Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Konstantinos beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Μαρ 2014, 23:46

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Konstantinos beretta »

Laurona έγραψε:Κωνσταντινο να μην λογοδοτας σε κανεναν γιατι δου αρεσει κατι κ το προτιμας.
Σε γεμιζει ρε φιλε?
Το βρίσκεις βοηθητικο?
Απο κει κ περα εαν ειναι νομιμο κ ταυτοχρονα ηθικο με βαση την κριση του εαυτού σου σπο εσενα τοτε είναι οκ.
Εν ανηθικο το τζι πι ες?
Τότε τα ομοιωματα τι είναι. ?
Οι μηχανουες?
Οι αδυρματοι των 10 ρεσιβερ?

Αν σε καποιους δεν αρεσει δεν χρειαζεσε την άδεια τους.
Αρκει να μπορεις να τεκμηριωσεις στο εαυτό σου ιτι είναι σωστο.
Πραγματικα ομως.......γιατι εχουμε κ το φρούτο τοθ να λεμε το σωστο...να το δειχνουμε......αλλά μολις ειμαστε μονοι μας να καμνουμε αλλα.
Το μεγαλύτερο περί παίξιμο είναι να περί παίζεις τον εαυτό σου.
Ο αλλος ισως σε συγχωρεσει......ο εαυτος σου οταν το καταλαβει δεν θα αφησει ποτε την ιδιοσυγκρασια σου να τον συγχωρεσει.
Δεν μπορεις να σπολογηθεις στον εαυτό σου.
Οταν φανει υο ψεμα σου ο εαυτος σου δεν θα σου απολογηθεί. ...μονο ντροπή κ τυψεις θα σου δώσει.
Πολλοι περί παίζουν τον εαυτο τους........νομιζοντας οτι κοροιδευουν τους άλλους.
Το ξέρεις καλα....απο καποιον ταχα εκπαίδευτη που γνωρισες.
Γιαυτο μην απολογησε για το τζι πι ες.
Εαν μη κακο το χρειαστείς για να βρεις το ζωο σου θα πεις ευτυχώς που το χα

Ναι το ξερω πολυ καλα και εχεις δικιο φιλε. Που την στιγμη που ειναι κατι νομιμο κ εγω δεν καμνω παρανομιες ουτε με θηραματα αλλα ουτε καταστρεφω την φυση ειμαι μια χαρα με τον εαυτο μου. Αλλοι ισως προσπαθουν να κοροιδεψουν τον ιδιο τον εαυτο τους, απλα και μονο για να νομισουν εστς και για λιγα λεπτα πως ειναι καποιοι. Εγω δεν εχω την αναγκη επιβεβαιωσης κανενου. Εγω στηριζω αυτο που ειναι το σωστο (οχι αυτο που εγω θεωρω, αλλα αυτο που οντως ειναι το σωστο), και οποιος θελει ας παρεξηγησει και ασ πει πως καμνουμεν τους εξυπνους. Εχει ενα ρητο που λεει..." ο εξυπνος αναγνωριζει το λαθος του και προσπαθει να το διορθωσει. ο ανθρωπος που δεν ειναι εξυπνος, δεν το παραδεχετε και ακομα υποστηριζει τις ηλιθιες πραξεις του".
andreas78

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από andreas78 »

andreasana210326 έγραψε:Καλημερα,

Να τονισω οτι δεν καταδικαζω το συγκεκριμμενο βιντεο, κ 8εωρω απαραιτητο τη χρησιμοποιηση Gps σε τετοιο τερεν κ με τετοιους σκυλλους ανοιχτης ερευνας. Κατι τετοιο με το gps γινεται με τους ιχνηλατες στην Κυπρο οπως κ σε αλλες ευρωπαικες χωρες.
Να προσθεσω οτι προσωπικα δεν ασχολουμαι με την αγωνιστικη κυνοφυλια κ σιγουρα αυτο με κανει ερασιτεχνη κ οχι επαγγελματια...
Ειδα σκυλλους(οχι πλεον)...οι οποιοι κατα τη διαρκεια της ερευνας του θηραματος,,,,εαν απομακρυνονταν γυριζαν το κεφαλι κ περιμεναν να μπουμε σχετικα κοντα για να τους προλαμβαινουμε ετσι ωστε να καταφερουμε να ειμαστε εντος βολης κ καρπωσης του θηραματος. Αυτο σε κυνηγι λαγου περισσοτερο και σπανια περδικας...κ οχι με english bointer. Δεν ξερω πως κ γιατι αναπτυξαν τετοια συμπεριφορα κ ικανοτητα αλλα ειχαν αντιληφθει πληρως το πώς παιζοταν το παιχνιδι..με αποτελεσμα να ειχαμε αρκετα μεγαλα ποσοστα ευστοχιας αφου κτυπουσαμε το θηραμα σε σχετικα κοντινη αποσταση.Πως εξηγειτε αυτο???
Εαν σε αυτο το βιντεο τα σκυλλια μπορουσαν με καποιο τροπο να περιμενουν τους κυνηγους ...τοτε δεν θα υπηρχε η χρησιμοποιηση του Gps αλλα beeber ή καμπανελλουι... κ ολοι θα λεγαμε για ενα καταπληκτικο βιντεο χωρις διαφωνιες.
ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ σε καμια περιπτωση την ικανοτητα κ τη ποιοτητα των σκυλλιων στο βιντεο κ ουτε τα σκαρταρω. Ειναι πολυεργαλεια κ ετυχαν ειδικης εκπαιδευσης απο επαγγελματιες....ειναι σκυλλια που ολοι θα 8ελαμε να ειχαμε...προσωπικα και εγω αν ζουσα...εκτος Κυπρου. :D
Οπως αναφερα σε αλλη μου παραθεση στην Κυπρο αυτο ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να γινει τετοιο κυνηγι και εχει να κανει με τα κυνηγετικα γουστα κ με τον τροπο που αρεσει στον καθενα να κυνηγα..αρκει να γινεται νομιμα, με ηθος και σεβασμο. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος στο βιντεο αυτο.

Αντρέα,
Έχεις αναφερθεί και όχι μόνο εσύ βέβαια, πως τέτοιο κυνήγι δεν μπορεί να γίνει με τα "Κυπριακά δεδομένα", γιατί..?
Πολυκοσμία..??...στις περιοχές που κυνηγούμε με τον Χρίστο(vti-chris), είναι σπανιότατο φαινόμενο να σταυρώσουμε άλλο κυνηγό, μάλιστα κάποιες χρονιές μπορεί και να μην βρούμε και σε καμία εξόρμηση..!!!
Το δικό μου ζώο ανοίγει στην εσχάτη στα 200 μέτρα, ενώ του Χρίστου το "μίνιμουμ" ένα 400άρι και μάλιστα σε δασώδη βουνά που αυτό απο μόνο του υπερδιπλασιάζει την απόσταση, δεν έχουμε GPS, αλλά τα σκυλιά μας έχουν σωστή επαφή μαζί μας καθ' όλη τη διάρκεια της έρευνας τους, εναπόκειτε σε εμάς να έχουμε πόδια για να φτάσουμε κοντά τους όταν βρίσκονται αντιμέτωπα με το θήραμα και αυτό δεν σημαίνει οτι πάντα έχουν μπλοκάρει το θήραμα και θα πυροβολήσουμε, οι παράγοντες για να συμβαίνει κατι τέτοιο πάντα, είναι απεριόριστοι και απρόβλεπτοι.
Κάτι όμως που δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να κάνουμε εμείς, δεν σημαίνει οτι είναι αδύνατον να συμβεί..!!!
Άβαταρ μέλους
Konstantinos beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Μαρ 2014, 23:46

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Konstantinos beretta »

Και κατι ακομα, ετσι απο εναν μικρο, κοπελλουρουι οπως με ονομασε και καποιος που δηθεν το παιζω εξυπνος...τον σεβασμο και την εμπιστοσυνη ρε παιθκια ενεν η ηλικια που τον κερδιζει, αλλα ο ωριμος τροπος σκεψης του καθε ανθρωπου. Εγω δεν παυω να υπερασπιζομε το δικαιο και το σωστο και ετσι θα παραμεινω. Εξαλλου το σωστο και το ηθικο σε οποιονδηποτε τομεα, λιγοι το επιδιωκουν και το υποστηριζω. Λοιπον, εκφραζω την πικρη μου απογοητευση για τον τροπο σκεψης ορισμενων, που ηλικιακα ειναι πιο μεγαλοι, αλλα το μυαλο τους παραμενει το ιδιο οσο ηταν στην εφηβικη ζωη τους...οχι μονο απο εδω, αλλα και γενικα ως Κυπριοι πολιτες και κυνηγοι.

Ευχαριστω και απολογουμε εαν εθιξα τον εγωισμο καποιων! καλο σας κυνηγι οταν αρχισει. Οταν καταφερατε εναν 25χρονο να μην θελει καν να ασχοληθει αλλο μαζι σας, αυτο λεει πολλα...
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από MARIOSE »

Κωνσταντίνο, η κόρη μου είναι σχεδόν συνομήλικη σου. Πολλά συχνά της μιλούσα και μου απαντούσε με τον ίδιο αυστηρό τρόπο με το δικό σου. Επήρεν της 2-3 χρόνια να καταλάβει ότι εγώ εν ήμουν ο "εχθρός της" τζιαί ότι τζίνα που της ελάλουν είχαν πολλές αλήθκειες μέσα αφού πρώτα έφαεν τα μούτρα της...

Να ενεργείς με το μυαλό τζιαί όχι με τα νεύρα, να κάμνεις τζίνο που πιστεύκεις εσύ ότι εν το πιο σωστό αφού πρώτα ακούσεις τζιαί ζυγίσεις σωστά αυτά που θα σου πουν οι άλλοι και δη οι πιο έμπειροι.

Δεν είδα κανένα να σε θκιώξει που το φόρουμ ούτε το να ανήκεις εδώ είναι υποχρεωτικό. Εγώ προσωπικά χαίρομαι να βλέπω τζιαί να ακούω άτομα της ηλικίας σου τζιαί θα ήθελα να σε βλέπω στο φόρουμ.

Η απόφαση είναι δική σου.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από andreasana210326 »

andreas78 έγραψε:
andreasana210326 έγραψε:Καλημερα,

Να τονισω οτι δεν καταδικαζω το συγκεκριμμενο βιντεο, κ 8εωρω απαραιτητο τη χρησιμοποιηση Gps σε τετοιο τερεν κ με τετοιους σκυλλους ανοιχτης ερευνας. Κατι τετοιο με το gps γινεται με τους ιχνηλατες στην Κυπρο οπως κ σε αλλες ευρωπαικες χωρες.
Να προσθεσω οτι προσωπικα δεν ασχολουμαι με την αγωνιστικη κυνοφυλια κ σιγουρα αυτο με κανει ερασιτεχνη κ οχι επαγγελματια...
Ειδα σκυλλους(οχι πλεον)...οι οποιοι κατα τη διαρκεια της ερευνας του θηραματος,,,,εαν απομακρυνονταν γυριζαν το κεφαλι κ περιμεναν να μπουμε σχετικα κοντα για να τους προλαμβαινουμε ετσι ωστε να καταφερουμε να ειμαστε εντος βολης κ καρπωσης του θηραματος. Αυτο σε κυνηγι λαγου περισσοτερο και σπανια περδικας...κ οχι με english bointer. Δεν ξερω πως κ γιατι αναπτυξαν τετοια συμπεριφορα κ ικανοτητα αλλα ειχαν αντιληφθει πληρως το πώς παιζοταν το παιχνιδι..με αποτελεσμα να ειχαμε αρκετα μεγαλα ποσοστα ευστοχιας αφου κτυπουσαμε το θηραμα σε σχετικα κοντινη αποσταση.Πως εξηγειτε αυτο???
Εαν σε αυτο το βιντεο τα σκυλλια μπορουσαν με καποιο τροπο να περιμενουν τους κυνηγους ...τοτε δεν θα υπηρχε η χρησιμοποιηση του Gps αλλα beeber ή καμπανελλουι... κ ολοι θα λεγαμε για ενα καταπληκτικο βιντεο χωρις διαφωνιες.
ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ σε καμια περιπτωση την ικανοτητα κ τη ποιοτητα των σκυλλιων στο βιντεο κ ουτε τα σκαρταρω. Ειναι πολυεργαλεια κ ετυχαν ειδικης εκπαιδευσης απο επαγγελματιες....ειναι σκυλλια που ολοι θα 8ελαμε να ειχαμε...προσωπικα και εγω αν ζουσα...εκτος Κυπρου. :D
Οπως αναφερα σε αλλη μου παραθεση στην Κυπρο αυτο ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να γινει τετοιο κυνηγι και εχει να κανει με τα κυνηγετικα γουστα κ με τον τροπο που αρεσει στον καθενα να κυνηγα..αρκει να γινεται νομιμα, με ηθος και σεβασμο. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος στο βιντεο αυτο.

Αντρέα,
Έχεις αναφερθεί και όχι μόνο εσύ βέβαια, πως τέτοιο κυνήγι δεν μπορεί να γίνει με τα "Κυπριακά δεδομένα", γιατί..?
Πολυκοσμία..??...στις περιοχές που κυνηγούμε με τον Χρίστο(vti-chris), είναι σπανιότατο φαινόμενο να σταυρώσουμε άλλο κυνηγό, μάλιστα κάποιες χρονιές μπορεί και να μην βρούμε και σε καμία εξόρμηση..!!!
Το δικό μου ζώο ανοίγει στην εσχάτη στα 200 μέτρα, ενώ του Χρίστου το "μίνιμουμ" ένα 400άρι και μάλιστα σε δασώδη βουνά που αυτό απο μόνο του υπερδιπλασιάζει την απόσταση, δεν έχουμε GPS, αλλά τα σκυλιά μας έχουν σωστή επαφή μαζί μας καθ' όλη τη διάρκεια της έρευνας τους, εναπόκειτε σε εμάς να έχουμε πόδια για να φτάσουμε κοντά τους όταν βρίσκονται αντιμέτωπα με το θήραμα και αυτό δεν σημαίνει οτι πάντα έχουν μπλοκάρει το θήραμα και θα πυροβολήσουμε, οι παράγοντες για να συμβαίνει κατι τέτοιο πάντα, είναι απεριόριστοι και απρόβλεπτοι.
Κάτι όμως που δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να κάνουμε εμείς, δεν σημαίνει οτι είναι αδύνατον να συμβεί..!!!
Φιλε andreas78 να πω πρωτα οτι εχεις κερδισει το σεβασμο και την εκτιμηση μου...οχι μονο απο τα λεγομενα κ τις γνωσεις σου αλλα κ ολα οσα μας μεταφερεις μεσω αυτου του φορουμ. Εχεις συνδραμει σημαντικα εσυ κ αλλα αξιολογα ατομα εδω μεσα, να εξελιχθω οχι μονο σε καλυτερο κυνηγο αλλα κ σε καλυτερο ανθρωπο.
Εαν εσυ και φιλος Χριστος εχετε ανακαλυψει τετοιους κυνηγετικους τοπους οπου σπανια εως ποτε θα συναντησετε αλλους κυνηγους...τοτε σας βγαζω το καπελλο και ειστε αξιοι συγχαρητηριων....κ μακαρι να τους ηξερα κ εγω. Το θεμα ειναι ομως οτι καποτε αυτη οι βιοτοποι που γνωριζετε σε καποια στιγμη θα γινουν γνωστοι κ σε αλλους.....κ εκει πολλα θα αλλαξουν.
Οταν ενας σκυλλος αποκτησει κυνηγετικη αξια καποιων χιλιαδων ευρω.....προσωπικα δεν μπορω να ειμαι με το αχγος συνεχεια αν αυτος κυνηγα μακρυα απο μενα στα 400μ χωρις να εχω οπτικη επαφη μαζι του. Ο ανθρωπινος παραγοντας εχει μεγαλη σημασια. Μπορει να κλαπει...μπορει να μην προλαβω καποια δυσμενη κατασταση χιλια δυο μπορει. Ειναι κ γουστα αυτα. Εσυ μπορεις, γιατι πολυ απλα απουσιαζει ο ανθρωπινος παραγοντας απο τους τοπους που πας και εισαι εν μερει χωρις εννοια κ αγχος. Λες οτι μπορεις, γιατι ισως δεν ειδες αλλον κυνηγο, να κρατα οππαλλα σαν το μωρο, σκυλλο κ θηραμα αλλου ιδιοκτητη κ να τρεχει να φυγει. Στην Κυπρο ομως γινονται κατι τετοια......οπως κ να γυρισουν οπλο πανω στο σκυλλο επειδη δεν τους δινει το θηραμα που ετρεξε κ επιασε μακρυα απο το αφεντικο του. Παραδειγματα πολλα. Μπορω κ εγω κ πολλοι αλλοι να κυνηγουμε εχοντας τα σκυλλια να ανοιγουν μακρυα. Δεν το 8ελω...γτ εκτος οτι δεν μ αρεσει......υπαρχουν αλλα ζωα(ανθρωπινα) χειροτερα απο τους τετραποδους φιλους μας. Μπορω να αλλαξω τον τροπο που εγω κυνηγω...μονο αν αυτος ο ανθρωπινος παραγοντας κ συμπεριφορα αλλαξει. Που δεν το βλεπω να γινεται. Ειναι αδυνατο κατεμενα. Προτιμω να πιασω 1-2 φερμες χωρις αγχος και ας μην πιασω κ τπτ.
Επισης.....δεν μπορω καθε εξορμηση κ πιστευω κ η πλειοψηφια κυνηγων να πηγαινουμε καθε φορα να κυνηγουμε στα βουνα τις Τραχυπεδουλας ας πουμε ;) ;) ή καπου πιο μακρυα ακομα που δεν πανε πολλοι κυνηγοι. Αφου θηραμα υπαρχει κ 20 λεπτα μακρυα απο το σπιτι μου. Ειναι κ οικονομικο το 8εμα που μαστιζει τον Κυπριακο λαο.
Μπορει να γινει αυτο που λες....ειναι θεμα γουστου......αλλα αδυνατο αν λαβεις υποψιν τον πιο σημαντικο παραγοντα... την αμπαλλη ανθρωπινη κυνηγετικη κυπριακη νοοτροπια.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος φιλε Ανδρεα....αυτη ειναι η δικη μου αποψη κ εκδοχη. Συζητηση να κανουμε.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Anthimos »

Μερικες απο τις πιο σοφές κουβέντες εδω σ αυτο το φορουμε τις ακουσα απο μικρους κυνηγους εδω στο φορουμ...Ο Κωνσταντινος . ο mikros συχνα ειχαν πιασει το νοημα πολυ πιο καλα απο εμας τους σαρανταρηδες μεσοκοπους ξερόλες..

Ειναι το μελλον του κυνηγιου στην Κυπρο μας φωναζουν για το τι θελουν και πως το θελουν κι ενω τ αντιληφθηκαν ΟΛΑ σωστα προσπαθουμε να τους αλλαξουμε μυαλα και να τους καμουμε σαν τα μουτρα μας.

Περαν απο την χρησιμοτητα του GPS στο κυνηγι που αναλυσαμε σε 4-5 ποστ , οσο κι αν απαξιατε την τεχνολογία ειναι κατι πολυ χρησιμο στα χερια ενος κυνηγου ειτε αυτος ειναι λαγοκυνηγος και παρακολουθει τα σκυλια του ειτε για να μην τα χασει και του τα κλεψουν ειτε για να δει αν του φερνουν τον λαγο πανω του τα σκυλια

Για την χρησιμοτητα στο κυνηγι με σκυλια φερμας γραψαμε

Η ουσια και η σοφια στα λογια του Πανικου:
όταν κάποιος ανάψει ένα φυτίλι πρέπει να είναι και έτοιμος να αντιμετωπισει την έκρηξη και όχι να τρέχουν άλλοι ,

Η αναφορα του φιλου Takic για το ποσο τον ευχαριστει και τον γεμιζει η ερευνα του νεου του σκυλιου

Ο φιλος Vti-Chris

Ο φιλος BAIKAL που ηταν μια λογικη φωνη και ισως κατ εμενα παρα τις διαφωνιες μας Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Original φασσαρης αυτου του φορουμ

Δυστηχως πολλοι εκαμετε τα παπαγαλακια και τους δικηγορους κι αρισατε τες φιλοσοφιες για το Κυπριακο τροπο κυνηγιου τον ξεχωριστο, παραδοσιακο κτλ κτλ κι οπως θελει ο καθενας κυνηγα κτλ κτλ

Στην προσπαθεια σας να παρταρετε τον Σολωνα (που εντεχνως εξαφανιστηκε) καποιοι με τα γραφομενα σας εκτιθεστε ..Επειδη υπάρχει ιστορικο απο τις παραθεσεις σας τα γραφομενα και τις αποψεις σας..

Εκτιμω την αγαπη σας και τον σεβασμο σας για τον Σολωνα αλλα κυριοι αν ανατρεξω τα βιντεο και τα γραφομενα διαχρονικα του Σολων καθε αλλο παρα ηθικη και ορθολογιστικι η και ακομα ρομαντικο τροπο κυνηγιου εκφραζουν

Τροφη για σκέψη

"ΠΑΡΑΔΟΣΗ"



Vs επιλεκτικο ορθολογιστικο κυνηγι με συγχρονα μέσα





Και κάτι πολυ σημαντικο




Εικόνα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
andreas78

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από andreas78 »

Ανδρέα,
Κατα πρώτον σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και κατα δεύτερον, είναι μικρό το λιθαράκι απο την προσπάθεια μου, που έγκειται στο γεγονός ότι είμαι άνθρωπος ο οποίος καθημερινά μαθαίνει, άλλες φορές μεσο των σωστών πράξεων μου και άλλες φορές μέσα απο τα λάθη μου, διοτι σαν άνθρωπος και εγώ έχω κάνει και πειθανόν να κάνω και άλλα λάθη.!!!
Για την υπόλοιπη συζήτηση, η οποία και είναι απόλυτα επικοδομιτική, θα σου αναφέρω απλά πως απο θέμα αμπάλατων, ναι είμαστε οι Number One, αυτό όμως που σε κάθε μας πράξη θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη την κάθε μακακία του κάθε ταραμένου, πρέπει να πάψει.!!!
Έχουμε φτάσει στο σημείο να περιμένουμε να καρπωθούμε τα αποφάγεια του κάθε παράνομουκ και ταυτόχρονα φτάσαμε να φοβόμαστε να κυνηγίσουμε ορθολογικά και σε όποια περιοχή επιτρέπεται το κυνήγι νόμιμα.
Καιρός λοιπόν αυτό να αλλάξει, δεν ειναι δύσκολο φίλε, απο εμάς εξαρτάται.!!!!
Κάποτε είχε γράψει ο Μαρίνος ή ηταν η υπογραφη του...δεν ειμαι σύγουρος, αλλά η φράση ηταν πως "αν καταφέρω έστω και έναν άνθρωπο να ακολουθήσει τον σωστό δρόμο, τότε έχω πετύχει"...!!!!!

Άνθιμε.....RESPECT..!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φίλε Άνθιμε έστειλα π.μ.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Εας θυμηθουμε απο που ξεκηνησαμε...και πολυ πολυ δυστυχως................που φτασαμε για αλλη μια φορα!!!!!

<<Δεν ξερω ρε φιλε αλλα ισως εγω εμεινα στασημος.....

Εμαθαν να κυνηγουν περδικα λες,και ακομα και σε ποιο μεγαλες αποστασεις.....μα ποσο.....φερμα σε μισο χιλιομετρο και να κρατουμε το GPS για να δουμε τη γινεται και να τρεχουμε να παμε στα σκυλια:roll: ......μα ειναι ετσι που κυνηγουν την περδικα :roll:

Καποτε ειμαστα χωρις τιποτα....

Μετα βαζαμε το παραδοσιακο καμπανελλι....

Μετα πηγαμε στο Μπιμπερ...

Τωρα καταληξαμε στο GPS!
Με τετοια αποσταση που να ακουσεις Μπιμπερ και κυριος πως να δεις τι κανει ο σκυλος και που ειναι......ακομα και η καμερα δυσκολευτηκε,εκανε αρκετο ζουμ για να ξεχωρισουμε τα σκυλια....

Μην παραξενευτειτε στο επομενο DVD να υπαρχει και drones για την βιτεογραφηση!

Οπως επα και στην αρχη.......ισως λεω εμαθα εγω ετσι....να θελω να βλεπω οσο μπορω τα σκυλια μου κοντα μου να δουλευουν και να τα χαιρομαι στο επακρο.......οχι να τα κατεβαζω απο το αυτοκινητο και να ειναι σαν να ειμαστε δυο ξενοι μεχρι την στιγμη της φερμας!
>>

<<Ανθιμε και χρυσανθε πολυ καλα τα λετε....δεν αμφισβητησα σε καμια μα καμια περιπτωση των αγωνα τετοιου κυνηγιου σε τετοια μερη....θελει κοτσια και πεισμα....συμφωνω απολυτα μαζι σας....και σεβομαι στο επακρο και τα σκυλια γι'αυτο που ξερουν να κανουν ειλικρινα(το χρονο σε σταθερη φερμα).....αυτο που με εκανε να ξενερωσω ειναι αποκλειστικα...αποκλειστικα το επαναλαμβανω....η αποσταση σκυλου κυνηγου.....μονο αυτο τιποτα αλλο.....εαν δεν υπηρχε η αποσταση δεν θα υπηρχε και το gps......απλα το γραφω για να μην μου πειτε οτι εγραψα και για το gps!

Γνωριζω τα σκυλια ανοιχτης ερευνας.....αλλα μεχρι τετοιες αποστασεις δεν μου περασε καθολου απο το μυαλο...απλα ειναι αδιανοητο για μενα τα σκυλια να ειναι σε τετοιες υπερβολικες αποστασεις απο τον κυνηγο...τι να σας πω,ετσι το βλεπω εγω!!!!
>>

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Konstantinos beretta έγραψε:Και κατι ακομα, ετσι απο εναν μικρο, κοπελλουρουι οπως με ονομασε και καποιος που δηθεν το παιζω εξυπνος...τον σεβασμο και την εμπιστοσυνη ρε παιθκια ενεν η ηλικια που τον κερδιζει, αλλα ο ωριμος τροπος σκεψης του καθε ανθρωπου. Εγω δεν παυω να υπερασπιζομε το δικαιο και το σωστο και ετσι θα παραμεινω. Εξαλλου το σωστο και το ηθικο σε οποιονδηποτε τομεα, λιγοι το επιδιωκουν και το υποστηριζω. Λοιπον, εκφραζω την πικρη μου απογοητευση για τον τροπο σκεψης ορισμενων, που ηλικιακα ειναι πιο μεγαλοι, αλλα το μυαλο τους παραμενει το ιδιο οσο ηταν στην εφηβικη ζωη τους...οχι μονο απο εδω, αλλα και γενικα ως Κυπριοι πολιτες και κυνηγοι.

Ευχαριστω και απολογουμε εαν εθιξα τον εγωισμο καποιων! καλο σας κυνηγι οταν αρχισει. Οταν καταφερατε εναν 25χρονο να μην θελει καν να ασχοληθει αλλο μαζι σας, αυτο λεει πολλα...
Κωνσταντίνε...ειλικρινα απολογούμαι και ας είμαι και μεγαλύτερος σου για το ότι σε ειπα κοπελουι...απλα με ειχες χτυπησει σε σημειο που πραγματικα με πονει...όταν ειπες για τους παλιους ηρθαν στην σκεψη μου ολες οι στιγμες με τον μακαριτη τον πατερα μου...και ξανα απολογούμαι γιατι θελω να είμαι και δικαιος που σε έθιξα υπονοώντας την ηλικια σου...και εγω ειδα και ηρθα σε διαμαχη στο βουνο ουκ ολιγες φορες όχι με ατομα κατω των 30 ετων αλλα με μεγαλύτερους μου...απλα δεν είναι ΟΛΟΙ ετσι...υπηρχαν και υπαρχουν ανθρωποι που πραγματικα το κυνηγι τους εδεινε ζωη...και μεσα σε αυτους ηταν και ο πατερας μου...4 χρονια μετα το θανατο του ακομα δακρυζω κάθε πρωι που παω στο βουνο και βλεπω το ποστο του αδειο....

φιλε την ηλικια σου ειδα την που το προφιλ σου...δεν είναι κατι μαγικο...γνωρίζω και ποσο χρονων είναι ο Σολωνας και γιαυτο αρχισε ολο αυτό...δεν ειπα κατι για τις γνωσεις σου ουτε τιποτε...και δεν αντιλεγω πως κατεχεις πολύ περισσοτερα από μενα στο συγκεκριμενο κυνηγι...ολο μου το ποστ και αν δεις πως σε καποια φαση το πηρα χιουμοριστικα με τον αγωνα στο βουνο...ηταν απλα γιατι με ενοχλησαν όλα τα σχολια σε προσωπικο επιπεδο...ειτε ο Σολωνας ειτε εσυ ειτε ο Ανδρεας 78 να ηταν που κατά καιρους ειπαμε πραγματα μεταξυ μας...παλι το ιδιο θα αντιδρουσα...

και ξανα σου λεω απολογούμαι αλλα τωρα που ηρεμισα ειδα καθαρα το ότι φερθηκα και γω όπως εσυ στο Σολωνα...είναι απλα γιατι ο ανθρωπος που με μύησε στο κυνηγι είναι στο χωμα να τον τρων τα σκουλικια...και ισως είμαι και καπως πιο ευαισθητος στα θεματα των μεγαλύτερων ανθρωπων/κυνηγων ...

κανενας λογος δεν υπαρχει να φυγεις από το φορουμ...αν ηταν ετσι τοτε ας φτιαξουμε διαφορετικα φορουμς για περδικαριες...φασσαριες λααρηες και παει λεγοντας...όχι αγαπητε...ολοι χωραμε και γινεται και βαρετο να μιλαμε συνεχεια για τα ιδια...
σεβασμος υπαρχει σε ολους ανεξαρτήτως και πρωτος εγω σου λεω ότι δεν ηταν ουτε εκ μερους μου σωστο να θολωσω ετσι χωρις να ξερεις εσυ τον πονο που εχω μεσα μου...όπως και όλα οσα ειπα κατά καιρους και με αλλα μελη όπως τον Ανθιμο τον Ανδρεα πιο παλια τον istriano...ότι και αν εγινε...με τιποτα μα με τιποτα δεν ειπα ότι δεν κατεχουν το αντικειμενο που ασχολούνται η ότι εγω είμαι μεγας κυνηγος και τα ξερω όλα...το τι είναι τα Istriano από το Nick name καποιου μελους το εμαθα για να καταλάβεις...απλα αυτό που με ενοχλεί είναι η ειρωνια πισω από ένα πληκτρολογιο...καμμια φορα και αυτή δεν ειναι καν πραγματικη αφου πισω από το πληκτρολογιο καποιος μπορει να γραφει απότομα χωρις καν να καταλαβει ότι το κανει...και χωρις καν να υπονοεί κατι...αλλα ο άλλος μπορει να το παρει στραβα...

λοιπον εδώ να μεινεις και εσυ και ο καθενας μερακλής κυνηγος ανεξαρτητος ηλικιας και η εννοια κυνηγι φιλε είναι κατι που μονο οσοι κυνηγουν αληθινα το ξερουν...ο Μαριος είναι ο μονος που με γνωρισε από εδώ μεσα και ο μονος που ξερει ότι ακομα και από το ποστο μου φευγω να το παραχωρησω σε ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικιας...γιατι 10 φασες παραπανω να παιξω για μενα δεν λεει τιποτα...το καλημέρα και την <<ευτσιη μου να εσιεις γιε μου>> από καποιον που εχει τα 2πλασια μου χρονια και του χρονου δεν ξερω αν θα τον ξαναεβρω στο βουνο...είναι για μενα ολο το κυνηγι...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”