Απελευθερωσεις περδικιων 2012

beretta687
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 10:10

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από beretta687 »

virtualgreek έγραψε:
beretta687 έγραψε:γιατί ρε σωτήρη έχει κανένα που δεν εκινιγισε με mixanoua?
Ναι έχει...
αν έχει μπράβο του !!!!!
christos mich.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 18:19

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από christos mich. »

virtualgreek έγραψε:
beretta687 έγραψε:γιατί ρε σωτήρη έχει κανένα που δεν εκινιγισε με mixanoua?
Ναι έχει...
ΤΖΑΙ ΤΖΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΗΧΑΝΟΥΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΧΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΙΝΙΤΙ ΤΟΥΣ!!!!
beretta687
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 10:10

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από beretta687 »

christos mich. έγραψε:
virtualgreek έγραψε:
beretta687 έγραψε:γιατί ρε σωτήρη έχει κανένα που δεν εκινιγισε με mixanoua?
Ναι έχει...
ΤΖΑΙ ΤΖΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΗΧΑΝΟΥΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΧΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΙΝΙΤΙ ΤΟΥΣ!!!!
όπως το είπες φιλε χριστό.εγώ δεν είδα άνθρωπο ως τώρα στη tzikla που να μην έχει κάτι του πάνω να κελαηδά
sotiris!129

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε φιλε εγω την ζικλα εχει δεν εχει πουλια παλε περπατιτος την κυνηγο δεν μπορω να ειμαι 1 τοπο ουλι μερα, εν ζε λαλω πως εν ο σωστος τροπος κυνηγιου της ζικλας αλλα ετσι εμαθα να την κυνηγω...
αρα το μηχανουι δεν μου χρειαζεται!
και ξερω και ειδα και πολους που απλα δεν χρειαζεται να βαλουν μηχανουι γιατι παιζουν αρκετες και μαλιστα πολλα παραπανω και χωρις ζινο :!:
απλά επειδη ειμαστε κυπρεοι και ο νους μας εν πως να γελασουμε ο ενας του αλλου κατσιαριζουν ουλοι με τα μηχανουθκια παιζουν 5 ζικλες και κανει! αφου ως ζε οι ζικλες εβαρεθικαν τους και εν παν πανω τους πιον!
beretta687
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 10:10

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από beretta687 »

sotiris!129 έγραψε:ε φιλε εγω την ζικλα εχει δεν εχει πουλια παλε περπατιτος την κυνηγο δεν μπορω να ειμαι 1 τοπο ουλι μερα, εν ζε λαλω πως εν ο σωστος τροπος κυνηγιου της ζικλας αλλα ετσι εμαθα να την κυνηγω...
αρα το μηχανουι δεν μου χρειαζεται!
και ξερω και ειδα και πολους που απλα δεν χρειαζεται να βαλουν μηχανουι γιατι παιζουν αρκετες και μαλιστα πολλα παραπανω και χωρις ζινο :!:
απλά επειδη ειμαστε κυπρεοι και ο νους μας εν πως να γελασουμε ο ενας του αλλου κατσιαριζουν ουλοι με τα μηχανουθκια παιζουν 5 ζικλες και κανει! αφου ως ζε οι ζικλες εβαρεθικαν τους και εν παν πανω τους πιον!
σωτήρη σύμφωνο μαζί σου. περπατώ και εγώ στις "τζικλες" πλέον γιατί αν δεν περπατήσεις και λείο δεν πεζής τίποτε.αλλα ρε φιλε εγώ προσωπικά όπου παο κυνήγι δεν έχει 1 τις 100 όπου παο να κάτσω ο "πουπανο" μου κυνηγός η "πουκατο" μου κυνηγός να μην έχει mixanoua,κινητό,mp3 και ότι άλλο φανταστείς...
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από 'petros' »

beretta687 έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:ε φιλε εγω την ζικλα εχει δεν εχει πουλια παλε περπατιτος την κυνηγο δεν μπορω να ειμαι 1 τοπο ουλι μερα, εν ζε λαλω πως εν ο σωστος τροπος κυνηγιου της ζικλας αλλα ετσι εμαθα να την κυνηγω...
αρα το μηχανουι δεν μου χρειαζεται!
και ξερω και ειδα και πολους που απλα δεν χρειαζεται να βαλουν μηχανουι γιατι παιζουν αρκετες και μαλιστα πολλα παραπανω και χωρις ζινο :!:
απλά επειδη ειμαστε κυπρεοι και ο νους μας εν πως να γελασουμε ο ενας του αλλου κατσιαριζουν ουλοι με τα μηχανουθκια παιζουν 5 ζικλες και κανει! αφου ως ζε οι ζικλες εβαρεθικαν τους και εν παν πανω τους πιον!
σωτήρη σύμφωνο μαζί σου. περπατώ και εγώ στις "τζικλες" πλέον γιατί αν δεν περπατήσεις και λείο δεν πεζής τίποτε.αλλα ρε φιλε εγώ προσωπικά όπου παο κυνήγι δεν έχει 1 τις 100 όπου παο να κάτσω ο "πουπανο" μου κυνηγός η "πουκατο" μου κυνηγός να μην έχει mixanoua,κινητό,mp3 και ότι άλλο φανταστείς...
Απλα φιλε παεις στα ισσιοματα και δεν κατεβαινεις μες τους κρεμους
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από 'petros' »

Αρκεψατε να φευγετε που το θεμα που εθεσα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από kypros »

Εγω πιστευω οτι οι απελευθερωσεις ειναι αναγκαιες και οτι θα επρεπε να γινονται κατα την διαρκεια της σεζον και οχι ολες απο πριν.

Δεν υπαρχει χωρα στο κοσμο με πλουσιο κυνηγι που να βασιζεται αποκλειστικα σε αγριους πληθυσμους. Ο εμπλουτισμος ειναι απαραιτητος, οι αγριοι πληθυσμοι δεν ειναι αρκετοι. Καταντια δεν ειναι το θηραμα σου να ειναι εκτροφης αλλα ο τροπος καπρωσης κρεατοσυλεκτικος. Υπαρχουν περδικια εκτροφης σε περιοχες δυσκολες που προσφερουν πολυ ψηλης ποιοτητας κυνηγι και περδικοκυνηγοι με δοκτορατα που η μιση τους καρπωση ειναι με περδικια εκτροφης καθολη την σεζον.

Διαφωνω με τα κλουβια των 200 πουλιων και διαφωνω με τις απελευθερωσεις πολλων πουλιων στις πεδιαδες, οπως πχ στον αστρομεριτη. Εκει η μορφολογια του εδαφους δεν προσφερεται για κανενα ιδος κυνηγιου της περδικας και γινεται αναγκαστηκα σφαγη.

Επισης συμφωνω οτι επρεπε να γινεται δακτυλιωση και να ύπαρχει προγραμα επιστροφης των δακτυλιδιων.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Και γω συμφωνω με τις πιο πολλες πιο μικρες απελευθερωσεις κατα τη διαρκεια της χρονιας. Αλλα να μην γινονται κοντα σε κλουβες αλλα και ουτε να λεει καποιος που ειναι στη θηρα του γνωστου του πηεννε στο ταδε τοπο κλπ και στο τελος να τα 'σφαζουν' μονοι τους καποιοι προνομιουχοι...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από cynergy »

[quote="kypros"]Εγω πιστευω οτι οι απελευθερωσεις ειναι αναγκαιες και οτι θα επρεπε να γινονται κατα την διαρκεια της σεζον και οχι ολες απο πριν.

Δεν υπαρχει χωρα στο κοσμο με πλουσιο κυνηγι που να βασιζεται αποκλειστικα σε αγριους πληθυσμους. Ο εμπλουτισμος ειναι απαραιτητος, οι αγριοι πληθυσμοι δεν ειναι αρκετοι. Καταντια δεν ειναι το θηραμα σου να ειναι εκτροφης αλλα ο τροπος καπρωσης κρεατοσυλεκτικος. Υπαρχουν περδικια εκτροφης σε περιοχες δυσκολες που προσφερουν πολυ ψηλης ποιοτητας κυνηγι και περδικοκυνηγοι με δοκτορατα που η μιση τους καρπωση ειναι με περδικια εκτροφης καθολη την σεζον.

Διαφωνω με τα κλουβια των 200 πουλιων και διαφωνω με τις απελευθερωσεις πολλων πουλιων στις πεδιαδες, οπως πχ στον αστρομεριτη. Εκει η μορφολογια του εδαφους δεν προσφερεται για κανενα ιδος κυνηγιου της περδικας και γινεται αναγκαστηκα σφαγη.

Επισης συμφωνω οτι επρεπε να γινεται δακτυλιωση και να ύπαρχει προγραμα επιστροφης των δακτυλιδιων.[/quote
Συμφωνο με το Κυπρο.η μονη επαρχια που κανει απελευθεροσεις με μετακινουμενες κλουβες ειναι η Λαρνακα οι αλλες επαρχιες το σταματησανε
dont shoot fast...shoot good
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”