ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Απάντηση
nikgioba
Full Member
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Σεπ 2015, 20:57

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από nikgioba »

Εχτές λόγω δουλιάς είχα χρόνο περί την 1.5 ώρα μόνο.Αποφάσισσα έτσι να πάω ένα μικρό γύρω δίπλα στον χώρο της δουλειάς.Δεν περίμενα και πολλά αφού στις προηγούμενες εξορμίσεις σύμφωνα με την περσινή εμπειρία το μέροσ θα είχε κυνηγιθεί υπερβολικά λόγω γειτνίασης με την Πρωτεύουσα.5.30 δίπλα στον κυνηγότοπο και στις 5.40 άρχισαν να ακούγονται οι πέρδικες μέσα από την απαγορευμένη χωρίς να αφήνουν ελπίδα ότι θα κατηφορίσουν προς την επιτρεπόμενη.Πέρσι στις τελευταίες εξορμίσεισ της τσίχλας είχα πετύχει ένα ζευγάρι μέσα σε ένα απομονομένο ελαιώνα.Αποφασίζω να πάω προς τα εκεί.Προχωρούσα για περίπου 20 λεπτά χωρίς να ακούγεται τίποτα.Ξαφνικά ακούω στο ύψωμα αριστερά μου πέταγμα πέρδικάς χωρίς να δω τίποτα.Αμέσως αλάζω κατεύθυνση και κινούμε προς τα εκεί φτάνοντας σε ένα βαθούλωμα από οργωμένα χωράφια που περικλύωνταν από σχετικά απότομα υψώματα.Ξεκινάω περιμετρικά των χωραφιών να ψάχνω τα πουλιά . Μετά από 5' καθώς στρίβω έχοντας το ποιο ψηλό ύψωμα πίσω μου βλέπω με την άκρη του ματιού μου μία κίνηση στην κορυφή του υψώματος.Καταλαβαίνω ότι της βρήκα.Γρήγορη κατάστρωση σχεδίου για να της ολησιάσω και να μου δώσουν δυνατότητα βολής.Ανεβένω αργά και όσο μπορώ πιο αθόρυβα από την αντίθετη μεριά.Πράγματι μόλις φτάνω εκεί που υπολόγιζα μου πετάγεται μία πέρδικα στην πλαγιά πλνάροντας γρήγορα προς τα κάτω.Πρώτη τουφεκιά άστοχη.Στην δεύτερη προσκόπευση μεγαλύτερη και την βλέπω να πέφτει κάτω χαμηλά στην ρεματιά.Όπως αποδείχτηκε στο καθάρισμα ήμουν τυχερός αφού την βρήκε 1 μόνο σκάγι στον λαιμό.Μάζεψα το πουλί και 7ω ήμουν στην δουλειά.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Chris B725 »

Τζίνο το ένα είναι όλα τα λεφτά !!! Αξίζει όλη η μέρα !!! :D :D :D
I`d rather be hunting !!!
nikgioba
Full Member
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Σεπ 2015, 20:57

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από nikgioba »

Chris B725 έγραψε:Τζίνο το ένα είναι όλα τα λεφτά !!! Αξίζει όλη η μέρα !!! :D :D :D
ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΡΙΣΤΟ!!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από admin »

Μετά το απαγοητευτικό κυνήγι λαγού το πρωί το απόγευμα αλλαγή σκύλων και πήγαμε για περδίκια(καταδρομείς) . Απο τις 14,00-15,30 σε απόκρημνες και δύσκολες πλαγιές βρίσκαμε τις μαλαές τους αλλά ούτε ακούγαμε ούτε βλέπαμε τα περδίκια. Τελικα΄η ώρα 15,30 τα είδα σε ένα πολύ δύσκολο κομμάτι όλο βράχο και πυκνό. Μπήκα μέσα και μου προσηκώθηκαν στα 100 μέτρα. Τα ακολούθησα και σε ένα σημείο μπήκα κοντά στο κοπάδι και κατάφερα να κάνω ένα double αλλά μεσα σε ένα πολύ κακό τόπο κατάφερα να βρώ μόνο τον ένα , μάλιστα οι σκύλοι απο την κούραση βρήκαν το περδίκι το έφεραν μέχρι ενός σημείου και επειδή δέν μπορούσαν να ανέβουν εκεί που ήμουν το άφησαν και αναγκάστικα να πάω να το πιάσω μόνος μου. Στην συνέχεια με τον αέρα κόντρα αν και είχα καλές προειδοποιήσεις απο τα σκυλιά, μια λατζιά με εμπόδισε να ρίξω σε ένα πολύ κοντινό και 3 πεύκα στάθηκαν ανάμεσα σε εμένα και 6-7 πουλιά. Παρόλα ταύτα το ευχαριστήθηκα που τουλάχιστο είχα συναντήσεις με 60-70 πουλιά.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
tzoumerka
Full Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 08 Σεπ 2010, 15:39

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από tzoumerka »

Παιδια ωραια τα λετε αλλα καλυτερα να περιγραφετε τι κανουν τα σκυλια σας σε σχεση με τις περδικες.Αν αξιζει κατι ειναι η φαση που θα σερβιρεις τον σκυλο 'η θα σε βαλει μεσα σε πουλια που δεν τα φανταζοσουνα.Σκυλος ειναι ο πρωταγωνιστης στο βουνο,οχι εμεις.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από admin »

το ένα μου το σκυλί 13 χρονών με ακολουθούσε και ώρες ώρες δέν μπορούσε και το έπιαναν πάνω μου να το ανεβάσω στον επόμενο βράχο :D το άλλο το σκυλί 10 χρονών κυνηγάει 10 μέτρα γύρω μου αμμά έσχει μαλαή τσαι που την κούραση του έπιασε τον πέρτικο και δέν τον έφερε :D . Το άλλο το σκυλί υπό δοκιμή νιώθει τους πέρτικους που τα 50 μέτρα ιδιαίτερα άμμα σηκωθούν και φεύγει σκάϊ νέφος....τελικά για να πάεις κυνήγι στην Κύπρο θέλεις 1-2 καλά σκυλιά και 1 καλό ψυχίατρο :D (Κάτι ήξερες.... ;) )
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από admin »

Το πρωί πήγα για λαγό τίποτα η μαλαές απαγορευμένη , στον δρόμο για το αυτοκίνητο άκουσα ένα κοπάδι που κακκάριζε κάτω απο το αυτοκίνητο. Άφησα τον σκύλο στο αυτοκίνητο και πήγα απο κάτω τους. Με ένιωσαν και πέτασαν πρόλαβα ένα στα 25-30 μέτρα τον πυροβόλησα με ένα φυσίγγι μυθος έφαε όλη την σχιπεθκιά και έπεσε όπως την μάππα . Πήγα εκεί που έπεσε βρήκα μια τούφα φτερά αίματα και τα αίματα πήγεναν πρός τα κάτω μαζί με τα φτερά έφαα τον τόπο άφαντος. :cry:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Chris B725 »

Χαιρετίζω την παρέα !!

Εγώ έχει από τη περασμένη Κυριακή που εκρεβατόθηκα με γαστρεντεριτιδα. Πρώτη φορά χάνω 2 εξορμήσεις του ενδημικού :( :( Η αλήθεια σήμερα ήμουν καλύτερα και ήταν να πάω ένα περίπατο απογευματινό αλλά λίο η αδυναμία λιο ο πελλοαέρας που εφύσαν είπα να μείνω σπίτι να μου περάσει τέλεια και η Κυριακή εν κοντά !!!

Προσοχή παίδες επειδή απ`ότι άκουσα έχει επιδημία γαστρεντεριτιδας... :? :oops:
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από Dimitris »

Περαστικα σου φιλε Κρις

Enviado desde mi LG-D855 mediante Tapatalk
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Κρις, μεν φοάσαι τίποτε φίλε μου ως την Κυριακή θα είσαι περτίτζιην :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”