Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από πανικος »

Πανικος Setter έγραψε:Πανικό μου καλημέρα , όπως είπα και πιο πριν το θέμα μπορούσε να άνοιγε με ένα σορό άλλους τίτλους αλλα προτιμήθηκε η απαξίωση που δεν έχει καμια σχέση με την προτίμηση και μετά να τα βάζουμε με την τεχνολογία μονόπλευρα , δηλαδή να μας ξενερώνει το gps και από τον άλλη να χρησιμοποιούμε κάμερα , μετρητή αποστασεις και ταχύτητας
καλημερα πανικκο επισης.τωρα ο τιτλος μας σαντανωσε ρε φιλε?και γιατι δειχνει απαξιωση ο τιτλος?
ενα ερωτημα ειναι.αυτο ειναι κυνηγι τελικα?μερικοι το βρισκουν αυτονοητο αυτο το τροπο κυνηγιου αλλοι διαφωνουν .το προβλημα δεν το καταλαβα ωστε να γινονται αυτες οι επιθεσεις σε καποιους.
ας μαζεψουμε την γλωσσα μας ολοι και να γραφουμε αυτο που σκεφτομαστε και οποιου αρεσει η δεν αρεσειι και θελει να πει την γνωμη του να την πει απλα την γνωμη του χωρις παραπανω λογια προσβολες κτλ.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από vti-chris »

Εγώ θα ήθελα να απευθυνθώ στο Σόλωνα.
- Θα συμφωνήσω με τον Πανίκο στην επιλογή του τίτλου...ήταν ειρωνικός και απαξιωτικός, χωρίς να γράφεις το παραμικρό σχόλιο στην πρώτη ανάρτηση και να αναγκάζεις τους υπόλοιπους να "μυρίζονται τα νύχια τους για να βρουν τι θέλει να πει ο ποιητής". Τότε τα μυαλά όλων αρχίζουν να δίνουν και να παίρνουν και μετά άντε να τους μαζέψεις.
- Εδώ σε περίμενα πιο διαβασμένο...θεωρείς παράλογο το GPS και την απόσταση έρευνας για ένα σκύλο που είναι φτιαγμένος σωματικά και ψυχικά για τέτοιες αποστάσεις αλλά την ίδια στιγμή θεωρείς λογικό το beeper σε ένα σκυλί που κινείται 30 μέτρα γύρω σου. Στην τελική και τα 2 την ίδια δουλειά κάνουν.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Anthimos »



Αυτό ειναι κυνήγι τελικά???
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από MARIOSE »

"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις, η περιέργια έχει το λόγο της που υπάρχει" ALBERT EINSTEIN -> από την υπογραφή του φίλου vti-chris πιο πάνω

"Εάν ρωτήσεις μπορεί να φανείς βλάκας για μια στιγμή, εάν όμως δεν ρωτήσεις μένεις βλάκας για πάντα" ΚΟΜΦΟΥΚΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

admin έγραψε:κοπέλια όπως είπαμε και πιο πριν το κάθε κυνήγι όταν ακολουθούμε τις νομοθεσίες είναι σεβαστό. Το θέμα στάμα και παγανιά για περδίκια και το πόσο ηθικό είναι μπορούμε να το αναλύσουμε σε άλλο θέμα γιατί σηκώνει συζήτηση. Εγώ εκείνο που θέλω να πω είναι το εξής. ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ σε ένα φόρουμ το διαμορφώνουν τα μέλη του και οι αναρτήσεις τους. Αν πέφτει το επίπεδο ας κοιτάξει ο καθένας τι έγραψε και τότε θα καταλάβετε γιατί πέφτει η ανεβαίνει το επίπεδο. Αντιπαραθέσεις πάντα θα υπάρχουν αλλά δεν είναι ανάγκη να συνοδεύονται με ειρωνικά , κακόβουλα και απαξιωτικά σχόλια ή ακόμη και με βρισιές.

Ξεκινάει η σεζόν ας κρατήσουμε τον πήχη τον συζητήσεων σε ψηλό επίπεδο γιατί το τι γράφεται εδώ μέσα αντικατοπτρίζει το κάθε μέλος. Ευχαριστώ

τουτο ακριβως τιποτε άλλο...απλα εν τα επιθετα που χρησιμοποιηθηκαν το πρόβλημα και ότι μειωνουν καποιον στα ματια πολλων αναγνωστων....αυτά δεν χρειαζονται και αυτά πρεπει να εκλείψουν...

στο θεμα ορθολογικο κυνηγι και θηράματα...δεν μπορω ουτε γω να πω κατι του Ανθιμου....ουτε του Ανδρεα ουτε του Πανικκου σεττερ γιατι πολύ απλα δεν κατεχω το κυνηγι τους...οπως ουτε αυτοι το δικο μου...

οποταν το οποιοδήποτε σχολιο η οπιαδηποτε ερωτηση προς συζητηση δεν είναι αναγκη να καταλήγει σε ολη αυτή την υβρη και προσωπικη επιθεση...

και κυριως αν καποιο μελος είναι χρονια εδώ και ολοι οσοι είναι σε αυτό το φορουμ...ξερουν και το ποιος είναι και τον χαρακτηρα του...

αυτό και η κουβεντα για μενα εληξε...ουτε δικηγόρος του Σολωνα ειμαι ουτε τιποτε...απλα με ενοχλησε ολη αυτή η εκφραστικη επιθεση...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Takic
Full Member
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 07:53

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Takic »

Να πω και γω την αποψη μου. Μεχρι προπερσι κυνηγουσα με την Ιρμα μου..ημιαιμη ποιντερ με λαμπραντορ..η πρωτη μου..ειχα την 14 χρονια..εφυγε περσι τον Σεμπτεβρη..κυνηγουσε στα 20 μ ..ξεχωριζε μεχρι κ το δεξια απο το αριστερα..οταν εβρισκε μαλαη..οτι ας ηθελε ας ηταν..σταματουσε ..με κοιταζε και ξεκινουσε.. το εβρισκε και το φερμαρε
Λογο αυτης της φερμας και του οτι κυνηγω φτερωτο αποκτησα english pointer..Το αρχικο σοκ ηταν μεγαλο για μενα :D ..να πηγαινω στον καμπο...ναν 100 μετρα που μενα..να του φωναζω να ερθει και σαν να μην υπηρχα ( η βασικη εκπαιδευση εγινε και ηταν και πολυ υπακουος μαλιστα στην αυλη)
Μετα αρχισαν και οι "ειδικοι"..πελλοσιηλλος κουμπαρε..παρτου τον πισω τζιηνου που σου τον επουλησε..βαλτου ρευμα..μεχρι και να τον ευνουχισω ειπαν μου...χαχαχαχα
Να μην τα πολυλογω...το προβλημα ημουν εγω και οχι ο σκυλλος..προσαρμοστικα εγω στο κυνηγι του..ναι..150 μετρα που μενα..φερμαρει..κρατα τη φερμα του οσπου να παω
Μια περιοχη που ηθελα 3 ωρες να την κανω καμνω την σε μια και ξερω οτι δεν αφησε πισω παθκιαν :)
Κυνηγισα και με κοντινο σκυλλο ..κυνηγω τωρα με english...δεν νομιζω να ξανακυνηγισω με αλλη ρατσα..αμα δεν το ζησεις δεν θα καταλαβεις
Οσο αφορα το gps...δεν του εχω..και οσοι τους εχουν πιστεψτε με δεν ειναι για να παιξουν το θηραμα που φερμαρε
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Καλημερα,

Να τονισω οτι δεν καταδικαζω το συγκεκριμμενο βιντεο, κ 8εωρω απαραιτητο τη χρησιμοποιηση Gps σε τετοιο τερεν κ με τετοιους σκυλλους ανοιχτης ερευνας. Κατι τετοιο με το gps γινεται με τους ιχνηλατες στην Κυπρο οπως κ σε αλλες ευρωπαικες χωρες.
Να προσθεσω οτι προσωπικα δεν ασχολουμαι με την αγωνιστικη κυνοφυλια κ σιγουρα αυτο με κανει ερασιτεχνη κ οχι επαγγελματια...
Ειδα σκυλλους(οχι πλεον)...οι οποιοι κατα τη διαρκεια της ερευνας του θηραματος,,,,εαν απομακρυνονταν γυριζαν το κεφαλι κ περιμεναν να μπουμε σχετικα κοντα για να τους προλαμβαινουμε ετσι ωστε να καταφερουμε να ειμαστε εντος βολης κ καρπωσης του θηραματος. Αυτο σε κυνηγι λαγου περισσοτερο και σπανια περδικας...κ οχι με english bointer. Δεν ξερω πως κ γιατι αναπτυξαν τετοια συμπεριφορα κ ικανοτητα αλλα ειχαν αντιληφθει πληρως το πώς παιζοταν το παιχνιδι..με αποτελεσμα να ειχαμε αρκετα μεγαλα ποσοστα ευστοχιας αφου κτυπουσαμε το θηραμα σε σχετικα κοντινη αποσταση.Πως εξηγειτε αυτο???
Εαν σε αυτο το βιντεο τα σκυλλια μπορουσαν με καποιο τροπο να περιμενουν τους κυνηγους ...τοτε δεν θα υπηρχε η χρησιμοποιηση του Gps αλλα beeber ή καμπανελλουι... κ ολοι θα λεγαμε για ενα καταπληκτικο βιντεο χωρις διαφωνιες.
ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ σε καμια περιπτωση την ικανοτητα κ τη ποιοτητα των σκυλλιων στο βιντεο κ ουτε τα σκαρταρω. Ειναι πολυεργαλεια κ ετυχαν ειδικης εκπαιδευσης απο επαγγελματιες....ειναι σκυλλια που ολοι θα 8ελαμε να ειχαμε...προσωπικα και εγω αν ζουσα...εκτος Κυπρου. :D
Οπως αναφερα σε αλλη μου παραθεση στην Κυπρο αυτο ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να γινει τετοιο κυνηγι και εχει να κανει με τα κυνηγετικα γουστα κ με τον τροπο που αρεσει στον καθενα να κυνηγα..αρκει να γινεται νομιμα, με ηθος και σεβασμο. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος στο βιντεο αυτο.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Laurona »

Αντρέα εαν κάτσει εκείνος ο σκύλος να καρτερα υον κυνηγο η να γυρίζει πισω οταν βρει την σνσθυμιασει θα αποτύχει ρε φιλε.
Δεν τρεχει κ κυνηγα μπροστα λογο πελαρας.
Το πουλί τρεχει μπροστά κ αυτός έχει την ικσνοτητα να το μυριζετε που μιαν φαουσα τόπο κ να το πτοσεγγιζει χωρις να το διωχνει κ φυσικά να το φερμαρει ακριβώς στο οριο που θα χώριζε το ξεσηκωμα που το μπλοκαρισμα.

Ο Τάκης πιο πανω είναι παραδειγμα ανθρωπου που ηταν δεκτικος κ αριστος μαθητης του αγγλικού ποιντερ.
Περσυ ηταν απελπισμένος.
Φέτος ο ανθρωπος 'ζει' για ενα κυνηγι με το σκύλο αυτο.
Το βίντεο είναι ' κληρονομιά' κ φόρος τιμης για το περδικοκυνηγι.
Αν δεν μας αρεσει είναι δεκτο.
Ομως νσ μην μας αρεσει συνειδητα επειδή δεν μας γεμιζει οχι επειδή αρνούμαστε να το δεχτούμε λογω του οτι μάθαμε αλλιώς.
Είναι σαν να προσπαθω εγω να το βάλω να με παρει στο λαγο με την μουττη χαμε συνεχόμενα.
Δεν γινετε........

Το προβλημα εδώ αναδειξε τα εσώψυχα προβληματα αυτού του χώρου κ οχι του βιντεο.
Το βίντεο είναι ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ.

Το πρόβλημα το χουμε εμεις σαν μελη.
Αλλοι για την αυτοπροβολη....αλλοι για την εθελοτυφλια....αλλοι για συμφερον.....αλλοι για χουμισι.....αλλοι γιατι ανέχονται κάτι και το θυμούνται μετά. .και αλληλοκατηγορουνται. .....ενω μπορουν να τα πουν κ σε προσωπικο επίπεδο.......ανθρωπινα φυσικά ελαττώματα. ......που πρέπει ολοι να εντοπιδουμε στον εαυτό μας κ να τα δουλεψουμε.πρωτα για εμας κ μετα τους αλλους.
Κ το φορουμ μετα θα βρει την αίγλη του.

Ενα βίντεο αν προκαλεί την νοημοσύνη μας κ μπει....ας το σβήσει η διαχειρηση.......ας γινει μθα συσταση.....ας γινει απο την αρχη ομως.

Εν κριμα ενας χωρος οπως τούτον να αμαυρωνετε απο τα προβλήματα που δημιουργουν ειτε αθελα είτε ηθελημενα τα μελη του.

Και μιλατε τα μελη κ με κανενα τηλέφωνο άμα εχετε προσωπικες διαφωνίες. ...ο γραπτός λογος έχει πολλες παρεξηγησιμες μορφες
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Konstantinos beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Μαρ 2014, 23:46

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Konstantinos beretta »

Χρησιμοποιω GPS που πολλους λεν οτι τους ξενερωνει για τον λογο οτι μαρεσει τοσο η τεχνολογια οσο και το κυνηγι. Ξερω επακριβως που ειναι και τι κανει ο σκυλλος μου και μπιπερ δεν χρειαζομε ετσι κυνηγω και πιο αθορυβα. Εμενα μαρεσει, επισης λετε για το GPS ορισμενοι αλλα οτι οπλο καινουργιο φκει και εχει λιγη παραπανω τεχνολογια πατε και το αγοραζετε. Τον καθενα τον συναρπαζει ενα ειδος τεχνολογιας,ισως και 2..Επισης καποιος μου ειπε πως με το GPS βρηκε τον σκυλλο του που τον εβαλε αλλος στο αυτοκινητο του για να τον κλεψει. Κυνηγωντας αθορυβα νομιζω ειναι και πιο αποτελεσματικο με το GPS,παρα να παιζει και το μπιπερ και να βουρω να εβρω και τον σκυλο που ειναι. Βλεποντας αποσταση και κατευθυνση πανω στην οθονη που ειναι ο σκυλος τοτε και εγω μπορω να κανω την δικη μου κινηση για το πως θα πεταχτει το θηραμα. Και αν νομιζει καποιος οτι με τα λεγομενα μου εβρισα,τοτε πλανατε πλανην οικτραν. Απλα η ανοχη πλεον ειτε για λαθροθηρια, ειτε για ανορθοδοξο κυνηγι καποιων θηραματων πρεπει να μειωθει, εαν θελουμε να δωσουμε μιαν ανακαμψη στο θηραμα και να αυξηθει.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Laurona »

Κωνσταντινο να μην λογοδοτας σε κανεναν γιατι δου αρεσει κατι κ το προτιμας.
Σε γεμιζει ρε φιλε?
Το βρίσκεις βοηθητικο?
Απο κει κ περα εαν ειναι νομιμο κ ταυτοχρονα ηθικο με βαση την κριση του εαυτού σου σπο εσενα τοτε είναι οκ.
Εν ανηθικο το τζι πι ες?
Τότε τα ομοιωματα τι είναι. ?
Οι μηχανουες?
Οι αδυρματοι των 10 ρεσιβερ?

Αν σε καποιους δεν αρεσει δεν χρειαζεσε την άδεια τους.
Αρκει να μπορεις να τεκμηριωσεις στο εαυτό σου ιτι είναι σωστο.
Πραγματικα ομως.......γιατι εχουμε κ το φρούτο τοθ να λεμε το σωστο...να το δειχνουμε......αλλά μολις ειμαστε μονοι μας να καμνουμε αλλα.
Το μεγαλύτερο περί παίξιμο είναι να περί παίζεις τον εαυτό σου.
Ο αλλος ισως σε συγχωρεσει......ο εαυτος σου οταν το καταλαβει δεν θα αφησει ποτε την ιδιοσυγκρασια σου να τον συγχωρεσει.
Δεν μπορεις να σπολογηθεις στον εαυτό σου.
Οταν φανει υο ψεμα σου ο εαυτος σου δεν θα σου απολογηθεί. ...μονο ντροπή κ τυψεις θα σου δώσει.
Πολλοι περί παίζουν τον εαυτο τους........νομιζοντας οτι κοροιδευουν τους άλλους.
Το ξέρεις καλα....απο καποιον ταχα εκπαίδευτη που γνωρισες.
Γιαυτο μην απολογησε για το τζι πι ες.
Εαν μη κακο το χρειαστείς για να βρεις το ζωο σου θα πεις ευτυχώς που το χα
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”