ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Απάντηση
nikgioba
Full Member
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Σεπ 2015, 20:57

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από nikgioba »

ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Chris B725 »

MARIOSE έγραψε:Κρις, μεν φοάσαι τίποτε φίλε μου ως την Κυριακή θα είσαι περτίτζιην :D
Dimitris έγραψε:Περαστικα σου φιλε Κρις
Ευχαριστώ παίδες !! ;)
I`d rather be hunting !!!
ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2013, 11:19

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ »

παιδκια μια ερωτηση.

εσεις βρίσκεται θήραμα;; οξά είμαι εγώ το πρόβλημα;
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από spidis »

ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ έγραψε:παιδκια μια ερωτηση.

εσεις βρίσκεται θήραμα;; οξά είμαι εγώ το πρόβλημα;
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΚΑΠΝΟΣ ΤΕΤΑΡΤΗ-ΣΗΜΕΡΑ, ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΕΦΚΑΛΑ ΤΕΣ. ΣΑΜΠΟΥ ΕΝ ΕΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από admin »

Χθές στο βουνό μαζί με τον σύντροφο νιώθαμε ....μοναξιά. Κυνηγοί 0 πουλιά σηκώσαμε πέραν των 40 πουλιών σε κοπές των 7-10 . Τα περισσότερα φυσικά δέν σε αφήνουν να μπείς κοντά και όταν τα τρέξεις λόγο των συνθηκών έχουν αβαντάζ :evil: Πήραμε 3 φέρμες σε πουλιά που στάθηκαν καρπωθήκαμε ένα , ένα ξιφτέρισμα και ένα καλλίκι λόγω δυσκολίας να σταθώ στο βουνό. Το απόγευμα μια μικρή παγανια βρήκαμε ακόμη 15 πουλιά. Πουλιά έχει αλλά σε δύσκολα κομμάτια και πολύ πιο δύσκολα να τα προσεγγίσεις
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Alfa33s16v
Full Member
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 26 Αύγ 2012, 22:21
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Alfa33s16v »

Καλημερα. Στο τοπο που πηγαμε ειχε αρκετο κοσμο. Αλλοι για τσικλες αλλοι πανιες και αλλοι σκοποι περιμενοντας να τους στιλουμε τα πουλια πανω τους. Προσωπικα χθες το ευχαριστιθηκα μιας και ειδαμε αρκετα περδικια στις περιοχες μας.

Εικόνα

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
If They don't hunt in heaven, Then I'm not going!!
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Chris B725 »

Χαιρετίζω την παρέα !!

Χθες μετά από απουσία 2 εξορμήσεων ξανά στο βουνό. Κλασσικό περπατητό κυνήγι. Προμηθεύτηκα 7αράκια αυτή τη φορά αφού ήμουν σίγουρος θα σηκώσω αρκετές τσίκλες λέω όπου πιστεύκω δεν έχει περδίκια θα τους ρίχνω ;)

Ξεκίνησα μια αγαπημένη μου ποταμοσιά περδίκια άφαντα αλλά άκουγα πολλες τσίκλες. Μέχρι το τέλος της ποταμοσιάς καρπώθηκα 4 θα μπορούσα και περισσότερες αλλά δεν έριξα σε όλες. Στο τέρμα της ποταμοσιάς άκουα κλάμα των περδικιών ψηλά... Στην αρχή έκαμα να ανεβώ αλλά απο την άλλη έιχα δει κυνηγούς στο στάμα για τσίκλες απέναντι. Λαλώ αν ανεβώ απλά θα τους τα στείλω πάνω τους να τα κατασφάξουν...

Πίσω στο αυτοκίνητο και αλλαγή τοποθεσίας. Ξανά περπάτημα πήρα 4 τσίκλες καλλίκοσα ένα περδίκι :oops: και κατέβασα ένα κουτσόφτερο. Η βολή ήταν μακρινή αλλά το είδα να πέφτει και να σηκώνεται σκόνη από κάτω. Ώσπου να ξαναγεμίσω και να σηκώσω το κεφάλι μου το είδα εβούραν 100ρι μες το καθαρό :shock: :shock: Έσυρα του και τες 2 αλλά ήταν πολλά μακριά, ώσπου να κοντέψω ετρύπωσε μου μες σε κάτι πυκνά... :x :x Κρίμα μακάρι να ζήσει...

Ξανά στο αυτοκίνητο και εκνευρισμένος αφού έπρεπε να κρατώ τουλάχιστον ένα... Λέω θα πάω πίσω αν βρω εκείνα που άκουσα στην πρώτη μου πανιά... Πάρκαρα το αυτοκίνητο ψηλά και ξεκίνησα να περπατώ. Τα περδίκια τωρά τα άκουα χαμηλά στην ποταμοσιά. Αν και κουρασμένος λέω θα κατεβώ. Στο κατέβασμα πήρα ακόμα μια τσικλούα... ;) Περπάτημα μέσα στην ποταμοσιά και το κλάμα να γίνεται έντονο ώσπου εκόντεφκα... Έκατσα λίγο να ξεκουραστώ για να έχω δύναμη όταν τα σηκώσω ( το όπλο εβαρούσε 10kg :P ) Σηκώνομαι και προχωρώ στα 50 μέτρα σηκώνεται απο δεξιά μου, Μιά ωραία βολή μπαμ και κάτω !! :D :D Με την βολή σήκωσα και 2ο και θα μπορούσα για ντουπλέ αλλά προτίμησα να σιγουρέψω το ένα... ;)

Αποτέλεσμα 11km 2700kcal 1 περδίκι 9 τσίκλες :D :D

Τετάρτη πάλι με το καλό ;)

1080p



Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
skimis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από skimis »

Ο χειρότερος καιρος... Βορειοανατολικός άνεμος 4-5 μποφόρ, δεν πετούσε πουλί!!1 ούτε στρούφος που λαλούμε....Μέτα που αρκετό περπάτημα κατάφερα να σηκώσω 1 τοπουζοπέρτικο τέρας...Συνεχίζουμε ελπίζοντας σε καλύτερες καιρικές συνθήκες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από admin »

Εκείνο που έχω παρατηρήσει με αυτό το ξηρό καιρό είναι ότι αν στην περιοχή που κυνηγάς περδίκια υπάρχει λαγοπαρέα με ιχνηλάτες , καμπανάκια και γαυγίσματα .. μεν γυρεύεις πέρτικο για απόσταση τουλάχιστο ένα χιλιόμετρο. Αυτή την διαπίστωση την έκανα αρκετές φορές. Πάς σε μια περιοχή ήσυχη βρίσκεις πουλιά , πάς σε περιοχή που έχει φασαρία ούτε για δείγμα. Χθές το απόγευμα σε περιοχή που κυνηγάω κάθε Τετάρτη απόγευμα και βρίσκω πουλιά μόνο ένα περδίκι είδα αλλά είχε 3 παγανιές του λαγού. Η παρουσία τους είναι τόσο έντονη που ακόμη και όταν απομακρύνθηκα περίπου 2 χιλιόμετρα απο κοντά τους άκουγα τον θόρυβο. Τελικά μετά απο πολλά βάσανα ένα περδίκι και αυτό είχε άσχημη κατάληξη απο ένα σκύλο που είχα υπο δοκιμασία.... :? τελικαό σκύλος πήρε κόκκινη απευθείας αποβολή :evil:
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα στην παρέα !!

Χτές εμένα δεν ήταν η μέρα μου. Καταρχάς ο άσχημος καιρός δεν βοηθούσε, πάρα πολλής αέρας. Τα πουλιά ήταν χασιμιά. Ακόμα και οι τζίκλες που την Κυριακή σηκώνονταν από παντού άφαντες... Ίσως κάποιος να με πρόλαβε και να επερπάτησε πριν απο εμένα...

Τέλοσπάντων, ξεκίνησα να περπατώ και να μην μακρηγορήσω, τόσο περπάτημα δύο πουλιά είδα ούλλα τζι ούλλα και τα καλλίκοσα και τα 2... :oops: :oops: :oops: Και αν για το ένα μπορώ να έχω μια - δυο δικαιολογίες (έβαλε μου δεντρο μπροστά, ήταν προς το τέλος της μέρας και ήμουν κουρασμένος) για το άλλο ήμουν αδικαιολόγητος :oops: :oops:
Εσηκόστηκε σχεδόν απο τα 10μ και του χάρισα ένα πανέμορφο ολόχρυσο καλλίτζι... :roll: :? Έβλεπα το βίντεο και εδιεροτούμουν ακόμα πως το έχασα... :? Ειλικρινά ήθελε προσπάθεια να το χάσεις... (συμβαίνει και στους καλύτερους :lol: :lol: )

Τέλοσπαντων, αποτέλεσμα 3 τζικλούες έτσι για το μεζέ... Συνεχίζουμε... ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”