Περδικακια

Απάντηση
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Περδικακια

Δημοσίευση από beaglemania »

Σημερα σαν επιενα στο καπαρι μεσα στο δρομο ειδα μια φινα να προσπαθει να καταπιει μια περδικα και τα μικρα γυρω τους να κλαισειν επιασα την ματσουκα σκοτωσα την φινα αλλα η περδικα ηταν ηδη νεκρη καταφερα και επιασα 4 μικρα περδικακια τα αλλα εμπηκαν μεσα σε κατι πυκνοραχους και εν εκαταφερα να πιασω καποιο που τζινα. Το ερωτημα μου τι τρωσειν? τι μπορω να τα ταιζω οσπου να παλαζωσουν νακκον και τα ξαπολισω πισω στην φυση? εχω τα μεσα σε κουτι των παπουτσιων εν βραστα εκει εβαλα τους φουσκωμενο ψωμι με νερο και φουσκωμενο σιταρι για να μαλακωσει λιγο να μπορουν να το φανε.. Εν καλα που τους εβαλα? η εχει καμια αλλη τροφη να τουε βαλω? εν τελια μικρα πρεπει να 2-3 ημερων
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

beaglemania έγραψε:Σημερα σαν επιενα στο καπαρι μεσα στο δρομο ειδα μια φινα να προσπαθει να καταπιει μια περδικα και τα μικρα γυρω τους να κλαισειν επιασα την ματσουκα σκοτωσα την φινα αλλα η περδικα ηταν ηδη νεκρη καταφερα και επιασα 4 μικρα περδικακια τα αλλα εμπηκαν μεσα σε κατι πυκνοραχους και εν εκαταφερα να πιασω καποιο που τζινα. Το ερωτημα μου τι τρωσειν? τι μπορω να τα ταιζω οσπου να παλαζωσουν νακκον και τα ξαπολισω πισω στην φυση? εχω τα μεσα σε κουτι των παπουτσιων εν βραστα εκει εβαλα τους φουσκωμενο ψωμι με νερο και φουσκωμενο σιταρι για να μαλακωσει λιγο να μπορουν να το φανε.. Εν καλα που τους εβαλα? η εχει καμια αλλη τροφη να τουε βαλω? εν τελια μικρα πρεπει να 2-3 ημερων
αλεσμενη τροφη που ταιζουν τα κοτοπουλακια + εντομα κατα προτιμηση λιμπουρους στην κασια βαλε και λαμπα για να τα κρατας ζεστα!
το καλητερο που εxεις να κανεις ειναι να πας στο ταμειο θηρας να τους τα παρεις
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από beaglemania »

Επιασα ενα γνωστο μου θηροφυλακα τηλεφωνο φιλε πριν 5 λεπτα μου ειπε ακριβος τα ιδια με εσενα και αν μπορω να τα ζησω εγω και να παω να τα ξαπολισω οταν θα παλαζωσουν..Επειδη ρε φιλε τωρα εν εχω τροφη των κοτοπουλων με τζινα που τους εβαλα εν να φαν μονο για ποψε αυριο πρωι πρωι θα παω να τους πιασω μια σακουλα
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από virtualgreek »

sotiris!129 έγραψε: αλεσμενη τροφη που ταιζουν τα κοτοπουλακια + εντομα κατα προτιμηση λιμπουρους στην κασια βαλε και λαμπα για να τα κρατας ζεστα!
το καλητερο που εxεις να κανεις ειναι να πας στο ταμειο θηρας να τους τα παρεις
Τα εντόμα/μυρμήγκια είναι εκείνα που θα κάνουν την διαφορά.

Αλλά δεν χάνεις τίποτα να τα πάρεις στην θήρα. Και ελπίζω η θήρα να μην τα βάλει με τα άλλα περδικόπουλα εκτροφής διότι θα γίνουν μάχες!
Είναι θέμα να επιβιώσουν 1-2 μέρες χωρίς την κατάλληλη φροντίδα.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
marios setter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012, 18:21

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από marios setter »

φιλε βαρτα σε μια κασια λιγο μεγαλη κατα προτημηση στρογγυλη.μια λαμπα ζερο 5 εκατοστομετρα που το εδαφος.οπως ειπεν ο φιλος ο σωτηρης τροφη των κοτοπουλων και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ λυμπουρους.ενα δοχειο ξεβαθο 2με 3 εκατοστα για το νερο στο οποιο να βαλεις 2,3 χαλικια για να τους τραβισει το ενδιαφερον
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

λιμπουρους ζωντανους εννοειται!
μεν φανταστεις εν δυσκολο να πιασεις , βαλε 2 σταγονες υγρο τριανταφυλλο μεσα σε ενα πλαστικο ποτηρι και βαλε το ποτηρι πεσουμενο πανω στο πεζοδρομιο, παενε μετα που 1 ωρα ισιος το ποτηρι που θα ειναι γεματο λιμπουρους !
καμε το νυχτα τουτο και θα πιανεις πολλους καθε νυχτα! προχτες την νυχτα αφηκα ενα πιατο με γλυκο πανω στο πεζουλουι και μεσα σε 1 ωρα ηταν πατομενο λιμπουρους :?
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από stelios--- »

ΦΙΛΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΘΗΡΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΕΤΣΙ ΘΕΜΑΤΑ........
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από beaglemania »

ευχαριστω κοπελια για τις πληροφοριες θα καμω οτι μπορω για να ζησουν.. Τωρα αν τα παρω εν νομιζω να τους δωσουν και την πρεπουσαν σημασια γιατι τωρα εχουν και αυτοι μικρα εκτροφης και θα τα ξαπολυσουν ουλα μαζι και εν νομιζω να ζησουν τα αγρια.. Μακαρι να ζησουν και θα τα ξαπολισω βαθια μεσα στο δασος που εν εχει κυνηγους να τα πειραζουν περκι πολινουν τα αγρια γιατι με τουτα τις εκτροφης μονο ζημια γινετε
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από stelios--- »

beaglemania έγραψε:ευχαριστω κοπελια για τις πληροφοριες θα καμω οτι μπορω για να ζησουν.. Τωρα αν τα παρω εν νομιζω να τους δωσουν και την πρεπουσαν σημασια γιατι τωρα εχουν και αυτοι μικρα εκτροφης και θα τα ξαπολυσουν ουλα μαζι και εν νομιζω να ζησουν τα αγρια.. Μακαρι να ζησουν και θα τα ξαπολισω βαθια μεσα στο δασος που εν εχει κυνηγους να τα πειραζουν περκι πολινουν τα αγρια γιατι με τουτα τις εκτροφης μονο ζημια γινετε
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΕΙΡΩΝΙΑ ΟΥΤΕ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΑΠΛΑ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ....ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΕΣΥ ΘΑ ΑΓΡΙΕΨΟΥΝ??
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από beaglemania »

Ρε φιλε ηταν καλυτερα να τα αφησω στο ελεος της φυσης? απλα εν να τα αφησω να μεγαλωσουν λιγο και θα τα απελευθερωσω τι πρεπει να καμω φιλε κατα την γνωμη σου? να τα παρω της θηρας να τα βαλει μαζι με τα αλλα ουλα? δεν ειναι καλυτερα να ειναι τουτα τα 4 μονα τους να αναπτυχθουν πιο γρηγορα και να τα ξαπολισω? μου ειναι πιο ευκολο να τα παρω της θηρας και να τα μεγαλωσουν εκεινοι αλλα θελω να προσπαθησω εγω οταν δω οτι ειναι ετοιμα θα τα απελευθερωσω. Επιπλεον ρε φιλε δεν χτυπω περτικους στο κυνηγι μονο λαγο και μπεκατσα σε καποιες περιπτωσεις λογων των σκυλιων που εχω και λογω του οτι δεν με γεμιζει το συγκεκριμενο θηραμα..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”