καλυτερο το περδικη απο περσι

Απάντηση
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από 635marios »

φετοσ πιστευω μιασ και ειμαστε και προσ το τελοσ τησ σεζον οτι το περδικη ηταν ποιο αυξημενο απο περσι .κτυπισα πολυ περισσοτερα περδικια και ειδα και πολυ περισσοτερα απο περσι .ασ ελπισουμε και του χρονου να ειναι καλυτερα
andreas76
Full Member
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010, 18:25

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από andreas76 »

Συμφωνώ απόλυτα.τα πουλιά που συνάντησα τον τελευταίο μήνα ήταν πραγματικά πολλά.
Μιλούμε για κοπες από 20 μέχρι 70 πουλιά,και όλα αυτα σε τρις διαφορετικές περιοχές.όσο για την φετινή καρπωση παρά πολύ καλή.άρα εμείς οι καθαροί περδικοκυνηγοι αισιοδοξούμε για σωστές και καλές κυν.σεζόν. :D
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από AU-79 »

Το οτι υπαρχουν σε ορισμενες περιοχες δεν σημαινει και αυξηση. Μονο σε ενα με δυο περιοχες που πηγα φετος ειδα και αυτα λιγοστα αν κρινω οτι εδω και χρονια ηταν παραδοσιακες περιοχες για το περδικι.Τις τελευταιες 4-5 εξορμησεις στις περιοχες που κυνηγω κοντα σε συνορα με απαγορευμενες δεν ειδα ουτε και ενα σε πανιες απο το πρωι μεχρι το απογευμα σημειωστε οτι υπηρχαν και πυρηνες απελευθερωσης στις περιοχες σοου πουντα εκεινα που επιβιωσαν ουτε ενα κα-κου-ρου δεν ακουσα ουτε απο απαγορευμενη.

Εαν κυνηγουσα περδικα απευθειας ΣΝΕ για αναστολη. Που τα ενδημικα αυξηση εχει η φραγγολινα ειδικα σε περιοχες της Λευκωσιας αντιθετως στην επαρχια Παφου που τη γεννησε χαλλια μαυρα στις πληστες περιοχες και απο τα αποδημιτικα η μπεκατσα φετος πραγματικα εαν ειχα σκυλλο φερμας μονο για μπεκατσα!!
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από master »

Πραγματικά σε κάποιες περιοχές οι αριθμοί των άργιων περδικιών που επιβίωσαν μέχρι σήμερα είναι εντυπωσιακοί.
Ισως ότι αυτό να μην είναι κανόνας παντού, αλλά όντως σε κάποιες περιοχές δύσκολες, δύσβατες (χωρίς πυρήνες απελευθέρωσης) που με ένα πέταμα γλυτώνουν, είτε λόγω μορφολογίας του εδάφους, είτε λόγω των απαγορευμένων τα περδίκια είναι εντυπωσιακά πολλά για αυτή την περίοδο.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από 'petros' »

Χαιρομαι που ακουω ατομα που κυνηγησαν περδικια οτι ειδαν αυξηση περδικιων απο περσι νοουμενου οτι κυνηγησαν στις ιδιες περιοχες με περσι.
Οπως ειπε και ο φιλος AU-79 αν κυνηγουσα περδικια αποκλιστικα θα πηγαινα ΣΝΕ για αναστολη. :lol: :lol: :lol:
Και σε κρεμους κυνηγησα και σε πεδιαδα και σε δασος σε περιοχες που ειναι καθαρα περδικοτοποι και στις παγανιες μας επρεπε να συναντησουμε αρκετα .
Αυτα που συναντησαμε ως τωρα ηταν καμια 20ρια : 4 αγρια μονα τους σε διαφορετικους τοπους διαφορετικες εξορμισεις ,1 της κλουβας ,και μια αγελη 12-15 αγρια αλλη περιοχη
Απο τα 4 που ηταν μονα τους τα 2 , το 1 της κλουβας και 1 απο την αγελη τα καρπωθηκαμε
Κακαρισμα αν σας πω οτι σε καμια περιοχη που κυνηγησαμε δεν ακουσαμε θα το πιστεψετε
Σιγουρα στις περιοχες που κυνηγω καθε χρονο φετος ειχε λιγοτερα παρα περσι και αλλες χρονιες.
Πριν το κυνηγι οταν γυριζα με την μοτορα στο καπαρι και αγρελια ηταν γεματα τα βουνα μικρα και μεγαλα αγελες των 50-100 συναντησα πολλες φορες τωρα που εχαθηκαν εν καταλαβω και να ειμουν ο μονος που δεν συναντησα αυτα τα πουλια να πω εν ο τοπος που πηγα αλλα εχει πολλους φιλους που κυνηγουν σε αυτες τις περιοχες και παλι τιποτα.
η ετρυπωσαν μες τες τρυπες των ποντικων η των αλουπων για να γλυτωσουν η μεταναστεψαν σε αλλη περιοχη 15 χιλιομετρα μακρια :lol: :lol:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
sotiris!129

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από sotiris!129 »

η χειροτερη χρονια στα περδικια! κυνήγησα σε 35 διαφορετικους τοπους, τοπους που περσυ επαιζα πουλια ολη την σεζον! τοποι οι οποιοι περσυ στο τελος της σεζον ειχαν 100 πουλια φετος ειχαν στην αρχη 50-70
τοποι που περσυ στο τελος της σεζον ειχαν 50 ειχαν τωρα στες αρχες 10 πουλια, ελεος δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο!
το σκυνηκο 30% αυξηση στα περδικια, για μενα δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μια προπαγανδα για να δοσουν κυνητρο στον κοσμο να βγαλει αδεια...αφου πολοι δεν θα εβγαζαν λογο της αρωστιας/μειωσης του λαγου!
περσυ σε ενα γκρεμο διπλα απο το σπιτι μου, η μονη κυνηγετικα επιτρεπομενη περιοχη στην περιοχη, 0% Δυσκολια
παει και η κουτσι Μαρια ζιαμε, οποτε επειενα απογευμα μετα το πανεπηστιμιο που δεν ειχα χρονο να παω αλλου επαιζα ασεν 1 περτιζι και εφκαλα 5-6 πουλια ανετα!
επεια εκπαιδευτικο ζιαμε μετα το τελος της σεζον περσυ και ειδα πως ειχε ακομα 15-20 πουλια, παω εκπαιδευτικο πρην το κυνηγι δεν ειδα ουτε 1 !!! ξαναπαω ετσι που περιεργεια παλε 0 !!!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από 'petros' »

Αστεια αστεια αλλα ειμαι πολλα περιεργος το τι θα δημοσιευτει απο το Ταμειο Θηρας για ολα τα θηραματα και που θα βασιστουν για τους αριθμους που θα πουν σε αναλογια με αυτα που δημοσιευσαν πριν το κυνηγι.

Θελω μια φορα να πουν τα πραματα οπως εχουν και επιτελους να πιασουν δουλεια να δικαιολογισουν και το μισθο που πιανουν ορισμενοι.

Και εαν ειναι λιγοι αυτοι να συντονισουν εμας να βοηθησουμε στις ενεργειες τους αλλα να ειναι σωστες και να αφησουν τις μελετες και ολα τα αλλα στην παντα γιατι εχει χρονια τωρα που δεν αποδιδουν.

Και το μεγαλο θεμα ειναι οι απελευθερωσεις που κανουν για να ριχνουν σταχτη στα ματια του κοσμου.Σκεφτητε ολα εκεινα τα λεφτα να τα διαχειριστουν διαφορετικα στα βουνα πως θα αλλαξουν ολα.Και περισσοτερο προσωπικο θα μπορουν να ενταξουν και περισσοτερα εργα να κανουν.

Οι απελευθερωσεις σε καποια περιοχη γινονται με καποιο σκοπο αυτοι οπου εχει μια μουτη εκαμαν πυρηνα το γιατι δεν το γνωριζω

Και εν γλυτωνε το 10/100 σε καθε περιοχη μετα το κυνηγι να πω ενταξει αλλα ουτε το 10/100 δεν γλιτωνει και αυτο πριν καν ξεκινησει το κυνηγι
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από Koutsofteros »

sotiris!129 έγραψε:η χειροτερη χρονια στα περδικια! κυνήγησα σε 35 διαφορετικους τοπους, τοπους που περσυ επαιζα πουλια ολη την σεζον! τοποι οι οποιοι περσυ στο τελος της σεζον ειχαν 100 πουλια φετος ειχαν στην αρχη 50-70
τοποι που περσυ στο τελος της σεζον ειχαν 50 ειχαν τωρα στες αρχες 10 πουλια, ελεος δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο!!
Σωτήρη εν δύσκολο νομίζω να κάμεις παρατηρήσεις για άυξηση/μείωση όταν κυνηγάς σε πολλές περιοχές.
Εγώ κυνηγώ στην ίδια, και ακόμα δεν εκατάληξα στο συμπέρασμα μου για φέτος. Δεδομένου ότι με διαφορετικές συνθήκες, θα συναντήσεις αλλού τα πουλιά, και όταν μου λέεις πηαίννεις κάθε μέρα σε 2 νέες περιοχές, πως μπορείς να κάμεις παρατήρηση??
Σίγουρα δεν σημειώννουμε τα πουλιά που βλέπουμε, σημειώννουμε όμως στο ημερολόγιο όσοι έχουμε, τούτα που παίζουμε... Εγώ έχω ολόκληρο excel εδώ και 20 χρόνια, από το πρώτο περδίκι που έπαιξα με φλοπέρ...
Μπορώ να δω ποιές ήταν οι καλές μου χρονιές, εν σημαίνει όμως απαραίτητα ότι ήταν καλές για ούλλους, φυσικά επειδή σημειώννω και του πατέρα μου, μπορώ να φκάλω κάποια συμπεράσματα μακροχρόνια...και να ξεχωρίσω κάποιες χρονιές ιδιαίτερα.

Πέρσι κυνήγησα μόνο 4-5 ώρες, οπόταν δεν μπορώ να συγκρίνω, αλλά σαν χρονιά φέτος είναι μια από τις καλύτερες μου (Νο2) και ακόμα έχουμε κάτι ψιλά να πάμε...
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ο καθε ενας απο μονος του δεν μπορει να βγαλει ξεκαθαρα συμπερασματα. Υπαρχουν 1002 συγκυριες γιατι δεν ειδαμε πουλια σε μια περιοχη...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: καλυτερο το περδικη απο περσι

Δημοσίευση από master »

Πολύ σωστά τα όσα προαναφέρηκαν. Τα συμπεράσματα του κάθε ενός μας δεν είναι αντικειμενικά.
Και εγώ κρατώ τα αποτελέσματα μου σε excel τα τελευταία 15 χρόνια και φέτος η χρονιά κατατάσσετε στις 5 πρώτες.
Πάντως όλοι στην δική μου παρέα μένουμε έκπληκτοι από τους αριθμούς που συναντούμε στις τελευταίες εξορμήσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”