καλυτερο το περδικη απο περσι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από Anthimos »

Μετα απο την ολοκληρωση των αναγνωρισεων το τριημερο η εικόνα στη επαρχια Λευκωσιας απο τους πληθυσμους της περδικας ειναι απαγοητευτική. Εκτος απο καποια σημεια με κλουβες που βλεπεις ορισμενα πουλια σε περιοχες που παραδοσιακά ειχε αγρια πουλια δεν υπαρχει τίποτε η μεμονομενα 3-4 πουλια .

Ελπιζω οτι ειμαι λάθος κι απλα δεν βρηκαμε τα πουλια και ότι η πρακτικη ν απελευθερωθουν νωρις τα πουλια φετος εχει αποδωσει καρπους και τα ημερα του κλουβιου έχουν σμιξει με τ αγρια και θα βρουμε πουλια στις παγανιες. Στα παραδοσιακα "σημεια" παντως εν φτωχικα τα πραματα!

Παντως εχουμε αλωνισει την ορεινη και ημιορεινη Λευκωσια απο Αγ Μαρινα μεχρι Κακο Ανεμο/Ασινου και Πλατανιστασα , Αλωνα , Ασκα , Φτερικουδι - και λεμεσιανη Παπουτσα και η κατασταση ειναι μετριοτατη!

Περκι ημασταν εμεις απλα ατυχοι και τις μερες που γυριζαμε εν εδωκαμε πάνω τους!!! :?
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από admin »

Χωρίς να θέλω να αντιπαραθέσω τις παρατηρήσεις σας απλά να σας δώσω και ένα στοιχείο που ίσως κάποιοι να αγνοείται. Αυτό το διάστημα τα περδίκια αλλάζουν φτέρωμα και δέν κακκαρίζουν ούτε περπατάνε πολύ προτιμούν να μένουν σε ασφαλής και δροσερούς χώρους . Ασφαλή συμπεράσματα για τους αριθμούς πιστεύω θα βγούνε μετά την πρώτη εξόρμηση που θα ενοχληθούν και θα φανούν οι αριθμοί τους.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από Phinix »

χωρίς να θέλω να είμαι πολύ θετικός, στη περιοχή που θα πάω, σε σχέση πάντα με πέρση, νομίζω τα πουλια είναι περισσότερα
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

εγώ είμαι πολύ αισιόδοξος για φέτος πάντως αν εξαιρέσω την περιοχή ασίνου και νικητάρι που πήγα εκπαιδευτικό και απογοητευτικά πλήρως οι άλλες 3 είχαν παραπολλά περδίκια πολύ περισσότερα από πέρσι. θα δείξει η νεκροψία την πρώτη κυριακή
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από admin »

Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
marios10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 00:10
Τοποθεσία: ΛΑΡΝΑΚΑ

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από marios10 »

Τα πουλια φετος πιστευω και εγω ειναι αυξημενα και τα περδικια και οι φραγκολινες...Τα περδικια ειναι αυξημενα πολλα στες περιοχες που εκαμα αναγνωριση εγω...Οι φραγκολινες χρονο με χρονο πλιθενουν και παραπανω...
Τωρα ειναι στο χερι των κυνηγων
ΤΗΡΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ
Τούτη τη λύτρωση ζει εκείνος που ζώνεται τα 'σιδερικά' και σέρνοντας πίσω του ένα σκύλο, ανηφορίζει για τα κυνηγοτόπια. Το κρέας τι το κάνει μπρος σε τούτη τη λύτρωση;
Λυτρώσου, λοιπόν και 'συ κι ακολούθησε το μονοπάτι που τόσοι πριν από σένα ακολουθησαν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”