Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Απάντηση
sotiris NIKOLAOU

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

φιλε πριν 11 χρονια έφερα εγώ ιχνηλατεί από εξωτερικό
άρα γνώριζα τους ιχνηλάτες για το ερώτημα σου είναι πάντα όλα σχετικά παίζει ρολο και ο τρόπος που κυνηγά μια παρέα όλοι η σκυλί με την ανάλογη εκπαίδευση θα ξετρυπώσου λαγούς το θέμα είναι ο κυνηγός να μπορεί να κατανόηση το σκυλί του πριν το ξετρύπωμα για να είναι έτοιμος να βαρέσει εγώ κυνηγώ μονο με ιχνηλάτες λόγο συμπαθειας σε αυτές τες φίλες όμως έχω φίλο που έχει σπανιόλο που και αυτός είναι πολύ καλός στο ξετρύπωμα λαγού γιατί κάποτε πάμε και μαζί κυνήγι και δεν θεωρώ ότι το σκυλί αυτό υστερεί είναι θέμα εκπαίδευσης
ο αντρικός που την περιστερώνα έχει 6 σκυλιά φέρμας τρέχουν πιο προστά από τα δικά μου που είναι ιχνηλάτες άκου το γάβγισμα και βλέπει τον λαγό στο vouzou τι να τον κάνω αν δεν είναι σε πεδίο βολής
δεν ταΐζω τα σκυλιά για να παίξουν όλοι οι άλλοι
οι ιχνηλάτες τον περισσοτερων στην κύπρο "προβουρουνε" για μένα δεν έχει να κάνει με την ράτσα αλλα με την κακή εκπαίδευση
φιλικά
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από 'petros' »

Καπου παρεξηγησατε και μειωσατε τους ιχνηλατες με τα σκυλια φερμας.
Σιγουρα η καθε φυλη εχει και τα πλεονεκτηματα της αλλα και τα μειωνεκτηματα της.
Παλια οι πληστοι κυνηγοι κυνηγουσαν απο ολα με προτεραιοτητα τη περδικα.
Οπως ξερουμε κρατουσαν παγανια και κινουνταν με παρεα η μονοι τους σε ευθεια καθετα στο βουνο και παραλληλα μεταξυ τους.Ηταν και ειναι ο πιο κλασικος τροπος κυνηγιου της περδικας.
Εαν η παρεα εβρισκε περδικια και τα εβαζε μπροστα δεν σκεφτονταν τιποτα αλλο παρα μονο να κοψουν τα περδικια και αναλογος ψηλωναν η χαμηλωναν στη πορεια.
Εαν ο σκυλος τους ητε καθαροαιμος ητε ημιαιμος κυριος μπρακ και ποιντερ και διασταυρωμενα μεταξυ τους επιαναν μαλαη στη πορεια τις περισοτερες φορες τους αγνοουσαμε η αν παρεκλιναν της πορειας μας παλι φωνη να ερτει πισω τζαι καμια ροτσα μεσα μεσα (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) και του βαζαμε τη φωνη να προχωρησει γιατι θα χαναμε τις περδικες(θα εφκεναν τη μουτη)
Τα σκυλια χωρις να αμφισβητα κανενας εκαναν και τις 2 δουλειες καλα αλλα δεν τα αφηναμε να δουλεψουν σωστα και το λαο.
Εαν τωρα βρισκαμε και λαο στη πορεια μας ηταν ναι καθαρα τυχη τις περισσοτερες φορες.
Οταν με το καλο εμφανιστηκαν και οι ιχνηλατες οχι πως δεν υπηρχαν απλα εκαναν αισθητη τη παρουσια τους στο κυνηγι λογο του οτι η περδικα μειωθηκε αρκετα στα βουνα μας επειδη κυνηγουσαν μονο λαγο με αυτα φανηκε οτι μονο με ιχνηλατες παιζεις λαγους.
Αμα κυνηγας μονο λαγο τι θα παιζεις περτικους?.
Με προσωπικες εμπειριες οταν βουρουσαμε τους περτικους εφκαλαν τα ποδκια μου νερο εκοφκαμε χιλιομετρα και χιλιομετρα σε βουνα που τα βλεπω σημερα και λεω ''τι πελαρα ειχαμε και ερκουμασταν δαμεσα''πηγαινα σπιτι η ωρα 4 μπανιο και εφυρνουμουν του υπνου
Τωρα μονο λαο σιγα σιγα (καβαλα) οπου πανε τα σκυλια αργα και σταθερα πινω το τσιαρο μου και ειμαι πναστος ολη μερα.
Τι να κανουμε βαρεθηκα να σκοτωνομαι στα βουνα γιατι δεν περπατουσαμε πηγαιναμε σχεδον τροχαδι.
Συμπερασμα κατα την αποψη μου?? ΟΥΛΑ ΕΝ ΠΕΛΑΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΕΡΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΠΑΙΖΕΙΣ ΛΑΟΥΣ απλα εξαρτατε πως θελεις εσυ να κυνηγας και πια ρατσα συμπληρωνει τις απαιτησεις σου και τον τροπο που κυνηγας.
Αλλος ερεθιζετε οταν ακουει τον ιχνηλατη να κλαιει στη μαλαη αλλος οταν βλεπει το σκυλο φερμας να ειναι κοκαλο στη φερμα τι να κανουμε ο καθενας με τα βιτσια του
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 'petros' την 11 Οκτ 2012, 09:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από 'petros' »

virtualgreek έγραψε:
Ίσως κάποια μέρα πάω κυνήγι με κάποιο συνάδελφο που κυνηγά αποκλειστικά με ιχνηλάτες της Α ή Β φυλής και πάρω μία πρώτη γεύση και να έχω μέτρο σύγκρισης.

Σ. Μακρής
Κοπιασε ;)
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από virtualgreek »

'petros' έγραψε:
virtualgreek έγραψε:
Ίσως κάποια μέρα πάω κυνήγι με κάποιο συνάδελφο που κυνηγά αποκλειστικά με ιχνηλάτες της Α ή Β φυλής και πάρω μία πρώτη γεύση και να έχω μέτρο σύγκρισης.

Σ. Μακρής
Κοπιασε ;)
Να κανονίσουμε μέσα στον Δεκέμβριο όταν ηρεμήσουν αρκετά τα πράγματα.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω θα ελεγα οτι ειναι και αυτο μερος της παγκοσμιοποιησης. Οτι υπαρχει στο εξωτερικο θα ερθει και στην Κυπρο.
Ετσι εγινε και με τους ιχνηλατες. Ηταν φυσικο να ερθουν οι ιχνηλατες στην Κυπρο. Και καποιος που θελει ο σκυλος του να εχει πιο πολλες πιθανοτητες στο να κυνηγα λαγο θα διαλεξει ιχνηλατη. Τωρα αν προτιμα τους φερμας ειναι γουστα.

Οπως θελει κυνηγα ο καθε ενας.

Εχει κυνηγο που με φερμας πεζει 15-20 λαους και εχει και με ιχνηλατες που παλε πεζει τους ιδιους οπως εχει που εχει ημιαιμους με τις ιδιες επιτυχιες.

Δεν ειναι ενα στανταρτ πραμα και θα πουμε εσυ κυνηγας με ιχνηλατη και θα πεξεις παραπανω λαους που καποιον που εχει φερμας. Εχει πολλα αλλα που επηρεαζουν.

Επισης υπαρχει και ο κυνηγος πχ Admin...που του αρεσκει η ιχνηλασια και να καρπωνεται 4 λαγους το χρονο για παραδειγμα αλλα με κανονικη ιχνηλασια να ειναι πιο ικανοποιημενος απο το να πιασει 10 λαους που θα σηκωνουνται μονοι τους ή θα τους λαωνουν 5 σκυλοι. Αλλος κυνηγος μπορει να μεν τον κανουν οι 4 λαοι τζιαι να προτιμα παραπανω ανεξαρτητως τροπου καρπωσης.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ
Στις μερες μας υπαρχει και η εξιδεικευση. Λαγοκυνηγος, Περδικοκυνηγος, Φασσαρης, Φραγκολινάς, Μπεκατσας, Τζιηκλαρης ακομα και Τρασιηλαρης. Αυτοι σε πολυ μεγαλο ποσοστο κυνηγουν το θηραμα τους και καποτε οτι εβρουν.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
sotiris NIKOLAOU

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

εγώ λέω είναι θέμα τρόπου κυνηγιού εγώ πάω με 7 σκυλιά 3 άτομα και τα 7 σκυλιά είναι δικά μου πάω έχω ο αδελφός μου και ο ξάδελφος μου και αν τύχη κανένας παρέας κυνηγάμε αποκλειστικά τον λαγό αλλα αν σηκωθεί και πέρτικος parton κάτω η "φρακολινα" έχω ιχνηλάτες και όμως δουλεύου πάντα σε πεδίο βολής πάνε έει που περνού τα ίχνη σταματάτε γηριαού μας κοιτάνε πλησιάζουμε και αρχίζου το τρελό ψάξιμο και βγαίνει ο lagos σε πολύ κοντινή απόσταση σχεδόν πάντα έχτος αν έχει προσηκωθεί για εμενα αυτός είναι ο σωστός ιχνηλάτης άθυμε ρότα τον φυτό να σου pi για τον λέω τον σκύλο μου που τώρα είναι 11 χρόνον ρότα τον ουλή θέλουν σκύλο που τα αίματα του
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Savvas »

andreasana210326 έγραψε:
Savvas έγραψε:Φίλε Ανδρέα με τες δύο προηγούμενες σου αναρτήσεις είπα μέσα μου "Μπράβο του", γιατί νόμιζα ότι απλώς ήθελες να "ανακατώνεις" τα πράματα, πράγμα που δεν έκαμες.

Με την τελευταία όμως μου τα χαλάς λίγο. Επιμένεις σε μία ερώτηση που δεν έχει απάντηση.

Το κυνήγι του λαγού εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες και έχει πάρα πολλές ιδιαιτερότητες, ειδικά στην Κύπρο.

Αλλά, έτσι φιλικά για να σου φύγει η αγωνία της απάντησης, εγώ θα σου πώ και προσπάθα να με πείσεις το αντίθετο.

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.

Ατε να σε δω τωρά :)

ΦΙΛΕ ΣΑΒΒΑ
ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑ8Ω ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙ8ΕΤΟ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ Ο ΚΑ8ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ. ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. :)

;)
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από virtualgreek »

Ρε παιδιά...

μην με παρεξηγήσετε.. αλλά οι πλείστοι είσαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΙ.

Πριν κάνετε κλικ στο κουμπάκι που ονομάζεται "Υποβολή" ρίξτε μια ματιά σε αυτά που έχετε γράψει και διορθώστε τα.

Σίγουρα δικαιολογούνται μερικά λάθη δεξιά αριστερά. Αλλά όχι και τόσα πολλά.

Το φόρουμ το διαβάζουν πάρα πολλά άτομα ακόμη και από Ελλάδα. Φανταστείτε τι γνώμη σχηματίζουν για το επίπεδο παιδείας μας.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
dimitris savva

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από dimitris savva »

Φίλε μου για να μην ανχωνεσε αδικα και εν κριμα μεινε με τους σκύλους φέρμας γιατί οι ιχνηλατες δεν κάνουν για τον λαγό :lol:
Τούτοι που ανακαληψαν τους ιχνιλάτες εν είχαν ιδέα που κυνήγι μονο εμείς οι Κυπραίοι είμαστε οι καλύτεροι στις διασταυρωσεις και ποιοι κάνουν για λαγό και ποιοι όχι.
Παράδειγμα το dvd του hunt and shoot αντι να ανοιξουν τα μαθκια τους να δουν και να μαθουν κάτι που ένα ανθρωπο που έχει χρόνια που ασχολειτε με ιχνηλατες , αμφισβητουν το . Τι να πω????
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από virtualgreek »

english setter έγραψε:κύριε σάββα εν λίγο το κακό τούτο ,σίγουρα η ορθογραφία πρέπει να είναι σωστή αλλα από την άλλη όταν γράψει κάποιος δεν είναι για διαγώνισμα . :D :D τουλάχιστον η γραφή ειναι με ελληνικούς χαρακτήρες
φαντάσου να μην υπήρχε και ο κανονισμός για τα greekglish τι μπουρδέλο θα ήταν όπως κάποιο άλλο κυπριακό φόρουμ πιο παλιά που έχει κλείσει
Δεν διαφωνώ ότι "Εν λίγο το κακό τούτο" αλλά διώχνουμε μακρυά πιθανά μέλη που μπορούν να προσφέρουν.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”