ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Dimitris »

Αλλη μια κυνηγετική περίοδος της αγαπημενης μας περδικας έχει αρχίσει.
Στην πρωινη μας παγανιά πεσαμε μεσα στις προβλέψεις μας και βρηκαμε πουλιά, κυνηγοι ελάχιστοι στην πλαγιά που διαλέξαμε και οι περισσότεροι σε καρτέρι για ρεχτούς.
Συνολικά 4 άτομα πήραμε 9 περδίκια
Προσωπικά πήρα 3 περδίκια και 1 υπέροχο καλλίκωμα στον πιο έυκολο- σίγουρο που σήκωσα :lol:
Είδα και ενα λαγουδάκι από μακρια να ανεβαίνει αργα και βασανιστηκά το βουνό και να κατευθύνεται πάνω σε ενα γέρο που καθόταν στάμα, εκατσε απέναντι του και τον πήρε. ετσι απλά :?
Αντεξαμε μέχρι τις 10 λόγω της πολλής ζέστης.
Για το απογευματινό, πήγαμε στην περιοχή που κυνηγάμε κάθε χρόνο το απόγευμα. Πέρσι γλύτωσαν πολλά περδίκια και φέτος ήμασταν αισιόδοξοι για την έκβαση. Τα αποτελέσματα αποκαρδιωτικά. Όχι μόνο δεν σηκώσαμε, όχι μόνο δεν είδαμε, αλλά ούτε ακουσαμε περδίκι..... Δεν ξέρω τι έγινε και που χάθηκαν. Μακάρι να κρύφτηκαν μέσα στην απαγορευμένη λόγω της υπερβολικής ζέστης. Θα δείξει τις επόμενες εξορμήσεις.

Βίντεο δεν έχω επειδή αν και πήρα την κάμερα μαζί μου, την ξέχασα στο αυτοκίνητο με αποτέλεσμα....

2 περδίκια χτυπήθηκαν με το NSI coturnice 37gr 1 με victory 31gr λιλα.
Πάντως εντυπωσιάστηκα με τα Coturnice!

Εικόνα
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Chris B725 »

B725 :D :D :D ότι θέλεις βάρτου :D :D :D

Καλά και ασφαλισμένα κυνήγια σε όλους !!! Πάμε για τον δεύτερο γύρο ;)
I`d rather be hunting !!!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από miky55 »

ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΟΣΟΙ ΘΑ ΠΑΤΕ.ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΑΤΕ ΜΕ ΧΑΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΤΕ.ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΣΗ ΜΟΥ .ΕΙΠΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΩ ΣΤΡΟΦΕΣ. :cry:
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από mikros »

Καλά να περάσετε όσοι θα πάτε αύριο και με προσοχή... οσοι πάτε τόσοι να γυρίσετε!
Και βάρτε και καμία φώτο να θορούμε και εμέις... Ομορφίζει και το φόρουμ!!!
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
nikgioba
Full Member
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Σεπ 2015, 20:57

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από nikgioba »

Καλησπέρα. Πρώτη έξοδος φέτος για ενδειμικό στην ίδια περιοχή με πέρσι(Πάφος) με την ίδια ωραία παρέα.Απο πλευράς χιλιομέτρων κόψαμε περι τα 14 χιλ σε ημιορεινο έδαφος μέσα σε 8-9 ώρες.Απο πλευράς αριθμού εμφανήσεων θηραμάτων πήγαμε καλά από κάρπωση όμως η χειρώτερη των τελευταίων 10 ετών.Τα πουλιά λόγω ξηρασίας φεύγαν μπροστά περί τα 50 με 100 μέτρα χωρίς να δίνουν ευκαιρία βολής και δεν πέρναν τον κατήφορο με τίποτα.Ευτυχώς σήμερα έβρεξε και για αύριο αναμένουμε καλήτερα αποτελέσματα.Καλό βράδυ ,ασφαλή επιστροφή σε όλους.
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα στην παρέα !!

Όμορφη εξόρμηση για μένα η εχτεσινή !!! :D :D

Χθεσινό δίωρο πρωινό περπάτημα με τον θείο μου σε γνωστή μας πανιά. Αλλαγή του καιρού πιο χαμηλή θερμοκρασία απολαύσαμε το κυνήγι μας. Τα περδίκια πολύ πιο υποψιασμένα προσηκώνονταν αρκετά μπροστά. Όσα μας έδωσαν χέρι τα πήραμε...Αποτέλεσμα από δύο περδίκια ο καθένας με όμορφες βολές. (φιλμάκι ;) ). Καθόλου άσχημα.

Σπίτι για ξεκούραση και πίσω για απογευματινό περίπατο. Μετά το πρωινό ο θείος μου έπρεπε να αποχωρήσει λόγω δουλειάς. Μόνος πλέον ήξερα ότι θα είχα ακόμα πιο δύσκολο έργο... Αρχικά σε μια δύσκολη περιοχή με γκρεμούς που ξέρω ότι έχει άγρια περδίκια δυστυχώς προσηκώνονταν και χάνονταν στον ορίζοντα... Αλλαγή περιοχής και περπάτημα... Αρκετές οι τζίκλες, όπου ήμουν σίγουρος ότι δεν θα σήκωνα πέρδικια έπαιζα. :lol:

Προς το τέλος της παγανιάς κατάφερα να πάρω άλλο ένα περδίκι :D και αφού τα έκανα 3 (της μέρας) λέω να γυρίσω στο αυτοκίνητο. Στο κατέβασμα μου ακούω κάτι σε ένα πυκνό τρέχω προς το πλάι για να έχω καλύτερη ορατότητα και με μια γρήγορη μπηχτή βολή πήρα και την φραγκολίνα μου :D :D :D (φιλμάκι). Πρώτη φορά που παίζω φραγκολίνα το καταχάρηκα!!!

Βασιλιάς, γύρισα πίσω στο αυτοκίνητο ;)

Κυριακή ξανά που λόγω υποχρέωσης ίσως χάσω το πρωινό. :?

1080p



Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από marinos.a »

Πρωτη Κυριακη ηταν πολύ ωραία εξορμιση.
Παρα τις δύσκολες συνθήκες τα σκυλια έπαιξαν πολύ καλα και χαρήκαμε κυνηγι.

Χτες τα το κυνήγι ηταν δραμα, 16χλμ περπατιμα με αρκετα ικανά σκυλιά και τίποτε.
Δεν ξερω αν ηταν ο καιρος ή αν φταίει κάτι άλλο αλλα η μέρα μας πηγε καπο.

Μια ευκαιρία σε ένα πουλί φερμας στο 90 είχα και πιθανότατα λογο εξάντλησης το καλλικοσα.
20161030_121059.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από admin »

Ωραία παιξίματα στα φιλμάκια!!!Chris B725


marinos.a you are back!!!!!! :P :P
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από marinos.a »

Thnx

:D
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Dimitris »

Μπράβο Chris, ωραία παιξίματα!!!
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”