ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Rai έγραψε:
Laurona έγραψε:Βρεθηκαν ψοφισμενοι ΦΕΤΟΣ??

στον Αρακαπα?

Ειπαν σου αξιοπιστες πηγες ρε φιλε?
Ναί φίλε.....
Απο ότι φαίνεται οι πολλές και παρατεταμένες υγρασίες δέν βοηθάνε αλλά προκαλούν ζημιά.
Τώρα το πώς και το γιατί δέν το γνωρίζω.
Αυτό που είναι άξιο απορίας είναι γιατί αυτή η αρρώστια χτυπά περισσότερο στις νότιες περιοχές του νησιού.
Εαν ειναι αληθκεια οσα μαθαμε για την αρρωστια και η υγρασια ειναι υπερ της, τοτε ο λογος που πιανει παραπανω νοτια, ειναι πιστευκω, ο συνδιασμος ημιορεινων εδαφων με το αυξημενο ποσοστο υγρασιας την νυκτα.

Το πρωι το αυτοκινητο μου ειναι βρεμενο λες και εβρεξε, το ιδιο και το εδαφος, .....ομως δεν εχει ριξει σταγονα ολη την νυκτα, ειναι υγρασια.

Αν κατεβω στο χωραφι , χωρις πο ι νες, πρεπει να αλλαχω ρουχα, γιατι θα γινω φουσκιν
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Δημοσίευση από nature »

Που είναι τα μέτρα που λήφθηκαν από τους αρμόδιους φορείς και υπηρεσίες για την ανάκαμψη του πληθυσμού στις περιοχές που επλήγησαν πέρσι;

Γιατί δεν μολύνθηκαν και άλλα ζώα και πτηνά από το μικρόβιο εκτός από τους λαγούς;

Τα παράνομα φυτοφάρμακα είναι μεγάλο θέμα. Στις περιοχές που λέγεται ότι βρέθηκαν οι λαγοί φέτος, μήπως υπάρχουν πολλά περιβόλια και καλλιέργειες (πχ λουβί);
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Rai έγραψε:Αυτό που είναι άξιο απορίας είναι γιατί αυτή η αρρώστια χτυπά περισσότερο στις νότιες περιοχές του νησιού.
Καλή η παρατήρηση του φίλου Rai.

Εμένα προσωπικά με προβληματίζει και κάτι άλλο.
Κυνηγώ είτε σαν βουρκάτορας είτε οπλοφορώντας για 30 και πλέον χρόνια.

Έζησα στιγμές πολικού ψύχους και υγρασιών που δεν συγκρίνοντε με τα σημερινά δεδομένα. Υγρασία πάντα υπήρχε. Γιατί φέτος κτύπησε και όχι άλλες χρονιές ? Και γιατί οι υπόλοιποι λαγοί των γύρω χωρών αλλά και πιο απόμακρα δεν έχουν επιρεαστεί ?

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Δημοσίευση από LAGOS »

virtualgreek έγραψε:
Rai έγραψε:Αυτό που είναι άξιο απορίας είναι γιατί αυτή η αρρώστια χτυπά περισσότερο στις νότιες περιοχές του νησιού.
Καλή η παρατήρηση του φίλου Rai.

Εμένα προσωπικά με προβληματίζει και κάτι άλλο.
Κυνηγώ είτε σαν βουρκάτορας είτε οπλοφορώντας για 30 και πλέον χρόνια.

Έζησα στιγμές πολικού ψήχους και υγρασιών που δεν συγκρίνοντε με τα σημερινά δεδομένα. Υγρασία πάντα υπήρχε. Γιατί φέτος κτύπησε και όχι άλλες χρονιές ? Και γιατί οι υπόλοιποι λαγοί των γύρω χωρών αλλά και πιο απόμακρα δεν έχουν επιρεαστεί ?

Σ.
Ίσως, λέω ίσως, να υπάρχει κάποια εστία μόλυνσης? :?
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Δημοσίευση από nature »

LAGOS έγραψε:
Ίσως, λέω ίσως, να υπάρχει κάποια εστία μόλυνσης? :?
"Το Ταμείο Θήρας με ανακοίνωση που εξέδωσε πριν από λίγο αναφέρει ότι κατά την περίοδο Ιανουαρίου - Απριλίου 2012 είχαν εντοπιστεί αριθμός νεκρών λαγών σε όλες τις επαρχίες........"

Λίγο δύσκολο αυτό που λες φίλε. Αλλά και πάλι γιατί δεν μολύνθηκαν περδίκια ή αιγοπρόβατα απο το μικρόβιο;
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Δημοσίευση από nature »

Επίσης, φέτος δεν είχαμε χαμηλές θερμοκρασίες που μαζί με την υγρασία ευνοούν την ανάπτυξη του μικροβίου. Προτελευταία εξόρμηση φέτος βρήκα φίνα, μια χελώνα της ξηράς που έχουμε στην αυλή ούτε καν έπεσε σε χειμέρια νάρκη φέτος.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

nature έγραψε:
LAGOS έγραψε:
Ίσως, λέω ίσως, να υπάρχει κάποια εστία μόλυνσης? :?
"Το Ταμείο Θήρας με ανακοίνωση που εξέδωσε πριν από λίγο αναφέρει ότι κατά την περίοδο Ιανουαρίου - Απριλίου 2012 είχαν εντοπιστεί αριθμός νεκρών λαγών σε όλες τις επαρχίες........"

Λίγο δύσκολο αυτό που λες φίλε. Αλλά και πάλι γιατί δεν μολύνθηκαν περδίκια ή αιγοπρόβατα απο το μικρόβιο;

Εχω την ίδια απορία , η ψευδοφυματιωση πληττει και τ αγρια πουλια ( πες τα αιγοπροβατα εν εμβολιασμενα κι ανθεκτικα) αλλα επρεπε να βρεθουν και περδικια με το ίδιο προβλημα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Εγω τζινο που ξερω, ειναι οτι ειναι σοβαρη η κατασταση και οριακη.

Η λαθροθηρια ανεξελεκτη
Τα φυτοφαρμακα εφτασαν ως την θαλασσα
Η Αρρωστια , εαν υπαρχει ,εξαφανιζει τους λιους που επιβιωνουν
Και σε συναρτηση με το τι ειδαμε φετος στ οενδημικο...........

Την λεξη λαγος εννα πρεπει να την βαλουμε στο λεξικο ποιον, να το θωρουμεν μονο που τζιμεσα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Δημοσίευση από canastas »

εγώ πιστευώ ότι μας κοροιδευούν όλους, δεν ύπαρχει έτσι αρροστιά, είναι για να καλυψη που τα λένε όλα αυτά
THE BEST THERE IS
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΨΕΥΔΟΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ

Δημοσίευση από isimerinos »

παιδκια νομιζω η αρρωστια ειναι γεγονος πραγματικο. εγω ηβρα 2 ψοφησμενους πριν το κυνηγι σε περιοχη δασικη που κυνηγω εδω και 15 χρονια και δεν ετυχε να ξαναεβρω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”