Νεο ειδος πέρδικας.

pavlos_agianapitis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 23:58

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από pavlos_agianapitis »

Εγώ εν να προτίνο το ορτικι της καλιφορνιας(Callipepla californica). Πιστεύκο εν να ευδικιμισει δακατο. Εν πολλα αρκο τζαι καθετε τζαι πασε δεντρά καποτε.

Αν δεν καμνο λαθος παλια ε δοκιμασαν να το φέρουν ή καμνο λαθος??
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
chrysanthos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010, 11:50

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από chrysanthos »

Anthimos έγραψε:
chrysanthos έγραψε:Εν αγνωστον ειδος η δικη μας, αλλα τα χαρισματα της :lol: . Εν ολοκλιρη κατηγορια μονη της αλλλοπως :lol:
Η δική μας η φραγκολινα εν όπως το Μεγα Αλεξανδρο οχι εν αγνωστη , που δαμε ως το Πακισταν και Ινδια εν γεματοι οι τοποι
Εν ειρωνικα που το ειπα φιλε Ανθιμε, ξερω οτι ειναι γνωστον ειδος
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από beretta682 »

pavlos_agianapitis έγραψε:Εγώ εν να προτίνο το ορτικι της καλιφορνιας(Callipepla californica). Πιστεύκο εν να ευδικιμισει δακατο. Εν πολλα αρκο τζαι καθετε τζαι πασε δεντρά καποτε.

Αν δεν καμνο λαθος παλια ε δοκιμασαν να το φέρουν ή καμνο λαθος??

Πέρσι εκανονίσαμε τζαι εξαπολήσαμε ορτύκια σε ένα τόπο για κυνήγι τζαι όσα εμείναν αποτι εμάθαμε ευδοκιμήσαν τζαι επολλήναν γιαυτό σαν Κ.Ε.Λ εν να ξαπολήσουμε τζαι φέτος πιο μεγάλο αριθμό....
Φιλικά,
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από Anthimos »

Προτεινα το συγκεκριμενο πουλι την αμμοπερδικα επειδη ζει και αναπαραγεται σε μια ακτινα 400 χιλιομετρων απο τα παραλια της Κυπρου αρα οι βιοτοποι και το κλιμα ειναι οι ιδιες με την Κυπρο. Απο τα κοκκινωχωρια, μεχρι την Παφο υπαρχουν περιοχες που το πουλι αυτο θα ευδοκιμήσει.
Φιλε Παυλο - Αγιαναπιτη το ορτύκι που αναφέρεις ισως ειναι πιο δύσκολο να αναπαραχθει και επεκταθει λογω του οτι ανοικει σε αλλη ηπειρο ασχετα αν το κλιμα της Καλιφορνιας μοιαζει με το δικο μας αλλα οπως και να εχει το πραγμα ας ειναι , οτιδηποτε για να εμπλουτιστουν οι βιοτοποι και να πολληνουν λιον οι φερμες.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από Anthimos »

chrysanthos έγραψε:
Anthimos έγραψε:
chrysanthos έγραψε:Εν αγνωστον ειδος η δικη μας, αλλα τα χαρισματα της :lol: . Εν ολοκλιρη κατηγορια μονη της αλλλοπως :lol:
Η δική μας η φραγκολινα εν όπως το Μεγα Αλεξανδρο οχι εν αγνωστη , που δαμε ως το Πακισταν και Ινδια εν γεματοι οι τοποι
Εν ειρωνικα που το ειπα φιλε Ανθιμε, ξερω οτι ειναι γνωστον ειδος


:D φιλαρα το εκαταλαβα που τα λινκς που εποσταρες οτι εισαι πολλα μελετημενος!!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από Dimitris »

Εγω θα ήθελα εισαγωγή και της καμπίσιας (perdix perdix) στην Κύπρο, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα επηρεάσει τους πληθυσμούς της φραγκολίνας, αφού η παρουσία τους θα είναι ανταγωνιστική. Δεν ξερω καν αν μπορούν να ζήσουν στην Κύπρο (το πιο πιθανόν είναι να μπορούν)


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από Anthimos »

Dimitris έγραψε:Εγω θα ήθελα εισαγωγή και της καμπίσιας (perdix perdix) στην Κύπρο, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα επηρεάσει τους πληθυσμούς της φραγκολίνας, αφού η παρουσία τους θα είναι ανταγωνιστική. Δεν ξερω καν αν μπορούν να ζήσουν στην Κύπρο (το πιο πιθανόν είναι να μπορούν)


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Δημήτρη μου νομιζω οτι ειναι υπερβολικά ξηρο το κλίμα της Κυπρου γι αυτο το πουλι και ειδικα το παρατεταμένο καλοκαιρι δεν θα την βοηθησει καθολου να επιβιωσει και ν αναπαραχθει...προτιμα πιο κρυα κλιματα με μεγαλύτερη βροχόπτωση....
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από sotiris!129 »

καλα ολα αυτα, λεμε λεμε λεμε να αφικουν το ενα το αλλο, ομως τουτα πιος τα ακουι? τοσα χρονια γιατι δεν εγινε κατι και να γινει τωρα?
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από Savvas »

sotiris!129 έγραψε:καλα ολα αυτα, λεμε λεμε λεμε να αφικουν το ενα το αλλο, ομως τουτα πιος τα ακουι? τοσα χρονια γιατι δεν εγινε κατι και να γινει τωρα?
Που είσαι να σταματήσουν και αυτοί που φωνάζουν τι θα γίνει.

Φίλε, όταν ο άλλος δεν ενδιαφέρεται μπορείς να κάνεις ότι θες. Όπως την πολιτική ενα πράμα
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
NewHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 17:02

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από NewHunter »

Ρε παιδεια γιατι εν καμνουμε οτι εκαμε ο φιλος beretta 682 και να ξαπολυσουμε μονοι μας καποια πουλια που ευδοκιμουν στην Κυπρο για να κυνηγουμε ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”