ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ανοιγω αυτο το θεμα για οσους κυνηγουν περδικια με σκυλια φερμας, αλλα μπορουν ολοι να μας πουν τις αποψεις τους απο τις εμπειριες του στο κυνηγι περδικας.

Αναφερομαι στα αγρια περδικια.

Εχω προσεξει οτι δυσκολα στεκουν στη φερμα. Ειδικα πριν απο το 1ο πεταγμα. Επισης εξαρτατε και απο τον τοπο να ειναι πυκνος ή οχι. Αν φυσα, αν βρεχει κλπ. Μετα αν σου το επιτρεπει η μορφολογια του εδαφους να τα βουρησεις και να τα σπασεις και να τα ξανασηκωσεις εχεις καποιες πιθανοτητες για φερμα αφου καποια κρυφουν ειδικα οταν ειναι και ζεστη.

Εσεις ποτε και κατω απο ποιες συνθηκες πιανετε τις περισσοτερες φερμες σε περδικια;;; Οντως δεν δεχονται τη φερμα ευκολα;;

Βεβαια εξαρταται και απο τις δυνατοτητες του σκυλου και ποσο καλη φερμα εχει (απο αποσταση, σταθερη).
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΠΑΝΙΕΛ ΚΥΝΙΓΟ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΑΩ ΣΥΝΙΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΑ ΧΟΡΓΙΑ ΤΟΥ ΤΡΟΟΔΟΣ ΛΕΜΕΣΟΣ ΟΝΤΟΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΦΕΡΜΑ ΣΥΝΙΘΟΣ ΠΡΟΣΙΚΟΝΟΥΝΤΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΞΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΚΡΙΦΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΤΕΛΙΕΣ ΦΕΡΜΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑ 70% ΠΡΟΣΙΚΟΝΟΥΝΤΑΙ ΙΔΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ
EPANIEL POWER
sotiris!129

Re: ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Δημοσίευση από sotiris!129 »

APOLLON_1 έγραψε:ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΠΑΝΙΕΛ ΚΥΝΙΓΟ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΑΩ ΣΥΝΙΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΑ ΧΟΡΓΙΑ ΤΟΥ ΤΡΟΟΔΟΣ ΛΕΜΕΣΟΣ ΟΝΤΟΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΦΕΡΜΑ ΣΥΝΙΘΟΣ ΠΡΟΣΙΚΟΝΟΥΝΤΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΞΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΚΡΙΦΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΤΕΛΙΕΣ ΦΕΡΜΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑ 70% ΠΡΟΣΙΚΟΝΟΥΝΤΑΙ ΙΔΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ
φιλε απολλον εγω επροσε3α ακριβος το αντιθετο φετος σε αναλογια με αλλες χρονιες :? εμενα εστεκαν ζε εκαλοστεκαν ειδικα τουτο το μηνα τα περτιζια που επαιξα ηταν μουνταριστα που το σκυλο!
οταν ηταν κοπαθκια τον 20-30 πουλιον δεν στεκουν και ειναι λογικο γιατι παντα αναμεσα στο κοπαδι ειπαρχουν και τα πιο ανυσιχα πουλια που με το που θα σικοστουν θα συκοσουν και τα υπολιπα!
φετος την πρωτη τεταρτη 8 περδικια μεσα σε μια παλουρα φερμαριστα και ουτε 1 δεν εσικοστικε μεχρι να δοκει ο σκυλος μεσα πρωτη φορα μου ετυχε ετσι πραμα με τοσα πολλα πουλια μαζι φερμαριστα!
σχετικα με αλλες χρονιες εμενα προσοπικα ηταν σχετικα οκ! ειχα και μερες ασχημες που δεν εστεκαν αλλα ειχα και αρκετες πολλα καλες μερες που εχερουμουν το σκυλο εχτες ασπουμε :D
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Δημοσίευση από Anthimos »

Φιλε διαχρονικα, ωσπου περνα ο καιρος τοσο πιο δυσκολα κρυφουν και δεχονται φερμα.
Ειτε προσηκωνονται
Ειτε βουττουν απαγορευμενη
Ειτε πετουν για τεραστιες αποστασεις
Οι λίγες φορες που δεχτηκαν φερμα αγρια περδικια..( επειδη της κλουβας κρυφουν πιο καλα ) ηταν ειτε τεραστια περδικια αρσενικα και αγρια ή σηκωμενα απο αλλες παρεες και εκτος της επικρατειας τους και μιλαμε για ενα η δυο πουλια!!
Επιπλεον φερμαρει το σκυλι και ο περτικος φουρρα 35 με 40 μέτρα πιο κάτω η θα τον δεις να προβουρα χαμε μες τα χορτα για να γυρει κανενα πλευρουι να πετασει να μεν τον πέξεις.
Το φαινομενο εντεινεται καθε χρονο και καταδικαζουμε σπουδαια σκυλια φερμας οτι προβουρουν κτλ.
Σχεδον οποιο περτικαρη ακουσεις θα σου πει τα ιδια . " ..Η ταδε περιοχη εχει πολλα περδικια αλλα ενει στεκουν"
Ακομα υπάρχουν μεγάλες αγελες ασπαστες ως το τελος του κυνηγιου που με ενα πεταμα μπαινουν απαγορευμενη.
Σιγουρα το κυνηγι περδικας γινεται ολο και πιο συναρπαστικο και ομορφο αφου αυξανεται η προληση για να καρπωθεις ενα ή δυο πουλια!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anthimos την 29 Δεκ 2011, 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΦΙΛΕ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΕΓΩ ΜΙΛΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΙΣΤΙΚΑ ΑΓΡΙΑ ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΝΟΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΛΟΥΒΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ι ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ Κ`ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΗΣ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:
APOLLON_1 έγραψε:ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΠΑΝΙΕΛ ΚΥΝΙΓΟ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΑΩ ΣΥΝΙΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΑ ΧΟΡΓΙΑ ΤΟΥ ΤΡΟΟΔΟΣ ΛΕΜΕΣΟΣ ΟΝΤΟΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΦΕΡΜΑ ΣΥΝΙΘΟΣ ΠΡΟΣΙΚΟΝΟΥΝΤΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΞΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΚΡΙΦΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΤΕΛΙΕΣ ΦΕΡΜΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑ 70% ΠΡΟΣΙΚΟΝΟΥΝΤΑΙ ΙΔΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ
φιλε απολλον εγω επροσε3α ακριβος το αντιθετο φετος σε αναλογια με αλλες χρονιες :? εμενα εστεκαν ζε εκαλοστεκαν ειδικα τουτο το μηνα τα περτιζια που επαιξα ηταν μουνταριστα που το σκυλο!
οταν ηταν κοπαθκια τον 20-30 πουλιον δεν στεκουν και ειναι λογικο γιατι παντα αναμεσα στο κοπαδι ειπαρχουν και τα πιο ανυσιχα πουλια που με το που θα σικοστουν θα συκοσουν και τα υπολιπα!
φετος την πρωτη τεταρτη 8 περδικια μεσα σε μια παλουρα φερμαριστα και ουτε 1 δεν εσικοστικε μεχρι να δοκει ο σκυλος μεσα πρωτη φορα μου ετυχε ετσι πραμα με τοσα πολλα πουλια μαζι φερμαριστα!
σχετικα με αλλες χρονιες εμενα προσοπικα ηταν σχετικα οκ! ειχα και μερες ασχημες που δεν εστεκαν αλλα ειχα και αρκετες πολλα καλες μερες που εχερουμουν το σκυλο εχτες ασπουμε :D

Ρε εν να μας πελλανεις για ο Λακης εν φερμάρει!! :?
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΕΧΩ 1 ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΠΑ ΠΗΓΑ ΜΟΝΟ ΤΙΝ ΠΡΟΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΦΕΤΟΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΣΥΝΙΘΗΖΩ ΝΑ ΠΙΕΝΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. ΕΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ι ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΚΑΤΣΑΜΕ ΠΑΝΩ ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΚΥΝΙΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ :(
EPANIEL POWER
sotiris!129

Re: ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Anthimos έγραψε:Φιλε διαχρονικα, ωσπου περνα ο καιρος τοσο πιο δυσκολα κρυφουν και δεχονται φερμα.
Ειτε προσηκωνονται
Ειτε βουττουν απαγορευμενη
Ειτε πετουν για τεραστιες αποστασεις
Οι λίγες φορες που δεχτηκαν φερμα αγρια περδικια..( επειδη της κλουβας κρυφουν πιο καλα ) ηταν ειτε τεραστια περδικια αρσενικα και αγρια ή σηκωμενα απο αλλες παρεες και εκτος της επικρατειας τους και μιλαμε για ενα η δυο πουλια!!
Επιπλεον φερμαρει το σκυλι και ο περτικος φουρρα 35 με 40 μέτρα πιο κάτω η θα τον δεις να προβουρα χαμε μες τα χορτα για να γυρει κανενα πλευρουι να πετασει να μεν τον πέξεις.
Το φαινομενο εντεινεται καθε χρονο και καταδικαζουμε σπουδαια σκυλια φερμας οτι προβουρουν κτλ.
Σχεδον οποιο περτικαρη ακουσεις θα σου πει τα ιδια . " ..Η ταδε περιοχη εχει πολλα περδικια αλλα ενει στεκουν"
Ακομα υπάρχουν μεγάλες αγελες ασπαστες ως το τελος του κυνηγιου που με ενα πεταμα μπαινουν απαγορευμενη.
Σιγουρα το κυνηγι περδικας γινεται ολο και πιο συναρπαστικο και ομορφο αφου αυξανεται η προληση για να καρπωθεις ενα ή δυο πουλια!!
Αθυμε το Σαββατο να σε παρω μαζι μου... να σου λαλο πρην φερμαρουν οι σκυλοι που εν ναν τα περδικια , ΑΛΛΑ μετα την φερμα οτι παιξεις επαιξες γιατι μετα χανουντε πετουν 2 χιλιομετρα!
εν φερμαρι ρε φιλε γιαυτο εγραψα 3ς φορες μουνταριστα... κοντοστεκι 2-3 δευτερολεπτα ψεφτοφερμα αλλα σε γενικες γραμες καταλαβις οτι κατι εν να πεταξη ζινη την ωρα! εν εχει περιπτοση να σε καρτερα να κοντεψεις ΑΝ εισαι μακρια του!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΕΓΩ ΔΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΕΝ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΑΛΛΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΕΡΜΕΣ ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ;

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω φετος σε τοπους που εμπορουσα να περπατησω γρηγορα οταν εσπαζα το κοπαδι μετα κατι εκαμνα. Εκρυφαν καποια πουλια. Αλλα παλε μολις τους εκοντευκεν ο σκυλος εσηκωνουνταν.

Αλλες φορες οταν ηταν δυσκολος ο τοπος με κλιση τζιαμε ηταν πολλα δυσκολα. Ηταν με τες μερες τους Αλλες επρωσηκονουνταν αλλες εκρυφαν αλλα παλε καποια πουλια.

Τζινο που λαλει ο Ανθιμος οτι κρυφουν καποτε μεγαλα πουλια αρσενικα ετυχε μου φετος σε μια δασωδη περιοχη πυκνη που ειχε σε μια φαση πυκνα ρασια και βατους. Εφυε πολλα γληορα το κοπαδι και επηενα να δω αν εκοπψε κανενα πισω. Οπως επηενα εσηκωστηκε ακομα ενα που τα 10 μετρα αλλα λογω βλαστησης δεν του εσυρα. Τζιαι ειπα γμ..το εφυεν τζιαι το τελευταιο. Παω τζιαμε στο βατο εκαμα πρρρρρ εγυριζαν οι σκυλοι τιποτε. Σε μια φαση μπηκε ο ενας ο σκυλος μεσα στο βατο και εσηκωσε ενα τερας που λαλει τζιαι ο Σωτηρης! :) τζιαι επιασα τον με 3 κοτσια!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”