ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Πιστεύω θα ήταν καλό να κάνουμε μια έρευνα ανάμεσα στα μέλη του Forum για το τι τσοκ χρισιμοποιά
ο κάθε ένας από μας στο κυνήγι του λάγού και τι φυσίγγιο και νούμερο σκαγιών, ανάλογα βέβαια και με τι σκυλιά κυνηγά ο κάθε ενας.

Π.χ. εγώ κυνηγώ με σκυλιά φερμας και διασταυρωμένους ιχνηλάτες που είναι πιο κοντινοί.

Πέρσυ έβαζα 4-3 τσοκ. Φέτος σκέφτομαι να βάλω 5-3.

Στα Πυκνα χρησιμοποιώ
Φυσίγγι Νobel Sport Golden Wing 36gr τάππα - No 6 στην ανοικτή
και Νobel Sport Golden Wing 36gr τάππα - Νο 5 στην κλειστή

Στα Ανοιχτά
Φυσίγγι Νobel Sport Golden Wing 36gr τάππα - No 6 στην ανοικτή
και Νobel Sport Τechna PM40gr πιστόνι - Νο 4 στην κλειστή

εσείς;
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
antonisn
Full Member
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 10:41

Re: ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Δημοσίευση από antonisn »

[quote="Breda Pegaso"]Πιστεύω θα ήταν καλό να κάνουμε μια έρευνα ανάμεσα στα μέλη του Forum για το τι τσοκ χρισιμοποιά
ο κάθε ένας από μας στο κυνήγι του λάγού και τι φυσίγγιο και νούμερο σκαγιών, ανάλογα βέβαια και με τι σκυλιά κυνηγά ο κάθε ενας.

Π.χ. εγώ κυνηγώ με σκυλιά φερμας και διασταυρωμένους ιχνηλάτες που είναι πιο κοντινοί.

Πέρσυ έβαζα 4-3 τσοκ. Φέτος σκέφτομαι να βάλω 5-3.

Στα Πυκνα χρησιμοποιώ
Φυσίγγι Νobel Sport Golden Wing 36gr τάππα - No 6 στην ανοικτή
και Νobel Sport Golden Wing 36gr τάππα - Νο 5 στην κλειστή

Στα Ανοιχτά
Φυσίγγι Νobel Sport Golden Wing 36gr τάππα - No 6 στην ανοικτή
και Νobel Sport Τechna PM40gr πιστόνι - Νο 4 στην κλειστή

εσείς;[/quote Φίλοι μου γεια σας

Εγώ κυνηγώ μόνο λαγό με σκυλιά κοντινής εμβέλειας, όπλο 26αρί, 5-4 τσοκ φυσίγγια ROYAL RIO 34g (ροζ) στην πρώτη και ROYAL RIO 42g(γαλάζια – μπλε) στη δεύτερη. Αν μου φύγει εμένα έχουμε και 1 σκοπό (γλεπάτουρα) αν δώκει πάνω του καλώς, αν δεν να πάει στο καλό.
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Δημοσίευση από tracker686 »

Γεια σας παιδια εγω κυνηγω με σκυλλο ιχνηλατοφερμαριστη,και το οπλο μου ειναι 28αρι και παντα σχεδων κυνηγω με 5-3 τσοκ και απο το οπλο μου δεν λυπει ποτε η Lebre(πορτοκαλια) και η αλλη ειναι η remigton 6no η winchester 6no φετος ομως θελω να δοκιμασω και αλλα φυσυγκια και σκεφτομαι ποια να δοκιμασω,εδω θελω την βοηθεια σας!
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Δοκιμασε την remington 4x6, saga 36 high velocity kai saga 34.
The best there is
Άβαταρ μέλους
mariosgeri
Full Member
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 19 Ιουν 2010, 11:02
Τοποθεσία: ΓΕΡΙ

Re: ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Δημοσίευση από mariosgeri »

φιλε καλημερα μπορεις αν θες να δοκιμασεις την σειρα GEM της OLYMPIA νουμερο 5 και 6 32 γρ και 35 γρ ακομα την olympia special 34 gr νουμερο 5
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

λογικά μιλάς για πρώτη ντουφεκιά αφού παίζεις Lepre στη δεύτερη.

Νobel Sport Golden Wing 36gr τάππα το κόκκινο- No 5 or No 6 Αξιόπιστο είναι κουτί των 10

Υπάρχει και κουτί των 25 σε 34gr αλλά νομίζω για το 5 τσοκ τα 36gr είναι καλύτερα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Δημοσίευση από 682 »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ BREDA ΠΕΡΙ ΤΣΙΟΚ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ GOLDEN WING , ΠΑΝΤΑ ΜΕΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΕΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΕΔΙΟ! ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟ ΤΗ 206 FORMOULA THΣ NSI 36 ΑΠΟ ΝΟ 5 ΕΟΣ 3 ΚΑΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΤΗΝ ROTTWEIL WAIDMANSHELL 36 ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Δημοσίευση από dangerous »

φιλε εγω αναμφισβητητα σου πρωτεινο την ροτβαιλ που αναφερει πιο πανω ο φιλος 682 πολλα δυνατη χαρτουτσια σταθερη στις καιρικες αυνθηκες προσωπικα την χρησημοποιησα το καλοκαιρι στις φασσες μεχρι τισ 9 και πηρα 2 πουλια σεκκα την χρησιμοποιυμε ολη παρεα ολο τον χειμωνα στο λαγο.μαλλινη τταπα με ενα 5 τσιοκ μεστα πυκνα τηα σε βοηθησει μια χαρα ενα 4 σε κανονικα μερη παλε εισαι καλυμμενος
Stelios K.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010, 11:08

Re: ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Δημοσίευση από Stelios K. »

winchester έγραψε:Γεια σας παιδια εγω κυνηγω με σκυλλο ιχνηλατοφερμαριστη,και το οπλο μου ειναι 28αρι και παντα σχεδων κυνηγω με 5-3 τσοκ και απο το οπλο μου δεν λυπει ποτε η Lebre(πορτοκαλια) και η αλλη ειναι η remigton 6no η winchester 6no φετος ομως θελω να δοκιμασω και αλλα φυσυγκια και σκεφτομαι ποια να δοκιμασω,εδω θελω την βοηθεια σας!
φιλε δωκιμασε την saga 32 μιλλοταππα 7 νουμερο saga 34 dispersande 7 no.
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΤΣΟΚ- ΕΡΕΥΝΑ

Δημοσίευση από tracker686 »

Ευχαριστω για τες πληροφοριες ρε παιδια,ομως το οπλο μου ειναι σειρας Light μπορουν αυτες ολες οι χαρτουτσιες που μου ειπατε να ανταποκρηθουν στο οπλο μου με 18/7 και 18/8 αυλους?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”