Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Τελικα αυτο ειναι κυνηγι??????

ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Laurona »

Τι εννοεις φιλε μου?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Laurona έγραψε:Τι εννοεις φιλε μου?
Θεωρω οτι βγαζει ματι χρυσανθε μου...γι'αυτο η αοριστη ερωτηση μου!

Με ταξιδεψε πραγματικα η ολη διαδικασια......η μουσικη...η προετοιμασια... το τοπιο....τα σκυλια.... ολα....................μεχρι που ειδα το gps στο χερι.......και να γραφει 360 μετρα :roll:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από KINIGOSS »

το κυνήγι άλλαξε και συνεχώς αλλάζει
καλή η εξέλιξη αλλα κάπου ξέφυγε πολύ.Εγω βλέπω το κυνήγι της Κύπρου μας που έχασε την παράδοση έγινε ενας αγώνας-διαγωνισμός και οι κυνηγοί,τα σκυλιά και ο εξοπλισμός ολα πλέον επαγκελματικά.Εφυγε το όμορφο του αγνού κυνηγού με τον σκύλο του παρέα και τώρα βλέπουμε κάτι μεταξυ πολεμιστών και ποδοσφερικής ομάδας που στόχο εχουν τον τίτλο ντυμένοι στα καμουφλάζ και με εργαλεία (όπλα και λιπά)
για show.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλοι μου το βιντεο αυτο ειναι μοναδικο και πραγματικα εχει ΑΞΙΑ.

μΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΤΕ ΤΟ GPS. Σολωνα μου πρεπει να βρεθεις σε εκεινα τα εδαφη για να καταλαβεις οτι εκει πραγματικα ειναι που χρειαζετε και ειναι αναγκαια η μεγαλη ερευνα οσο τιποτε αλλο και το εργαλειο αυτο τοεχουν γιατι χρειαζετε και οχι για μοστρα.

Εμενα με μαγεψε οταν το πρωτοειδα σε τρειλερ και αναμενω ποτε θα μπορεσω να το παρω γιατι ειναι απο τα λιγα περδικοκυνηγια που ΘΕΛΩ να βαλω στην συλλογη μου.

Τα μετρα που ειδες στο GPS ΕΙΝΑΙ λιγα σε εκεινα τα εδαφη. Τα πουλια αυτα πολυ θα τα κτυπησεις κατω των 30 μετρων και οι σκυλοι εκεινοι εχουν μαθει να κυνηγουν ΠΕΡΔΙΚΑ .Οταν την φερμάρουν και μπλοκάρουν ετελειωσε και συ θελεις πανω απο 4-5 λεπτα να φτασεις σε αποσταση βολης
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Δεν ξερω ρε φιλε αλλα ισως εγω εμεινα στασημος.....

Εμαθαν να κυνηγουν περδικα λες,και ακομα και σε ποιο μεγαλες αποστασεις.....μα ποσο.....φερμα σε μισο χιλιομετρο και να κρατουμε το GPS για να δουμε τη γινεται και να τρεχουμε να παμε στα σκυλια:roll: ......μα ειναι ετσι που κυνηγουν την περδικα :roll:

Καποτε ειμαστα χωρις τιποτα....

Μετα βαζαμε το παραδοσιακο καμπανελλι....

Μετα πηγαμε στο Μπιμπερ...

Τωρα καταληξαμε στο GPS!
Με τετοια αποσταση που να ακουσεις Μπιμπερ και κυριος πως να δεις τι κανει ο σκυλος και που ειναι......ακομα και η καμερα δυσκολευτηκε,εκανε αρκετο ζουμ για να ξεχωρισουμε τα σκυλια....

Μην παραξενευτειτε στο επομενο DVD να υπαρχει και drones για την βιτεογραφηση!

Οπως επα και στην αρχη.......ισως λεω εμαθα εγω ετσι....να θελω να βλεπω οσο μπορω τα σκυλια μου κοντα μου να δουλευουν και να τα χαιρομαι στο επακρο.......οχι να τα κατεβαζω απο το αυτοκινητο και να ειναι σαν να ειμαστε δυο ξενοι μεχρι την στιγμη της φερμας!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Laurona »

Πολλες φορές εκει πανω που βλέπεις το βιντεο δεν βλέπεις πουθενα απο την ομιχλη.
Ξερεις οτι ειμαι πρακτικος κυνηγος κ οχι του λουσου.
Εκει που βλέπεις επιβάλετε η ανοικτή έρευνα.
Αλλιως απλώς πας περιπατο.
Δεν είναι Κυπρος.
Και λέω Κύπρος οχι γιατι σε εμάς είναι ευκολο(δεν είναι σίγουρα Ελλάδα κ ΗΠειρος) αλλα επειδη εμεις έχουμε ελάχιστα εδαφη με πάρα πολυ κόσμο μεσα.
Μια περιοχή βλέπει ς να την κυνηγιυν ταυτόχρονα 5-6 διαφορετικές παρέες.

Στην Λεμεσό π.χ τα σκυλιά που ψάχνουν πολυ ανοικτά ισως σε δυσκολεψουν

Οχι ομως στην Λευκωσια που εχει κ πεδιάδες.
Γιαυτο κ το σωστο σκυλι μαθαίνει να κυνηγα το θηραμα και τον τοπο.

Βλεπεις μια παραγωγή που πραγματικα είναι για συλλογη.
Και τι δεν υα έδινα για ενα κυνηγι με διανθκτερευση στο βουνο σε συνθηκες όπως αυτές κ να χα το βουνο δικό μου.

Και συο λέω εγω που κυνηγβ λαγό με σκυλια φερμας που τα έμαθα να είναι κοντα μου.
Αλλο το προτυπο....αλλο το τι θελω...αλλο το τι μαθαίνω στα σκυλια επειδη έτσι κυνηγω.


Εκεινα τα σκυλια που βλεπεις να χανοβται εαν τα παρεις σε μπεκατσα πολυ πιθανον να τα δεις κ να ειναι πολυ πιο κοντά κ να ντοριαζουν κ να σου φερμαρουν την μπεκατσα στα 15 μέτρα.

Αυτο που ειδες για εκεινο το κυνηγι είναι πολυ σωστο.
Απλα οχι στα δικα σου μέτρα.
Κ μην με παρεξξγησεις.
Κ γω που κυνηγω λαγο το ποιντερ το μαθα να πηγαίνει μέχρι τα 100 .
Γιατι δεν κυνηγω την πέρδικα σαν προτευον θηραμα.

Δεν σημαίνει οτι κατι που δεν μας ταιριάζει οτι είναι λαθος.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Anthimos »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:Δεν ξερω ρε φιλε αλλα ισως εγω εμεινα στασημος.....

Εμαθαν να κυνηγουν περδικα λες,και ακομα και σε ποιο μεγαλες αποστασεις.....μα ποσο.....φερμα σε μισο χιλιομετρο και να κρατουμε το GPS για να δουμε τη γινεται και να τρεχουμε να παμε στα σκυλια:roll: ......μα ειναι ετσι που κυνηγουν την περδικα :roll:

Καποτε ειμαστα χωρις τιποτα....

Μετα βαζαμε το παραδοσιακο καμπανελλι....

Μετα πηγαμε στο Μπιμπερ...

Τωρα καταληξαμε στο GPS!
Με τετοια αποσταση που να ακουσεις Μπιμπερ και κυριος πως να δεις τι κανει ο σκυλος και που ειναι......ακομα και η καμερα δυσκολευτηκε,εκανε αρκετο ζουμ για να ξεχωρισουμε τα σκυλια....

Μην παραξενευτειτε στο επομενο DVD να υπαρχει και drones για την βιτεογραφηση!

Οπως επα και στην αρχη.......ισως λεω εμαθα εγω ετσι....να θελω να βλεπω οσο μπορω τα σκυλια μου κοντα μου να δουλευουν και να τα χαιρομαι στο επακρο.......οχι να τα κατεβαζω απο το αυτοκινητο και να ειναι σαν να ειμαστε δυο ξενοι μεχρι την στιγμη της φερμας!
Μοναδικη ταινια
ΥΜΝΟΣ στο πραγματικο κυνηγι

Προφανως Σολωνα στο συγκεκριμενο ειδος κυνηγιου εμεινες στασιμος για να ρωτας τ αυτονοητα

Φερμα σε μισο χιλιομετρα , αφου εκει ειναι τα πουλια αλλιως και μια εβδομαδα να γυριζεις εκει πανω δεν θα δεις περδικα χωρις σκυλια με ψυχη και δυναμη να ψαχνουν μακρια απο εσενα.

Αθλητικο εξτριμ κυνηγι οπου κανενας δεν διανοητε να πει οτι το κυνηγι δεν ειναι αθλημα...

Τα GPS δημιουργηθηκαν πρωτα για σκυλια ιχνηλατες για κυνηγια αγριογουρουνων και λαγων , επειδη τα σκυλια ειναι πολυτιμα και συχνα τα εχαναν στις διωξεις
Η τεχνολογια αξιοποιηθηκε μετα απο κυνηγους με σκυλια φερμας ειτε στα βουνα που βλεπεις στην ταινια ειτε στα πυκνα δαση για μπεκατσα...
Αν δεν χασεις σκυλια στο πυκνο και στα γκρεμια και να περιμενεις μια ωρα να γυρισουν δεν ξερεις ποσο χρησιμο εινια αυτο το εξαρτημα

Γιατι σε ξενιζει η τεχνολογια ομως ? εσυ πρωτος χρησιμοποιησες rangefinder για να δεις ποσο μακρια ηταν οι φασσες που επαιζες

Drones χρησιμοποιουν στην συγκεκριμενη ταινια , πως αλλιως να παρουν ληψεις στ αλπικα

Η τεχνη ειναι το σκυλι να δουλευει για εσενα στα 500 μετρα κι οχι στα 10 ...Να φερμαρει στον θεο , να κρατα τα πουλια και να περιμενει εκει ΕΣΕΝΑ να ερθεις και να μηνπιεζει το θηραμα παρασυρομενος απο τα ενστικτα και το παθος του

Αυτο ακριβως ειναι κυνηγι σε μια εποχη που μπορεις να βρεις κρεας παντου

Κυνηγι στα ακρα να δοκιμαζεται το σωμα και η ψυχη να γεμιζεις σκηνες το μυαλο και να χαιρεσαι το κυνηγετικο παθος των σκυλιων
Οχι περδικια σε σταμα , Παλλικαρισια κι αντρικια
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Laurona »

Κ λέγοντας οτι στην λεμεσο θα σε δυσκολεψουν δεν εννοω από λαθος των σκυλιων.
Τα σκυλια θα προσαρμοστουν στο εδαφος.
Μιλω απο πλευρας εδαφους κ πολυκοσμιας.
Οπως εγω που δυστυχώς ειδα σκύλο φερμαρισμενο να τον σερβιρει ξενος κυνηγος γιατι ο ιδιοκτητης του προσπσθουσε ο άνθρωπος να σκαρφαλώσει 30 μετρα πιο κάτω.
Κ θεωρησε σωστο ο μαλακά ς να του κλεψει την καλύτερη στιγμη.
Οι σκύλοι μια χαρα δουλεύουν αμα τους δουλεύεις.
Το προβλημα στην Κύπρο εν εμεις που ειμαστε
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
andreas78

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από andreas78 »

Το συγκεκριμένο "ντοκιμαντέρ", ειναι ότι καλύτερο υπάρχει σε βιντεοσκόπηση αναφορικά με το παλικαρίσιο κυνήγι πέρδικας, οχι μόνο για την Ελλάδα αλλα και για ολόκληρη την Ευρώπη, ειναι ο κανόνας.
Φίλε Σόλωνα, καλός ή κακός, έχουμε έρθει σε αντιπαράθεση αρκετές φορές και μάλιστα πολλές φορές αναρωτιέμαι αν το προκαλώ εγω, μεχρι και βλητική δοκιμή έκανα για να καταλάβεις τα αυτονόητα...!!!!!
Δεν μπορώ να καταλάβω αν είσαι αφελής η αν οπως λες έχεις μείνει στάσιμος, το σίγουρο ομως ειναι πως πάλι δεν κατανοείς τα αυτονόητα.
Πάντως αυτονόητο για την πλειοψηφία στο κυνήγι με σκυλιά φερμας και δη' στο κυνήγι πέρδικας, ειναι ο εντοπισμός του πολυπόθητου θηραματος σε κάμπους, σε βουνά, η σε δάση, η σε αλπικά εδάφη οπως και στο βίντεο, απο τον κυνηγετικο σκυλο που παρασυρόμενος απο το πάθος του το μόνο που τον ενδιαφέρει ειναι να ψάξει να βρει θήραμα για να μας ικανοποιήσει, όπου και αν ειναι αυτό και σε όποια απόσταση και αν ειναι.....!!!!
Πάθος λοιπόν.........ένταση.....κίνηση.....επαφή....κούραση...φερμα.....ικανοποίηση....καρπωση..!!!!

Σε κάποιους άλλους ομως το αυτονόητο ειναι:
-Να κάθονται σε γνωστά στάματα και με ύπουλο και άνανδρο τροπο να τα φονευουν τις πέρδικες "ρεχτές"...!!!!
-Να ψάχνουν με το όχημα τους πιθανά σημεία που μπορεί να κρατούν πέρδικες/ φραγγολινες κ.α., να βλέπουν το "θήραμα" τους και κατεβάζοντας το κοντινό "εργαλείο" και μεσα σε κανενα 15λεπτο έχοντας κάνει και κανενα "στιγμιαίο πάγωμα", να βάζουν το θήραμα στην βούρκα....!!!!!!!
-Να κυνηγούν αυτα τα θηραματα μεσα σε ξένες ακατοίκητες περιουσίες όπου αυτα γνωρίζουν ότι δεν θα κυνηγηθούν....!!!!!
Και αλλα παρόμοια........προσωπικά προτιμώ και προτείνω τα "αυτονόητα" του πρώτου μέρους, θεωρώντας το συγκεκριμένο βίντεο/ ντοκιμαντέρ σαν ύμνο προς το παλικαρίσιο κυνήγι πέρδικας...!!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”