Περδικακια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από GRIGORIS »

beaglemania έγραψε:Ρε φιλε ηταν καλυτερα να τα αφησω στο ελεος της φυσης? απλα εν να τα αφησω να μεγαλωσουν λιγο και θα τα απελευθερωσω τι πρεπει να καμω φιλε κατα την γνωμη σου? να τα παρω της θηρας να τα βαλει μαζι με τα αλλα ουλα? δεν ειναι καλυτερα να ειναι τουτα τα 4 μονα τους να αναπτυχθουν πιο γρηγορα και να τα ξαπολισω? μου ειναι πιο ευκολο να τα παρω της θηρας και να τα μεγαλωσουν εκεινοι αλλα θελω να προσπαθησω εγω οταν δω οτι ειναι ετοιμα θα τα απελευθερωσω. Επιπλεον ρε φιλε δεν χτυπω περτικους στο κυνηγι μονο λαγο και μπεκατσα σε καποιες περιπτωσεις λογων των σκυλιων που εχω και λογω του οτι δεν με γεμιζει το συγκεκριμενο θηραμα..


πιενε σε ενα παλιο μπακαλικο ειδικα σε κανενα χωριο και ζητα του ψιλι τροφη για πουλια, λαμπα μονο την νυχτα ενα 8ελουν, αν την βαλεις μερα θα τα κρουσεις. Αν βγηκαν πριν μια μερα 8α ζησουν ηδεμη επιαν κ τουτα, ο κουφος εκαμεν την ζημια του παλε... αλλα εξιασα ειναι κ αυτος προστατευομενος στην Κυπρο μας!!! :!:
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από christy2000 »

Φιλε απο οτι γνωριζω τα μικρα περδικια για να φανε πρεπει να βλεπουν τη μητερα τους να τρωι,απο μονα τους δεν θα μπορεσουν να τραφουν, δεν ειναι σαν τα κοτοπουλακια που τρωνε μονα τους,πρεπει να εχουν καποιο για να μημουντε πως τρωει για να φανε.
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από beretta682 »

beaglemania έγραψε:Σημερα σαν επιενα στο καπαρι μεσα στο δρομο ειδα μια φινα να προσπαθει να καταπιει μια περδικα και τα μικρα γυρω τους να κλαισειν επιασα την ματσουκα σκοτωσα την φινα αλλα η περδικα ηταν ηδη νεκρη καταφερα και επιασα 4 μικρα περδικακια τα αλλα εμπηκαν μεσα σε κατι πυκνοραχους και εν εκαταφερα να πιασω καποιο που τζινα. Το ερωτημα μου τι τρωσειν? τι μπορω να τα ταιζω οσπου να παλαζωσουν νακκον και τα ξαπολισω πισω στην φυση? εχω τα μεσα σε κουτι των παπουτσιων εν βραστα εκει εβαλα τους φουσκωμενο ψωμι με νερο και φουσκωμενο σιταρι για να μαλακωσει λιγο να μπορουν να το φανε.. Εν καλα που τους εβαλα? η εχει καμια αλλη τροφη να τουε βαλω? εν τελια μικρα πρεπει να 2-3 ημερων

φίλε μου στον πάτο του κουτιού βάλε χόρτα κλπ για να μπορούν να περπατούν καλά... επειδή ακόμα εν αδύναμα τα πόδια τους χλιάζουν πασ το χαρτόνι κ μπορεί να ζαβόσουν τα κόκκαλα τους
εξαναπάθαμεν το εν γιαυτό που σου λαλώ
Φιλικά,
Χρήστος
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από beaglemania »

Σημερα ειδε ο γερος μου στο χωραφι μας μια περδικα με τα μικρα εστραφικε σπιτι επιασε και τα αλλα περδικακια και εξαπολισεν τα εκει που ειδε την περδικα. Επαρακολουθαν τα περδικακια ουλα μαζι και τα 4 τα χτεσινα που επιεναν με τα αλλα μικρα. Απομακρινθηκε λιγο και μετα που κανενα 10 λεπτο εστραφικε η περδικα και γραμμη ουλα πισω της εβουρουσαν την . Παω και εγω σπιτι κοιταζω την κασια που ειχα τα περδικακια αφαντα εκοιταξα το σπιτι που γωνιας λαλω αμπα και εφκηκαν που την κασια τελικα ηρτε ο γερος μου και μου το ειπεν πηγα να κοιταξω να δω και εγω τα μικρα με την περδικα αλλα εν την ηβρα. Εν καλα που εκαμεν ο γερος μου? παντος απο τι μου ειπεν εν εφανικεν να ξεχωρισει τα ξενα απο τα δικα της
Άβαταρ μέλους
MsgJack
Full Member
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 22 Φεβ 2012, 01:12

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από MsgJack »

beaglemania έγραψε:Σημερα ειδε ο γερος μου στο χωραφι μας μια περδικα με τα μικρα εστραφικε σπιτι επιασε και τα αλλα περδικακια και εξαπολισεν τα εκει που ειδε την περδικα. Επαρακολουθαν τα περδικακια ουλα μαζι και τα 4 τα χτεσινα που επιεναν με τα αλλα μικρα. Απομακρινθηκε λιγο και μετα που κανενα 10 λεπτο εστραφικε η περδικα και γραμμη ουλα πισω της εβουρουσαν την . Παω και εγω σπιτι κοιταζω την κασια που ειχα τα περδικακια αφαντα εκοιταξα το σπιτι που γωνιας λαλω αμπα και εφκηκαν που την κασια τελικα ηρτε ο γερος μου και μου το ειπεν πηγα να κοιταξω να δω και εγω τα μικρα με την περδικα αλλα εν την ηβρα. Εν καλα που εκαμεν ο γερος μου? παντος απο τι μου ειπεν εν εφανικεν να ξεχωρισει τα ξενα απο τα δικα της
Ηταν ότι καλύτερο. Η πέρδικα δέχετε ξένα πουλάκια για ασφάλεια των δικών της. Υπάρχουν λιγοτερες πιθανότητες αν είναι πιο πολλα να πιασει καποιος θηρευτης ενα από τα δικα της. Πολλές φορες θα παρατηρήσετε διαφόρων ηλικιων περδικοπουλα με μια περδικα, ασε που μπορει να εκολαψει 15 και να καταληξει με 25
Hunt, Search, Track, Avast, Retrieve?
Get a D. Drahthaar...
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από Chris B725 »

Χαιρετίζω !!!

Επήα σήμερα στο περβόλι να βάλω τις ελιές να πιούν και από μακρυά είδα μια πέρδικα με τα μικρά της... :D :D πρέπει να ήταν 7-8 :D :D :D

Άρπαξα το κινητό και προσπάθησα να κοντέψω όσο μπορώ να βγάλω βίντεο !!! αν και εσηκοστήκαν πριν κοντέψω το θέαμα ήταν εξαιρετικό !! :D

1080p


Το αποκορύφωμα ήταν όταν κατέβηκα στο άλλο περβόλι να γυρίσω το νερό που είδα μια φραγκολίνα να βουρά μες το περβόλι... Διστυχώς ήταν αρκετά ντροπαλή και δεν στάθηκε να την αποθανατίσω :lol: :lol:

Πάντως πρώτη φορά βλέπω φραγκολίνα στην περιοχή :o :o
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Περδικακια

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Chris B725 έγραψε:Χαιρετίζω !!!

Επήα σήμερα στο περβόλι να βάλω τις ελιές να πιούν και από μακρυά είδα μια πέρδικα με τα μικρά της... :D :D πρέπει να ήταν 7-8 :D :D :D

Άρπαξα το κινητό και προσπάθησα να κοντέψω όσο μπορώ να βγάλω βίντεο !!! αν και εσηκοστήκαν πριν κοντέψω το θέαμα ήταν εξαιρετικό !! :D

1080p


Το αποκορύφωμα ήταν όταν κατέβηκα στο άλλο περβόλι να γυρίσω το νερό που είδα μια φραγκολίνα να βουρά μες το περβόλι... Διστυχώς ήταν αρκετά ντροπαλή και δεν στάθηκε να την αποθανατίσω :lol: :lol:


Πάντως πρώτη φορά βλέπω φραγκολίνα στην περιοχή :o :o
Πολυ ωραιο θεαμα κρις...σαν τα ματια σου τα 2 τα πουλακια...και ειδικα το ντροπαλο πουλι :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”