Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Απάντηση
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από HUNTER »

admin έγραψε:Φίλε την τελευταία εξόρμηση πέρσι ακολουθούσαμε ένα λαγό για περισσότερο απο 3 χιλιόμετρα και ακόμα δέν έκατσε, επιάμας τα νερά και εφύαμε με γρίπη αφού επίαμε 3 βουνα μακριά που το αυτοκίνητο. Σήμερα με την πίεση που δέχεται το θήραμα κόφκει μεγάλες αποστάσεις.

δηλαδη δεν προλαβε να κατση τσε οι σιηλλοι εκαμναν καταδιοξη για 3 χιλιομετρα?
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από HUNTER »

HUNTER έγραψε:Αριστε εννα διαφωνισω μαζι σου,
ενας λαος δεν κοφκι 3 χιλιομετρα σε καμια περιπτοση να παιη να κατση. το πολλη 1 χιλιομετρο μεσα στην ακτηνα που κσερη. εκτος αν εν αρσενικος τσε εννα παη να εβρη τερη σε αλλη περιοχη. οταν εβρη τσε γινη ι βατουρα που λεμε επιδη τα παιχνιδια παν μεχρι προινες ορες, τσε δεν εχουν χρονο να κατσουν καθοντε προχειρα κοντα επειδη δεν κσερουν και την περιοχη .
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

αυτο διακρινει ενα καλο λαγοσκυλο! να τελειωσει τη μαλαι που ξεκινησε!!!
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από LAGOS »

Η ιχνηλασία του λαγού και το μέγεθος της σε απόσταση εξαρτάτε απο πάρα πολλούς παράγοντες όπως: έδαφος/ανάγλυφο της περιοχής, καιρικές συνθήκες, αν ο λαγός είναι αρσενικός ή θηλυκός, εποχή, πίεση που δέχτηκε ο λαγός τις προηγούμενες μέρες και πολλά άλλα.
Το ζητούμενο από κάθε λαγοκυνηγό απο το σκυλί του πρέπει να είναι να μπορεί ο σκύλος να ιχνηλατήσει απο την βοσκή μέχρι την κούτση. Αυτό ειναι το απόλυτο σκυλί τουλάχιστο για μένα. Τώρα το πόσο μακριά θα βρεί τον λαγό δεν εξαρτάτε απο τον σκύλο. Φτάνει όμως να μην μπερδεύει τις μαλαές ή αν θα τις μπερδέψει να μπορεί να διαλέξει την επικρατέστερη-πιο σίγουρη.Μια λογική απόσταση είναι πάνω κάτω τα 500-1000 μέτρα. Απο εκεί και πέρα καταντά κουραστικό και ειδικά αν πέσεις σε προσηκωμένο λαγό ή σε λαγό που δεν πρόλαβε να κάτσει το ξημέρωμα τότε πολύ πιθανόν να κουράζετε άδικα και το σκυλί αλλά και οι κυνηγοί.
Αυτό όλο το μυστήριο όμως και τα μαθήματα επιβίωσης που μας δίνει σε κάθε εξόρμηση αυτό το ζώο είναι που κάνουν το κυνήγι του το πιο συναρπαστικό απο ολα κατα την δική μου πάντοτε άποψη.

Εξαιρετική δουλεία το βίντεο σας παιδιά. Εξαιρετικό σκυλί, τρομερό πάθος και πολλά δυνατή μύτη. Μην μασάτε. Γιατί όπως έλεγαν και οι παλίοι :"Απόν αππέξω του χορού, πολλά τραούθκια ξέρει."

Φιλικά.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Fassas00apoel
Full Member
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012, 16:25

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Fassas00apoel »

admin έγραψε:Ακριβώς η απόσταση που διανύει το σκυλί αποδυκνύει ότι δέν πιντόνει μαλαές. Αν δείτε βρίσκουμε και τα κόπρια και ξέρουμε και τι λαό ακολουθούμε. Αν επίντονε μαλαές η πορεία δέν θα ήταν συνεχώμενη αλλά θα διακόπτετουν και θα ξεκινούσε σε άλλα σημεία. Κοπέλια μην ξεχνάτε ότι το dvd γυρίστηκε πρότελευταία εξόρμηση και οι μαλαές εν τσε σχιλιάες. Απλά ορισμένοι επειδή ποτέ δέν έτυχε να δούν ξανά τέτοια ιχνηλασία σε διάρκεια 3 ώρες περίπου και τέτοια διαδρομή ίσως τους φαίνεται απίστευτο. όπως είπε και ο editor ΄τρείς κάμερες κατέγραφαν τα πάντα οι κασσέτες εν δαμέ στο γραφείο μας και προκαλούμε όποιον το αμφισβητεί αν περάσει να τους τες βάλουμε στις κάμερες να τις δεί. Αν κάποιος παρακολουθήσει και το προηγούμενο dvd που βγάλαμε πρίν δύο χρόνια με beagle harrier εκείνη η ιχνηλασία διάρκησε 4 ώρες και χτυπήθηκε ο λαγός. Σε ορισμένες περιπτώσεις δείχνουμε και την απόσταση που διανύσαμε. Αντιλαμβάνομαι ότι με αυτό το dvd ίσως να μην βολεύει κάποιους (δέν αναφέρομαι στους προλαλήσαντες) ή καποιοι να μην θέλουν να το παραδεχθούν ότι ένα εκπαιδευμένο σκυλί μπορεί αν σε οδηγήσει πολύ όμορφα στο αποτέλαισμα. Αλλά όπως και να το κάνουμε το άνθρωπο τον τεστάραμε και εμείς και πολλοί ευχαριστημένοι πελάτες τους πολλές φορές και μας απέδειξε όλους ότι η σωστή ιχνηλασία γίνεται με ένα σκύλο και με αυτό τον τρόπο. Αυτό όμως δέν αποτελεί το ιδανικό κυνήγι για κάθε κυνηγό. Υπάρχουν οι κυνηγοί της παγανιάς, οι κυνηγοί της δίωξης οι κυνηγί της φέρμας οι κυνηγοί που ψάχνονται ακόμη. Ο καθένας αυτό που τον ευχαριστεί
εχεις δικεο φιλε δεν λεο για τον συγκεκριμενο που κανατε το dvd, οντος πρωσοπικη μου αποψη εν καθηγητης πας τους σκυλους αλλα ρε φιλε οι τζε 3 ωρες ιχνιλασια, επρολαβε να φαι τζολας ο λαος οξα εβουραν μονο ουλλη νυχτα..ο σκηλος καταλαβετε κιολας που το κλαφουνισμα τζε το ρυθμο του οτι ενε ι ιδια μαλαη του συγκεκριμενου λαου.. προκαλο σε και εγω να παμε σε βουνο νυχτα να γραπσουμε οσους λαγους 8ελεις να δις οτι ετσι αποσταση εν παει.. τζε ουτε θυλικια εγυρεφκε ουτε τροφη με το τροπο που επερπαταν ο λαος. οσο για το προιγουμενο dvd λαλει το ο αθροπος οτι εφιε του ο λαος τζε επροχωρησε σε 2η μαλαη που ιταν πολλα κοντινη σε χιλιωμετρα
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από admin »

HUNTER έγραψε:
admin έγραψε:Φίλε την τελευταία εξόρμηση πέρσι ακολουθούσαμε ένα λαγό για περισσότερο απο 3 χιλιόμετρα και ακόμα δέν έκατσε, επιάμας τα νερά και εφύαμε με γρίπη αφού επίαμε 3 βουνα μακριά που το αυτοκίνητο. Σήμερα με την πίεση που δέχεται το θήραμα κόφκει μεγάλες αποστάσεις.

δηλαδη δεν προλαβε να κατση τσε οι σιηλλοι εκαμναν καταδιοξη για 3 χιλιομετρα?
Φίλε όταν αλλάζουν οι καιρικές συνθήκες μια συνήθεις συμπεριφορά του θηράματος είναι η μετατόπισει του σε άλλες περιοχές όπου του παρέχεται η κατάλληλη προστασία απο καιρικές συνθήκες , μπορεί να δοκιμάσει και πέντε διαφορετικούς τόπους να κάτσει να μην του αρέσει και να συνεχίσει πορεάι μέχρι να βρεί τόπο να του αρέσει, την μέρα εκείνη έτσι έπαθα και εγώ τέσσερης φορές εμούνταρε ο σκύλος βγήκε και συνέχισε πορεία. Επίσης η μεγάλες πορείες ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια γίνονται και για να χάνουν οι διώκτες τα ίχνη του αφού έχουν πολύνει και οι διώκτες του. Βλέπε αλουποί , σκύλοι τα βράδια κ.τ.λ Επίσης ο λαγός για να τραφεί και να βρεί νερό μπορεί να διανύσει τεράστιες αποστάσεις το ίδιο και για να ζευγαρώσει. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα που χτυπήσαμε λαγό σε μια περιοχή όπου η μαλαή ήταν μέσα σε μια ρέντα με λουβιά και και ο λαγός παίχτηκε 2+ χιλιόμετρα μακρια με λουβιά μέσα στο στομάχι του υπήρχαν λουβιά . Εάν όπως λές ο λαγός καθόταν στο ένα χιλιόμετρο με την πίεση που δέχεται δέν θα υπήρχε λαγός σήμερα . Φέτος λόγο του ότι η ασθένεια χτύπησε τους λαγούς ιδάίτερα Ιανουάριο-Φεβρουάριο κατά την περίοδο αναπαραγωγής θα διαπιστώσετε ότι οι κοντινοί οι λαγοί είναι λίγοι γιατί οι περισσότεροι κοντινοί είναι φετεινής τσιλιάς που δέν εμάθαν ακόμη την μεγάλη πορεία. Με όποιον μιλήσεις θα σου πεί ότι κατά κύριο λόγο στις περισσότερες περιοχές δέν βγάζουν λαούς. Μιαν μαλαή τσαι πάει τσια χάνετε. όταν βρείς λαούς κοντά κοντά να ξέρεις ότι το βάταιμα δέν έγινε ακόμη όταν γίνει το βάταιμα μένει μόνο ο λαγός που επικράτησε με την λαγουδιά και οι άλλοι φεύγουν. όλα αυτά δέν τα λέω τυχαία έγιναν μετά απο χρόνια παρατηρήσεων με νυχτερινές κάμερες και με συλλογή πολλών πληροφοριών.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από admin »

εχεις δικεο φιλε δεν λεο για τον συγκεκριμενο που κανατε το dvd, οντος πρωσοπικη μου αποψη εν καθηγητης πας τους σκυλους αλλα ρε φιλε οι τζε 3 ωρες ιχνιλασια, επρολαβε να φαι τζολας ο λαος οξα εβουραν μονο ουλλη νυχτα..ο σκηλος καταλαβετε κιολας που το κλαφουνισμα τζε το ρυθμο του οτι ενε ι ιδια μαλαη του συγκεκριμενου λαου.. προκαλο σε και εγω να παμε σε βουνο νυχτα να γραπσουμε οσους λαγους 8ελεις να δις οτι ετσι αποσταση εν παει.. τζε ουτε θυλικια εγυρεφκε ουτε τροφη με το τροπο που επερπαταν ο λαος. οσο για το προιγουμενο dvd λαλει το ο αθροπος οτι εφιε του ο λαος τζε επροχωρησε σε 2η μαλαη που ιταν πολλα κοντινη σε χιλιωμετρα[/quote]

φίλε ο λαός ξεκινάει με το που πέφτει το φώς πάει στην βοσκή εδείξαμε και που εβοσκήθηκε, πάει να τσιλιστεί, πάει να πιεί νερό μπορείο να τον πειράξει και κανένας αλουπώς και μετ΄απάει να κουτσώσει , επίσης αν είσαι λαοτσινιός πρέπει να ξέρεις ότι πολλές φορές ο λαός πάνω σε διπλοπατήματα αφήνει πιο δυνατά ίχνη για να μπερδεύει τους διώκτες του και ο σκύλος συμπεριφερεται ανάλογα ΄, δέχομαι την πρόκληση σου να φέρω εγώ τα όργανα μου να πάμε στείλε μου π.μ το τηλέφωνο σου, στο προηγούμενο dvd αν εβάλαμε όλη την βιντεογράφιση της ιχνηλασίας ήταν αν πηαίνει 4 ώρες το dvd . Εν το μεταξύ φίλε μια ερώτηση είσαι καινούργιο μέλος ή παλιό με καινούργιο όνομα? :?:
Προσέχουμε...για να έχουμε
Fassas00apoel
Full Member
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012, 16:25

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Fassas00apoel »

admin έγραψε:εχεις δικεο φιλε δεν λεο για τον συγκεκριμενο που κανατε το dvd, οντος πρωσοπικη μου αποψη εν καθηγητης πας τους σκυλους αλλα ρε φιλε οι τζε 3 ωρες ιχνιλασια, επρολαβε να φαι τζολας ο λαος οξα εβουραν μονο ουλλη νυχτα..ο σκηλος καταλαβετε κιολας που το κλαφουνισμα τζε το ρυθμο του οτι ενε ι ιδια μαλαη του συγκεκριμενου λαου.. προκαλο σε και εγω να παμε σε βουνο νυχτα να γραπσουμε οσους λαγους 8ελεις να δις οτι ετσι αποσταση εν παει.. τζε ουτε θυλικια εγυρεφκε ουτε τροφη με το τροπο που επερπαταν ο λαος. οσο για το προιγουμενο dvd λαλει το ο αθροπος οτι εφιε του ο λαος τζε επροχωρησε σε 2η μαλαη που ιταν πολλα κοντινη σε χιλιωμετρα
φίλε ο λαός ξεκινάει με το που πέφτει το φώς πάει στην βοσκή εδείξαμε και που εβοσκήθηκε, πάει να τσιλιστεί, πάει να πιεί νερό μπορείο να τον πειράξει και κανένας αλουπώς και μετ΄απάει να κουτσώσει , επίσης αν είσαι λαοτσινιός πρέπει να ξέρεις ότι πολλές φορές ο λαός πάνω σε διπλοπατήματα αφήνει πιο δυνατά ίχνη για να μπερδεύει τους διώκτες του και ο σκύλος συμπεριφερεται ανάλογα ΄, δέχομαι την πρόκληση σου να φέρω εγώ τα όργανα μου να πάμε στείλε μου π.μ το τηλέφωνο σου, στο προηγούμενο dvd αν εβάλαμε όλη την βιντεογράφιση της ιχνηλασίας ήταν αν πηαίνει 4 ώρες το dvd . Εν το μεταξύ φίλε μια ερώτηση είσαι καινούργιο μέλος ή παλιό με καινούργιο όνομα? :?:[/quote]
οι φιλε εμπενα αλλα εν ασχολη8ικα να καμω λογαριασμο
Fassas00apoel
Full Member
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012, 16:25

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Fassas00apoel »

admin έγραψε:εχεις δικεο φιλε δεν λεο για τον συγκεκριμενο που κανατε το dvd, οντος πρωσοπικη μου αποψη εν καθηγητης πας τους σκυλους αλλα ρε φιλε οι τζε 3 ωρες ιχνιλασια, επρολαβε να φαι τζολας ο λαος οξα εβουραν μονο ουλλη νυχτα..ο σκηλος καταλαβετε κιολας που το κλαφουνισμα τζε το ρυθμο του οτι ενε ι ιδια μαλαη του συγκεκριμενου λαου.. προκαλο σε και εγω να παμε σε βουνο νυχτα να γραπσουμε οσους λαγους 8ελεις να δις οτι ετσι αποσταση εν παει.. τζε ουτε θυλικια εγυρεφκε ουτε τροφη με το τροπο που επερπαταν ο λαος. οσο για το προιγουμενο dvd λαλει το ο αθροπος οτι εφιε του ο λαος τζε επροχωρησε σε 2η μαλαη που ιταν πολλα κοντινη σε χιλιωμετρα
φίλε ο λαός ξεκινάει με το που πέφτει το φώς πάει στην βοσκή εδείξαμε και που εβοσκήθηκε, πάει να τσιλιστεί, πάει να πιεί νερό μπορείο να τον πειράξει και κανένας αλουπώς και μετ΄απάει να κουτσώσει , επίσης αν είσαι λαοτσινιός πρέπει να ξέρεις ότι πολλές φορές ο λαός πάνω σε διπλοπατήματα αφήνει πιο δυνατά ίχνη για να μπερδεύει τους διώκτες του και ο σκύλος συμπεριφερεται ανάλογα ΄, δέχομαι την πρόκληση σου να φέρω εγώ τα όργανα μου να πάμε στείλε μου π.μ το τηλέφωνο σου, στο προηγούμενο dvd αν εβάλαμε όλη την βιντεογράφιση της ιχνηλασίας ήταν αν πηαίνει 4 ώρες το dvd . Εν το μεταξύ φίλε μια ερώτηση είσαι καινούργιο μέλος ή παλιό με καινούργιο όνομα? :?:[/quote]
οι φιλε εμπενα αλλα εν ασχολη8ικα να καμω λογαριασμο
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από admin »

Θέλω να πώ ακόμη κάτι σαν τελευταίο για να μην παέι η συζήτηση είπαν σου και είπε μου. Προσωπικα΄κυνηγούσα σκύλους φέρμας για πάνω απο 15 χρόνια. Άκουγα ή έβλεπα ιχνηλάτι και έβγαζα σπυρούθκια γιατί πάντα έβλεπα ένα σκύλο να γυρίζει ο νούρος του ή να κλαέι και να πηαίνει πότε πάνω πότε κάτω πότε να βουρά πότε νε μεν βουρά. Πρίν τέσσερα χρόνια κάποιες συνθήκες μας ώθησαν να γνωρίσουμε τον Χρήστο και αν πάμε μαζί του να τον κινηματογραφήσουμε . Εκείνο που είδα δέν μπορούσα να το πιστέψω και ξαναπήγα και ξαναπήγα μέχρι που πείστικα ότι υπάρχει ο εκπαιδευμένος και μεθοδικός ιχνηλάτεις ο οποίος κάνει αυτή την δουλειά. όταν κυνήγησα με τον Χρήστο 3-4 φορές κατάλαβα ότι δέν κατείχα το θέμα λαγού καθόλου οι 3-4 λαγοί που χτυπούσαμε κάθε χρόνο ήταν καθαρά θέμα τύχης και τίποτα άλλο συγκιρίες. Η ιχνηλασία , η σωστή ιχνηλασία είναι κάτι που το μαθαίνω ακόμα εδώ και τέσσερα χρόνια, πιστεύω έχω να μάθω πολλά πράγματα ακόμη ιδιαίτερα γιατί αλλάζει και η συμπεριφορά του θηράματος. Έχω και φίλο με σκυλιά δίωξεις που όταν τον πάρεις σε ένα βουνό αν έσχει 3 λαούς ενα σου σηκώσει τέσσερης αλλά δέν μου αρέσει αυτός ο τρόπο ς κυνηγίου μετα ρεύματα και σκοπούς πάς τις μούτες. Προτιμώ καβάλα και να κάνω 6-7 καλές ιχνηλασίες κάθε σεζόν ο αριθμός θηραμάτων που θα καρπωθώ δέν με ενδιαφέρει. Αλλά το να κάνεις κάτι τέτοιο θέλει θυσίες , υπομονή και όρεξη και δέν είναι για τον καθένα, ο κάθε άνθρωπος έχει τα γούστα του. Εγώ λέω ότι οι γνώσεις μου γύρω απο τον λαγό είναι δέν είναι ούτε 10% μπροστά στις γνώσεις του Χρήστου ή κάποιου άλλου λαγοκυνηγού αλλά ξεκίνησα απο την αρχή διάγραψα ότι είχα μέσα στον εγκέφαλο μου γιατί στηριζόντουσαν όλα σε κουβέντες του καφενέ.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”