Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: απελευθερωσεις περδικια κλουβας

Δημοσίευση από Pathfinder »

εγω παντως ανακατσιασα το/τους...ιδιαιτερα τζεινες τες φατσες που εχουν σαν να και καμνουν και κανενα αθλο... :x
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: απελευθερωσεις περδικια κλουβας

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

kyriakos304 έγραψε:Που είναι ο 129;


Έναν Κυπριακό αγριοπέρτικο να πατήσουν τούτοι οι Κύριοι το έμφραγμα δεν το γλιτώνουν. Όταν λείπει το φούρρρρρ της πέρδικας δεν έχει νόημα. Εγώ πάντως προτιμώ ένα περδίκι φερμαριστό, περπατώντας να το προλάβεις λαχανιάζοντας, παρά 3 ντουζίνες από τηλεκατευθυνόμενα!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: απελευθερωσεις περδικια κλουβας

Δημοσίευση από MARIOSE »

Πριν λίγο άκουσα για απελευθερώσεις φασιανών και περδικιών και ταυτόχρονη εκκαθάριση τους από ομάδα "κυνηγών" περιοχής Λευκωσίας...

Και εις ανώτερα λεβέντες, του χρόνου απελευθερώστε αγριόχοιρους, ζαρκάδια τζιαί χήνες να παίζει ο κόσμος τζιαί να νομίζει ότι εν στον Καναδά...
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: απελευθερωσεις περδικια κλουβας

Δημοσίευση από Phinix »

γιατι οχι?
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: απελευθερωσεις περδικια κλουβας

Δημοσίευση από MARIOSE »

Νομίζω ότι το να απελευθερώνω πουλιά σε ένα χωράφι και να τα παίζω δεν συνάδει με τη λέξη "κυνήγι". Φυσικά όπως τη βρίσκει ο καθένας και όπως του αρέσει (με την προυπόθεση ότι τα πουλιά εκείνα τα αγόρασαν οι ίδιοι και δεν τους τα αγόρασε ο κυνηγετικός σύλλογος ή το Ταμείο Θήρας με λεφτά άλλων..).

Προσωπική μου άποψη πάντα.
Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από zakos85 »

Κοπελια δεν ειναι κατι που γινετε πρωτη φορα. Στο χωριο μου πιο παλια εβαζαν όσοι ήθελαν απο 10-20 ευρω, εκτρεφαν φασιανους ενα ατομο συγκεκριμενο και την μερα που γινοταν η απελευθερωση ενημερωνονταν οι "δικαιουχοι" για την περιοχη απελευθερωσης και πήγαιναν οποιος παιξει και όσα παιξει. δεν ειναι κατι κακο μια χαρα το βρισκω και μακαρι να γινοταν συχνοτερα και απο περισσοτερους συλλόγους να ειμασταν ολοι ευχαριστημενοι με το θηραμα
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από Phinix »

οι απόψεις διίστανται

είναι όπως ένας άνθρωπος διαλέγει το τάδε κόμμα και κάποιος άλλος ένα άλλο κόμμα

και οι δυο πιστεύουν ότι αυτό που επέλεξαν είναι το καλύτερο

έτσι και εδώ στο θέμα μας

εγώ παλιά έφτασα τους φασιανούς που απελευθέρωναν στα μέσα τις περιόδου και την επομενη εκτελούνταν

είναι διαφορετικό να τους αφήσεις νύχτα και να πας την επομενη μέρα ΜΕ ΣΚΥΛΟΥΣ να τους κυνηγήσεις

τα πουλια είναι αγορασμένα - όχι κλεμμένα
τα πουλια είναι "πιστιπιοιμενα" από κτηνίατρο

τούτα είναι μικρά μικρά σε σχέση με το γενικότερο κακό

πάντα προσωπική μου άποψη

πάντα φιλικά
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Καλα καμνουν που απελευθερονουν πουλια και τα κυνηγουν μονοι τους.Εν να σπασουν τα πλασματα;Η κατασταση του θηραματος φετος χαλια ο κοσμος εχει κουταβια που θελουν θηραμα να μαθουν .ποτε να τα παρουν μετα που θα απαγορευετε;ε αν γλητωσει κε κανενας περτικος περκι τα καταφερει και αγριεψει..οσο για φασιανους δεν ξερω αν μπορουν αλλα ισος μπορουν και αυτοι γιατι αν και οι εμπιρογνομωνες μας λεν το αντιθετο ειδαμε τες γνωσεις τους τοσα χρονια .μονο για παναηρκα.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από MARIOSE »

Σύμφωνοι παιδιά με όσα λέτε. Αν το απολαμβάνουν οι ίδιοι εμένα δεν μου πέφτει λόγος έστω και αν συνεχίζω να πιστεύω πως αυτό δεν είναι κυνήγι αλλά σφαγή και κρεατοσυλλογή (δεν μιλώ για εκπαιδεύσεις σκύλλων).

Φτάνει όμως τα πουλιά όπως είπα πιο πάνω να είναι αγορασμένα από τους ίδιους και όχι να προορίζονταν για άλλους σκοπούς. Αυτό το λέω διότι έφτασα και εγώ τις εποχές όπου δίνονταν λεφτά ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ για να γίνονται απελευθερώσεις εμπλουτισμού τις οποίες απολάμβαναν κάποιοι λίγοι μόνον με 100% εκτέλεση όλων των πουλιών σε 1-2 ώρες.

Σίγουρα πάντα φιλικά παίδες, απλά απόψεις ανταλλάσουμε.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

MARIOSE έγραψε:Σύμφωνοι παιδιά με όσα λέτε. Αν το απολαμβάνουν οι ίδιοι εμένα δεν μου πέφτει λόγος έστω και αν συνεχίζω να πιστεύω πως αυτό δεν είναι κυνήγι αλλά σφαγή και κρεατοσυλλογή (δεν μιλώ για εκπαιδεύσεις σκύλλων).

Φτάνει όμως τα πουλιά όπως είπα πιο πάνω να είναι αγορασμένα από τους ίδιους και όχι να προορίζονταν για άλλους σκοπούς. Αυτό το λέω διότι έφτασα και εγώ τις εποχές όπου δίνονταν λεφτά ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ για να γίνονται απελευθερώσεις εμπλουτισμού τις οποίες απολάμβαναν κάποιοι λίγοι μόνον με 100% εκτέλεση όλων των πουλιών σε 1-2 ώρες.

Σίγουρα πάντα φιλικά παίδες, απλά απόψεις ανταλλάσουμε.
Θυμούμαι χαρακτηριστικά νομίζω ήταν η πρώτη χρονιά απελευθέρωσης, βλέπω έναν κυνηγό βγαίνει σε μια πεδιάδα τζαι ακούω 5 σιεπεθκιές, τζαι κατεβαίνει ο κουμπάρος με 5 περδίκια κρεμμασμένα, αλλά το πιο ακραίο που άκουσα, αλήθεια ή ψέματα δεν γνωρίζω, αλλά έχει άτομα που ούτε καν τα έπαιζαν, απλώς τα έπιανναν τζαι τα έπνιγαν. Ήταν για γέλια/κλάματα η κατάσταση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”