Νεο ειδος πέρδικας.

Απάντηση
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από canis »

Κοπέλια χαιρετώ....
ενδιαφέρον το θέμα αλλά χρειάζεται μεγάλη προσοχή και πολλές προσπάθειες.
και εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν ενδιαφέρων θηράματα που πιθανόν να ευδοκιμήσουν στην Κύπρο.
το δύσκολο είναι να εδραιώσεις ένα πλυθησμό σε μία περιοχή και να αρχίσει να αναπτγύσεται. Δυστηχώς στην κύπρο πολύ λίγες περιοχές υπάρχουν και αυτό τα κάνει όλα και πιο δύσκολα.

στο θέμα φασιανός λόγο του βιότοπου του είδους δεν πιστεύω ότι είναι εφικτό να αναπυχθεί στις πλείστες περιοχές εκτός από ορεινές περιοχές με αρκετές απαγορευμένες και το δάσος πάφου. στα χαμηλά και ιδιαίτερα σε απαγορευμένες ποταμοσιές θα ήταν αρκετά ριξοκίνδυνο για τη φραγκολίνα.

το δάσος πάφου είναι η μεγαλύτερη απαγορευμένη και ένα έιδος όπως ο φασιανός σε ορισμένες περιοχές ίσως να προσαρμοστεί εύκολα. το δάσος επίσεις δεν θεωρείτε και ο καλύτερος βιότοπος για την πέρδικα και γενικά σε δασώδεις περιοχές ο αριθμός τους είναι και πιό μειωμένος. Αν πετύχει η εισαγωγή τότε θα υπάρχει η προοπτική να κυνηγάς τα πουλιά στα σύνορα και στις παραπλήσιες επιτρεπόμενες αλλά και πάλί πιστεύω ότι θα είχε ενδιαφέρον αρκετό 3-4 εξόρμήσεις μόνο.

τα είδη που θα έκαναν την διαφορά όσο αφορά την πίεση στο ενδημικό είναι αυτά τα οποία θα μπορούσαν να εξαπλωθούν και να ευδοκιμίσουν σε όλες της περιοχές και σε διάφορους βιότοπους του νησιού.
όσο αφορά είδη πέρδικας νομίζω ότι άλλα είδη δεν θα ευδοκιμίσουν όπως τη κυπριακή και πάλί θα είναι σε μικρές εκτάσεις με περιορισμένες προοπτικές.

είδη όπως το τρυγόνι της σενεγάλης πιθανόν να ευδοκιμίσει όπως το φιλικουτούνι και είδη υπάρχουν ορισμένα στην κύπρο σε άγρια κατάσταση τα οπόία και αναπαράγωνται ;) .

τα αμερικάνικα ορτύκια gambel και california που είναι αρκετά μεγαλύτερα σε μέγεθος από το δικό μας ορτύκι είσως να είναι από τα λίγα είδη που πιθανόν να ευδοκιμίσουν σε όλη τη κύπρο. Αν όχι το ένα σίγουρα το άλλο. στην δυτική αμερική υπάρχουν σε βιότοπους παρόμιους με τους δικούς μας.
παρόλα αυτά όταν κάτι δεν είναι νόμιμο για να γίνει μελετημένα και οργανομένα δυσκολα πετυγχαίνει στο συγκεκριμένο τομέα.
επίσης υπάρχουν και μεγάλα ρίσκα με τα ξενικά είδη και υπάρχουν πολλά παραδείγματα σε όλο το κόσμο....
sotiris!129

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από sotiris!129 »

τριγονι της σενεγαλης πιο ειναι?
φιλε εχουμε την ατυχια και τυχη για τα θηραματα να εχουμε την πρασηνη γραμμη που μιραζει το νησι στα 2 βοηθοντας την ανπτιξη και εξαπλοση τοσο του λαγου οσο και τον φραγκολινον δεν ειναι τυχεο οτι μεγαλοι αριθμοι φραγκολινον βρισκονται περιμετρικα της νεκρας!
ζινο που θελω να μαθω που καπιο μεγαλιτερο γιατι εγω ειμουν μιτσις οταν εσταματισαν τες απελεφ8ερωσης φασιανον, γιατι τες σταματισαν?
οκ θυμουμε αμιδρα που στες περιοχες που τους αφιναν εβρισκαμε τους φαιμενους που τους αλουπους αλλα εν νομιζω να εν τουτος ο λογος, αν ηταν ετσι ηταν να σταματισουν ζε τα περτιζια :lol:
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από Phinix »

sotiris!129 έγραψε:τριγονι της σενεγαλης πιο ειναι?
φιλε εχουμε την ατυχια και τυχη για τα θηραματα να εχουμε την πρασηνη γραμμη που μιραζει το νησι στα 2 βοηθοντας την ανπτιξη και εξαπλοση τοσο του λαγου οσο και τον φραγκολινον δεν ειναι τυχεο οτι μεγαλοι αριθμοι φραγκολινον βρισκονται περιμετρικα της νεκρας!
ζινο που θελω να μαθω που καπιο μεγαλιτερο γιατι εγω ειμουν μιτσις οταν εσταματισαν τες απελεφ8ερωσης φασιανον, γιατι τες σταματισαν?
οκ θυμουμε αμιδρα που στες περιοχες που τους αφιναν εβρισκαμε τους φαιμενους που τους αλουπους αλλα εν νομιζω να εν τουτος ο λογος, αν ηταν ετσι ηταν να σταματισουν ζε τα περτιζια :lol:
ελα μαν,
θυμούμαι τζιε εγω τζινες τες εποχες
έχω και φωτο με 6-7 μια μερα, θυμουμαι έπαιξα τον τελευταίο (εμάθαινα τότε :D ;) :roll: ) - ηταν μια english setter που είχαμε φερμαρισμενη μεσα σενα θαμνουι 1 χ 1 και εν ελαλεν να πεταχτει ο γεριμος
αλλα ακουσα πολλες φορες που υπαν οτι δεν εκαταφερναν να ευδοκιμήσουν λόγο κλίματος και οτι πολλα λλιοι εμινισκαν απεχτοι, οι οποιοι εκαταλιγαν μεζες για τες αλεπούδες...

παντος εν καλη κουβέντα ετσι στα μεσα του ενδημικού να ξαπολλουν αλλο λλια περτιτζια τζιε φασιανους η αλλα..

οι αποψεις εν πολλες
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
NewHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 17:02

Re: Νεο ειδος πέρδικας.

Δημοσίευση από NewHunter »

Τουτο που λαλει ο φιλος phinix νομιζο εν σοστο γιατι εν να μειωθει η πιεση στουσ αγριους πληθησμους της περδικας και επισης αν ξαπωλησουν νεο θηραμα θα ζησει περισσοτερο παρα αν το ξαπολουσαν στην αρχη του κυνηγιου
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”