Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από andreasana210326 »

635marios έγραψε:ο λογοσ που μειωθικαν φετοσ συν τα αλλα κακα που εξολοθρευουν το θηραμα ειναι η ψευδοπανολη που παλι κτιπισε τουσ πληθυσμουσ

φιλε εγω αυτο με την ψευδοπανωλη επαψα πλεον να το πιστευω. Ισως αυτο να υπηρχε και να ηταν λογως μειωσεις του θηραματος πριν μερικα χρονια. Φετος ομως ψευδοπανωλη και πρασινα αλογα δεν νομιζω να υπηρχαν. ΑΛΛΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ.
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από S@v-v@s »

admin έγραψε:Η τιμή του περδικιού απο 8,5 λίρες που αγόραζαν κάποτε το ένα σήμερα έπεσε κοντά στα €4 εγώ δέχομαι να τα αγοράζουμε €8,5 το ένα με το δακτυλίδι , μπερασμένα απο δικτυοστάσια για να δυναμώνουν το πέταγμα τους, και ας πέρνουμε τα μισά και να ξέρουμε και τι μας γίνετε , Τόσα απελευθερώθηκαν , τόσα χτυπήθηκαν την μια χρονιά τόσ ατην επόμενη κ.τ.λ Στο κουτουρού επικρατεί το χάος
Πολύ καλές οι εισηγήσεις. Για να μην τα μηδενίζουμε όλα δεν πιστεύω ότι παλιά οι άνθρωποι της Θύρας ήταν καλύτεροι από τώρα όμως όντως αυτό με τα δακτυλίδια και τις απελευθερώσεις ίσως να δούλευε καλύτερα. Επίσης, θα μπορούσαμε να ενισχύσουμε τον τοπικό πληθυσμό μέσα και από την δράση των συλλόγων εξασφαλίζοντας μόνιμα καθαρό νερό τους καλοκαιρινούς μήνες έτσι που να βοηθούμε την επιβίωση και αναπαραγωγή. Οι βιότοποι μας είναι αρκετά βοηθητικοί. Εμείς όμως δεν κάνουμε όσα μπορούμε να τους ενισχύσουμε. Τα αφήνουμε όλα στη φύση (π.χ ανομβρία) και μετά λέμε για τύχη.

Πέρα από απελευθερώσεις περδικιών όμως προσωπικά έχω και μια διαφορετική άποψη ως προς την επιτυχία απελευθέρωσης φασιανών. Αρχικά,πρόκειται για ένα είδος που δεν προκαλεί ζημιά στο οικοσύστημα αλλά μπορεί να συνειπάρξει αρμονικά. Μας είπαν ότι απέτυχε ο εμπλουτισμός της φύσης με άγριους πληθυσμούς όμως αυτό είναι η μισή αλήθεια. Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πτηνό δεν κινδυνεύει από πρόβλημα επιβίωσης φτάνει να εξασφαλιστεί ένα περιβάλλον με αρκετή υγρασία και σχετικά δροσερό(πάνω από κάποιο υψόμετρο). Αυτό αποδεικνύεται σε μερικές περιπτώσεις που προσωπικά γνωρίζω όπου εντοπίστηκαν πουλιά τρία εώς τέσσερα χρόνια μετά την απελευθέρωση τους και θυρεύτηκαν και τα οποία έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο μεσοδιάστημα επιβεβαιώνοντας την προέλευση τους. Είναι αλήθεια όμως ότι δεν έγινε κατορθωτός ο πολλαπλασιασμός τους αφού τουλάχιστον για τις περιπτώσεις αυτές ο πληθυσμός ήταν διάσπαρτος και δεν μπορούσε να ζευγαρώσει. Επίσης προσωπική μου άποψη είναι ότι νούμερο ένα κίνδυνος για αυτά τα πτηνά λόγω του μεγέθους τους είναι ο άνθρωπος και αυτό θα πρέπει να ληφθεί υπόψην. Αν υπάρχει βέβαια μια πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση για αυτό το θέμα θα ήταν πιο διαφωτιστικό και για εμάς αφού ίσως θα μπορύσαμε να ξανακοιτάξουμε το θέμα.
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από peanut5020 »

S@v-v@s έγραψε:
admin έγραψε:Η τιμή του περδικιού απο 8,5 λίρες που αγόραζαν κάποτε το ένα σήμερα έπεσε κοντά στα €4 εγώ δέχομαι να τα αγοράζουμε €8,5 το ένα με το δακτυλίδι , μπερασμένα απο δικτυοστάσια για να δυναμώνουν το πέταγμα τους, και ας πέρνουμε τα μισά και να ξέρουμε και τι μας γίνετε , Τόσα απελευθερώθηκαν , τόσα χτυπήθηκαν την μια χρονιά τόσ ατην επόμενη κ.τ.λ Στο κουτουρού επικρατεί το χάος
Πολύ καλές οι εισηγήσεις. Για να μην τα μηδενίζουμε όλα δεν πιστεύω ότι παλιά οι άνθρωποι της Θύρας ήταν καλύτεροι από τώρα όμως όντως αυτό με τα δακτυλίδια και τις απελευθερώσεις ίσως να δούλευε καλύτερα. Επίσης, θα μπορούσαμε να ενισχύσουμε τον τοπικό πληθυσμό μέσα και από την δράση των συλλόγων εξασφαλίζοντας μόνιμα καθαρό νερό τους καλοκαιρινούς μήνες έτσι που να βοηθούμε την επιβίωση και αναπαραγωγή. Οι βιότοποι μας είναι αρκετά βοηθητικοί. Εμείς όμως δεν κάνουμε όσα μπορούμε να τους ενισχύσουμε. Τα αφήνουμε όλα στη φύση (π.χ ανομβρία) και μετά λέμε για τύχη.

Πέρα από απελευθερώσεις περδικιών όμως προσωπικά έχω και μια διαφορετική άποψη ως προς την επιτυχία απελευθέρωσης φασιανών. Αρχικά,πρόκειται για ένα είδος που δεν προκαλεί ζημιά στο οικοσύστημα αλλά μπορεί να συνειπάρξει αρμονικά. Μας είπαν ότι απέτυχε ο εμπλουτισμός της φύσης με άγριους πληθυσμούς όμως αυτό είναι η μισή αλήθεια. Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πτηνό δεν κινδυνεύει από πρόβλημα επιβίωσης φτάνει να εξασφαλιστεί ένα περιβάλλον με αρκετή υγρασία και σχετικά δροσερό(πάνω από κάποιο υψόμετρο). Αυτό αποδεικνύεται σε μερικές περιπτώσεις που προσωπικά γνωρίζω όπου εντοπίστηκαν πουλιά τρία εώς τέσσερα χρόνια μετά την απελευθέρωση τους και θυρεύτηκαν και τα οποία έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο μεσοδιάστημα επιβεβαιώνοντας την προέλευση τους. Είναι αλήθεια όμως ότι δεν έγινε κατορθωτός ο πολλαπλασιασμός τους αφού τουλάχιστον για τις περιπτώσεις αυτές ο πληθυσμός ήταν διάσπαρτος και δεν μπορούσε να ζευγαρώσει. Επίσης προσωπική μου άποψη είναι ότι νούμερο ένα κίνδυνος για αυτά τα πτηνά λόγω του μεγέθους τους είναι ο άνθρωπος και αυτό θα πρέπει να ληφθεί υπόψην. Αν υπάρχει βέβαια μια πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση για αυτό το θέμα θα ήταν πιο διαφωτιστικό και για εμάς αφού ίσως θα μπορύσαμε να ξανακοιτάξουμε το θέμα.

Δύσκολο το βλεπω. Δαμε δεν αποφασίζουν για ορτύκι που αποδεδειγμένα μπορεί να επιβιώσει και σε καταστάσεις ανομβρίας.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Πανικος Setter έγραψε:Εικόνα
Kάποια φαίνονται φαγωμένα ενώ κάποια απλώς επεθάναν, τι έγινε εδώ;
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από Pathfinder »

Φαγωμενα η μη Σπυρο μου ειναι αδικαιολογητοι.Αν τα εφαν οι αλεπουδες αυτοι φταινε που δεν εχουν επαρκως ασφαλισμενα κλουβια για ετσι επιθεσεις.Αν επεθαναν απο αρρωστεια αυτοι φταινε που τα εβαλαν εκει.Τελος.Μια δουλεια τους εμεινε να καμνουν, αυτη του "εκτροφεα" ορνιθων και αυτη δεν την κανουν καν σωστα.Εν τα λεφτα μας που εν τζιαμε χαμε πεταξουμενα.Και αυτο ειναι μονο απο μια κλουβα.Τι γινεται στις υπολοιπες περιοχες.Εν τους κανουν τα χαλια τους τα μαυρα εν να μου καμουν και ερευνα πλυθησμων και εχουν τα μουτρα να την δημοσιευσουν και να μας περιπεζουν μες τα μουτρα μας.Καποιοι εμειναν σε αλλες εποχες παροχειμενες...ας εν καλα το συστημα που το επιτρεπει
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από Dimitris »

Pathfinder έγραψε:Φαγωμενα η μη Σπυρο μου ειναι αδικαιολογητοι.Αν τα εφαν οι αλεπουδες αυτοι φταινε που δεν εχουν επαρκως ασφαλισμενα κλουβια για ετσι επιθεσεις.Αν επεθαναν απο αρρωστεια αυτοι φταινε που τα εβαλαν εκει.Τελος.Μια δουλεια τους εμεινε να καμνουν, αυτη του "εκτροφεα" ορνιθων και αυτη δεν την κανουν καν σωστα.Εν τα λεφτα μας που εν τζιαμε χαμε πεταξουμενα.Και αυτο ειναι μονο απο μια κλουβα.Τι γινεται στις υπολοιπες περιοχες.Εν τους κανουν τα χαλια τους τα μαυρα εν να μου καμουν και ερευνα πλυθησμων και εχουν τα μουτρα να την δημοσιευσουν και να μας περιπεζουν μες τα μουτρα μας.Καποιοι εμειναν σε αλλες εποχες παροχειμενες...ας εν καλα το συστημα που το επιτρεπει
Συμφωνώ. Τούτη η υπηρεσία πιάνει περίπου 2-3 εκατομμύρια το χρόνο από ανανέωση αδειών. Πού πανε τα λεφτά; Εν τούτη η διαχείρηση που κάμνουν; @@.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Dimitris έγραψε:
Pathfinder έγραψε:Φαγωμενα η μη Σπυρο μου ειναι αδικαιολογητοι.Αν τα εφαν οι αλεπουδες αυτοι φταινε που δεν εχουν επαρκως ασφαλισμενα κλουβια για ετσι επιθεσεις.Αν επεθαναν απο αρρωστεια αυτοι φταινε που τα εβαλαν εκει.Τελος.Μια δουλεια τους εμεινε να καμνουν, αυτη του "εκτροφεα" ορνιθων και αυτη δεν την κανουν καν σωστα.Εν τα λεφτα μας που εν τζιαμε χαμε πεταξουμενα.Και αυτο ειναι μονο απο μια κλουβα.Τι γινεται στις υπολοιπες περιοχες.Εν τους κανουν τα χαλια τους τα μαυρα εν να μου καμουν και ερευνα πλυθησμων και εχουν τα μουτρα να την δημοσιευσουν και να μας περιπεζουν μες τα μουτρα μας.Καποιοι εμειναν σε αλλες εποχες παροχειμενες...ας εν καλα το συστημα που το επιτρεπει
Συμφωνώ. Τούτη η υπηρεσία πιάνει περίπου 2-3 εκατομμύρια το χρόνο από ανανέωση αδειών. Πού πανε τα λεφτά; Εν τούτη η διαχείρηση που κάμνουν; @@.
Ποια διαχείριση ρε Δημήτρη μου; Δαμέ οι ίδιοι οι θηροφύλακες δεν τηρούν τους νόμους και περιμένουμε να βοηθήσουν θήραμα, 45000 κυνηγοί που 77 Euros μας κάνουν τουλάχιστον 3.5 εκατομμύρια τα οποία πάνε στους μισθούς κατά το πλείστον, στους μισθούς εκείνων που κυνηγούν τα ορτύκια με τα μηχανούθκια τζιαι βάλλουν τα τζιαι μέστο fb.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από Dimitris »

.......Θέλω να γράψω πολλά αλλά βαρκούμαι... Ξέρετε πόσοι τρόποι υπάρχουν για μια σωστή διαχείριση και εμπλουτισμό της πανίδας;
Απάντηση: Κάμποσοι, αλλά θέλει τρόπο και κόπο

Ξέρετε πόσοι τρόποι υπάρχουν για να διαλυθούν τα πάντα;
Απάντηση: Ένας. Να λέεις στα @@ μου και ότι φάω κ ότι πιω χαλάλι.

Οι ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΚΥΠΡΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΤΟ 2ο.
Σκατά στα μούτρα σας
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από mikros »

http://kynoclub.gr/2017/04/24/%CF%80%CE ... %84%CE%BF/

Μήπως ήρθε καιρός πλέον να αλλάξουμε την όλη διαδικασία?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Απελευθερώσεις Περδικιών Κλούβας

Δημοσίευση από admin »

οι τρόποι υπάρχουν αλλά καποιοι δεν θέλουν αν τους εφαρμόζουν !!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”