Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ....

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΔΗΛ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ?????? ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΝΗΓΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΜΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΗΣ ΚΑΡΠΩΣΗΣ. ΠΕΡΤΙΚΟ 8Α ΚΤΥΠΗΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΜΑΛΑΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ. ΚΑΙ ΜΗΝ Μ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ Κ ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΚΥΛΛΟ ΓΤ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΛΥΚΟΣΚΥΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΛΑΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ. ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΕΜΩΣΕ Η ΚΥΠΡΟΣ. ΕΙΧΑ GERMAN POINTER, LAMBRATOR, KAI MIA ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΗ ENGLISH POINTER ME LAMBRATOR, ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗ ΖΩΗ. ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΖΑΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ.....ΠΟΥ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΤΗ ΜΑΛΑΗ ΤΗ ΠΡΩΙΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤΕΛΙΩΝΑΝ Ο 8ΕΟΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΚΑΤΩ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 300-400 ΜΕΤΡΩΝ. ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑΜΕ 2-3 ΒΟΥΝΑ ΜΕΓΑΛΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΑΓΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ. ΑΥΤΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?????????? ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΛΟΣ ΦΕΡΜΑΣ ΝΑ ΙΧΝΗΛΑΤΙΣΕΙ ΔΗΛ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΞΕΡΕΙ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΤΑ ΧΑΜΕ Κ ΔΕΝ ΠΑΤΑ ΜΕ ΤΑ 3 ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑΚΙΑΤΟΥ....ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΥΤΤΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΠΕΝΤΑΔΑΚΤΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ....ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΥΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΛΑΓΟ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑ ΣΕ 4 ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΟΣ ΣΕ ΜΕΓΕ8ΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ? Ο ΣΚΥΛΛΟΣ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΝΝΑ ΦΚΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΠΤ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ SITE ΓΙΑ ΤΗ ΕΞΑΙΡΕΤΗ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΙΑ. 8Α ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ (ΚΑΒΑΛΑ) ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΜΟΥ ΚΑΜΝΟΥΝ. ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΡ8ΟΥΝ ΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΠΩΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΔΗΛ? ΠΩΣ ΚΤΥΠΟΥΣΑΝ ΛΑΓΟΥΣ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΣΤΗ ΤΥΧΗ.... ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ. ΕΙΧΕ Κ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΛΗ ΛΑ8ΡΟΘΗΡΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ.....ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟΥΑ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΤ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΚΥΝΗΓΑΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ ΠΟΣΤΟ ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΦΟΥΝΙΣΜΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΛΙΩΝ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΣΕ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.....ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΩ ΞΑΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ....ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ Ή ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από virtualgreek »

andreasana210326 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ....

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΔΗΛ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ?????? ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΝΗΓΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΜΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΗΣ ΚΑΡΠΩΣΗΣ. ΠΕΡΤΙΚΟ 8Α ΚΤΥΠΗΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΜΑΛΑΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ. ΚΑΙ ΜΗΝ Μ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ Κ ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΚΥΛΛΟ ΓΤ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΛΥΚΟΣΚΥΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΛΑΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ. ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΕΜΩΣΕ Η ΚΥΠΡΟΣ. ΕΙΧΑ GERMAN POINTER, LAMBRATOR, KAI MIA ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΗ ENGLISH POINTER ME LAMBRATOR, ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗ ΖΩΗ. ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΖΑΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ.....ΠΟΥ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΤΗ ΜΑΛΑΗ ΤΗ ΠΡΩΙΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤΕΛΙΩΝΑΝ Ο 8ΕΟΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΚΑΤΩ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 300-400 ΜΕΤΡΩΝ. ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑΜΕ 2-3 ΒΟΥΝΑ ΜΕΓΑΛΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΑΓΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ. ΑΥΤΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?????????? ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΛΟΣ ΦΕΡΜΑΣ ΝΑ ΙΧΝΗΛΑΤΙΣΕΙ ΔΗΛ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΞΕΡΕΙ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΤΑ ΧΑΜΕ Κ ΔΕΝ ΠΑΤΑ ΜΕ ΤΑ 3 ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑΚΙΑΤΟΥ....ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΥΤΤΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΠΕΝΤΑΔΑΚΤΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ....ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΥΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΛΑΓΟ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑ ΣΕ 4 ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΟΣ ΣΕ ΜΕΓΕ8ΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ? Ο ΣΚΥΛΛΟΣ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΝΝΑ ΦΚΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΠΤ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ SITE ΓΙΑ ΤΗ ΕΞΑΙΡΕΤΗ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΙΑ. 8Α ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ (ΚΑΒΑΛΑ) ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΜΟΥ ΚΑΜΝΟΥΝ. ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΡ8ΟΥΝ ΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΠΩΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΔΗΛ? ΠΩΣ ΚΤΥΠΟΥΣΑΝ ΛΑΓΟΥΣ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΣΤΗ ΤΥΧΗ.... ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ. ΕΙΧΕ Κ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΛΗ ΛΑ8ΡΟΘΗΡΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ.....ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟΥΑ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΤ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΚΥΝΗΓΑΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ ΠΟΣΤΟ ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΦΟΥΝΙΣΜΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΛΙΩΝ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΣΕ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.....ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΩ ΞΑΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ....ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ Ή ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Φίλε Antreasana,
μην το παίρνεις προσωπικά η πατριωτικά το θέμα.

Και εγώ κυνηγώ αποκλειστικά με Κουρτσχααρ και σε καταλαμβαίνω απόλυτα. Και είναι πολύ δύσκολο στην ηλικία που είμαι να αλλάξω τρόπο κυνηγιού και ράτσα σκύλου.

Εντούτις όμως σέβομαι τις επιλογές των άλλων συναδέλφων και προσπαθώ να δεκτώ και να καλοσορίσω τις διαφορές των σκυλιών μας και στον τρόπο κυνηγιού μας, σε βαθμό που να μπορέσω να μάθω 2 πράγματα παραπάνω.

Ίσως κάποια μέρα πάω κυνήγι με κάποιο συνάδελφο που κυνηγά αποκλειστικά με ιχνηλάτες της Α ή Β φυλής και πάρω μία πρώτη γεύση και να έχω μέτρο σύγκρισης.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από HUNTER »

andreasana210326 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ....

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΔΗΛ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ?????? ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΝΗΓΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΜΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΗΣ ΚΑΡΠΩΣΗΣ. ΠΕΡΤΙΚΟ 8Α ΚΤΥΠΗΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΜΑΛΑΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ. ΚΑΙ ΜΗΝ Μ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ Κ ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΚΥΛΛΟ ΓΤ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΛΥΚΟΣΚΥΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΛΑΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ. ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΕΜΩΣΕ Η ΚΥΠΡΟΣ. ΕΙΧΑ GERMAN POINTER, LAMBRATOR, KAI MIA ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΗ ENGLISH POINTER ME LAMBRATOR, ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗ ΖΩΗ. ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΖΑΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ.....ΠΟΥ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΤΗ ΜΑΛΑΗ ΤΗ ΠΡΩΙΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤΕΛΙΩΝΑΝ Ο 8ΕΟΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΚΑΤΩ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 300-400 ΜΕΤΡΩΝ. ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑΜΕ 2-3 ΒΟΥΝΑ ΜΕΓΑΛΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΑΓΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ. ΑΥΤΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?????????? ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΛΟΣ ΦΕΡΜΑΣ ΝΑ ΙΧΝΗΛΑΤΙΣΕΙ ΔΗΛ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΞΕΡΕΙ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΤΑ ΧΑΜΕ Κ ΔΕΝ ΠΑΤΑ ΜΕ ΤΑ 3 ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑΚΙΑΤΟΥ....ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΥΤΤΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΠΕΝΤΑΔΑΚΤΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ....ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΥΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΛΑΓΟ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑ ΣΕ 4 ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΟΣ ΣΕ ΜΕΓΕ8ΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ? Ο ΣΚΥΛΛΟΣ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΝΝΑ ΦΚΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΠΤ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ SITE ΓΙΑ ΤΗ ΕΞΑΙΡΕΤΗ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΙΑ. 8Α ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ (ΚΑΒΑΛΑ) ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΜΟΥ ΚΑΜΝΟΥΝ. ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΡ8ΟΥΝ ΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΠΩΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΔΗΛ? ΠΩΣ ΚΤΥΠΟΥΣΑΝ ΛΑΓΟΥΣ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΣΤΗ ΤΥΧΗ.... ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ. ΕΙΧΕ Κ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΛΗ ΛΑ8ΡΟΘΗΡΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ.....ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟΥΑ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΤ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΚΥΝΗΓΑΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ ΠΟΣΤΟ ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΦΟΥΝΙΣΜΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΛΙΩΝ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΣΕ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.....ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΩ ΞΑΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ....ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ Ή ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ρε φιλε με ουλλο το σεβασμο,
τι θελεις να ακουσεις? οτι νε οι ηχνηλατες δεν καμνουν για την κυπρο? οτι οι σκυλλοι τη φερμας εν καλυτερροι που τους ηχνηλατες στο λαγο?
και οι δυο εγιναν με καπιοα προτυπα και για το κυνιγι το συγγεκριμενο. π.χ φτεροτο, τριχοτο.
ναι υπαρχουν εκσαιρεσις δεν αντιλεο. τηρουν ομος τα προτυπα της φυλης?
να σου καμω τσε εγω μιαν ερωτηση, πια σκυλλια θα εχουν καλυτερο αποτελεσμα στο φτεροτο? ηχνηλατες η φερμας?
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Ή ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΡΑΤΣΑ. Ο ΚΑΘΕ ΚΥΝΗΓΟΣ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ 8ΕΛΕΙ...ΑΠΛΑ Η8ΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ....Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από andreasana210326 »

HUNTER έγραψε:
andreasana210326 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ....

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΔΗΛ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ?????? ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΝΗΓΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΜΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΗΣ ΚΑΡΠΩΣΗΣ. ΠΕΡΤΙΚΟ 8Α ΚΤΥΠΗΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΜΑΛΑΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ. ΚΑΙ ΜΗΝ Μ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ Κ ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΚΥΛΛΟ ΓΤ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΛΥΚΟΣΚΥΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΛΑΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ. ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΕΜΩΣΕ Η ΚΥΠΡΟΣ. ΕΙΧΑ GERMAN POINTER, LAMBRATOR, KAI MIA ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΗ ENGLISH POINTER ME LAMBRATOR, ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗ ΖΩΗ. ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΖΑΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ.....ΠΟΥ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΤΗ ΜΑΛΑΗ ΤΗ ΠΡΩΙΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤΕΛΙΩΝΑΝ Ο 8ΕΟΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΚΑΤΩ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 300-400 ΜΕΤΡΩΝ. ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑΜΕ 2-3 ΒΟΥΝΑ ΜΕΓΑΛΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΑΓΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ. ΑΥΤΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?????????? ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΛΟΣ ΦΕΡΜΑΣ ΝΑ ΙΧΝΗΛΑΤΙΣΕΙ ΔΗΛ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΞΕΡΕΙ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΤΑ ΧΑΜΕ Κ ΔΕΝ ΠΑΤΑ ΜΕ ΤΑ 3 ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑΚΙΑΤΟΥ....ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΥΤΤΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΠΕΝΤΑΔΑΚΤΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ....ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΥΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΛΑΓΟ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑ ΣΕ 4 ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΟΣ ΣΕ ΜΕΓΕ8ΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ? Ο ΣΚΥΛΛΟΣ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΝΝΑ ΦΚΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΠΤ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ SITE ΓΙΑ ΤΗ ΕΞΑΙΡΕΤΗ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΙΑ. 8Α ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ (ΚΑΒΑΛΑ) ΤΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΜΟΥ ΚΑΜΝΟΥΝ. ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΡ8ΟΥΝ ΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΠΩΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΔΗΛ? ΠΩΣ ΚΤΥΠΟΥΣΑΝ ΛΑΓΟΥΣ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΣΤΗ ΤΥΧΗ.... ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ. ΕΙΧΕ Κ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΛΗ ΛΑ8ΡΟΘΗΡΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ.....ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟΥΑ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΤ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΚΥΝΗΓΑΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ ΠΟΣΤΟ ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΦΟΥΝΙΣΜΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΛΙΩΝ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΣΕ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.....ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΩ ΞΑΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΣΚΥΛΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ....ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ Ή ΣΚΥΛΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ρε φιλε με ουλλο το σεβασμο,
τι θελεις να ακουσεις? οτι νε οι ηχνηλατες δεν καμνουν για την κυπρο? οτι οι σκυλλοι τη φερμας εν καλυτερροι που τους ηχνηλατες στο λαγο?
και οι δυο εγιναν με καπιοα προτυπα και για το κυνιγι το συγγεκριμενο. π.χ φτεροτο, τριχοτο.
ναι υπαρχουν εκσαιρεσις δεν αντιλεο. τηρουν ομος τα προτυπα της φυλης?
να σου καμω τσε εγω μιαν ερωτηση, πια σκυλλια θα εχουν καλυτερο αποτελεσμα στο φτεροτο? ηχνηλατες η φερμας?

ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΦΤΕΡΩΤΟ....ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΣ ΦΕΡΜΑΣ ΦΙΛΕ.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από admin »

Φίλε πάλι νομίζω έχεις κάποια κενά στο μυαλό σου περί του θέματος. Η ερώτηση που σου έκανα και πρίν ήταν ξεκάθαρη. Εσύ διαλέγεις σκύλο με γνώμονα πόσους λαούς ενα πάρεις σπίτι? με γνώμονα εάν φερμάρει? με γνώμονα εάν καταδιώκει? με γνώμονα εάν τσιλά? με γνώμονα εάν είναι υπάκουως? με γνώμονα εάν είνΑι κοντά σου που κυνηγά, με γνώμονα εάν σε ευχαριστεί ο τρόπος που κυνηγά?. Επειδή ο Κυπράιος ως ο πιο έξυπνος λαός του κόσμου, ήθελε να εφεύρει τον σούπερ σκύλο εδιασταύρωνε λουκάνικο με ποιντερ για να ιχνηλατεί και να φερμάρει . Με αποτελεσμα να γεμίσει ο τόπος μπάσταρδους οι οποίοι δέν ξέρουμε τι χαρακτησιστηκά θα έχουν το παίζουμε στην τύχη και οι περισσότεροι είτε βρίσκονται εγκαταλελημένοι είτε βρίσκουν φρικτό θάνατο. Η κάθε φυλή έχει κάποια απο αυτά τα χαρακτηριστικά και εάν εκπαιδευτεί σωστά καταλήγει στο αποτέλαισμα. Δέν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σου. ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΊ απόβαλε τούτο το πράγμα απο το μυαλό σου. Να σου δώσω και ένα παράδειγμα να καταλάβεις τι εννοώ . Παλιά έβλεπα σκύλους φέρμας ιδιαίτερα English pointer ανοιχτής έρευνας και έλεγα ότι δέν μου αρέσουν αυτοί οι σκύλοι ανοίγουν πολυ κ.τ.λ κ.τλ δέν κάνουν για την Κύπρο αν μου εχάριζες ένα ήταν να τον χαρίσω παρακάτω. όταν πήγα να κυνηγίσω Ελλάδα σε αχανεις΄ εκτάσεις κατάλαβα ότι εάν δέν έχεις σκύλο ανοιχτής έρευνας δέν έχεις υπόθεση. Περπατούσα στον χωματόδρομο και ο σκύλος ερευνούσε 200 μέτρα αριστερά μου και 200 δεξιά μου εντόπιζε φέρμαρε σταθερά ακούγαμε το μπίμπερ και πηγαίναμε να πυροβολήσουμε το θήραμα. Στην Κύπρο είδα πάλι English pointer εκπαιδευμένο στην Κύπρο να κάνει διασταυρωμένη έρευνα 50 μέτρα δεξιά -αριστερά με σταθερή φέρμα και απο όπου περνά να καθαρίζει τα πάντα. Απο τότε άλλαξε η άποψη μου για τα English. Αλλά αν με ρωτήσεις εν θα σου πώ ότι ο καλύτερος σκύλος φέρμας είναι ο English ΘΑ ΣΟΥ ΠΏ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΣΩΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ENGLISH ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΦΕΡΜΑ.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Anthimos »

Κυνηγω με σκυλια φερμας φανατικα. Θεωρω τον εαυτο μου κυνηγο "μεικτου" δηλαδη κυνηγω κυριως πέρδικα, φραγκολίνα, μπεκάτσα και κτυπω και λιγους λαγους φερμαριστους καθε χρονο.

Αν και το κυνηγι με ιχνηλάτες παλια το εβλεπα με καχυποψια, βλέποντας τα DVD του HUNT & SHOOT κατάλαβα ότι οταν γινετε ορθολογιστικα και με γνωσεις εχει μια γοητεια μοναδικη και σεβομαι αυτο τον τρόπο κυνηγιου!!!

Δεν ξέρω αν κάποτε θ ασχοληθω μ αυτο μιας και οι σκοπευτικες προκλησεις και το αθλητικο κομματι του να " βουρας περτικους" προς το παρόν με εξιτάρουν πιο πολυ απο το να ψάχνω λαγο!!!

Ο καθένας κυνηγα με τον τροπο που τον εκφραζει και θα επρεπε να ειναι απόλυτα σεβαστο , σκεφτειτε οτι στην ελλαδα που κυνηγουν απο ανεκαθεν τον λαγο με ιχνηλατες , απο οτι διαβαζω σε ελληνικα φορουμ και περιοδικα οι κατοχοι ιχνηλατων κατηγορουν αυτους που έχουν φερμας , επειδη λένε οτι ειναι πιο απλο και πιο ευκολο για ενα σκυλι φέρμας να βρει τον λαγο και το κυνηγι του λαγου καβαλα σε σκυλια φερμας δεν εχει την γοητεια της διωξης !!! ΓΟΥΣΤΑ!!!

Μακαρι να σεβομαστε το θηραμα και τους συναδερφους και τα βουνα εν πολλα για να καμουμε το κεφι μας!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.....ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ ΤΗ ΕΧΕΙ Ο ΚΑ8Ε ΚΥΝΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΓΩ Ε8ΕΣΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ. ΑΠΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΠΟΨΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ Ε8ΕΣΑ, ΣΕ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΛΑΣΙΑ ΓΤ ΑΜΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΧΗΡΗΜΑΤΟΛΟΓΟΥΜΕ ΔΕΝ 8Α ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Savvas »

Φίλε Ανδρέα με τες δύο προηγούμενες σου αναρτήσεις είπα μέσα μου "Μπράβο του", γιατί νόμιζα ότι απλώς ήθελες να "ανακατώνεις" τα πράματα, πράγμα που δεν έκαμες.

Με την τελευταία όμως μου τα χαλάς λίγο. Επιμένεις σε μία ερώτηση που δεν έχει απάντηση.

Το κυνήγι του λαγού εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες και έχει πάρα πολλές ιδιαιτερότητες, ειδικά στην Κύπρο.

Αλλά, έτσι φιλικά για να σου φύγει η αγωνία της απάντησης, εγώ θα σου πώ και προσπάθα να με πείσεις το αντίθετο.

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.

Ατε να σε δω τωρά :)
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Ιχνηλασία- Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Savvas έγραψε:Φίλε Ανδρέα με τες δύο προηγούμενες σου αναρτήσεις είπα μέσα μου "Μπράβο του", γιατί νόμιζα ότι απλώς ήθελες να "ανακατώνεις" τα πράματα, πράγμα που δεν έκαμες.

Με την τελευταία όμως μου τα χαλάς λίγο. Επιμένεις σε μία ερώτηση που δεν έχει απάντηση.

Το κυνήγι του λαγού εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες και έχει πάρα πολλές ιδιαιτερότητες, ειδικά στην Κύπρο.

Αλλά, έτσι φιλικά για να σου φύγει η αγωνία της απάντησης, εγώ θα σου πώ και προσπάθα να με πείσεις το αντίθετο.

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.

Ατε να σε δω τωρά :)

ΦΙΛΕ ΣΑΒΒΑ
ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑ8Ω ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙ8ΕΤΟ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ Ο ΚΑ8ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ. ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”