Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Savvas »

Πιστεύω ότι είναι δύσκολο να αντιληφθείς αυτά που λέει/εννοεί ο Admin, αν δεν έχεις εμπειρία απο κάτι ανάλογο. Εγώ είχα την τύχη να έχω αρκετές τέτοιες εμπειρίες λόγω μίας ημίαιμης σκύλας που ιχνηλατούσε με τα χιλιόμετρα. Ούτε περδίκια, ούτε νιφίτσες, ούτε αγρινά μπορούσαν να αποπροσανατολίσουν την συγκεκριμένη σκύλα. Όπως έπιανε τη "μαλαή" έπρεπε να την τελιώση. Και μιλούμε για ένα ίχνος πάντοτε. Απίστευτο αλλά αληθινό. Τώρα για τους σκύλους φέρμας είναι άλλη υπόθεση, που και αυτή για να την καταλάβεις θέλεις εμπειρία. Επειδή τυγχάνει να έχω στην κατοχή μου και καθαρόαιμους ιχνηλάτες και καθαρόαιμα σκυλιά φέρμας (αλλαγή για πρωί και απόγευμα)σας διαβεβαιώ ότι είναι εντελώς λανθασμένο να συγκρίνεται ο τρόπος εργασίας τους. Με απλά λόγια η μεγάλη διαφορά τους είναι αυτή για την οποία μιλούμε. Ο ιχνηλάτης είναι κατασκευασμένος να ακολουθεί τα ίχνη του θηράματος, ενώ το σκυλί φέρμας να το εντοπίζει. Φυσικά και υπάρχουν φυλές που στα πρότυπα τους έχουν και τις δύο εργασίες, όπως ο Κρητικός Λαγωνικός και οι Drahthaar αλλά και αυτά όταν τα κρίνεις στο σύνολο τους για την μία ξεχωρίζουν. Για να καταλάβετε εγώ ακόμα δεν έχω δει το DVD αλλά αυτό με βοηθάει στο να μην παρασυρθώ. Από τα γραφόμενα και μόνο υποστηρίζω πλήρως τον Admin καθώς αντιλαμβόνομαι πλήρως τη θέλει να πει, καθώς τόσο οι μακρινές ιχνηλασίες όσο και οι μακρινές φέρμες προσφέρουν απίστευτες συγκινήσεις.

Μία ευχή για όλους είναι να καταφέρουν να παρακολουθήσουν απο κοντά μία μακρινή ιχνηλασία (όπως την εννοεί ο Admin), πριν εξαληφθεί πλήρως ο λαγός.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
istriano ®

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από istriano ® »

Εγω προσωπικα δεν αμφισβητω καθολου οτι ενας ιχνηλατης μακρινης ερευνας δεν μπορει να καλυψει μεγαλες αποστασεις, ιχνηλατοντας πρωινη διαδρομη του λαγου! Εγω απλα λεω οτι εαν, ενας ιχνηλατης εχει τα προσοντα να κανει τετοια διαδρομη, αλοιμονο του αυτου που δεν θα κουτσιηση τον λαο. Προβλεπεται μεγαλη αναμονη ;) ;) Φιλε Σαββα και τα Ιστριας κανουν και τα δυο με μεγαλη επιτυχια!!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Ειμαι σίγουρος ότι το κυνήγι με ιχνηλάτες προσφέρει άπλετες συγκινήσεις και όμορφες κυνηγετικες στιγμές.

Περί ορέξεως ουκ έστιν φιλονικία έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.

Ο καθένας διαλέγει την ράτσα σκύλου που του ταιριάζει ανάλογα με τις περιοχές που κυνηγά και τον τρόπο που κυνηγά.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από marinos.a »

Διέσπασα το θέμα για να μην χαθεί η χρήσιμη κουβέντα
Si vis pacem, para bellum
istriano ®

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από istriano ® »

Φιλε Σ.Μακρη, πολυ σωστα το εθεσες. Απλα θα συμπληρωσω οτι αυτοσκοπος μας πρεπει να ειναι αυτο που κανουμε να μας γεμιζει, ο τροπος που κυνηγαμε με τα σκυλια μας να μας συναρπαζει. Διαφορετικα ξεφευγεις, μπαινεις σ'αλλα καναλια. Γινεσαι κρεατοσυλλεκτης οχι κυνηγος ;)
Γιατρός

Re: ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Γιατρός »

istriano έγραψε:Εγω προσωπικα δεν αμφισβητω καθολου οτι ενας ιχνηλατης μακρινης ερευνας δεν μπορει να καλυψει μεγαλες αποστασεις, ιχνηλατοντας πρωινη διαδρομη του λαγου! Εγω απλα λεω οτι εαν, ενας ιχνηλατης εχει τα προσοντα να κανει τετοια διαδρομη, αλοιμονο του αυτου που δεν θα κουτσιηση τον λαο. Προβλεπεται μεγαλη αναμονη ;) ;) Φιλε Σαββα και τα Ιστριας κανουν και τα δυο με μεγαλη επιτυχια!!
Βάλμου ραντεβού και περιμένω ... ;)
istriano ®

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από istriano ® »

Φιλε louisII , τα συμβολαια ειναι ετοιμα οπως σου εχω πει!!! Το σαββατο θεου θελοντος , θα σου δωσω ραντεβου για τις 5:40 π.μ, σε συντεταγμενες που θα σου δωσω τηλεφωνικος σε μεταγενεστερο σταδιο. Σιταρο μεν φερεις τζιε δεν θα προλαμβανεις να μασας τζιε να καταπινεις :D :D
Γιατρός

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Γιατρός »

istriano έγραψε:Φιλε louisII , τα συμβολαια ειναι ετοιμα οπως σου εχω πει!!! Το σαββατο θεου θελοντος , θα σου δωσω ραντεβου για τις 5:40 π.μ, σε συντεταγμενες που θα σου δωσω τηλεφωνικος σε μεταγενεστερο σταδιο. Σιταρο μεν φερεις τζιε δεν θα προλαμβανεις να μασας τζιε να καταπινεις :D :D
Ήντα που ήθελα τζαι εμίλησα :shock: :mrgreen:
istriano ®

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από istriano ® »

Υπομονη και θα περασουμε ωραια. Μεν αγχωνεσαι. Αν θελεις, τον σιταρο, τρωεις τον μες το αυτοκηνιτο :D :D
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΠΕΛΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΝ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΜΠΙΚΟΛ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΣΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΙΜΑΤΑ . ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΛΑΟΥΣ ΚΤΠ. ΜΕΤΑ ΕΠΕΣΕ ΜΙΑ ΣΚΥΛΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Μ ΑΠΟ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΣΤΟ DVD ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΕΠΙΑΝΕΝ ΜΑΛΑΕΣ ΤΣΙΑΜΕ ΠΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΝ ΕΝΩΘΑΝ ΤΗΝ ΜΑΛΑΗ. ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΠΙΑΝΑΝ ΜΕΤΑ ΠΟΥ 200 ΜΕΤΡΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΑΛΑΗ. ΕΔΟΥΛΕΥΚΕΝ ΜΑΛΑΗ ΠΡΩΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΜΑ. ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΗ Η ΟΣΦΡΗΣΗ ΤΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ DNA ΤΟΥΣ ΑΥΤΟ. ΔΛΔ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΚΟΥΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΑΛΑΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΑΛΑΗ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΖΕΣΤΟΥ ΝΤΟΡΟΥ(ΜΑΛΑΗΣ ΦΡΕΣΚΑΣ ΔΛΔ ΠΡΩΙΝΗΣ) ΚΑΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΟΥΝ ΚΑΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΚΡΥΟ ΝΤΟΡΟ(ΜΑΛΑΕΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΕΣ).ΠΙΑΣΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΄΄ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ΄΄ ΤΟΥ ΜΑΝΟΥΣΟΥ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ. ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΤΕ ΛΙΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ. ΑΝ ΕΠΡΟΣΕΞΕΤΕ Η ΣΚΥΛΑ ΣΤΟ DVD ΕΝ ΑΡΓΗ ΟΠΟΤΕ ΣΙΟΥΡΑ ΘΕΛΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΛΑΟ . ΕΠΙΣΗΣ ΕΝ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΑΛΕ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΟΝΟ ΔΙΟΤΙ ΚΑΜΝΕΙ ΤΑ ΟΥΛΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΑΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΝ ΚΑΙ ΛΙΟ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟΣ............ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ .
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”