ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Απάντηση
JiniosEmba
Full Member
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 28 Σεπ 2010, 19:18

ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Δημοσίευση από JiniosEmba »

φιλοι μου,,,σε λιγες μερες εννα μου δοκουν ενα σσιηλλουη μπρακ με γιουρα,,,μπορει καποιος να μου πει τα σταδια για να μαθω το σκυλο για λαγο,,το σκυλι ειναι περιπου 3 εβδομαδων,,,εννα παο την αλλη εφτομαδα να το πιασω :)
sotiris!129

Re: ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου πιενε πιαε 2-3 DVD... να ποσκολιεσε θεμας, το σκυλλι εν μικρο εν γλιορα ακομα για οτι διποτε
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Δημοσίευση από HUNTER »

ΠΡΟΤΑ ΜΑΤΗΕ ΤΟΥ ΥΠΑΚΟΙ ΤΣΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΛΛΑ ΕΝ ΝΑ ΕΡΤΟΘΝ ΠΟΥ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ. ΟΠΟΣ ΙΠΕΝ ΤΣΕ Ο ΠΑΡΕΑΣ Ο ΣΟΤΗΡΗΣ ΠΙΑΣΕ 2 3 DVD. ΑΝΕΩΑ ΠΑΝΟ ΣΤΟ INTERNET ΔΙΑΩΑΣΕ ΓΙΑ ΤΟΘΤΕΣ ΤΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ΤΣΕ ΜΑΘΕ ΟΣΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΗΣ. ΕΣΗΙΣ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΙΝΕΣ ΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΗΙΣ ΝΑ ΤΣΙΝΙΑ. ΠΡΟΤΑ ΜΑΤΗΕ ΕΣΥ ΤΣΕ ΜΕΤΑ ΜΑΤΗΕΝΙΣ ΤΟΥ ΣΗΙΛΛΟΥ.
sotiris!129

Re: ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Δημοσίευση από sotiris!129 »

μετα την ιπακοη
πιανις ανα ποδι του λαου και χονιστου το
μετα κανενα κουνελλι
μετα σε κανενα τελιασμενο με λαους
μετα εξω στην πραγματικοτιτα με κανενα τελιομενω σκυλλο γγια να δειι να μαθει
εχει πολλα σταδια εν και ειμαι και ο καταλιλος για να σ τα πω τουτα επιδη εν και εκπεδευσα σκυλους
μονο τον δικο μου και με συνβουλες απο αλλους και εγω ξεκεινισα
τα παραπανω θα σου βγενουν στην πορια...αν εξεχασα τιποτε συνπλιρονουν οι ιπολιποι που σιουρα θα ξερουν 5-6 πραματα παραπανω μου
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

συμφωνω πρωτα απ όλα η υπακοη και η καλη σχεση που θα εχεις με το σκυλο.

Μετα ομως αφου θελεις τον να ναι του λαγου.. κατα τη γνωμη μου πεζει ρολο το ξεκινημα αλλα και να το εχει και ο σκυλος, για το λαο θελει πολλυ παθος και μανια. Τζιαι γω προσπαθουσα να καμω σκυλλο του λαου και ακομα προσπαθω... Στο ξεκινημα θελει πολλυ προσοχη! πρεπει να λιγκρεψει πολλα πανω στο λαο να αποκτησει μανια! ισως να μεινει σε ενα χωρο με λαγους οταν θα ξεκινα και να ερχεται σε επαφη με το θηραμα καθημερινα. Αλλα να φκαινει και ταυτοχρονα εξω. Πρεπει και συ να εχεις πολλη επιμονη και υπομονη για να χεις επιτυχια για να καμεις ενα καλο σκυλο του λαου.

εγω νομιζω στις μερεσ μας οταν ξεκινας απο το μηδεν και δεν εχεις καθολου αλλους πιο μεγαλουσ σκυλους (αριστους) ειναι πολυ δυσκολο. μιλουμε για να εχεις καλα αποτελεσματα στο λαγο. Τωρα αν θα βρισκει 2-3 λαους τη χρονια και να λαωνεσαι ολοκληρο το χρονο να τον εκπαιδευκεις...δεν ξερω αν αξιζει. Εγω ειμαι πολλα προβληματισμενος πανω σε τουτο το θεμα.

η Συμβουλη μου πολλη υπομονη!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Δημοσίευση από NIKOLAS »

JiniosEmba έγραψε:φιλοι μου,,,σε λιγες μερες εννα μου δοκουν ενα σσιηλλουη μπρακ με γιουρα,,,μπορει καποιος να μου πει τα σταδια για να μαθω το σκυλο για λαγο,,το σκυλι ειναι περιπου 3 εβδομαδων,,,εννα παο την αλλη εφτομαδα να το πιασω :)
φιλε μου καλη επιτιχια με το νεο σου σκυλακι,καμε το να μεν φοατε ναθρωπους ,ντουφεκιες και λιπα και να γινει ενα ξευτερι στο να φκαλλει τους λαους! αμαν σου πεσει μερακκιν και εχεις χρονο ολα μπορουν να γινουν!
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Δημοσίευση από lagomania »

Ακουω πολλους να λενε οτι για να μαθουν το σκυλο να κυνηγα λαγο τον παιρνουν νυχτα και οπου βρουν λαγο αμολανε το σκυλια και δουλευει φρεσκα μαλαη και μετα βγαζει το λαγο ολα αυτα νυχτα. Η ερωτηση μου επιτρεπετε αυτο το πραγμα? :twisted:
axerkwtis

Re: ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Δημοσίευση από axerkwtis »

εν να ηθελα τισ γνωσεις σας και καποιες πληροφοριες σχετικα με ενα θεμα που εχουμε προβλημα..η παρεα που κυνηγουμε εχει σκυλλους φερμας..εν διασταυρωσεις επανιελ μπακ κ γερμανικου ποιντερ..ο ενας ο σκυλλος περιπου 2 ετων κατι επαθε και επελλανε..φεφκει πολλα μακρυα και δεν εννοω πελλαριζει..εχει πολλα γριορη μαλαη που ενω οι αλλοι εν μπροστα μας και κρατουν την μαλαη κεινος εν πας την μουττη του βουνου και φκαλει τον μονος του..το γεγονος πως εν πολλα καλος εν μας αφηνει πολλα περιθωρια και σκεφτομαστε λυση..αμαν εν μονος του τζινια μια χαρα αμαν εχει αλλους χανεις τον..εσκεφτηκαμε να τ βαλουμε κολανουι με ρευμα αλλα φοουμαστε να μεν χαλασει η δουλεια που καμνει..
το γεγονος τουτο ξεκινησε οταν επηραμε τον σκυλλο σε ενα ξενοδοχειο επειδη θα φεφκαμε διακοπες και υποψιαζομαστε πως του εβαλε ρευμα γιαυτο και πελλανε..γιαυτο συστηνω την προσοχη σας
σε ετσι περιπτωση τι συστηνετε?εν κριμα παντως γιατι οπως ειπα εν παρα πολλα καλος αλλα εν μας βοηθα και τοσο γιαυτο ψαχνουμε λυση..αν δεν βρεθει λυση θα τον δωσουμε σε μια γνωστη μας παρεα που εχει ιχνηλατες..σε κεινους θαναι πιο χρησιμος..ελπιζουμε ομως να βρεθει λυση
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Δημοσίευση από lagomania »

φιλε το προβλημα ειναι οτι ο σκυλος σας ζηλευει τα αλλα σκυλια και θελει να φκαλει το λαγο μονος του για να πιασει τουτος τα χαδια κτλ τουτο αντιμετοπιζω το με μια σκυλα που εχω ειναι τρατα η σκυλα αλλα θελει να κυνηγα μονη της. Επειδη κυνηγω με 4 γιουρα μαζι σαν αγελη ειχα προβλημα με τουτη και ετσι αναγκαστικα περνω την μονη της το απογευμα :) ετσι ελυσα το προβλημα μου
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ξεκινημα σκυλου σε μικρη ηλικια,,

Δημοσίευση από GiorgosT »

lagomania έγραψε:Ακουω πολλους να λενε οτι για να μαθουν το σκυλο να κυνηγα λαγο τον παιρνουν νυχτα και οπου βρουν λαγο αμολανε το σκυλια και δουλευει φρεσκα μαλαη και μετα βγαζει το λαγο ολα αυτα νυχτα. Η ερωτηση μου επιτρεπετε αυτο το πραγμα? :twisted:
ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”