Κυνήγι πετροπέρδικας

Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑ ΑΝΘΙΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑ ΑΛΛΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟΤΑΤΗ ΑΦΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΟΥ .....ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΨΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ!

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΛΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗΣ ΜΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ.....ΝΑ ΖΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ :)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από Anthimos »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑ ΑΝΘΙΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑ ΑΛΛΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟΤΑΤΗ ΑΦΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΟΥ .....ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΨΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ!

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΛΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗΣ ΜΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ.....ΝΑ ΖΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ :)

Ρε Σολων 28 Οκτωβριου περιμενουν τις σιδερενιες να κατεβουν κατα χιλιαδες στα δαση της βορειου Ελλαδας απο Κριμαια - Βουλγαρία.Επειδη εν Τριτη και δεν εχει κυνηγι περδικας τα κοπελια ειπαν μου θα παν το πρωι φασσα και θα φορτωσουν και τα σκυλια τ απογευμα να κανουν τις πρωτες μπεκατσες
Φαντασου κυνηγι φασσας καθημερινα απο 15/09 μεχρι 20/02 χωρις περιορισμο σε τοπια γεματα Βελανιδιες και Λευκες.... :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Anthimos έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑ ΑΝΘΙΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑ ΑΛΛΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟΤΑΤΗ ΑΦΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΟΥ .....ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΨΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ!

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΛΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗΣ ΜΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ.....ΝΑ ΖΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ :)

Ρε Σολων 28 Οκτωβριου περιμενουν τις σιδερενιες να κατεβουν κατα χιλιαδες στα δαση της βορειου Ελλαδας απο Κριμαια - Βουλγαρία.Επειδη εν Τριτη και δεν εχει κυνηγι περδικας τα κοπελια ειπαν μου θα παν το πρωι φασσα και θα φορτωσουν και τα σκυλια τ απογευμα να κανουν τις πρωτες μπεκατσες
Φαντασου κυνηγι φασσας καθημερινα απο 15/09 μεχρι 20/02 χωρις περιορισμο σε τοπια γεματα Βελανιδιες και Λευκες.... :D
ΑΝΘΙΜΕ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ TΟ ΓΝΩΡΙΖΩ....Η 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΣΙΔΕΡΑΔΕΣ"...ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ!

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ,ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΚΛΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ....ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ "ΠΡΟΔΟΣΑ" ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ....ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΚΑΝΟΝΙΖΑΝ ΦΙΛΟΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΩΝ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙΣΕΙ...ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΑΝΑ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΕΞΟΡΜΙΣΗ....ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ!!!

ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ :cry:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από Anthimos »

.....Δευτερη μερα (Συνέχεια).....

Το Σαββατο απογευμα στην επιστροφη καποιος εριξε την ιδεα να παμε για πατσα σ ενα ταβερνακι στο βουνο στεκι των κυνηγων μετα το κυνηγι

Φτασαμε εκει και καθησαμε ... Πατσα δεν ειχε αλλα ειχε ..σουπα "Μοσχαροκεφαλη"..
Πρωτη φορα ετρωγα ,δεν ξερω αν ηταν το κρυο που τραβησαμε , η κουραση και η πεινα αλλα ο ζωμος απο την μοσχαρισια κεφαλι , η ζεστη κουλλουρα , και τα κρετουθκια απο το κεφαλακι του μοσχαριου μου φανηκαν σαν το καλυερο φαγητο του κοσμου. Μαζι με τσιπουρακι , πολλα πειραγματα αλλα και συγχαρητηρια για την καρπωση μας εκαναν την ολη ατμοσφαιρα πολυ ομορφη.

Τολμησα να ρωτησω ..Τι ωρα αυριο ?? ..τρεμοντας οτι θα μου ελεγαν 2 το πρωι μιας και ημαστα λιωμα απο την κουραση και την αηπνία...

Μου λεν ...''Γουσταρεις δυσκολα???.....Λοιπον , αυριο θα σας παμε σ ενα πολυ δυσκολο πυκνο μερος , δυσβατο , κοφτο με πολυ "σφικτο'' πουρναρι .....εκει οι περδικες ειναι τεραστιες και δυσκολοκυνηγητές, 900 σχεδον γραμμαρια πουλια , τερατα!!!!
Τους λεω ...Ρε κοψαμε τοσα χιλιομετρα και δωσαμε τοσα λεφτα για αυτα τα τερατα εκει να πάμε να τις δουμε μονο κι ας μην παρουμε τιποτα ....
Οκ μου ειπαν δεν θα παμε μακρια αυριο στις 5:30 θα σας παρουμε απο το ξενοδοχειο.

Φτασαμε ξενοδοχειο στις 10 το βραδυ και μετα απο ενα ντους κυριολεκτικα λιποθυμησαμε. Οταν επαιξε το ξυπνητηρι νομισα οτι κοιμοματσαν 2 μερες.

Ανανεωμενοι και ξεκουραστοι φυγαμε να κυνηγησουμε στα βουνα μεταξυ Χιονοχωρι Σερρων και Οινουσσα Σερρων σε μια περιοχη που θυμιζε εντονα Παπουτσα με διαφορετικη ομως βλαστηση και τα βουνα σαφως μεγαλυτερα σε εκταση.

Μας πληροφορησαν οτι ειμαστα στα 1300 μετρα και οτι θα κυνηγουσαμε με νεα ομαδα σκυλιων (3 Σεττερ & ενα Γερμανο) μιας και τα σκυλια της προηγουμενης κυνηγηθηκαν τεταρτη Σαββατο και δεν τους ειχαν μεινει πελματα.

Την αυγη τα τσιχλοκοτσυφια να κανουν πανικο και μας ειπαν οτι ειμασταν πολυ κοντα απο εκει που κυνηγησαμε κοτσυφια την προηγουμενη μέρα. ολοι ψηθιριστα για να μην μας ακουσουν οι περδικες και περπατησουν στα γκρεμια να περιμενουμε τα κακκαρισματα απο τους " Κωτσους"

Κι ετσι εγινε μολις εσπασε το φως αρχισαν ν αντιλαλουν τα βουνα. Πολυ περισοοτερα σημεια απο την προηγουμενη ενδειξη οτι κρατουσε πολλα πουλια το μερος .

Αρματωθηκαμε και ξεκινησαμε αναβαση. Οντως πολυ σφικτες περνιες εκαμναν την πορεια μας δυσκολη και ψαχναμε συνεχως μικρα ξεφωτα και μονοπατια στις πλαγιες απο τα μοσχαρια και τα αγριογουρουνα για αναιβουμε να πιασουμε σωστα το βουνο.

Η πρωτη αγελη εφυγε μονη της και απλα ακουσαμε το εντονο χαρακτηριστικό φτερουγισμα και το κλαψιμο καθως απομακρυνονταν . Μετα απο 25 περιπου λεπτα επιτελους ακουστηκε το πρωτο μπιπερ να κτυπα στην φερμα. ολοι τρεχαμε πανικοβλητοι να κλεισουμε το σκυλι . Οι περδικες ειχαν αλλα σχεδια . Μ ενα φουρρισμα ανεβηκαν προς τα πανω . Ενας απο την παρεα τους εριξε δυο ντουφεκιες αλλα τιποτα. τα πουλια αντι να παν κατω φτερουγισαν 400 μετρα και καθισαν στην επόμενη κορφη λιγο πιο ψηλα απο εμας

Αμεσως συνεννοηση και πορεια προς τα εκει .Σε 5 λεπτα τα σκυλία ηταν ηδη εκει και τα μπιπερ απο δυο σκυλια κτυπουσαν δαιμονισμενα ..

Εφτασα εκει πρωτος με την ψυχη στο στομα και γονατα να τρεμουν απο την υπερπροσπαθεια. βρηκα τα σκυλια φερμαρισμενα μολις να διακρινονται στα 30 μεσα στο πυκνο να δειχνουν προς το μερος μου ανηφορο. ημουν σιγουρος οτι δεν θα μπορουσα να ριξω μιας και τα σκυλια ηταν απο κατω μου σε πολυ σφικτο μερος και δεν εβλεπα .Σχεδον πανικοβλητος εψαχνα σημειο να " ξιμουττησω" αλλα δεν εβρισκα τοπο.

τα σκυλια πονταρισαν βγηκαν προς τα πανω και τα εχασα στο πυκνο και εκει που ψαχνομουν 10 περιπου πουλια σηκωστηκαν με εκκωφαντικο φουρρισμα στα 20 μετρα δεξια κι απο πανω μου . Δυο ενστικτωδης ντουφεκιες σε δυο πουλια και το κοπαδι εξαφανιστηκε στο χαος !!! Βλέπω 2 συννεφακια απο φτερα στον αερα και ακουω φωνες απο την παρεα να φωναζει
....ΠΗΗΡΕΕΕΣ???????????
...Εμμμ ...ξερω γω ...μαλλον !!! ΝΑι πηρα αλλα δεν ειδα που επεσε ...
ο Θωδορης ανεβαινει και μου λεει ...μην ανυσηχεις αν πηρες θα την βρουν τα σκυλια σιγουρα
Μεχρι να καταλαβω τι εγινε σχεδον ταυτοχρονα και τα δυο σκυλια ξεπροβαλαν κρατωντας απο ένα πουλί στο στομα μεσα απο το πυκνο. Αρχισαν τα συγχαρητήρια και τα μπραβο και σχεδον αμεσως η ερωτηση ...προς τα που πήγαν τα πουλιά???

Παρ ολο που ειχα παρει μια την προηγουμενη μερα , δεν ξερω τι ισως η ενταση της στιγμή ή η δυσκολία των βολων ενιωσα σαν το πρωτο θηραμα που πηρα ποτε στη ζωη μου . Οντως πολυ μεγαλα πουλια , πολυ πιο μεγαλα απο αυτα της πρωτης ημερας.

Σηκωσαμε το κοπαδι κι εγω ειπα στα παιδια οτι μιας και το QUOTA ειναι 2 αν ειναι να σταματησω εγω . Με επιβεβαιωσαν οτι ειναι 2 ανα ατομο στην παρεα και μαλιστα 2 επέστρεψαν στ αυτοκινητο και μας περιμεναν να τελιωσουμε μπας και εβρισκαν κι αυτοι πουλια και στην συγχιση επάνω περνουσαμε το Quota!!!!

Ειπαμε respect και συνεχισαμε .
Ειδα απο μακρια ενα σεττερ να φερμαρει σ ενα ορεινο λειβαδι να σπαζει την φερμα και ν αλλαζει κατευθυνση . Περιπου 10 αγελαδες στο όριο του λειβαδιου "εμποδιζαν" το σκυλι να προχωρησει

Η σφυρικτρα του ιδιοκτητη το σηκωσε απο εκει .
το ειπα στον αδερφο μου και στα παιδια και επισης οτι υπολογιζα οτι οι περδικες ηταν πισω απο τις αγελαδες εκει που τελιωνει το λιβαδι και ξεκινουν τα πουρναρια

Οι ελλαδιτες φιλοι με κοιταξαν απορημενοι, Ο αδερφος μου που εμπιστευεται το ενστικτο μου , μου λεει ατε παμε ως εκει.

ξεκινησαμε σιγα σιγα ν ανηφοριζουμε στο ορεινο λειβαδακι και μετα απο κανενα μισαωρο καμποσες φωτογραφιες στις αγελαδες και τα δαμαλια , μια τσεντα μανιταρια ασπρα και στασεις για να δουμε την θεα πλησιασαμε . Εν τω μεταξυ οι αγελαδες κατηφορισαν κι απομακρυνθηκαν απο εκει . μας ακολουθησε μονο το γερμανικο ποιντερ και σε λιγα λεπτα βρεθηκε σε μια εντυπωσιακη φερμα να δειχνει λιγο πιο πανω απο εκει που τις υπολογισα στα ορια του πυκνου


πλησιασαμε και 10 περιπου πουλια εφυγαν ομπρελα στα 25 μετρα μπροστα μας. Πηραμε απο ενα πουλι .
3 απο τα πουλια πετασαν δεξια με ανηφορικη πορεια προς τ αυτοκινητα και αποφασισαμε να παμε πισω τους τα υπολοιπα επεσαν σ ενα απροσπελαστο φαραγγι!!

Ανηφορισαμε ακομα λιγο και μετα απο λιγο ενα μπιπερ αντιλαλουσε στο πυκνο. Δεν εβλεπα το σκυλι αλλα μετα απο λιγο ενα φρρρρ και μια ντουφεκια απο τον αδερφο μου τελιωσαν την σκηνη .
Ειδα ακομα ενα πουλι να επιατρεφει εκει που τις σηκωσαμε .

Η ωρα ηταν ηδη δωδεκα και η υπόσχεση οτι θα πάμε στον καμπο απογευματινο διπλα στο Στρυμωνα για κανενα παπι και λαγο μας κατεβασε απο το βουνο.

Ετσι περιπου τελιωσαμε το κυνηγι της Ορεινης Περδικας . Ενα κοπιαστικο και δυσκολο κυνηγι που γοητευει. Γεμισα εικόνες > Μα πανω απ ολα εκανα αδερφικες φιλίες απο αυτες που μονο οι κυνηγοι ξερουν να κάνουν

Ακομα και στ αεροδρομιο οπου μας εβλεπαν με τα οπλα αλλα κι οταν επιστρεψαμε πολλοι μας ειπαν ..Φαγατε τοσα λεφτα για να πατε να παιξετε παλιοπερτιτζια....

Τι να πω. Ξερω οτι εμεις θα βλεπουμε τις βαλσαμωμενες πετροπερδικες και μαζι με μια ταινια του Χριστογιαννη κι ενα ποτηρακι κρασι θα αναπολουμε τις μερες που αναμετρηθηκαμε με αυτα τα πουλια στα γκρεμια και τα Αλπικα της βορειου Ελλαδας .

Ηταν ενα ονειρο ζωης το οποιο αξιωθηκαμε να εκπληρωσουμε και ευχαριστω τους Ελλαδιτες φιλους μου που συνεβαλαν να το ζησουμε!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

ανθιμε μου πολλα δυνατη εμπειρια αν και εγω κυνηγο λαγο πιο παλια οταν ξεκινησα ειχα επανιελ και εκυνηγουν παπουτσα οποταν τουτη που βουρουν τα περτιτσια της κλουβας εν ξερουν τη παει να πει φρρρρρρρρρρρρρ αγριο!! :lol:
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Φιλε πραγματικα λυπηθηκα....γιατι περιμενα στο τελος της καταπληκτικης σου διηγησης να γραψεις τη λεξη ''
''....Συνεχιζεται...........''

Δεν ηθελα να τελειωσει η κυνηγετικη αυτη ιστορια. Αν μπορεις βαλε και αλλες φωτο να τις δουμε...και συγχαρητηρια για την ευκαιρια που σου δοθηκε. Μακαρι να μας αξιωηση και εμας μια μερα ο Θεος και να τα καταφερουμε να ζησουμε τετοιες στιγμεσ
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από mouzouris »

Ακόμα ένα, "νάσε καλά Άνθιμε " που να μας ταξιδεύεις .......... :)
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από Anthimos »

Στην αριστερη γωνια της φωτογραφιας καθοταν το δευτερο κοπαδι!!!!.jpg
Sfikto.jpg
Thea.jpg
Skilia.jpg
PΠερδικες.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
dimitris savva

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από dimitris savva »

Πολυ ωραια αλλα εκεινο που μου αρεσε περισσοτερο ειναι οτι κυνηγουν με segutsi το 90% . Οπως βλεπω στις φωτο ο τοπος ειναι πετρωδης και ο λογος που προτημουν αυτη την φυλη ειναι οτι ειναι μεσογειακος ιχνηλατης και προσαρμοζεται ευκολα χωρις ομως να υποτιμησω τις αλλες φυλες. Για αυτο και εγω ειναι ενας απο τους πολλους λογους που τους προτημισα
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από mikros »

Ανθιμε,πραγματικά πολύ ωραία περιγραφή!!
Μου θυμίζει δικά μου γνώριμα μέρη.
Είναι αλήθεια οτι δεν ασχολούντε με ¨τρίχες¨ δηλαδή τι σκάγια έχουν μέσα στο όπλο όταν κυνηγάν πουλιά οι περισσότεροι....

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε μερικά σημεία ...
Απ΄ οτι είδα και γνωρίζω εγώ, το 90% θα έλεγα οτι κυνηγάν με ελληνικούς ιχνιλάτες το λαγό και το αγριογούρουνο...
Συνήθως οι ¨περδικάδες¨ είναι κυνηγοί που έρχωντε απο τον κάμπο ή απο άλλο νομό για αν κυνηγήσουν πέρδικες με σκυλιά ,φανατικά,σε αντίθεση με τους κατοίκους των ορεινών χωριών που κυνηγάν σχεδον μόνο με τριχωτό.Χωρις να παραμελούν την πέρδικα και να φτάνουν στο κότα εύκολα σε 1'2 εξορμήσεις οπου θα την κυνηγήσουν περιστασιακά.
Τσίχλες σωστά οπως είπες δεν τις κυνηγάει σχεδον κανείς απο τους κατοικους των γύρω περιοχών,κυρίως ερχωνται ¨ξένοι¨.

¨Ταλιμπαν¨ δεν θα έλεγα τους γουρουνάδες ... Αυτοί είναι μια κατηγωρία μόνοι τους όπου με αυτό το τροπο κυνηγάν και τις πέρδικες και τους λαγούς με αγνώστου ταυτότητας και αριθμού σκύλους.

Πέρα απο το ζαρκάδι(που μόνο σπάνιο δεν είναι πλέον,αν και ακόμα βρίσκεται στα μη θηρεύσιμα (αλλου παπα ευαγγέλιο)),γίνετε λαθροθηρία και στο λαγό αλλά και στο λύκο,στις ορεινές και ημιορεινές περιοχές.

Σαν το φρρρρ της πετροπέρδικας όμως,δεν θα ακούσεις ποτέ στη Κύπρο...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”