Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Απάντηση
Γιατρός

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Γιατρός »

pavlos έγραψε:Ρε παιδια παρατηρησα οτι τα επειχηρηματα των περισσοτερων ειναι οτι ξερουν καποιον... "Ξερω καποιο με φερμας που παιζει 15 λαγους'' (αρα τα σκυλια φερμας ανα το παγκοσμιο κυνηγουν λαγους) 'η "ξερω καποιον με ιχνηλατες που δεν παιζει λαγους'' (αρα οι ιχνηλατες ανα το παγκοσμιο δεν ειναι αριστοι στο λαγο) κ.ο.κ
Πιστευεται οτι αυτοι οι καποιοι οριζουν το συνολο?
Οι εξαιρεσεις ενος κανονα δεν οριζουν τον κανονα!!
Δηλαδη αν παω κατω και δω μια Κυπραια 2 μετρα με πρασινες ματαρες, μεση δαχτυλιδι, σεξοπομπαρτα να θελω σσοινια να φκω πανω της, παει να πει οτι οι Κυπραιες ειναι μοντελα..??..διοτι οι περισσοτερες ειναι με κυτταριτιδα, χαμηλοκολες και σουβατισμενες. Δεν μπορω να παω στη Βραζιλια και να τους λαλω ξερω και γω μια Κυπραια που ειναι οπως τις Βραζιλιανες αρα ολες οι Κυπραιες ειναι ισαξιες με τις Βραζιλιανες. Φυσικα καποιοι μπορει να γουσταρουν τις Κυπραιες καποιοι αλλοι τις Βραζιλιανες...ειναι γουστα αλλα δεν πρεπει να συγκρινουμαι και κυριως να εξισωνουμαι!!!
Άρεσε μου :lol:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από admin »

Τζει 3 τζε 5 ωρες τζε 10 λεπτα εξαρτατε που τι ταχυτητα του σκυλου αλλα εσει λαλεις αλλα μετα αλλασεις τα τζε ξαναστρεφεσε να διορθοσεις φιλε μου..ι αποσταση που εκαμετε απο βουνα σε βουνα εν πανο που 3-4 χιλιομετρα σε αποσταση ευθεια αλλαξετε 4-5 κομμαθκια εσεις τζε τζαμε στα κλουβια πρεπει να αλλαξετε μαλαη[/quote]


Φίλε οκ να σε ικανοποιήσω να τελειώνει αυτή η παράσταση . Εδείσαμε ένα λαό χαμέ. Εθκιανέφκαμε τον σχίλλο πολύ ώρα πάνω σε μαλαές των πέρτικων να φκάλει λαξίματα, μετά πήγαμε τσαμε ένας έκοψε το σχοινί που ήταν δεμένος ο λαός τσαι επέξαμε με τον. Εδώσαμε και ένα πολύ μεγάλο ποσό και εκάμα μας ένα hollywood μοντάζ. Μιλώ σου για σύκα λαλείς μου για κουτσιά, εσύ ερώτησες αν ο λαός εβούραν όλη νύχτα και εκάμαμε με 3 ώρες ιχνηλασία και τωρά έρχεσε μόνος μου να μου πείς ότι εξαρτάτε απο την ταχύτητα του σκύλλου, εσύ είπες ότι ένας λαός εν πάει πάνω που 1,5-2 χιλιόμετρα και λέω σου ότι πέραν που την πορεία μπορεί να τα κάμει και γύρω απο ένα βουνό (όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση) και πάλε προσπαθείς να αποδείξεις ότι είμαστε ψεύτες έν τρώεσαι εσύ. Τί θέλεις εσεί να αποδείξεις τελικα΄ότι αυτό που κάναμε ήταν ψεύτικο , ότι πρέπει να παίρνουμε μια μάντρα σκύλους στο κυνήγι και μπασταρτομπράκ και ιχνηλάτες για να παίζουμε λαούς ? Νομίζω πέραν απο εμάς που γυρίσαμε το dvd υπάρχουν και άλλοι εδώ μέσα που είδαν με τα μάτια τους εκπαιδευμένα σκυλιά ιχνηλάτες να κάνουν αυτό το πράγμα .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από andreasana210326 »

'' ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ'' ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΤΟ DVD. ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ...ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΗ8ΙΝΟ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΚΑ8ΟΛΟΥ ΣΤΗΜΕΝΟ ΤΟ DVD. προσπα8ηστε ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΝΑ ΚΥΝΗΓΕΤΕ ΛΑΓΟ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟΥΣ ΦΕΡΜΑΣ.....ΠΟΥ 8Α ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΕΤΕ ΟΛΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΓΟ ΝΑ ΚΑ8ΕΤΕ ΣΤΗ ΚΟΥΤΣΗ ΤΟΥ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΥΓΚΥΝΗΓΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΡΙΟ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από admin »

Πολύ ευχαρίστως όταν βρεθεί άτομο με τα κατάλληλα σκυλιά για μας αποτελεί ιδιαίτερη ευχαρίστηση
Προσέχουμε...για να έχουμε
Adams
Full Member
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010, 07:33

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Adams »

Οποίος δουλεύει με ιχνηλατες καταλαβαίνει αν το DVD είναι αληθινό η όχι. Στο τέλος της ημέρας δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει! Προσωπικά επειδή κυνηγώ με ιχνηλατες παρά πολλές φορές μου έτυχε αυτό που δείχνει το DVD . Άτε τζιαι κανεί εξυπνάδες! Ας σοβαρευτούμε και λίγο ....δεν βλάπτει !
Γιατρός

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Γιατρός »

Παιδιά τι γίνεται με την υγρασία, ψιχάλλες, βροχή
Συνεχίζει και γίνεται κανονικά η ιχνηλασία ; Πως επηρεάζει τον σκύλλο ;
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από FRANCHI »

φίλε η υγρασία και οι ψιχάλες βοηθούν τον σκύλλο στην ιχνηλασία, η πολλή βροχή όμως ξεπλένει τα ίχνη και δυσκολεύει την ιχνηλασία
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Adams
Full Member
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010, 07:33

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Adams »

Οι καιρικές συνθήκες επηρεάζουν την ιχνηλασία θετικά ή αρνητικά . Η πολλή πρωινή βροχή , η ξηρασία , οι νοτιαδες ξηροί άνεμοι, ο παγετωνας καμία φορά και το πέτρινο έδαφος επηρεάζουν αρνητικά την ιχνηλασια. Η υγρασία , η βροχή της νύκτας (όσο δυνατή και να είναι ) φτάνει να σταματήσει τις πρωινές ώρες επηρεάζουν θετικά την ιχνηλασια . Είναι πολλές μικρές λεπτομέρειες που πρέπει κάποιος να προσέχει όταν κυνηγά με ιχνηλατες !
sotiris NIKOLAOU

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

προσωπικά μου φάνηκε αντικειμενικό εμενα το dvd από εκεί και πέρα ο "καθελας" πιστεύει ότι θέλει όμως αυτός που θέλει να di ιχνηλάτες σε ώρα εργασίας μπορεί να το κάνει με ένα φίλο του που έχει η να "ερτι" να τον πάρω μαζί μου
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Χωρις να θελω να προσβαλω κανενα, μιλω γενικα για ολα τα θεματα που γραφονται στο φορουμ.

Η γνωμη μου ειναι οταν υπαρχει ενα θεμα, ακομα και να το γνωριζουμε πολυ καλα δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι.

Κατι που δεν εξαναδαμε ή κατι που δεν ειδαμε απο κοντα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει!

Επισης οτι εχει σχεση με τη φυση και με θηραμα π.χ. το λαγο κανεις δεν ξερει σιγουρα πως αντιδρα κατω απο καποιες συνθηκες.

Τη φυση δεν τη μαθενεις και ξερεις την και τελειωσε. Μαθαινουμε συνεχεια.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”