Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Anthimos »

πανικος έγραψε:[quote="Anthimos
ανθιμε μου δυστυχως δεν καταλαβες τι διαβασες :!: δεν ειπα διαφωνω με το gps φιλε μου.εγραψα οτι ο τροπος αυτος δηλαδη να αφηνεις τον σκυλλο να απομακρυνεται στα 400 μετρα να βρισκει το περδικι και εσυ να ξερεισ οτι εννα τον εβρεις με to gps τζαμε φερμαριστο εμενα δεν με γεμωνει ρε φιλε μου θελω τον κοντα μου να τον θωρω τζε θελουν ας προσηκονουνται θελουν ας κατσουν τιποτε παραπανω :) το gps ειναι για να μην χασουμε τα σκυλια τιποτε παραπανω.

Το GPS ειναι χρησιμο σε περιοχες οπως αυτες της ταινιας. ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ
Ειναι ενα ηλεκτρονικο μεσο να σου λεει ΡΕ ΕΦΕΡΜΑΡΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΟΥ ΔΑΜΕ ΠΟΥΠΑΝΩ
Αν σε χαλα ρε φιλε μην χρησιμοποιησεις ποτε σου αλλα μην το κατακρινεις
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από andreasana210326 »

admin έγραψε:για το κυνήγι υπάρχουν τα παγκόσμια πρότυπα , υπάρχουν τα πανευρωπαϊκά πρότυπα υπάρχουν και τα Κυπριακά Πρότυπα!!!! :D :D :D

πέραν της πλάκας, ο καθένας όμως έχει τα δικά του πρότυπα όπως του αρέσει αν κυνηγά ο ίδιος. Σεβασμός σε αυτό όταν είναι μέσα στα πλαίσια του ορθολογιστικού, ηθικού και νόμιμου κυνηγίου . Απο εκεί και πέρα όταν τον άλλον τον ικανοποιεί τότε οι υπόλοιποι δέν μπορούν να κρίνουν πώς κυνηγάει ο καθένας. Αυτό είναι η άποψη μου, δέν υπάρχει σωστό και λάθος ούτε άσπρο και μαύρο.
+100000

ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα με τα λεγομενα του Αριστου....αλλα κ με ολους οσους εγραψαν σε αυτο το topic. Καταλαμβαινω το ερωτημα του κ. Σολων αλλα την παραθεση του Πανικου. Το κυνηγι στο βιντεο αυτο ειναι αδυνατο και φανταζει ουτοπια να πραγματοποιη8ει στη Κυπρο. Για τα κυπριακα δεδομενα μας αρκει να βλεπουμε το σκυλλο φερμας και να τον χαιρομαστε να δουλευει διπλα μας χωρις να χανουμε οπτικη επαφη μαζι του....κ παλι εξαρταται απο το φυσικο περιβαλλον στο οποιο διαλεξαμε να κυνηγησουμε.Καποιοι βαζουν ρευμα για να μαθουν τα σκυλλια να μην απομακρυνονται. Καλο ή κακο ετσι μαθαμε λογω δυσμενων καταστασεων που επικρατουν στη Κυπρο. ΕΜΕΝΑ προσωπικα ετσι μου αρεσει γτ ετσι εμα8α. Να βλεπω το σκυλλο μου και να εχω συνεχεια οπτικ επαφη μαζι του......κ αυτο γτ με εκαναν διαφορες καταστασεις να φοβαμαι...που οφειλεται στην κακη κυπριακη νοοτροπια. Φοβασαι μην σου τον κλεψουν....μη φαει δηλητηριο.....μη τον δαγκωσει φινα....μη...μη....μη....Αφου βαζουμε τον σταυρο μας κα8ε φορα που επιστρεφουμε σωοι εμεις και τα σκυλλια μας . Αν ειναι να εχω την εννοια κ το αγχος αν ο σκυλλος μου ειναι εκει μεχρι να παω κοντα του......ας παει στο καλο το περδικι ή ο λαγος. Καποια αλλη φορα θα συναντησω το θηραμα.
Ειμαι ομως ανοικτος κ σε διαφορετικο τροπο κυνηγιου εφοσον υπαρχουν οι καταλληλες προυπο8εσεις οπως τα σκυλλια, συμπεριφορα θηραματος , τοπος κυνηγιου, κ σιγουρα συμπεριφορα αλλων κυνηγων. Το συγκεριμενο κυνηγι στο βιντεο 8α το εκανα κατω απο τις πιο πανω προυποθεσεις....αλλα σιγουρα ειναι πιο ωραιο αισθητικα κ ομορφο να βλεπεις το σκυλλο να κυνηγα διπλα σου εχοντας καποια οπτικη επαφη μαζι του. Κατα την αποψη μου...οταν το σκυλλι ειναι τετοιας ανοικτης ερευνας.....στην Κυπρο θα αντεξει 2-3 εξορμησης...γτ απλα μετα θα τον κλεψουν στο βουνο. Αν καποιος δεν το πιστευει αυτο τοτε πιθανον δεν εζησε καποιες καταστασεις ακομα...και ευχομαι να μην το ζησει.
Παρολα αυτα το σχολειο συνεχιζεται...πολυ ωραιο τοπικ...κ οσο ζουμε μα8αινουμε. :D
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από πανικος »

Anthimos έγραψε:
πανικος έγραψε:[quote="Anthimos
ανθιμε μου δυστυχως δεν καταλαβες τι διαβασες :!: δεν ειπα διαφωνω με το gps φιλε μου.εγραψα οτι ο τροπος αυτος δηλαδη να αφηνεις τον σκυλλο να απομακρυνεται στα 400 μετρα να βρισκει το περδικι και εσυ να ξερεισ οτι εννα τον εβρεις με to gps τζαμε φερμαριστο εμενα δεν με γεμωνει ρε φιλε μου θελω τον κοντα μου να τον θωρω τζε θελουν ας προσηκονουνται θελουν ας κατσουν τιποτε παραπανω :) το gps ειναι για να μην χασουμε τα σκυλια τιποτε παραπανω.

Το GPS ειναι χρησιμο σε περιοχες οπως αυτες της ταινιας. ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ
Ειναι ενα ηλεκτρονικο μεσο να σου λεει ΡΕ ΕΦΕΡΜΑΡΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΟΥ ΔΑΜΕ ΠΟΥΠΑΝΩ
Αν σε χαλα ρε φιλε μην χρησιμοποιησεις ποτε σου αλλα μην το κατακρινεις
ανθιμε ειπα οτι δεν ειμαι και κανενας εμπειρος σκυλλαρης και νομιζω καταλαβες τι θελω να πω με την αποψη μου για το θεμα και ακομα ειπα οτι ειμαι προθυμος να μαθω κατι παραπανω απο αυτη την συζητηση και δεν κατακρινω το gps και οσους το χρησιμοποιουν φιλε. αλλα και εσυ επιμενεις με ενα αυστηρο τροπο οτι ειναι κατι το φυσικο και αυτονοητο.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από πανικος »

andreasana210326 έγραψε:
admin έγραψε:για το κυνήγι υπάρχουν τα παγκόσμια πρότυπα , υπάρχουν τα πανευρωπαϊκά πρότυπα υπάρχουν και τα Κυπριακά Πρότυπα!!!! :D :D :D

πέραν της πλάκας, ο καθένας όμως έχει τα δικά του πρότυπα όπως του αρέσει αν κυνηγά ο ίδιος. Σεβασμός σε αυτό όταν είναι μέσα στα πλαίσια του ορθολογιστικού, ηθικού και νόμιμου κυνηγίου . Απο εκεί και πέρα όταν τον άλλον τον ικανοποιεί τότε οι υπόλοιποι δέν μπορούν να κρίνουν πώς κυνηγάει ο καθένας. Αυτό είναι η άποψη μου, δέν υπάρχει σωστό και λάθος ούτε άσπρο και μαύρο.
+100000

ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα με τα λεγομενα του Αριστου....αλλα κ με ολους οσους εγραψαν σε αυτο το topic. Καταλαμβαινω το ερωτημα του κ. Σολων αλλα την παραθεση του Πανικου. Το κυνηγι στο βιντεο αυτο ειναι αδυνατο και φανταζει ουτοπια να πραγματοποιη8ει στη Κυπρο. Για τα κυπριακα δεδομενα μας αρκει να βλεπουμε το σκυλλο φερμας και να τον χαιρομαστε να δουλευει διπλα μας χωρις να χανουμε οπτικη επαφη μαζι του....κ παλι εξαρταται απο το φυσικο περιβαλλον στο οποιο διαλεξαμε να κυνηγησουμε.Καποιοι βαζουν ρευμα για να μαθουν τα σκυλλια να μην απομακρυνονται. Καλο ή κακο ετσι μαθαμε λογω δυσμενων καταστασεων που επικρατουν στη Κυπρο. ΕΜΕΝΑ προσωπικα ετσι μου αρεσει γτ ετσι εμα8α. Να βλεπω το σκυλλο μου και να εχω συνεχεια οπτικ επαφη μαζι του......κ αυτο γτ με εκαναν διαφορες καταστασεις να φοβαμαι...που οφειλεται στην κακη κυπριακη νοοτροπια. Φοβασαι μην σου τον κλεψουν....μη φαει δηλητηριο.....μη τον δαγκωσει φινα....μη...μη....μη....Αφου βαζουμε τον σταυρο μας κα8ε φορα που επιστρεφουμε σωοι εμεις και τα σκυλλια μας . Αν ειναι να εχω την εννοια κ το αγχος αν ο σκυλλος μου ειναι εκει μεχρι να παω κοντα του......ας παει στο καλο το περδικι ή ο λαγος. Καποια αλλη φορα θα συναντησω το θηραμα.
Ειμαι ομως ανοικτος κ σε διαφορετικο τροπο κυνηγιου εφοσον υπαρχουν οι καταλληλες προυπο8εσεις οπως τα σκυλλια, συμπεριφορα θηραματος , τοπος κυνηγιου, κ σιγουρα συμπεριφορα αλλων κυνηγων. Το συγκεριμενο κυνηγι στο βιντεο 8α το εκανα κατω απο τις πιο πανω προυποθεσεις....αλλα σιγουρα ειναι πιο ωραιο αισθητικα κ ομορφο να βλεπεις το σκυλλο να κυνηγα διπλα σου εχοντας καποια οπτικη επαφη μαζι του. Κατα την αποψη μου...οταν το σκυλλι ειναι τετοιας ανοικτης ερευνας.....στην Κυπρο θα αντεξει 2-3 εξορμησης...γτ απλα μετα θα τον κλεψουν στο βουνο. Αν καποιος δεν το πιστευει αυτο τοτε πιθανον δεν εζησε καποιες καταστασεις ακομα...και ευχομαι να μην το ζησει.
Παρολα αυτα το σχολειο συνεχιζεται...πολυ ωραιο τοπικ...κ οσο ζουμε μα8αινουμε. :D
εγραψες οσα προσπαθω να πω απο το πρωι ανδρεα μου .μπορει να μεν τα εγραψα κατανοητα και να παρεξηγηθηκα εχω και κατι χρονια παραπανω σου με αποτελεσμα αρκετα κκολλημενα ττελουθκια :lol: :lol: .συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε ετσι ειναι τα πραματα :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από vti-chris »

Στο 6:45 με 6:55...απλά ένα κυνήγι που πρέπει να το δει κανείς από άλλη οπτική γωνία για να το κατανοήσει.
Το ίδιο ισχύει και για τον τρόπο εργασίας των συγκεκριμένων σκυλιών.
Όσο για το GPS...ίσως λόγο διαφήμισης να τονίζεται υπερβολικά η αναγκαιότητά του στην παρούσα ταινία, αλλά και πάλι όταν αγαπάς τα σκυλιά σου και ξέρεις ότι κινδυνεύουν να τραυματιστούν ή ακόμη και να πεθάνουν μέσα σε μια χαράδρα πάνω σε αυτά τα βουνά, θα κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου για να γνωρίζεις που βρίσκονται.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από πανικος »

Πανικος Setter έγραψε:Σε σχέση με τον τίτλο του θέματος και την τροπή που παίρνει όπως πάμε θα βάλουμε και τα αμπελοπούλια στη συζήτηση
:lol: :lol: εννεν τζαιρος τους ακομα σεπτεμβριο τζινα :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Anthimos »

πανικος έγραψε:
Anthimos έγραψε:
πανικος έγραψε:[quote="Anthimos
ανθιμε μου δυστυχως δεν καταλαβες τι διαβασες :!: δεν ειπα διαφωνω με το gps φιλε μου.εγραψα οτι ο τροπος αυτος δηλαδη να αφηνεις τον σκυλλο να απομακρυνεται στα 400 μετρα να βρισκει το περδικι και εσυ να ξερεισ οτι εννα τον εβρεις με to gps τζαμε φερμαριστο εμενα δεν με γεμωνει ρε φιλε μου θελω τον κοντα μου να τον θωρω τζε θελουν ας προσηκονουνται θελουν ας κατσουν τιποτε παραπανω :) το gps ειναι για να μην χασουμε τα σκυλια τιποτε παραπανω.

Το GPS ειναι χρησιμο σε περιοχες οπως αυτες της ταινιας. ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ
Ειναι ενα ηλεκτρονικο μεσο να σου λεει ΡΕ ΕΦΕΡΜΑΡΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΟΥ ΔΑΜΕ ΠΟΥΠΑΝΩ
Αν σε χαλα ρε φιλε μην χρησιμοποιησεις ποτε σου αλλα μην το κατακρινεις
ανθιμε ειπα οτι δεν ειμαι και κανενας εμπειρος σκυλλαρης και νομιζω καταλαβες τι θελω να πω με την αποψη μου για το θεμα και ακομα ειπα οτι ειμαι προθυμος να μαθω κατι παραπανω απο αυτη την συζητηση και δεν κατακρινω το gps και οσους το χρησιμοποιουν φιλε. αλλα και εσυ επιμενεις με ενα αυστηρο τροπο οτι ειναι κατι το φυσικο και αυτονοητο.
εν θυμωνω ρε
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Laurona »

Εγω απλα έγραψα του Σολωνα που τον ξερω κ με ξέρει για ποιο λογο είναι σωστό το κυνηγι που βλεπει στην ταινία κ απάντησα στην ερώτηση του ανθρώπου.
Τιποτε προσωπικο με τον ανθρωπο η διαφωνια.
Ο καθε ενας κυνηγά οπως κ οτι θελει αρκει να εν νομιμο.
Ο πιο ''αναποδος'' κυνηγος δαμεσα ισως είμαι εγω.
Κυνηγω ενα τριχωτο θηραμα με ανεμοθηρα πουλοσκυλο.
Βαζω ενα καθαρό ποιντερ να κυνηγησει κατι για το οποιο δεν φτιάχτηκε.
Αρα Σολωνα μου για να μην μακρυγορω σε καταλαβαίνω οταν λες οτι θελεις τα σκυλια κοντα.
Αυτο δεν θα με εμποδίσει ομως να πω το σωστό που είναι πως κυνηγιετε αυτό το πουλι σρ εκείνα μαλιστα τα εδαφη.
Οπως θα μου πει εμενα ο οποιοςδηποτε φίλος ότι ''σκοτωνω'' ενα καθαρό αιμο ποιντερ βάζοντας το κ χαλιναγογοντας το να κυνηγα λαγο.
Έτσι είναι αλλα αυτο με εκφραζει.
Το θεωρω μιας αλλης μορφης ειδος κυνηγιου.
Αυτο ομως δεν με εμποδιζει να ξερω την φύση του αγηλικου ποιντερ κ να την αναγνωριζω......γιατί αν δεν το κανω δεν θα καταφερω ποτε να το βαλω να κυνηγήσει λαγο.
Κυνηγουν σρ αυτές τις αποστάσεις γιατί φυιαχτηκαν γιαυτες κ οχι γιατι γουστάρει ο κυνηγος να μην τα βλέπει κκντα του.
Φτιαχτηκαν έτσι γιατί η περφικσθ σπο την φυση της θελει σθτη την προσεγγισει για να μπλοκαρισυει.
Η πέρδικα γκρεκαρ ετσι μονο ' κλιθκιαζετε'

Ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος οτι δεν κατακρινω την γνωμη του καθε φιλου η του Σολωνα.
Απλα αναγνωριζω οτι ετσι ειναι φτιαγμενα τα σκυλιά κ αυτο το κυνηγι.......κ αυτο με βοηθά κ στο να φουλεψβ τα δικα μου σκυλια σωστα κ νσ τα προσάρμοσω στα δεδομένα του δικου μου κυνηγιου
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
andreas78

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από andreas78 »

Κάποιοι (Άνθιμος/ Παναγιώτης/ Χρίστος...), έχουν κολλήσει στο να εξηγήσουν πως το GPS είναι απλά ένα εργαλείο αλλά ξεχνούν να εξηγήσουν κυρίως τί εστι μεγάλη έρευνα στο βουνό και δή απο αυτά τα ζώα.
Όταν αδυνατεί κάποιος να κατανοήσει την εργασία πρώτα και κατα δεύτερον τον ψυχησμό αυτών των ζώων, είναι λογικό να κολλά στα 300 μέτρα και στο GPS..!!!
Αυτά τα σκυλιά ΔΕΝ τρέχουν απλά για να φερμάρουν.......κυνηγούν, τα 300 μέτρα είναι πολύ λίγα για τετοια ζώα αφου τα κάνουν μεσα σε μερικά δευτερόλεπτα έχοντας σωστές επιστροφές των 15-20 λεπτών..... ΔΕΝ χάνουν ποτέ την επαφή με τον ιδιοκτήτη τους αφού επιβάλλεται να τον έχουν πάντα ως το κέντρο τους, ο Μαθιόπουλος δεν ζευγαρώνει ζώα που δεν είναι τουλάχιστον εξαίρετα σε αυτά τα βουνά, αυτό προυποθέτει ένα σκύλο που ΔΕΝ ειναι χαζός για να χανεται έτσι απλά.
Σε δύσκολα αλπικά ή δασώδη τοπία η λέξη "χάθηκε" για έναν εξαίρετο σκύλο, αυτόματα σημαίνει φερμα...τα beeper & GPS είναι τα μοναδικά μέσα για να σερβίρουμε όταν αυτά βρίσκονται σε δύσκολα και απρόσητα σημεία....!!!
Αυτή η εργασία και τρόπος κυνηγίου, υφήσταται εδω και καμια 400 χρόνια, απο την εποχή που δημιουργήθηκαν τα Pointer..!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Laurona »

Ακριβως ετσι.
Απλα αναλυσαν το τζι πι εσ τα παιδιά γιατι δωθηκε και σε αυτό εμφαση κ ηθελαν να το διαχωρησουν απο αυτο που σωστα ειπες φίλε μου. :)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”