είναι κάτι που το μαθαίνω ακόμα εδώ και τέσσερα χρόνια, πιστεύω έχω να μάθω πολλά πράγματα ακόμη ιδιαίτερα γιατί αλλάζει και η συμπεριφορά του θηράματος. Έχω και φίλο με σκυλιά δίωξεις που όταν τον πάρεις σε ένα βουνό αν έσχει 3 λαούς ενα σου σηκώσει τέσσερης αλλά δέν μου αρέσει αυτός ο τρόπο ς κυνηγίου μετα ρεύματα και σκοπούς πάς τις μούτες. Προτιμώ καβάλα και να κάνω 6-7 καλές ιχνηλασίες κάθε σεζόν ο αριθμός θηραμάτων που θα καρπωθώ δέν με ενδιαφέρει. Αλλά το να κάνεις κάτι τέτοιο θέλει θυσίες , υπομονή και όρεξη και δέν είναι για τον καθένα, ο κάθε άνθρωπος έχει τα γούστα του. Εγώ λέω ότι οι γνώσεις μου γύρω απο τον λαγό είναι δέν είναι ούτε 10% μπροστά στις γνώσεις του Χρήστου ή κάποιου άλλου λαγοκυνηγού αλλά ξεκίνησα απο την αρχή διάγραψα ότι είχα μέσα στον εγκέφαλο μου γιατί στηριζόντουσαν όλα σε κουβέντες του καφενέ.
τζε εγω στην αρκι αντιπα8ου τους φιλε μου γιατι ελαλου ενα βουρο το σηιλλο πουπισο να τον ακουο να αγκανιζει? μετα επιασα ιχνηλατη λογο του οτι αποψη δικη μου με σκυλο της φερμας παεις κουτουρου και αν δοκις πας σε λαγο εδοκες αγαπισα τουσ ιχνηλατεσ και πραγματικα μαγευκεισε ι ιχνηλασια αμα εν 1-2 σκυλια..
φιλε μεν παρεξηγεισεις για οτι εγραψα εν πολλα ωραιο το dvd εχω τα ουλλα και οποτε φκει νεο πιανω το απλα εν πιστευκω οτι εν 1 τζινη ουλλη ι μαλαη..στη Κυπρο εχουμε αριστους σκυλους ειται απο τι χωρα μας ειται απο το εξωτερικο και εγω βλεπω και αλλους σκυλους που φκαλου λαους με σωστη ιχνηλασια και εν βαλω στι νου μου επια τζινη με το "κωστη" τζε μονο τζηνος εσηι σκυλους και μονο τζηνου εν καλοι(χωρις να μιονω κανενα)
Fassas00apoel
Full Member
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012, 16:25

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Fassas00apoel »

Fassas00apoel έγραψε:
admin έγραψε:Θέλω να πώ ακόμη κάτι σαν τελευταίο για να μην παέι η συζήτηση είπαν σου και είπε μου. Προσωπικα΄κυνηγούσα σκύλους φέρμας για πάνω απο 15 χρόνια. Άκουγα ή έβλεπα ιχνηλάτι και έβγαζα σπυρούθκια γιατί πάντα έβλεπα ένα σκύλο να γυρίζει ο νούρος του ή να κλαέι και να πηαίνει πότε πάνω πότε κάτω πότε να βουρά πότε νε μεν βουρά. Πρίν τέσσερα χρόνια κάποιες συνθήκες μας ώθησαν να γνωρίσουμε τον Χρήστο και αν πάμε μαζί του να τον κινηματογραφήσουμε . Εκείνο που είδα δέν μπορούσα να το πιστέψω και ξαναπήγα και ξαναπήγα μέχρι που πείστικα ότι υπάρχει ο εκπαιδευμένος και μεθοδικός ιχνηλάτεις ο οποίος κάνει αυτή την δουλειά. όταν κυνήγησα με τον Χρήστο 3-4 φορές κατάλαβα ότι δέν κατείχα το θέμα λαγού καθόλου οι 3-4 λαγοί που χτυπούσαμε κάθε χρόνο ήταν καθαρά θέμα τύχης και τίποτα άλλο συγκιρίες. Η ιχνηλασία , η σωστή ιχνηλασία είναι κάτι που το μαθαίνω ακόμα εδώ και τέσσερα χρόνια, πιστεύω έχω να μάθω πολλά πράγματα ακόμη ιδιαίτερα γιατί αλλάζει και η συμπεριφορά του θηράματος. Έχω και φίλο με σκυλιά δίωξεις που όταν τον πάρεις σε ένα βουνό αν έσχει 3 λαούς ενα σου σηκώσει τέσσερης αλλά δέν μου αρέσει αυτός ο τρόπο ς κυνηγίου μετα ρεύματα και σκοπούς πάς τις μούτες. Προτιμώ καβάλα και να κάνω 6-7 καλές ιχνηλασίες κάθε σεζόν ο αριθμός θηραμάτων που θα καρπωθώ δέν με ενδιαφέρει. Αλλά το να κάνεις κάτι τέτοιο θέλει θυσίες , υπομονή και όρεξη και δέν είναι για τον καθένα, ο κάθε άνθρωπος έχει τα γούστα του. Εγώ λέω ότι οι γνώσεις μου γύρω απο τον λαγό είναι δέν είναι ούτε 10% μπροστά στις γνώσεις του Χρήστου ή κάποιου άλλου λαγοκυνηγού αλλά ξεκίνησα απο την αρχή διάγραψα ότι είχα μέσα στον εγκέφαλο μου γιατί στηριζόντουσαν όλα σε κουβέντες του καφενέ.
τζε εγω στην αρκι αντιπα8ου τους φιλε μου γιατι ελαλου ενα βουρο το σηιλλο πουπισο να τον ακουο να αγκανιζει? μετα επιασα ιχνηλατη λογο του οτι αποψη δικη μου με σκυλο της φερμας παεις κουτουρου και αν δοκις πας σε λαγο εδοκες αγαπισα τουσ ιχνηλατεσ και πραγματικα μαγευκεισε ι ιχνηλασια αμα εν 1-2 σκυλια..
φιλε μεν παρεξηγεισεις για οτι εγραψα εν πολλα ωραιο το dvd εχω τα ουλλα και οποτε φκει νεο πιανω το απλα εν πιστευκω οτι εν 1 τζινη ουλλη ι μαλαη..στη Κυπρο εχουμε αριστους σκυλους ειται απο τι χωρα μας ειται απο το εξωτερικο και εγω βλεπω και αλλους σκυλους που φκαλου λαους με σωστη ιχνηλασια και εν βαλω στι νου μου επια τζινη με το "κωστη" τζε μονο τζηνος εσηι σκυλους και μονο τζηνου εν καλοι(χωρις να μιονω κανενα)
αφισε μου και τηλεφωνο φιλε οταν μπορο να παμε σε οπιο λαγο και σε απια ηλικια 8ες να ειναι ο λαγος, πιστευο πανω που 1,5 χιλιομετρα ατε να σπασι ι πετρα 2 σε αχτινα ε8α παει..τζε εγω ιπα ι γνωμη μου εν ετσι αν το επροσεξαν τζιαλοι αν8κιεβασεισ καλα γιατι εν για μενα που λαλεισ να δει τη συζητηση ουλλη. τζε ενε εγω που λαλο ο "Χ" ετσι τζε ιδα τζε εκαμα τζε ετζινιησα
Άβαταρ μέλους
Captain theodoros
Δημοσιεύσεις: 1716
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2011, 07:45
Τοποθεσία: ΜΗΛΕΣΙ !

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Captain theodoros »

Διάβασα κυκλοφόρησε το νέο περιοδικό μπράβο στην συντακτική ομάδα , τρανό θα είναι σαν τα άλλα καλορίζικο συνάδελφοι εκεί στην Κύπρο μας , να είστε όλοι καλά καλή δύναμη !
<<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>>

TO ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ F/B .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από admin »

Σύντομα θα το έχεις καπετάνιε μου κοντά σου !!! φίλε φάσσα0000 αποελ και το να λέμε χωρίς μάλιστα αποδείξης ότι το dvd είναι με λίγα λόγια στημένο προσβάλεις και τον ίδιο τον εκπαιδευτή αλλά και εμάς τους ίδιους για αυτό τόσο εγώ όσο και ο editor αντιδρούμ στα γραφώμενα σας. Είναι όπως να μας λές ότι σοας πουλήσαμε κάτι ψεύτικο ενώ φτύσαμε αίμα και χάσαμε και το κυνήγι μας για να το γυρίσουμε, εκείνο που βγαίνει απο την κουβέντα είναι ότι δυστηχώς κάποιοι κάπου όχι μόνο δέν γνωρίζουν σωστά κάποια πράγματα αλλά επιμένουν επί της άποψεις τους, φίλε φάσσα000αποελ ένας λαγός που κινείται την νύχτα και κάνει μια απόσταση άτε 2 χιλιομέτρων που υποστηρίζεις ότι πάει ένας λαγός την άλλη μέρα ο σκύλος πόση ώρα θα θέλει να ξετυλίξει το νήμα με τα εμπόδια , τα βουρήματα , τα διπλοπατήματα που του έβαλε ο λαός, 3 ώρες μπορεί να είναι και λίγες. Το τηλέφωνο μου το βρίσκεις εύκολα στο περιοδικό αλλά αν θέλεις στείλε μου και εσύ το δικό σου σε π.μ να το συζητήσουμε να μην ζαλίζουμε και τους άλλους Μιλήσατε για στημένους λαγούς, για άλλα ρούχα , για άλλα πλάνα σε λίγο θα μας πείτε εγυρίσαμε το και σε άλλη χώρα :lol: :lol:
Προσέχουμε...για να έχουμε
istriano ®

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από istriano ® »

Απορια: οταν ενας σκυλος, ιχνηλατη επι 3-4 ωρες την διαδρομη καθησματος ενος λαγου και στο ξεφωλιασμα δεν τον πετυχει καποιος της ομαδας, τοτε ποσες ωρες καταδιωξη θα κανει ο συγκεκριμενος ιχνηλατης η' ομαδα ηχνηλατων; Προσωπικη αποψη, τουλαχιστον 48 ωρες :D :D
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ....ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΕΨΑΝ....ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ...........ΑΜΦΙΒΑΛΛΟΥΝ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ? :roll: ? :roll: ? :roll:
Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ;)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
lefteris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Οκτ 2010, 21:53

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από lefteris »

ΔΗΛΑΔΗ ΕΝ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ DVD ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΒΑΛΟΥΝ ΜΑΣ DVD ΠΑΛΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΕΤΟ ΕΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΚΕΙ.
ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ι ΙΧΝΙΛΑΧΙΑ ΚΑΤΙ DVD ΣΑΝ ΤΟΥΤΑ ΕΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από 'petros' »

LAGOS έγραψε:Η ιχνηλασία του λαγού και το μέγεθος της σε απόσταση εξαρτάτε απο πάρα πολλούς παράγοντες όπως: έδαφος/ανάγλυφο της περιοχής, καιρικές συνθήκες, αν ο λαγός είναι αρσενικός ή θηλυκός, εποχή, πίεση που δέχτηκε ο λαγός τις προηγούμενες μέρες και πολλά άλλα.
Το ζητούμενο από κάθε λαγοκυνηγό απο το σκυλί του πρέπει να είναι να μπορεί ο σκύλος να ιχνηλατήσει απο την βοσκή μέχρι την κούτση. Αυτό ειναι το απόλυτο σκυλί τουλάχιστο για μένα. Τώρα το πόσο μακριά θα βρεί τον λαγό δεν εξαρτάτε απο τον σκύλο. Φτάνει όμως να μην μπερδεύει τις μαλαές ή αν θα τις μπερδέψει να μπορεί να διαλέξει την επικρατέστερη-πιο σίγουρη.Μια λογική απόσταση είναι πάνω κάτω τα 500-1000 μέτρα. Απο εκεί και πέρα καταντά κουραστικό και ειδικά αν πέσεις σε προσηκωμένο λαγό ή σε λαγό που δεν πρόλαβε να κάτσει το ξημέρωμα τότε πολύ πιθανόν να κουράζετε άδικα και το σκυλί αλλά και οι κυνηγοί.
Η καλυτερη απαντηση στο θεμα που ανοιξατε
και να προσθεσω οτι σε ανοικτη περιοχη (πεδιαδα) ο λαγος καμνει περισσοτερη διαδρομη και για τροφη και για οτιδηποτε αλλο ενω στο δασος η μετακινηση του ειναι περιορισμενη να σπασει η πετρα 100 μετρα ακτινα που τη κουτσι του η την ''τζιλιστρα'' του αν θελετε
Και οταν με το καλο προσηκωθει τις περισσοτερες φορες στο δασος χωρις να ειναι κανονας θα καμει το γυρο του και θα επιστρεψει σε λιγη ωρα κοντα στην περιοχη του παλι την οποια γνωριζει και θα κατσει καπου προχειρα.
Εαν γινει καταδιωξη τοτε μπορει να πιασει και μεταγραφη 2-3 βουνα πιο κατω απο τη πιεση και σε 20 μερες πανω κατω παλι πισω στη περιοχη του παλι.
Τωρα να ειμαι κυνηγι και να ηχνηλατα ο σκυλος μου 2 ωρες και να τραβα μαλαη 2 χιλιομετρα οση εμπιστοσυνη και να εχω στα σκυλια μου προτιμω να αλλαξω τοπο γιατι εν αντεχω πιανουμε τα νευρα τζιε βαρκουμε αλλα περισσοτερο θα λυπηθω τα σκυλια μου που δεν θα τους δωσω την ευκαιρια να καμουν αυτο που ξερουν.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”