Κυνήγι πετροπέρδικας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από Anthimos »

Οντως ειχα την ευκαιρια και την τιμη να παω να κυνηγησω αυτο το υπέροχο και σπανιο θηραμα μαζι με τον αδερφο μου το Σαββατοκυριακο που μας πέρασε.
Μοναδικη εμπειρια σ ενα πουλι πολυ δυσκολο .
Δυσκολο οσον αφορα την συμπεριφορα αλλα και τους τοπους που ειναι οι βιοτοποι της.
Ζει κυριως σε μεγαλα υψομετρα πανω απο 1200 μετρα.
Εμεις πηγαμε στο Μενοικιο ορος (Στον Μποσδα) στο Νομο Σερρων
Μιλαμε για εναν ορεινο ογκο στο μεγεθος του Τροοδους περιπου τον οποιο διατρεχει ΕΝΑΣ μονο χωματοδρομος. Ξεκινησαμε στις 2 το πρωι και φτασαμε λιγο κατω απο την Κορυφη στις 4:30 το πρωι.
Στη διαδρομη βρηκαμε 5 λαγους πανω απο το Μοναστηρι του Προδρομου Σερρων και 6-7 περδικες οι οποιες αφου μια φορα στο τοσο βγαινει αυτοκινητο πανω απο τον χωματοδρομο επελεξαν να τζοιτασουν στο παγκετο του δρομου και τις ενοχλησαμε
..Θερμοκρασια ενας βαθμος και 4 μποφορ αερας να σπαζει κοκκαλα.
Ο φιλος Αποστολης ανυσηχος επειδη ηταν η εναρξη και θα ειχε κοσμο. Κατεβηκαμε να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα.
Όσο ετοιμαζομασταν περασαν ακομα 4 αυτοκινητα ( 2 με λαγαδες και ακομα 2 περδικαδες μαζι και πολυ γνωστος εκπαιδευτης εκτροφεας )
Ακουω τον Τολη να λεει...Ωωω ρε πουστη μου της πουτανας γινετε σημερα απο κοσμο σας το ειπα οτι θα εχει πολλους!!!
Εβλεπα τζαι γω γυρον γυρον να δω αν ειδε πουθενα κανενα κομβοι απο κανενα αλλο χωματοδρομο ν ανεβαινει πάνω αλλα τιποτε!!!
Περασε ακομα ενα αυτοκινητο μ ενα τσοπανο που εχει τα μοσχαρια ελευθερας βοσκης του στο βουνο και ηρθε να δει τι γινοταν επειδη την Τεταρτη κυνηγοι του ειπαν οτι βρηκαν ενα μοσχαρι νεκρο φαγωμενο απο λυκους.Καλημερες με τον Τσοπανη ενα τσιγαρο στο πόδι και πληροφοριες για το που κρατα πέρδικες εκει γυρω.

Αρχισε σιγα σιγα να ξημερωνει κι ενω μιλουσαμε προσπαθοντας να βρουμε καμια φωνια να κοψουμε το αερα μια μπεκατσα μας περνα ξυστα και εξαφανιζεται. Λαλω στο Τολη τι καμνει μπεκατσα στα 2000 μετρα και μου απαντα οτι συχνα τις πρωτες τις παιζουν ετσι ψηλα γυρω απο τις ορεινες λιμνουλες και στα κεδρακια.

Οταν με το καλο βγηκε ο ηλιος και ειπαμε να ξεκινησουμε εκαμα την απορεια που ντρεπουμουν να καμω τοση ωρα...ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΥΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ??? Μου λεει δεν ειδες τεσσερα αυτοκινητα ανεβηκαν πανω και σιγουρα θα εχει ακομα 3-4 πιο κατω. Εμεινα να θωρω τον αδερφο μου απορημενος.
Μιλαμε για ενα Ορεινο ογκο απο τον Αγρο ως το Τροοδος.

Βγηκαμε στο Βουνο κι αρχισε " να βαραει ο Κωτσος" να κακκαριζει δηλαδη ο αρσενικος . Ανατριχιασα ...σκεφτηκα οτι οι ταινιες του Χριστογιαννη δεν μπορουν ν αποτυπωσουν την ενταση της φωνης αυτου του πουλιου .Τα σκυλια μαθημενα ανεβηκαν μ ενταση εκεί που ακουγοταν η φωνη και δεν αργησαν τα πρωτα πονταρισματα. Βλεπω τον αδερφο μου να μου νεφκει και βλεπω 8 πουλια στα 80 με 90 μετρα μπροστα μας ν ανηφοριζουν . Μου εκαμε εντυπωση το μεγεθος καποιων απο αυτα ...Μαγικη εικονα. Παρολο που πλησιαζαμε και κλειναμε τον κλοιο (ειμασταν 4 ατομα) ο αρσενικος συνεχιζε να φωναζει κανονικα και πια τον ακουα 50 μετρα στη κορυφη μεχρι που ξαφνικα το ειδα να στεκετε σε μια πέτρα

Τα πουλια εφτασαν εκει και φερμαρα ο ενας πιεσε και ξαφνικα φρρρρρρρρρρρρρ εκσφενδονιστηκαν μ ενα φοβερο θορυβο (εχει χρονια ν ακουσω δικα μας περδικια να φουρρουν έτσι)
Αντι να καμουν κατω ομως οπως τα δικα μας εφυγαν με ενταση προς τα πανω σχεδον 60 μετρα απο εκει που καθονταν και περασαν απο πανω μας αφου ειμασταν πιο χαμηλα με ανεση και ασφαλεια εκτος βολης και χαθηκαν στο χαος.

Εσβησα!!!! Ημουν σιγουρος ( με τα δεδομενα της Κυπρου) οτι θα επιαναμε απο 1 η και 2 πουλια οπως κλεισαμε τον τοπο αλλα οι βασιλισσες ειχαν αλλα σχεδια.

Ξεκινουμε πορεια προς την κατευθυνση του ανεμου. τεραστια ορεινα επικλινη λειβαδια με αλπικη βλαστηση τα οποια συνεχιζονταν για χιλιομετρα. Ο αραιος αερας τοσο ψηλα εκμνε την κατασταση ακομα πιο δυσκολη. Τα ποιντερ και τα σεττερ να οργωνουν τις πλαγιες. Βλεποντας τις χαωδης εκτασεις χωρις ιχνος κυνηγου και χωματοδρομου αρχισα να συνειδητοποιω γιατι εξυμνουν το κυνηγι αυτου του πουλιου και γιατι θεωρειτε τοσο δυσκολο.
Υπαρχουν ΜΟΝΟ αγρια πουλια. Δεν υπαρχουν χωματοδρομοι και οι πλαγιες απο την κορυφη συνεχιζουν για δεκαδες χιλιομετρα απροσκοπτες. Αν οι περδικες σε παρασυρουν κατω πρεπει να επιστρεψεις περπατοντας.

Στη διαδρομη εκατονταδες τρασιηλες (γαλιαντρες ) και οπου ειχε ενα χαμηλο κεδρακι η μια περνια εφευγαν τσιχλες. Ενας αετος να καμνει τον περιπατο κι εμεις να περπαταμε πανω απο το οριο των συννεφων . Σκεφτηκα αν υπαρχει παραδεισος για τους περδικαδες καπως ετσι πρεπει να ειναι .

Απο τις σκεψεις μου με ξυπνησε το μπιπερ στην απεναντι ακριβως πλαγια και σχεδον αμεσω αλλα 10 περιπου πουλια εφυγαν κι αυτα αντουφεκιστα προς μια αλλη πλαγια ακομα πιο μακρια απο εμάς.

Συνεχισαμε την πορεια και το ψαξιμο για ακομα σχεδον 2 ωρες χωρις τιποτα διαγραφοντας ενα τεραστιο κυκλο προς τ αυτοκινητο απλα θαυμαζοντας το μεγαλειο του αλπικου τοπιου τα χαωδη φαραγγια τα μοσχαρια ελευθερας βοσκης και ενα κοπαδακι αγρια αλογα στο απεναντι βουνο που οπως μας προειδοποιησαν ηταν τα μοναδικα ζωα που δεν επρεπε να προσεγγισουμε μιας και το αρσενικο ηταν πολυ επιθετικο. Λυκοι δεν πλησιαζουν τον ηλεκτρονικο ηχο του μπιπερ μας ειπαν.

Εν τω μεταξυ ειδα απο μακρια μια αγελη με ιχνηλατες και για 40 λεπτα ακουγα τα γαυγισματα της διωξης τα οποια διακοπηκαν απο μια ντουφεκια καμια 500 μετρα απο εμενα κι οπως μαθαμε το βραδυ πηραν ενα λαγο δυο ηλικιωμενοι κυριοι που κυνηγουσαν στη περιοχη.

Η αυπνία , το αραιο οξυγονο και το πολυωρο περπατημα αρχισαν να μας κουραζουν ετσι αρχισε η επιστροφη στο αυτοκινητο . Στη διαδρομη για τ αυτοκινητο σε μια ομορφη φερμα καταφερα να κτυπησω ενα πουλι . Μολις το επιασα στα χερια μου , μου εκανε εντυπωση το βαρος του . Αν και θυληκο ηταν αρκετα πιο μεγαλο απο τα δικα μας πουλια . Τα μαγουλα και λαιμος κατασπρα , αντι το δικο μας μπεζ και η μαυρη μασκα που διατρεχει τα ματια να διακοπτεται εκει που ειναι το ματι. Ραμφος βαθυ κοκκινο και σημαντικα πιο κοντο απο την τσουκαρ και οι πλαινες γραμμες 12 αντι 6-7 που εχουν τα δικα μας.


Φτασαμε στο αυτοκινητο και μου εκανε εντυπωση το χαιδεμα και το δεος που ενιωθαν γι αυτο το πουλι οι Ελλαδιτες κυνηγοι. μου εδωσαν συγχαρητηρια για την ωραια βολη το κρατουσαν με στοργη και το περιεργαζοντουσαν συζητωντας αν ειναι το μεγαλο θυλικο του κοπαδιου , η μανα , η φετιναρι!!!

Μπηκαμε στ αυτοκινητο και ξεκινησαμε για το μερος οπου θα κυνηγουσαμε τ απογευμα. ποιο χαμηλα στα 1200 μετρα σε πυκνο πουρναρι (περνιες)


....Συνεχιζεται...........
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από Anthimos »

Ορεινη Περδικα.jpg
Θεα.jpg
Σπανακλι.jpg

Ο μοναδικος δρομος
Δρομος.jpg
Μοσχαρια Ελευθερας βοσκης.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ταξιδεψε μας!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από Pathfinder »

πολλα μπραβο για την περιγραφη σου Ανθιμε...ταξιδεψες πολλους πιστευω μαζι σου
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από Γιατρός »

Πολύ εντυπωσιακό

Εγώ σταμάτησα στις ελευθέρας βοσκής και τις μπριζόλες. Έμεινα εκεί ...
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από πανικος »

πολυ ωραια εμπειρια.εγω εμεινα στον ενα χωματοδρομο :o 4 αυτοκινητα θεωρουνται πολλοι κυνηγοι :shock:
5 λαγους μεχρι να βγειτε πανω και να μην τους τσιλλισετε :o ειστε απαραδεχτοι :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από Anthimos »

.........Συνεχεια.........

Συνεχισαμε τον κατηφορο για να πάμε προς τα κάτω για μια μικρη παγανα εκει που εφυγαν το πρωι μεσα στο δρομο τα πουλια. Πυκνο μερος με πουρναρι αλλα με μικρα μονοπατια που κανουν τα μοσχαρια και τ αγριογουρουνα που τις ποι πολλες φορες ειναι δαιδαλωδη και οδηγουν σε αδιεξοδα οδηγοντας σε σε ασκοπες περιπλανησεις. Ειναι οπως τα δικα μας πυκνα λατζιερα αντι ομως λατζιες ειναι περνιες πολυ πυκνες και χαμηλα κεδρα και κατι σαν αορατα χαμηλά.

Το κυνηγι της πετροπερδικας απ οτι καταλαβα στηριζεται πολλα σε ακροαστικες παρατηρησεις. Δηλαδη αφου σπασεις τα κοπαδάκια σε καμια περιπου το αρσενικο ξεκινα κακκαρισμα να μαζεψει το κοπαδι ετσι περιμενεις κανενα μισαωρο και ξεκινάς να παεις εκει που το ακουεις.

Ετσι στην καθοδο ξεκινησαμε τ ακροαστικα . Λιγα χιλιομετρα πριν το Χιονοχωρι Σερρων, ενα γραφικο μικρο χωριουδακι με 2 μονο κατοικους, ακουσαμε ενα αρσενικο να καλει. Σταματησαμε κι αρχισαμε να αρματωνομαστε και καταστρωσαμε σχεδιο για τον τροπο που θ αναιβεναμε πανω τους , για να μην την φαμε οπως το πρωι και φυγουν τα πουλιά ψηλα΄.
Σε καποια φαση διεκρινα 3 πουλια ν ανηφοριζουν προς τα εκει ετσι παρακολουθοντας τα βγαλαμε περιπου συμπερασμα

Ξεκινησαμε τ ανεβασμα και μια εμπειρη Σεττερ μπλοκαρισε τα πουλια. Η αναβαση κοπιαστικη αλλα παρολα αυτα με εκπληξη παρατηρησα οτι δεν σηκωνονταν απο τον δικο μας θορυβο. Η σκυλα τα κρατουσε μπλοκαρισμενα. Φτασαμε εκει με την ψυχη στο στομα και γονατα να τρεμουν απο την προσπαθεια και την ενταση . η σκυλα πονταρισε και 3 πουλια , ενα ντουμπλε ο αδερφος μου κι ενα εγω βρεθηκαν στα πουρναρια. Ενθουσιασμος απο τους φιλους που παρατηρησαν οτι ηταν ενα κοπαδι 15 πουλιων.

Κατεβηκαμε στ αυτοκινητο κι η ωρα πηγε 4:30

Οταν ο φιλος μας εφερε τα φυσιγγια που του παραγγειλαμε να αγορασει διαπιστωσαμε οτι αντι 6 αρες ηταν 9αρες , ετσι μετα τα πειραγματα οτι προσπαθησε να μας σαμποταρει κτλ τον πεισαμε αν ηξερε να μας παρει καπου με τζιταστρο τζικλας μιας και το τι ειδαμε στο βουνο εδειχνε οτι ηταν παρα πολλές.

Δεν ηξερε κανενας τους ποστο ετσι αρχισαν τα τηλεφωνα σε διαφορους και καταληξαμε μετα απο μια ωρα δρομο λιγο πανω απο το χωριο Οινουσσα Σερρων σ ενα ποταμι να κανουμε καρτερι για τζικλες τζιταστρο.

Στη διαδρομη μια παρεα γουρουναδες , στο δρομο , ακριβως με τον ιδιο τροπο που κυνηγουν καποιοι τον λαγο στη Κυπρο. Σκοπους καθε 30 μετρα , ασυρματους . Ευτυχως φορουσαν ολοι πορτοκαλι . Σε μια στροφη ειπα στον Αποστολη να σταματησει 5 λεπτα να παρακολουθησουμε λιγο . πανδαιμονιο κατω , σκυλια να γαυγισουν πυροβολισμους στον αερα . διεκρινα και δυο ατομα με πορτοκαλι να κινουνται στο βαθος. Σε 2 λεπτα ενας παππους ηρθε και με πολυ αυστηρο υφος , σχεδον προσβλητικο μας διαολοστειλε ( και με το δικιο του ο ανθρωπός)

Φτασαμε στο σημειο " Γουρνες " οπου ηταν να κυνηγησουμε τσιχλες. Αφου καθισαμε μετα απο κανενα 20 λεπτο απο παντου ακουγοταν ο χαρακτηριστικος ηχος του κοτσυφα . Αρχισαν να ερχονται γαι να μπουν σε μια τεραστια χαράδρα πίσω μας κοτσυφες συνεχεια . Εκαμεν το κεφι μας για περιπου μια ωρα + και φυγαμε για ταβερνακι τσιπουρο και μεζεδακια.




.......Συνεχιζεται........
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από Anthimos »

Anatoli.jpg
Clouds.jpg
10665812_10203603128532213_4220818300118417073_n.jpg
Setter tzina.jpg
Perdika graeca.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από marinos.a »

λάιξ, πολλα λάιξ
Si vis pacem, para bellum
andreas78

Re: Κυνήγι πετροπέρδικας

Δημοσίευση από andreas78 »

Μία περιγραφή αντάξια της πραγματικής έννοιας του κυνηγίου, ενα ευγενές άθλημα που γεμίζει την ψυχή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”